Safari w Tanzanii - Serengeti National Park

Koszt Safari w Tanzanii

Koszt Safari w Tanzanii

Obok pytań o koszt wejścia na Kilimandżaro najczęstszym pytaniem, które otrzymuję w mejlach jest pytanie o koszt Safari w Tanzanii, które parki narodowe wybrać na Safari i ile to wszystko kosztuje.

Podczas podróży do Tanzanii turyści najczęściej wybierają się na kilkudniowe safari, odwiedzając w liczne tanzańskie Parki Narodowe. Część z nich korzysta z usług polskich biur podróży. Niektórzy starają się zwiedzać Tanzanię wyłącznie na własną rękę. Zdecydowanie najwięcej osób korzysta z usług tanzańskich biur podróży, które wyspecjalizowały się w organizacji takich aktywności. Biorąc pod uwagę specyfikę tanzańskiego rynku turystycznego, a także kulturę obowiązkowych negocjacji cenowych, z którą każdorazowo spotykamy się podczas rozmów z biurami podróży chciałbym szczegółowo wyjaśnić, co tak naprawdę składa się na cenę safari w Tanzanii.

Safari w Tanzanii - Słoń w Serengeti

Zwróć uwagę, jak duży udział w ostatecznej cenie stanowią oficjalne rządowe opłaty, a jak niewielki jest udział prowizji biura podróży. Mam nadzieję, że dzięki wyliczeniom łatwiej Ci będzie podjąć decyzję, czy lepiej skorzystać z usług tanzańskiego biura podróży, czy lepiej wszystko zorganizować we własnym zakresie.

Jeśli po lekturze tego wpisu poczujesz niedosyt informacji dotyczących planowania podróży na safari do Tanzanii – polecam „Poradnik przed podróżą do Afryki” – świetny, kompletny i aktualny Ebook, w którym znajdziesz absolutnie wszystkie informacje, które Przydadzą Ci się podczas przygotowań do podróży na safari do Tanzanii.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Koszt Safari w Tanzanii – kalkulacja ceny

Postaram się jak najdokładniej oszacować całkowity koszt siedmiodniowej podróży do Tanzanii na safari w Tanzanii. Zakładam, że weźmie w nim udział pięć dorosłych osób (turystów), kierowca/przewodnik i kucharz. Im mniejsza grupa, tym koszt będzie oczywiście wyższy. Założę też, że safari odbędzie się w Parku Narodowym Serengeti i w kraterze Ngorongoro. Wybierzemy się na pięciodniowe safari, podczas którego spędzimy jeden dzień w kraterze oraz cztery dni w Serengeti.

Podane przeze mnie koszty poszczególnych opłat i usług pochodzą z najświeższej wersji oficjalnego cennika opłat tanzańskich Parków Narodowych, obwiązującego od lipca 2020 roku oraz z posiadanych przeze mnie dodatkowych informacji na temat kosztów niektórych usług w Tanzanii. Na stronie tanzańskich Parków Narodowych możesz znaleźć większość cen, które uwzględnię w obliczeniach.

W cenie safari trzeba uwzględnić:

