Safari w Tanzanii - Hipopotam

Koszt Safari w Tanzanii

Koszt Safari w Tanzanii

Obok pytań o koszt wejścia na Kilimandżaro najczęstszym pytaniem, które otrzymuję w mejlach jest pytanie o koszt Safari w Tanzanii, które parki narodowe wybrać na Safari i ile to wszystko kosztuje. Dlatego postanowiłem podsumować koszt Safari przy założeniu, że odwiedzimy najciekawsze miejsca w Tanzanii, czyli Serengeti i krater Ngorongoro. Pokażę, ile opłat obowiązkowych należy uwzględnić w obliczeniach kosztów Safari. Sami ocenicie, czy warto skorzystać z pośrednictwa agencji turystycznej w Tanzanii, czy lepiej wykupić wycieczkę w biurze podróży, a może lepiej wszystko zorganizować we własnym zakresie.

Safari w Tanzanii - Serengeti National Park
Safari w Tanzanii – Serengeti National Park

Koszt Safari w Tanzanii

Zakładam, że w Safari bierze udział pięć osób (turystów), kierowca/przewodnik i kucharz. Obliczę też koszt Safari w Tanzanii z uwzględnieniem wizyty w Parku Narodowym Serengeti i w kraterze Ngorongoro. Wybieramy się na pięciodniowe Safari, podczas którego spędzimy jeden dzień w kraterze i cztery dni w Serengeti. Podane koszty pochodzą z obowiązującej najświeższej wersji oficjalnego cennika, obwiązującego od lipca 2015 roku oraz z posiadanych przeze mnie informacji na temat kosztów niektórych usług w Tanzanii.

Szczegółowe wyliczenia

1. Opłata dla 1 osoby za 1 dzień pobytu w Serengeti = 60 USD. Całkowity koszt przy pięciu osobach i czterech dniach w Serengeti: 1200 USD

2. Opłata dla 1 osoby za 1 dzień pobytu w kraterze Ngorongoro = 50 USD. Całkowity koszt przy pięciu osobach: 250 USD

3. Obowiązkowa opłata (tzw. crater fee) za przejazd przez krater Ngorongoro: 300 USD.

4. Opłata za 1 nocleg dla 1 osoby w Serengeti = 60 USD. Całkowity koszt przy pięciu osobach i trzech nocach: 900 USD

5. Opłata za 1 nocleg dla 1 osoby w okolicy Ngorongoro (Sunbright) = 20 USD. Całkowity koszt przy pięciu osobach i jednej nocy: 100 USD

6. Koszt wynajęcia samochodu z kierowcą, paliwo, ubezpieczenie, opłaty wjazdowe dla samochodu, wynagrodzenie kierowcy za 1 dzień = 180 USD. Całkowity koszt za 5 dni: 900 USD

7. Koszt pracy kucharza = 10 USD dziennie. Całkowity koszt za 5 dni: 100 USD

8. Opłata za 1 nocleg dla kucharza/kierowcy w Serengeti = 20 USD. Całkowity koszt przy trzech noclegach: 120 USD

9. Opłata za 1 nocleg dla kucharza/kierowcy w okolicy Ngorongoro = 10 USD. Całkowity koszt przy jednym noclegu: 20 USD

10. Koszt wyżywienia (3 posiłki dziennie, woda, kawa, przekąski) – 20 USD dziennie dla 1 osoby. Łączny koszt za 5 dni: 500 USD

11. Opłaty dodatkowe, tzw. emergency money (awaria samochodu, wyżywienie kierowcy, kucharza): 50 USD.

Dodatkowe koszty

Większość agencji w programie całego Safari uwzględnia również koszt noclegów przed Safari i po Safari, a także koszt dojazdu z lotniska do hotelu i koszt transportu z hotelu na lotnisko. Przy takim założeniu do kosztów trzeba doliczyć:

