Wschód słońca nad Kilimandżaro

Kilimandżaro o wschodzie słońca

Kilimandżaro o wschodzie słońca

W nocy mam koszmary albo dzieje się coś dziwnego. Nagle budzę się i mam wrażenie, że ktoś otworzył okno w naszym pokoju. Zrywam się z łóżka. Wydaje mi się, że ktoś ucieka. Okno rzeczywiście jest otwarte. Ale nikogo nie widać. Może to małpy? Długo nie mogę zasnąć. Nasłuchuję. Ale nic nie słyszę. Zasypiam tylko na chwilę. Wkrótce rozbrzmiewa dźwięk budzika, co oznacza właściwy moment, aby zobaczyć Kilimandżaro o wschodzie słońca.

Widok wschodzącego nad Kilimandżaro słońca jest nieziemski. Wyłaniająca się zza góry pomarańczowa słoneczna kula powoli rozświetla okolicę. Kilimandżaro góruje ponad oświetlonymi z góry chmurami. Mount Meru powoli, zaczynając od samego szczytu przybiera pomarańczową barwę. Widoki o poranku są cudowne.

Czas ruszać w dalszą drogę. Przed nami około czterech godzin podejścia do chaty Saddle. W tym czasie pokonamy około 1 000 metrów w pionie wędrując w większości zygzakiem przez las.

Widok na Kilimandżaro
Widok na Kilimandżaro

Pogoda sprzyja. Nad nami błękitne niebo i ostre słońce. Poniżej chmury, a w oddali ośnieżony szczyt Kilimandżaro. Do chaty docieramy chwilę po południu. To jednak nie koniec wędrówek na dziś. Żeby lepiej się zaaklimatyzować zamierzamy jeszcze wejść na Little Meru, szczyt położony 300 metrów powyżej chatki. Na szczyt idziemy w czwórkę z moim imiennikiem i dwoma przewodnikami.

Aklimatyzacja na Little Meru

Mam sporo sił. Wysokość nie doskwiera. Idę szybko. Zdecydowanie szybciej niż podczas podejścia do chatki. Może dlatego, że nie musimy iść z grupą Holendrów, którzy spowalniają marsz. Łatwe podejście na Little Meru zajmuje 25 minut, chociaż przewodnik uparcie twierdzi, że to było 45 minut. Mam wrażenie, że wręcz wbiegłem na Little Meru na wysokość 3 840 m n.p.m..

Na szczycie Little Meru
Na szczycie Little Meru

Na szczycie obowiązkowa sesja fotograficzna w specjalnych koszulkach i w koszulkach naszego partnera medialnego, czyli magazynu Poznaj Świat. Żartujemy z jednym z przewodników, gdy w pewnym momencie chmury całkowicie zakrywają Mount Meru. To sygnał, że wkrótce nadciągnie burza. Czas wracać. Zejście zajmuje 15 minut. Chwilę później nadciąga potężna ulewa. W łóżkach leżymy już przed 20.00. Po co tak wcześnie? Bo jeszcze przed północą wyruszamy na Mount Meru. Oby niebo przetarło się trochę po tej ulewie.

Informacje praktyczne przed podróżą do Tanzanii

Przed podróżą do Tanzanii warto zerknąć do Poradnika przed podróżą do Afryki w wersji elektronicznej, w którym umieściłem komplet praktycznych informacji, niezbędnych do zaplanowania podróży do Tanzanii. Poradnik znajdziesz z moim sklepie Szczyty Afryki.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Zdjęcia i wspomnienia z podróży

W galerii znajdziesz też zdjęcia z podróży do Tanzanii. Wszystkie odcinki relacji z tej podróży do Tanzanii można przeczytać na blogu z podróży do Rwandy, Burundi i Tanzanii.

Pamiątki z Afryki – sklep afrykański z rzeźbami i maskami

Jeśli ciekawią Cię różne oryginalne przedmioty z drewna z Afryki – zajrzyj do mojego sklepu afrykańskiego. Znajdziesz w nim dużo interesujących masek, rzeźb i figurek wykonanych przez artystów z wielu afrykańskich państw. Gorąco polecam!

Sklep Szczyty Afryki informacja pozioma

Album fotograficzny ze zdjęciami

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z Rwandy. Oprócz zdjęć znajdziesz w nim również opowieści z podróży po Afryce oraz wspomnienia i ciekawostki z górskich wędrówek po Afryce. Oczywiście są w nim obszerne fragmenty poświęcone górom Rwandy, Burundi i Tanzanii. Polecam!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.