 • opłatę dla każdej osoby za każdy dzień pobytu w Parku Narodowym Serengeti: 60 USD. Całkowity koszt przy pięciu osobach i czterech dniach w Serengeti: 1 200 USD,
 • opłatę dla każdej osoby za każdy dzień pobytu na terenie należącym do Ngorongoro Conservation Area (nawet jeśli nie jedziesz bezpośrednio do krateru): 60 USD. Całkowity koszt przy pięciu osobach: 300 USD,
 • obowiązkową opłatę (tzw. vehicle entry fee) za zjazd do krateru Ngorongoro: 295 USD,
 • opłatę za każdy nocleg na najtańszym kempingu dla każdej osoby w Parku Narodowym Serengeti = 60 USD. Całkowity koszt przy pięciu osobach i trzech nocach: 900 USD,
 • opłatę za 1 nocleg dla każdej osoby w okolicy Ngorongoro: 20 USD. Całkowity koszt przy pięciu osobach i jednej nocy: 100 USD,
 • koszt wynajęcia samochodu z kierowcą, paliwo, ubezpieczenie, opłaty wjazdowe dla samochodu, wynagrodzenie kierowcy za 1 dzień: 180 USD. Całkowity koszt za pięć dni: 900 USD,
 • koszt pracy kucharza: 10 USD dziennie. Całkowity koszt za pięć dni: 100 USD,
 • opłatę za każdy nocleg dla kucharza/kierowcy w Serengeti: 20 USD. Całkowity koszt przy trzech noclegach: 120 USD,
 • opłatę za jeden nocleg dla kucharza/kierowcy w okolicy Ngorongoro: 10 USD. Całkowity koszt przy jednym noclegu: 20 USD,
 • koszt wyżywienia (trzy posiłki dziennie, woda, kawa, przekąski): 20 USD dziennie dla każdej osoby. Łączny koszt za pięć dni: 500 USD,
 • opłaty dodatkowe, tzw. emergency money (awaria samochodu, wyżywienie kierowcy, kucharza): 50 USD.

Razem: 4 485 USD (bez 18% VAT).

Safari w Tanzanii - lew w katerze Ngorongoro

Dodatkowe koszty safari

Większość biur w programie uwzględnia również noclegi przed i po safari, a także dojazd z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko. Przy takim założeniu do kosztów trzeba doliczyć:

 • koszt noclegu w Moshi/Arushy: 15 USD za każdy nocleg dla każdej osoby. Łączny koszt dwóch noclegów dla pięciu osób: 150 USD,
 • koszt dojazdu z i na lotnisko: 30 USD w każdą stronę. Łączny koszt: 60 USD.

Razem: 210 USD (bez 18% VAT).

Uwaga! Tanzańczycy oczekują od turystów napiwków dla ekipy (łącznie do 10% kosztów). Pamiętaj o tym!

Koszt safari w Tanzanii – dodatkowe koszty podróży

Do kosztów samego safari kosztów musisz też doliczyć koszt dostania się do Tanzanii (2 000 PLN – 3 000 PLN), koszt wizy (50 USD), ubezpieczenia, szczepień, leków antymalarycznych, pamiątek, wydatków osobistych. Łącznie szacuję je na około 3 500 PLN.

Podsumowując całkowite koszty samego safari dla 5 osób: (4 485 USD + 18%VAT) + (210 USD + 18% VAT) + wynagrodzenie biura podróży (załóżmy około 100 USD + 18% VAT za grupę). Razem: 5 658 USD (około 226 USD za 1 dzień od 1 osoby). Całkowite wydatki na napiwki: około 565 USD od wszystkich. Dolicz jeszcze do tego koszty związane z podróżą do Tanzanii: około 3 500 PLN od osoby.

Safari w Tanzanii - Lew w Serengeti

Ile zarabiają agencje turystyczne na organizacji safari w Tanzanii?

Pamiętaj, że koszt safari to nie tylko oficjalne ceny za wejście do Parku Narodowego, itp.  Nikt za darmo Twojej podróży organizować oczywiście nie będzie. To jest po prostu praca, którą trzeba docenić. Pracownicy biur angażują się w organizację wszystkiego za Ciebie, korespondują, wyjaśniają, poświęcają swój czas, organizują pozwolenia i robią wiele rzeczy, o których czasem nawet nie wiemy. Sam oceń, ile ta praca jest dla Ciebie warta, jeśli miałaby być Twoim źródłem utrzymania.