12. Koszt noclegu w Moshi/Arushy: 15 USD za 1 nocleg dla 1 osoby. Łączny koszt: 150 USD

13. Koszt dojazdu z i na lotnisko: 30 USD w każdą stronę. Łączny koszt: 60 USD.

Podsumowanie kosztów

Do wszystkich kosztów trzeba oczywiście dołączyć koszt dostania się do Tanzanii (2000 PLN – 3000 PLN), koszt wizy (50 USD), koszt ubezpieczenia, koszt szczepień i leków antymalarycznych, wydatki osobiste, koszt pamiątek itp. I (to już do indywidualnej decyzji) mieszkańcy Tanzanii oczekują od turystów napiwków dla ekipy (do 10% kosztów).

A zatem łączny koszt Safari w Tanzanii dla 5 osób wynosi 4650 USD (186 USD za 1 dzień dla 1 osoby) + koszty związane z podróżą do Tanzanii + napiwki + 18% VAT!

Dodatkowe koszty

Pamiętajcie, że nikt nie zorganizuje Safari charytatywnie. Powinniśmy doliczyć wynagrodzenie osoby/biura/agencji, która to wszystko za nas załatwi. To jest ich praca. Warto szanować zaangażowanie, czas poświęcony na organizację, logistykę, zdobywanie pozwoleń itp. Moim zdaniem należy się wyspecjalizowanej agencji wynagrodzenie. To absolutnie normalne. Ile trzeba na to przewidzieć? Oceńcie sami, ile wy chcielibyście zarobić, jeśli to by była wasza praca i źródło utrzymania.

Na tej stronie można znaleźć większość cen, które przytoczyłem powyżej:

http://www.tanzaniaparks.go.tz

Trzeba pamiętać, że ceny zmieniają się co kilka lat (czasem co rok) i warto zweryfikować, czy koszt, który podałem jest w dalszym ciągu taki sam, czy przypadkiem nie wzrósł (bo zmaleć na pewno nie zmaleje). Najbardziej podatne na zmiany są opłaty za pobyt w parkach, opłaty za noclegi i opłata za przejazd przez krater Ngorongoro (słyszałem o planach docelowego podwyższenia tych opłat do 1000 USD za samochód, co ma na celu ograniczenie ruchu turystycznego w tym miejscu).

Lew w Serengeti
Safari w Tanzanii – Lew w Serengeti

Ile zarabiają agencje turystyczne na organizacji Safari w Tanzanii?

Agencje nie biorą dużo prowizji. Większość kosztów pochłaniają wyżej wymienione opłaty, których nie unikniemy. Przy pięcioosobowej grupie łączna cena (z opłatą dla agencji) za Safari wyniesie ponad 1000 USD od osoby. Czyli ktoś, kto prowadzi taką agencję (a agencji w Tanzanii jest mnóstwo i jest ogromna konkurencja) zarabia na organizacji Safari nie więcej niż 450 USD od grupy.

Czy to dużo? Przełóżcie to na nasze polskie warunki i zarobki. Jeżeli jest to duża agencja turystyczna i obsługuje masowo duże grupy turystów – zarabia całkiem sporo. Ale jeśli mamy do czynienia z niewielką agencją turystyczną, prowadzoną przez 1 osobę – wtedy ten zarobek wcale duży nie jest, bo przeciętnie organizują one 1 – 2 Safari w sezonie, często samemu biorąc w nich udział, jako przewodnik, kucharz itp.

Safari w Tanzanii - Hipopotam
Safari w Tanzanii – Hipopotam

Ile kosztuje zorganizowanie Safari we własnym zakresie?

Przy organizacji Safari samemu na koszt będą się tak, czy inaczej składać: koszty wynajęcia samochodu, koszty pozwolenia, koszt samodzielnej organizacji pozwolenia na wejście, noclegów, jedzenia, ewentualnie wody, baniaków, przewodnika (warto zabrać kogoś, kto zna miejsca, gdzie można spotkać zwierzęta, wiem to z doświadczenia). No i to, co najważniejsze – przy organizacji we własnym zakresie do kosztów trzeba doliczyć czas i koszt dłuższego pobytu w Tanzanii, w tym dodatkowe noclegi. Jestem pewny, że nie ma możliwości zorganizowania wszystkiego we własnym zakresie w ciągu jednego dnia bez pośrednictwa agencji turystycznej na miejscu.

