Wyspy Św. Tomasza i Książęca - informacje praktyczne, ceny

Wyspy Św. Tomasza i Książęca – informacje praktyczne, ceny

Wyspy Św. Tomasza i Książęca – informacje praktyczne, ceny

Wyspy Św. Tomasza i Książęca – informacje praktyczne, ceny – garść praktycznych informacji na temat Wysp Świętego Tomasza i Książęcej na podstawie moich doświadczeń. Informacje są według stanu na wrzesień 2014. Pełną relację i wszystkie zdjęcia z Wysp znajdziecie na mojej stronie: Szczyty Afryki.

Flaga Wysp Św. Tomasza i Książęcej
Flaga Wysp Św. Tomasza i Książęcej

 

Odwiedzone miejsca

Sao Tome – Santana – Roça Monte Café – Pico de São Tomé – Roca – Neves – Plaże – Roça de São João Angolares

Wizy na Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą

Wizę na Wyspy jest bardzo łatwo wyrobić. Jest to tanie. Na stronie wypełniamy formularz, pamiętając o dołączeniu skanu paszportu w formacie pdf, numeru rezerwacji hotelowej (na booking.com można znaleźć hotele, które rezerwują noclegi nie pobierając opłat za rezygnację (na przykład Hotel Residecial). Do tego informację o liniach lotniczych, miasto z którego będziemy lecieć i nazwę linii lotniczych, którymi chcemy dostać się na Wyspy. Po 7 dniach od złożenia wniosku dostajemy promesę, którą drukujemy i pokazujemy po wylądowaniu na Sao Tome. Podbijają promesę, płacimy 20 euro na lotnisku i wstemplowują wizę do paszportu. Przy wylocie trzeba pamiętać o 18 euro opłaty wylotowej.

Bilety na Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą

Bilety lotnicze na Wyspy są drogie. Bilet na trasie Warszawa – Sao Tome – Warszawa z przesiadkami w Lizbonie kosztują pomiędzy 4500 a 6000 zł. Można dolecieć z Gabonu, albo Wysp Zielonego Przylądka. Za bilet w dwie strony na trasie Libreville – Sao Tome – Libreville zapłaciliśmy około 300 euro. Biletu na tej trasie nie kupimy w żadnym serwisie rezerwacyjnym.

Ceny na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej

Sao Tome - pieniądze
Sao Tome – pieniądze

Waluta Wysp Świętego Tomasza i Książęcej to dobra. Na Wyspy zabieramy euro, aby wymienić je u cinkciarzy w centrum miasta (obok stacji benzynowej) po kursie 1 euro = 25 000 dóbr. I posługujemy się miejscową walutą, chociaż za trekking, wynajęcie samochodu, hotele, snorkelling można było płacić w euro.

Koszty utrzymania zależą oczywiście od tego gdzie śpimy i czy wycieczkę organizuje biuro, czy nie. Można znaleźć biura, która za stosunkowo niewielkie pieniądze pomogą zorganizować trekking na Sao Tome, snorkelling, czy wynajęcie samochodu. Przykładowe koszty:

Trekking na Pico de São Tomé (2 dni, przewodnik, tragarz, jedzenie, transport, nocleg w namiocie): 180 euro od osoby

Wynajęcie samochodu z kierowcą (70 euro + paliwo. Koszt paliwa: 1 litr = 26 000 dóbr)

Trzy godzinne szukanie wielorybów ze snorkellingiem: 160 euro za 2 osoby.

Coca cola w sklepie kosztuje 10 000 dóbr. W knajpach przeważnie 15 000 – 20 000 dóbr. Piwo w barze około 20 000 dóbr. 1,5 litra wody w butelce kosztuje 10 000 dóbr. Kiść bananów: 10 000 dóbr. Miejscowe likiery (mosquito itp.): 90 000 dóbr. Dżem z jackruita: 75 000 dóbr. Asucarinho: 1 000 dóbr. Pączek: 10 000 dóbr.

Koszt obiadu to wydatek od 100 000 do 200 000 dóbr. Dostajemy pyszną ogromną rybę z frytami i surówką. Na przykład w Papa Figo albo B24. Koszt wyżerki w Roça São João wynosi 16 euro.

Wyspy Św. Tomasza i Książęca - jedzenie
Wyspy Św. Tomasza i Książęca – jedzenie

Noclegi na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej

Baza noclegowa jest niezła, szczególnie w stolicy. Są bardzo luksusowe hotele i pensjonaty, ale są też całkiem budżetowe hotele. Casa Turistica – bardzo przyjemny hotelik kosztowała 35 euro za noc (za dwie osoby). Drugi hotel, w którym spaliśmy kosztował 30 euro za noc. A ponieważ Wyspy są małe i tubylcy nie podróżują żeby musieć nocować, więc cała baza noclegowa jest przeznaczona dla turystów spoza Wysp.

Sao Tome - pieniądze
Sao Tome – pieniądze

Transport na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej

Podróżowanie jest proste i tanie. Wyspę obiega prawie w całości asfaltowa droga, z przerwą na południowym zachodzie, gdzie drogi nie ma wcale. Podróżujemy minibusami. Na przykład odcinek Sao Tome – Santana kosztuje 20 000 dóbr. W mieście jeździmy taksówkami za około 10 000 – 30 000 dóbr albo motorkami za podobne kwoty. Można wynająć samochód w kierowcą. Za dwa dni płaciliśmy 70 euro + paliwo.

Wyspy Św. Tomasza i Książęca - transport
Wyspy Św. Tomasza i Książęca – transport

Bezpieczeństwo na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej

Jest bardzo bezpiecznie i przyjaźnie. Chodziliśmy również po nocy i nie czuliśmy w zasadzie żadnego zagrożenia.

Targowanie na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej

Targujemy się na bazarach. Poza tym ceny są niskie i raczej ustalone. Po pobycie w Gabonie nie czuliśmy nawet potrzeby targowania się o niektóre ceny.

Sao Tome - pieniądze
Sao Tome – pieniądze

Pamiątki z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej

Nie ma zbyt dużo możliwości. Warto odwiedzić supermarket i kupić kilka miejscowych smakołyków typu likiery, suszone banany, herbaty, czy czekoladę albo wino palmowe. Niedaleko Parque Popular z knajpą B24 jest sklep z pamiątkami typu rękodzieło. Za maskę zapłaciłem 150 000 dóbr, Za 3 długie wisiorki 100 000 dóbr.

Wyspy Św. Tomasza i Książęca - pamiątki
Wyspy Św. Tomasza i Książęca – pamiątki

Zobacz galerię zdjęć z wyprawy na Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą oraz relację z tej podróży.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.