Podróż na Słowenię z dzieckiem

Podróż z dzieckiem pod namiot na Słowenię – informacje praktyczne

Podróż z dzieckiem pod namiot na Słowenię – informacje praktyczne

Podróż z dzieckiem pod namiot na Słowenię to bardzo dobry pomysł chociaż dla wielu osób brzmi abstrakcyjnie i nierealnie. Sprawdziłem to dwa razy. Było świetnie. Po raz pierwszy wybraliśmy się z Agnieszką na Słowenię w 2017 roku, gdy Mateusz miał sześć miesięcy. Przez dwa tygodnie podróżowaliśmy samochodem, nocowaliśmy w namiocie i chodziliśmy po górach. Drugi raz pojechaliśmy na Słowenię, gdy Mateusz miał ponad dwa lata. Tak samo, jak dwa lata wcześniej: samochodem pod namiot. To były bardzo udane wyjazdy.

Na kempingu z dzieckiem na Słowenii
Na kempingu z dzieckiem na Słowenii

Kiedy jechać na Słowenię z dzieckiem?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. To wszystko zależy od tego, co kto lubi. Dla mnie każda pora roku byłaby dobra z fotograficznego punktu widzenia ze względu na piękne i zróżnicowane krajobrazy, szczególnie w górach. Jeżeli jednak myślę o podróży na Słowenię pod namiot z chłopczykiem, który ma kilka miesięcy albo nieco ponad dwa lata – zdecydowanie wybieram lato, a dokładnie sierpień. Jest wtedy największe prawdopodobieństwo, że pogoda będzie stabilna i ciepła. Oczywiście burzy, szczególnie w górach, należy spodziewać się każdego dnia. Prognozy trzeba sprawdzać na bieżąco – najlepiej w kilku miejscach w sieci. Zdecydowanie nie można tego lekceważyć. Nawet jeśli prognozy mówią, że burzy i deszczu nie będzie, to góry i poszczególne doliny w Alpach rządzą się swoimi prawami. Warto obserwować to, co dzieje się na niebie przez cały czas. Tak, czy inaczej sierpień jest najlepszym miesiącem na podróż pod namiot na Słowenię.

Jak dojechać na Słowenię z dzieckiem?

Na Słowenię można dojechać we własnym zakresie samochodem z Polski (tą opcję wybrałem) lub dolecieć samolotem (na przykład do Lublany albo do Mariboru). Bezpośrednie połączenie lotnicze z Warszawy do słoweńskiej stolicy oferuje LOT. Bilety w promocji można kupić za 300 – 400 zł. Podróż zajmuje wówczas niecałe dwie godziny w jedną stronę. Jeśli szukamy innych połączeń lotniczych wówczas trzeba przeznaczyć zapewne około pięciu godzin z przynajmniej jedną przesiadką. Po Słowenii możemy podróżować komunikacją publiczną albo wynajętym samochodem. Tych opcji jednak nie sprawdzałem.

Wybrałem dłuższą podróż. Na Słowenię pojechałem własnym samochodem z Polski. Można próbować dojechać na Słowenię w jeden dzień. Jednak dla dziecka ponad tysiąckilometrowa podróż jest bardzo męcząca, a podróżujący rodzice doskonale wiedzą, że po drodze czeka kilka planowanych postojów i zapewne kilka nieplanowanych. Dlatego najlepszym chyba rozwiązaniem jest rozbicie podróży na dwa etapy i zanocowanie na jednym z kempingów znajdujących się niedaleko trasy przejazdu na terenie Czech albo Austrii. Podczas naszych podróży nocowaliśmy na kempingach Fürstenfeld i Seecamping Masai Mara w Austrii i Kemp Merkur w Czechach.