Zdecydowanie polecam ze względu na czas i dodatkowy koszt skorzystać z jakiegoś lokalnego tanzańskiego (a nawet kenijskiego) biura, bo zejdzie się ze 2 – 3 dni żeby wszystko zorganizować, skompletować, umówić itd, a zysk będzie niewielki – o ile będzie.

Safari w Tanzanii - Słoń w Serengeti
Safari w Tanzanii – Słoń w Serengeti

O Safari

Nie należy się nastawiać na to, że podróżowanie po Tanzanii jest tanie. Gdy chcemy pojechać na Safari, zobaczyć to, z czego słynie Tanzania, czyli piękną przyrodę, dzikie zwierzęta i unikalne krajobrazy – musimy nastawić się na wydatki – nawet jeśli podróżujemy w budżetowej wersji, śpimy w hostelach, pod namiotem, korzystamy z lokalnej kuchni, tak jak Tanzańczycy. Atrakcje kosztują.
Tanzańczycy z tego żyją i to raczej tanzańskie władze dyktują wysokie ceny za wizyty w parkach narodowych (które nie są negocjowalne).

Jeśli nie chcemy dużo wydawać – możemy podróżować po Tanzanii, tanio nocować, tanio jeść, spotykać ciekawych ludzi. Ale nie zobaczymy zwierząt. No chyba, że krowy, kozy i kury.

Jeśli ktoś chciałby skorzystać z usług agencji, z których usług korzystałem podczas moich tanzańskich podróży- proszę do mnie napisać – przekażę namiary. Kilka osób z Polski również z ich usług skorzystało. Myślę, że są warci polecenia.

Robert i Joseph w Nepalu
Robert i Joseph w Nepalu

Ale pamiętajcie, że w Tanzanii wręcz obowiązkiem jest targowanie, bo cena, którą usłyszycie za pierwszym razem będzie wyższa niż ta, którą ostatecznie możecie osiągnąć. Znajomości tu nie pomagają.

Jeśli ktoś chciałby więcej informacji na temat Safari, Kilimandżaro, a może Josepha – proszę pytać, wysyłać mejle itp, a ja postaram się pomóc w miarę możliwości.

Polecam też galerie zdjęć z podróży po Tanzanii i pozostałe praktyczne wpisy dotyczące podróży do Tanzanii:

Zdjęcia z kilku podróży do Tanzanii

Koszt wejścia na Kilimandżaro

Co zabrać do Tanzanii?

Jak zaplanować podróż do Afryki

Gdzie kupić tanie bilety do Afryki

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii

79 komentarzy

 1. Witam. NIestety ceny, ktore podajecie na stronie nie sa juz aktualne. Za wjazd do Ngorongoro trzeba placic 300,- USD, tylko karta VISA. Nie wiem kiedy ten artykul byl pisany, ale ktos moze sie grubo zdziwic.

  1. Dzięki za uwagę. Słyszałem o tej podwyżce, ale początkowo nie weszła w życie. Dopiero teraz zaczęto pobierać wyższą opłatę. Zaraz uzupełnię opis. Czy coś jeszcze jest nieaktualne?

   1. Witam ze względu na planowane wejście na Kilimandżaro dłuższą trasą 9 dniową i safari też poprosze o rekomendacje do miejscowych biur z góry dziękuje i pozdrawiam

    Janusz Jaworski

 2. Cześć,
  Czy lepiej zorganizować safari już teraz przez internet czy może lepiej juz na miejscu w Dar Es Salaam? Dodam że będziemy tam przez 3 tyg.
  Interesuje mnie tylko dla 2 osób nie grupowe.