Agencje turystyczne nie biorą dużych prowizji. Większość kosztów pochłaniają wyżej wymienione opłaty, których nie unikniesz. Przy pięcioosobowej grupie łączna cena (z opłatą dla agencji) za safari, które wzięliśmy jako przykład wyniesie prawdopodobnie około 1 130 USD od osoby. Czyli ktoś, kto prowadzi biuro (w Tanzanii jest ogromna konkurencja) zarabia na organizacji safari około 100 USD od grupy.

Poniżej możesz sprawdzić koszt wyjazdów na safari w Tanzanii organizowanych przez wyspecjalizowane biura podróży. Może zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich. Tak, czy inaczej pamiętaj o targowaniu się!

Czy to dużo?

Czy to dużo? Przełóż to na polskie warunki i zarobki. Jeżeli jest to duża agencja turystyczna i obsługuje masowo duże grupy turystów – zarabia całkiem sporo. Ale jeśli mamy do czynienia z niewielką agencją turystyczną, prowadzoną przez jedną osobę – wtedy ten zarobek wcale duży nie jest, bo przeciętnie organizują one jedną, czasem dwie wycieczki w miesiącu, często samemu biorąc w nich udział, jako przewodnik, kucharz, kierowca itp. Do tego od wynagrodzenia należy odjąć opłaty za prowadzenie działalności, licencje, podatki i pewnie wiele innych. Widzisz zatem, że głównym kosztem Twojego safari są obowiązkowe opłaty, a nie zysk biura podróży. Dlatego zawsze na początku negocjacji właściciele biur podróży chcą mieć nieco więcej zysku niż te 100 USD, a negocjowanie ceny nie może przekroczyć pewnego przyzwoitego poziomu.

Safari w Tanzanii - Hipopotam

Ile kosztuje zorganizowanie safari we własnym zakresie?

Safari można również zorganizować we własnym zakresie, pamiętając, że nawet w takim przypadku nie uniknie się niektórych obowiązkowych kosztów, a w niektórych miejscach obowiązkowo i tak będziesz musiał skorzystać z licencjonowanego przewodnika (na przykład w kraterze Ngorongoro). Organizując podróż samemu musisz liczyć się z kosztem wynajęcia samochodu, kosztem opłat wejściowych, wjazdowych, samodzielnej organizacji pozwoleń, noclegów, jedzenia, ewentualnie wody, baniaków, przewodnika (warto zabrać kogoś, kto zna miejsca, gdzie można spotkać zwierzęta, wiem to z doświadczenia). No i to, co najważniejsze – przy organizacji we własnym zakresie do kosztów trzeba doliczyć czas i koszt dłuższego pobytu w Tanzanii, w tym dodatkowe noclegi. Jestem pewny, że nie ma możliwości zorganizowania wszystkiego we własnym zakresie w ciągu jednego dnia bez pośrednictwa agencji turystycznej na miejscu.

Zdecydowanie polecam ze względu na oszczędność czasu i dodatkowy koszt z tym związany skorzystać z lokalnego tanzańskiego (a nawet kenijskiego) biura podróży. Oszczędzisz dzięki temu 2 – 3 dni, które możesz przeznaczyć na coś ciekawszego.

Zmiany cen safari

W Tanzanii bardzo często zmieniają się ceny opłat w Parkach Narodowych (czasem co rok) i co jakiś czas warto zweryfikować, czy koszt safari, który analizowałeś kilka miesięcy wcześniej wciąż może być ten sam. Po roku zwykle wzrośnie. Najbardziej podatne na zmiany są opłaty za pobyt w parkach, opłaty za noclegi i opłata za przejazd przez krater Ngorongoro (słyszałem o planach docelowego podwyższenia tych opłat do 1000 USD za samochód, co ma na celu ograniczenie ruchu turystycznego w tym miejscu).

Uwaga! Jeśli planujesz samodzielnie organizować safari i osobiście dokonywać płatności za pobyt w Parkach Narodowych i przejazdy przez ich teren musisz mieć ze sobą kartę płatniczą (czasem tylko kredytową). Gotówka nie jest akceptowana.