Podróż na Słowenię z dzieckiem
Podróż na Słowenię z dzieckiem

Podróżowanie po Słowenii

Po Słowenii podróżuje się bardzo wygodnie. Sieć dobrej jakości autostrad i dróg ekspresowych jest wystarczająca i bardzo dobrze oznakowana. Na przejazdy drogami regionalnymi, a szczególnie górskimi trzeba przeznaczyć znacznie więcej czasu. Trzeba pamiętać o licznych zakrętach, podjazdach, mijankach. Osoby podatne na chorobę lokomocyjną powinny się wcześniej zaopatrzyć w środki zmniejszające skutki tej choroby, bo zakrętów jest naprawdę dużo.

Trzeba też pamiętać o tym, że w miastach, szczególnie tych małych, górskich lub nad morzem mało jest miejsc parkingowych. Przykładowo do centrum Piranu samochodem nie ma sensu się wybierać, bo nie ma gdzie zaparkować. Samochód trzeba zostawić na specjalnym parkingu, a do ścisłego centrum dojechać autobusem. Pamiętajcie więc o wózkach lub nosidełkach dla małych dzieci.

Drogi ekspresowe i autostrady na Słowenii są płatne. Koszt winiety uprawniającej do miesięcznego korzystania z dróg w 2019 roku wynosił 30 euro. Koszt tygodniowej winiety wynosił 15 euro. Winietę kupujcie na terenie Słowenii lub tuż przed granicą słoweńską. Dlaczego to podkreślam? Na polskich stacjach benzynowych również można nabyć te winiety. Kosztują one jednak znacznie więcej niż na Słowenii. Szkoda przepłacać.

Wizy i pieniądze na Słowenii

Polacy podczas turystycznych wyjazdów na Słowenię nie muszą posiadać wizy. Walutą obowiązująca na Słowenii jest euro. W wielu sklepach można płacić kartami płatniczymi. Trzeba też mieć gotówkę, bo na kilku słoweńskich kempingach nie było możliwości płacenia kartą.

Co zabrać w podróż z dzieckiem na Słowenię

Wybierając się w podróż z dzieckiem pod namiot warto dobrze przemyśleć to, co ze sobą zabierzemy. Okazuje się, że spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy wymaga dość dużej przestrzeni. W związku z tym w naszym przypadku konieczne było umieszczenie na dachu dodatkowego bagażnika. I to pomimo tego, że podróżowaliśmy dość dużym Fordem Mondeo w wersji kombi. Co zajmuje tyle miejsca? Przede wszystkim sprzęt kempingowy (namiot, materac, śpiwory, stolik, krzesła), jedzenie i sprzęt kuchenny, wózek i nosidełko.

W podróżach pod namiot na Słowenię (zresztą nie tylko tam) świetnie sprawdził się malutki stolik i malutkie krzesełko dla Mateusza. Dzięki temu Mati miał swoje miejsce do zabawy i do jedzenia. Mateusz miał też swój własny cieplutki śpiworek puchowy, który podczas naprawdę zimnych nocy zapewniał mu komfort i świetną zabawę przed snem. Fajnym pomysłem było zabranie małych kijków trekingowych, które motywowały Matiego do samodzielnego chodzenia po górach.

Mateusz w namiocie na Słowenii
Mateusz w namiocie na Słowenii

Noclegi i kempingi na Słowenii

Podczas podróży po Słowenii mamy do dyspozycji bardzo duży wybór kempingów. W zasadzie w pobliżu każdej większej atrakcji znajdziecie kilka kempingów do wyboru. Przeważnie są to kempingi na wysokim lub bardzo wysokim poziomie, z czyściutkimi toaletami, ciepłą wodą, prysznicami, miejscami do gotowania, zmywania, pralkami, czasem ze sklepikami i specjalnymi łazienkami dla rodziców z dziećmi, a nawet z prysznicami dla psów!

Trzeba pamiętać, że przed pobytem na najpopularniejszych kempingach należy zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem, bo przyjeżdżając na kemping może się okazać, że nie ma wolnych miejsc. Trzeba o tym pomyśleć, gdy planujecie zanocować na przykład na kempingu w pobliżu jeziora Bled.

