Wyprawa na najwyższy szczyt Ugandy - Ruwenzori

Planowanie wyprawy na najwyższe szczyty Kenii i Ugandy

Planowanie wyprawy na najwyższe szczyty Kenii i Ugandy

Postanowiłem spróbować wejść na najwyższe szczyty w każdym afrykańskim kraju. Tym razem celem jest wejście na trzeci najwyższy wierzchołek Mount Kenya – Point Lenana (4985 m n.p.m.) oraz najwyższy wierzchołek Gór Księżycowych w Ugandzie, czyli Szczyt Małgorzaty (5 109 m n.p.m.). Obie góry to pięciotysięczniki. Pomyślałem, że skoro Kilimandżaro (najwyższy szczyty Afryki) już mam za sobą, to czemu miałbym nie zdobyć kolejnych. Tak właśnie zaczęło się planowanie wyprawy do Kenii i Ugandy.

Najwyższego wierzchołka Mount Kenya (Batian – 5 199 m n.p.m.) i drugiego pod względem wysokości wierzchołka tej góry (Nelion – 5 199 m n.p.m.) nie jestem na razie w stanie zdobyć. Brak mi doświadczenia i umiejętności wspinaczkowych. Ale ten trzeci jest w moim zasięgu. Mam przynajmniej taką nadzieję.

Wyprawa na najwyższy szczyt Kenii - Mount Kenya

Przed podróżą – planowanie wyprawy do Ugandy i Kenii

Oprócz kenijskiego masywu wulkanicznego postaram się wejść ma Margherita Peak w Ugandzie. To będzie wymagało więcej wysiłku. Nie wystarczy wytrzymałość trekkingowa i zdolność adaptacyjna do wysokości. Tym razem konieczna będzie podstawowa umiejętność wspinaczkowa. Z tego powodu zresztą przed podróżą konieczny jest trening w tym zakresie. Dlatego w ramach przygotowań uczestniczę w kilkudniowym szkoleniu na ściance wspinaczkowej i planuję trzydniowy zimowy kurs w Tatrach. Trzeba też pamiętać o podstawowym sprzęcie, który przyda się w Ugandzie: raki, czekan, uprząż i masa wspinaczkowej drobnicy. Dlaczego? Ponieważ w drodze na najwyższy szczyt Ugandy do pokonania jest lodowiec na wysokości około 5 000 m n.p.m..

W wyprawie do Kenii i Ugandy towarzyszą mi Paweł i Robert. Jesteśmy optymistami. Do uzgodnienia pozostają jeszcze warunki finansowe tej podróży. Oznacza to po prosto skończenie negocjacji z kenijskimi i ugandyjskimi pośrednikami, którzy będą pomagać na miejscu w organizacji trekkingów. Targowanie z agencjami turystycznymi w wielu afrykańskich krajach to przygoda, a argumenty używane przez każdą ze stron są kosmiczne.

Ostatecznie wynegocjowaliśmy satysfakcjonujące wszystkich ceny, zarówno w Kenii, jak i Ugandzie, więc pozostaje dopiąć tylko szczegóły. A biura, z których usług korzystamy wyglądają na doświadczone i wiarygodne. To ma duże znaczenie (chętnych proszę o kontakt – podeślę namiary). Rezerwację biletów zrobiliśmy znacznie wcześniej – jeszcze przed ukończeniem niezbędnych kursów. Zapłaciliśmy za nie około 2 220 zł. To dobra cena (tu znajdziesz informacje: gdzie kupić tanie bilety lotnicze do Afryki). Wylot z Warszawy do Nairobi w Kenii z przesiadką w Kairze. Powrót z Kampali w Ugandzie do Warszawy, również z przesiadką w Egipcie.

Planowanie wyprawy na najwyższe szczyty Kenii i Ugandy

Informacje praktyczne i wskazówki przed podróżą do Ugandy i Kenii

Przed podróżą do Ugandy i Kenii warto zerknąć na kilka wskazówek ułatwiających planowanie podróży do Afryki. Sprawdź, jak zaplanować podróż do Afryki, gdzie znaleźć tanie bilety oraz co spakować. Możesz również sprawdzić, jakie są koszty organizacji safari w Kenii. A jeśli szukasz kontaktu do sprawdzonego biura, które zajmuje się organizacją safari albo trekkingu w Kenii lub Ugandzie, napisz po prostu do mnie – postaram się pomóc.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Zdjęcia i wspomnienia z podróży do Ugandy i Kenii

W galerii znajdziecie zdjęcia z podróży do Ugandy i zdjęcia z podróży do Kenii. Wszystkie odcinki relacji z podróży można przeczytać na blogu z podróży do Ugandy i Kenii.

Album fotograficzny ze zdjęciami z Ugandy i Kenii

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z Ugandy i z Kenii. Oprócz zdjęć znajdziesz w nim również opowieści z podróży po Afryce oraz wspomnienia i ciekawostki z górskich wędrówek po Afryce. Oczywiście są w nim obszerne fragmenty poświęcone górom w Kenii i Ugandzie. Polecam!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.