Maskonury w Anglii

Gdzie można zobaczyć maskonury?

Gdzie można zobaczyć maskonury?

Gdzie można zobaczyć maskonury? Na pewno na Islandii. W 2011 roku spędziłem kilka dni w jednym z najciekawszych krajów na świcie odwiedzając najbardziej popularne i ciekawe atrakcje wyspy. Na koniec dotarłem do Látrabjarg, czyli najbardziej na zachód wysuniętego fragmentu Fiordów Zachodnich i całej Islandii. Zobaczyłem mnóstwo maskonurów (Zobacz zdjęcia maskonurów z Islandii). Leżałem pośród traw tuż nad kilkusetmetrowymi urwiskami i czekałem aż się pojawią. Obiecałem sobie, że wrócę i zrobię lepsze zdjęcia. Od tego czasu nie byłem na Islandii.

Maskonury na Islandii
Maskonury na Islandii

Gdzie można zobaczyć maskonury? Na wyspach Farne Islands

Pod koniec czerwca 2017 za namową kolegi poleciałem do Anglii. Na wschodnim wybrzeżu jest niewielkie miasteczko Seahouses skąd odpływają promy na wyspy Farne Islands. Farne Islands to niewielkie wysepki oddalone o kilkanaście minut rejsu łodzią od wybrzeży Anglii. Spotkamy tu kilkadziesiąt gatunków ptaków morskich, między innymi maskonury. Latem gniazduje tu ponad 35 000 par pokracznych ptaków (wyobrażacie sobie ponad 70 000 maskonurów?). To miał być raj dla miłośników ptaków i maskonurów. I był!

Maskonury w Anglii
Maskonury w Anglii

Obserwacja maskonurów

Obserwacja maskonurów na wyspach Farne Islands jest bardzo prosta. Maskonury są na wyciągnięcie ręki. Odgradza nas od nich jedynie sznurek. A maskonury chodzą, latają, są po prostu wszędzie. Kilkadziesiąt tysięcy ciapowatych stworzeń tuż obok. Jednym z warunków, jaki musi być spełniony żeby obserwacja doszła do skutku to dobra pogoda. Zaplanowałem, że spędzę trzy dni na wyspach. Typowo brytyjska deszczowa pogoda spowodowała, że nie wydawano pozwoleń na rejsy do rezerwatu. W ciągu trzech znalazły się jedynie trzy godziny kiedy pogoda była nieco lepsza i deszcz przestał padać. To były te trzy godziny, dla których czekałem trzy dni. Maskonury na wyspie Farne były wszędzie. Zobaczcie zdjęcia maskonurów z Farne Islands.

Maskonur
Maskonur

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.