Słonie w Parku Narodowym Lake Manyara

O safari i jego cenie

Nie nastawiaj się na to, że safari w Tanzanii będzie tanie. Gdy chcesz zobaczyć to, z czego słynie Tanzania – piękną przyrodę, dzikie zwierzęta i unikalne krajobrazy – musisz nastawić się na wydatki. Nawet jeśli podróżujesz w budżetowej wersji, śpisz w hostelach, pod namiotem, korzystasz z lokalnej kuchni, tak jak Tanzańczycy.

Tanzańskie atrakcje turystyczne są drogie. Tanzańczycy z tego żyją, a wysokie ceny w Parkach Narodowych są wynikiem decyzji tanzańskich władz.

I pamiętaj, że w Tanzanii targowanie jest niemal obowiązkowe. Cena, którą usłyszysz za pierwszym razem będzie zdecydowanie wyższa niż ta, którą wyliczyłem. Do jakiego poziomu z nią zejdziesz – zależy już tylko od Twoich umiejętności negocjacyjnych. Moje wyliczenia potraktuj jako wskazówkę.

Poradnik przed podróżą do Afryki – Ebook

Jeśli myślisz o podróży do Afryki i przydały Ci się informacje z tego wpisu dotyczące organizacji safari w Tanzanii, mam dla Ciebie jeszcze więcej przydatnych wskazówek i porad, z których możesz skorzystać podczas planowania swojej afrykańskiej podróży. Korzystając z wielu własnych doświadczeń przygotowałem dla Ciebie „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia” w postaci czytelnego Ebooka w czterech najpopularniejszych elektronicznych formatach do pobrania: pdf, mobi, epub oraz pdf na komórkę.
Znajdziesz w nim przejrzysty komplet materiałów niezbędnych do zaplanowania podróży po Afryce, a w szczególności po Tanzanii i Kenii.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Dowiesz się, jak się przygotować, na co zwrócić uwagę przed podróżą, gdzie szukać tanich biletów lotniczych, jak uzyskać wizę, co ze szczepieniami, co zabrać w podróż do Afryki: na trekking, safari i plażowanie. Dowiesz się też, dlaczego podróżowanie po Afryce wcale nie jest tanie. Przekonasz się, co tak naprawdę składa się na wysoką cenę trekkingu na Kilimandżaro i Mount Kenya. Znajdziesz też odpowiedź na pytanie, dlaczego safari w Kenii lub Tanzanii jest drogie i w jaki sposób obniżyć nieco jego cenę. Znajdziesz tu również szczegółowe informacje na temat realnego kosztu trekkingów na Kilimandżaro, Mount Meru, Ol Doinyo Lengai i Mount Kenya. Dowiesz się też, jak ograniczyć koszty górskich wędrówek w Afryce. Poznasz proste sposoby na obniżenie ceny safari w Kenii i Tanzanii. Dowiesz się o wiele wiele więcej!

To jedyny, aktualny i kompletny tego typu praktyczny poradnik podróżniczy, który ułatwia przygotowania i planowanie wyjazdów na Czarny Ląd. Znajdziesz go tu: w moim sklepie Szczyty Afryki. Naprawdę polecam!

Kontakty w Tanzanii

Jesteś zainteresowany kontaktem do tanzańskich biur podróży, z których usług korzystałem podczas moich trekkingów na Mount Meru? Zapytaj w komentarzu pod postem lub napisz do mnie wiadomość mejlową (robert.gondek@szczytyafryki.pl). Z przyjemnością pomogę w Twojej podróży i przekażę Ci te informacje.

Album fotograficzny ze zdjęciami z Tanzanii

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami przyrody, gór i zwierząt z różnych państw Afryki (również z Tanzanii). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Tanzanii.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Pozostałe informacje praktyczne przed podróżą do Tanzanii

103 komentarze

 1. Witam. NIestety ceny, ktore podajecie na stronie nie sa juz aktualne. Za wjazd do Ngorongoro trzeba placic 300,- USD, tylko karta VISA. Nie wiem kiedy ten artykul byl pisany, ale ktos moze sie grubo zdziwic.