  1. Myślę, że warto rozeznać się w ofertach i cenach przed wyjazdem i ewentualnie na miejscu ostatecznie sfinalizować umowę z jedną z agencji.

 3. Witam,

  Bardzo fajny blog, mnostwo inforamacji czyta sie bardzo przyjemnie!

  Czy moza dostac namiary na przewodnika safari?

  Dziekuje bardzo!

 4. Planujemy safari w Tanzanii termin 25.01.2019 – 03.02.2019 – poprosimy o namiar do przewodnika, pozdrawiam serdecznie Raakuu

 5. Proszę o namiar na przewodnika. Czy orientujesz się moze o cenach / zniżkach dla dzieci, planuje podróż z 4 latkami? Dziekuje i pozdrawiam

 6. Wielkie dzięki za świetny artykuł! Proszę o namiar na przewodnika. Czy środek lutego to dobry czas na safari? Dziękuję z góry i pozdrawiam

 7. Witam,
  Świetny i bardzo pomocny blog, dziękuję. Wybieramy się do Tanzaniii na 2-3 tygodnie w styczniu, planujemy safari w Serengeti i Ngorongoro. Czy można prosić namiary na przewodnika?
  Pozdrawiam,
  Marta

 8. Dzień dobry,
  Świetny i bardzo pomocny blog, dziękuję. Wybieramy się do Tanzaniii w przyszłym rokku. Planujemy safari w Serengeti i Ngorongoro. Czy można prosić namiary na przewodnika?
  Pozdrawiam,
  Anita

   1. Witam proszę o namiary na przewodnika. Interesuje nas safari w Tanzanii styczeń 2020 trzy noclegi dla 8 osób. Pozdrawiam

    1. Cześć, Również wybieramy się na safari w styczniu 2020. Jeżeli szukacie osób do grupy to chętnie się przyłączymy. W razie zainteresowania proszę o kontakt.

 9. Hej. Wielkie dzięki za podpowiedzi podróżnicze. Bardzo proszę o namiary agencji z którą podrozowaliscie i kontakt do przewodnika.
  Pozdrawiam
  Monika

 10. Witam,
  wybieramy się niebawem na Kili, Safari i Zanzibar. Będę wdzięczna za namiary na tego super przewodnika 😉
  z góry dzięki
  pozdrawiam
  Sylwia

 11. Dzień dobry. Dziękuje za artykuł, informację w nim zawarte są niezwykle pomocne przy planowaniu pobytu w Tanzanii. Chciałbym również poprosić o kontakt do wspomnianego organizatora safari. Wybieramy się w pierwszej połowie stycznia 2020. Jeżeli ktoś chciałby połączyć siły w planowaniu safari proszę o kontakt. Pozdrawiam

 12. Cześć,
  Podaj pls namiary na przewodnika od safari.
  Czy połowa stycznia to dobry czas na Ngorongoro i/lub serengeti czy lepiej poczekać do lipca/sierpnia?

  1. Cześć,
   Jeśli chodzi o to, czy lepiej styczeń, czy nasze lato. Oba terminy według mnie są ok. Odrobinę inne ptaki ewentualnie spotkasz, ale najważniejsze, że to pora sucha i nie ma problemu z pogodą i innymi zwierzakami.
   Namiary na przewodnika wysyłam na podany adres e-mail. Pozdrawiam, RG.

 13. Cześć, proszę o podesłanie mailem informacji odnośnie safari: agencji z której korzystaliście, jak wyglądały noclegi, do ilu ostatecznie udało Wam się stargować cenę, w jakich parkach byliście. Planuję wyjazd we wrześniu. Dziękuję i pozdrawiam, Kasia

  1. Cześć. Odpowiedź na te pytania w dużej części można znaleźć we wpisie, pod którym jest ten komentarz. Kontakty podeślę na mejla. Pozdrawiam, RG

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.