  1. Dzięki za uwagę. Słyszałem o tej podwyżce, ale początkowo nie weszła w życie. Dopiero teraz zaczęto pobierać wyższą opłatę. Zaraz uzupełnię opis. Czy coś jeszcze jest nieaktualne?

   1. Witam ze względu na planowane wejście na Kilimandżaro dłuższą trasą 9 dniową i safari też poprosze o rekomendacje do miejscowych biur z góry dziękuje i pozdrawiam

    Janusz Jaworski

 2. Cześć,
  Czy lepiej zorganizować safari już teraz przez internet czy może lepiej juz na miejscu w Dar Es Salaam? Dodam że będziemy tam przez 3 tyg.
  Interesuje mnie tylko dla 2 osób nie grupowe.

  1. Myślę, że warto rozeznać się w ofertach i cenach przed wyjazdem i ewentualnie na miejscu ostatecznie sfinalizować umowę z jedną z agencji.

 3. Witam,

  Bardzo fajny blog, mnostwo inforamacji czyta sie bardzo przyjemnie!

  Czy moza dostac namiary na przewodnika safari?

  Dziekuje bardzo!

 4. Planuje safari w Tanzani czy moglabym dostac namiary na przewodnika .serdecznie pozdrawiam

 5. Planujemy safari w Tanzanii termin 25.01.2019 – 03.02.2019 – poprosimy o namiar do przewodnika, pozdrawiam serdecznie Raakuu

 6. Proszę o namiar na przewodnika. Czy orientujesz się moze o cenach / zniżkach dla dzieci, planuje podróż z 4 latkami? Dziekuje i pozdrawiam

 7. Wielkie dzięki za świetny artykuł! Proszę o namiar na przewodnika. Czy środek lutego to dobry czas na safari? Dziękuję z góry i pozdrawiam

 8. Witam,
  Świetny i bardzo pomocny blog, dziękuję. Wybieramy się do Tanzaniii na 2-3 tygodnie w styczniu, planujemy safari w Serengeti i Ngorongoro. Czy można prosić namiary na przewodnika?
  Pozdrawiam,
  Marta

 9. Dzień dobry,
  Świetny i bardzo pomocny blog, dziękuję. Wybieramy się do Tanzaniii w przyszłym rokku. Planujemy safari w Serengeti i Ngorongoro. Czy można prosić namiary na przewodnika?
  Pozdrawiam,
  Anita

   1. Witam proszę o namiary na przewodnika. Interesuje nas safari w Tanzanii styczeń 2020 trzy noclegi dla 8 osób. Pozdrawiam

    1. Cześć, Również wybieramy się na safari w styczniu 2020. Jeżeli szukacie osób do grupy to chętnie się przyłączymy. W razie zainteresowania proszę o kontakt.

 10. Hej. Wielkie dzięki za podpowiedzi podróżnicze. Bardzo proszę o namiary agencji z którą podrozowaliscie i kontakt do przewodnika.
  Pozdrawiam
  Monika

 11. Witam,
  wybieramy się niebawem na Kili, Safari i Zanzibar. Będę wdzięczna za namiary na tego super przewodnika 😉
  z góry dzięki
  pozdrawiam
  Sylwia

 12. Dzień dobry. Dziękuje za artykuł, informację w nim zawarte są niezwykle pomocne przy planowaniu pobytu w Tanzanii. Chciałbym również poprosić o kontakt do wspomnianego organizatora safari. Wybieramy się w pierwszej połowie stycznia 2020. Jeżeli ktoś chciałby połączyć siły w planowaniu safari proszę o kontakt. Pozdrawiam

 13. Cześć,
  Podaj pls namiary na przewodnika od safari.
  Czy połowa stycznia to dobry czas na Ngorongoro i/lub serengeti czy lepiej poczekać do lipca/sierpnia?

  1. Cześć,
   Jeśli chodzi o to, czy lepiej styczeń, czy nasze lato. Oba terminy według mnie są ok. Odrobinę inne ptaki ewentualnie spotkasz, ale najważniejsze, że to pora sucha i nie ma problemu z pogodą i innymi zwierzakami.
   Namiary na przewodnika wysyłam na podany adres e-mail. Pozdrawiam, RG.

 14. Cześć, proszę o podesłanie mailem informacji odnośnie safari: agencji z której korzystaliście, jak wyglądały noclegi, do ilu ostatecznie udało Wam się stargować cenę, w jakich parkach byliście. Planuję wyjazd we wrześniu. Dziękuję i pozdrawiam, Kasia

  1. Cześć. Odpowiedź na te pytania w dużej części można znaleźć we wpisie, pod którym jest ten komentarz. Kontakty podeślę na mejla. Pozdrawiam, RG

 15. Dzień dobry,
  Wylatujemy do Tanzanii za kilka tygodni, czy mogę prosić o namiar na przewodnika?
  Z góry dziękuję 🙂

 16. Cześć lecę w styczniu do Dar es salaam. Proszę o namiary na przewodnika.

  Dzięki ! Dzięki !! Dzięki !!!

 17. Witam,

  wybieram się do Tanzanii w czerwcu – czy mógłbym prosić o namiary na przewodnika safari?

  Dziękuję i pozdrawiam,
  Jacek

 18. Cześć, czy w ogóle istnieje opcja wjazdu na teren parków własnym (wynajętym) samochodem?
  Czy musi to być impreza zorganizowana przez firmę?

  Paweł

 19. Hej,
  Twój blog to kopalnia wiedzy! Dzięki bardzo za wszystkie informacje 🙂 Ja również poprosiłbym namiary na przewodnika. pozdrawiam serdecznie

 20. Swietny blog. Poprosze namiary na dobre biuro podrozy/przewodnika , planuje safari w Tanzanii w lutym 2022 na 4 os, na ok 5 dni. Dziękuję.

 21. Witam. Świetnie wszystko opisane :-). Wybieram się na przełomie grudnia i stycznia na Zanzibar, ale chciałabym też pojechać na 3 dni na Safari. Czy w takiej sytuacji również mogę skorzystać z polecanego przez Pana przewodnika, czy raczej znaleźć jakiegoś na Zanzibarze?
  Proszę o namiary na tego przewodnika.
  Dziękuję i pozdrawiam.

 22. Witam, my również chcielibyśmy namiar na sprawdzoną firmę do organizacji Safari i małą radę. Wysłałam Panu wiadomość email. Będę wdzięczna za odpowiedź ?

 23. Cześć Robert. Nie będę oryginalny (i bardzo dobrze;)). Twój blog jest znakomity, świetnie prowadzony, ustrukturyzowany, pełen porządnej praktycznej wiedzy. Do tego dobrze piszesz. Lekko, prosto, czytelnie i przede wszystkim praktycznie, czyli to, co interesuje czytelników, bez zbędnego zarzucania stosem niepotrzebnych informacji lub „milionem” zdjęć. Planuję z żoną wizytę w Tanzanii, opcja atrakcji do zwiedzania raczej standardowa (Safari, Kili, może Zanzibar jak wystarczy budżetu) jeszcze nie jest domknięta i ograniczona (niestety) budżetem. Dlatego też organizuję wszystko sam i szukam namiarów na w miarę rozsądne cenowo lokalne agencje. Stąd prosiłbym o namiary na przewodnika i ewentualnie rekomendacje miejscowych biur wycieczkowych. Dziękuję i pozdrawiam. Tak trzymaj z blogiem!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.