Poniżej znajdziecie listę kilku bardzo dobrych kempingów, z których korzystaliśmy albo chcielibyśmy skorzystać podczas naszych podróży na Słowenię z Mateuszem:

Samochodem na Słowenię
Samochodem na Słowenię

Ceny i koszt podróży na Słowenię z dzieckiem

Koszt podróży na Słowenię nie jest wysoki. Największy wydatek stanowi koszt paliwa, winiet autostradowych w Czechach, Austrii i na Słowenii oraz koszt noclegów. Ceny noclegów na kempingach nie są jakoś porażająco wysokie, biorąc pod uwagę, jak wysoki standard oferują. Średnio na jedną noc trzeba liczyć około 100 – 150 zł (dwie osoby dorosłe, dziecko, samochód i duży namiot). Dokładne cenniki poszczególnych kempingów znajdziecie na ich stronach kilka linijek wyżej.

Koszt jedzenia, posiłków w restauracjach, czy najpopularniejszych atrakcji na Słowenii są porównywalne do cen polskich. Przykładowo koszt zwiedzania jaskini Postojna, jednej z największych atrakcji na Słowenii, wynosi 27,9 euro (pamiętajcie o wcześniejszej rezerwacji). Za wejście na teren Parku Narodowego Triglav nie płaci się nic. Za wejście do wąwozu Tolmin zapłacicie 8 euro, a za możliwość zobaczenia pięknego wodospadu Kozjak 4 euro. Czasem dodatkowo trzeba też zapłacić kilka euro za parking w pobliżu atrakcji. Dzieci w wieku Mateusza, czyli w wieku około 2 lat i mniej zwykle nie płacą nic lub są to symboliczne opłaty.

Łącznie podczas dwutygodniowego wyjazdu na Słowenię wszystkie nasze koszty zamknęły się w kwocie około 11 000 zł.

Podróż z dzieckiem na Słowenię
Nad jeziorem na Słowenii

Najciekawsze miejsca na Słowenii

Słowenia to przede wszystkim góry. Wspaniałe Alpy Julijskie i Park Narodowy Triglav. Obłędne wysokogórskie krajobrazy, doliny, wodospady, rzeki, jaskinie i morze. To wspaniała przyroda. Podczas górskich wędrówek można spotkać niedźwiedzie i kozice. Na niewielkim odcinku słoweńskiego wybrzeża można wykąpać się w Morzu Adriatyckim, chociaż plażowanie nie jest zbyt przyjemne ze względu na wybetonowaną lub kamienistą linię brzegową.

Oto kilka miejsc na Słowenii, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas podróży z dzieckiem: Dolina Logarska, Jezioro Bled, Jezioro Bohinjsko, Jezioro Krn, Velika Planina, Zgornje Jezersko, Wąwóz Tolmin, Piran, Wodospady Kozjak, Lepena i Virje, miasta Piran i Izola, jaskinia Postojna. Wszystkie ważne punkty z naszych podróży na Słowenię znajdziecie na mapie:

Mapa podróży na Słowenię
Mapa podróży na Słowenię

Najładniejsze zdjęcia z podróży na Słowenię

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani i zachęceni do podróży z dzieckiem pod namiot na Słowenię zajrzyjcie do galerii zdjęć ze Słowenii. Znajdziecie w niej około dwustu zdjęć z podróży na Słowenię z 2017 i 2019 roku.

Najciekawsze miejsca na Słowenii - wodospad Kozjak
Najciekawsze miejsca na Słowenii – wodospad Kozjak

Podróż z dziećmi na Azory i na Mauritius

Jeśli szukasz innych inspiracji podróżniczych na wyprawę z dzieckiem – polecam informacje na temat podróży z dzieckiem na Azory i podróży z małym dzieckiem na Mauritius.

5 komentarzy

  1. Bardzo przydatne informacje. Wybieramy się w podróż wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Dziękuję za cenne porady i wskazówki.

    1. Dziękuję. Cieszę się, że materiał był przydatny. Powodzenia w podróży. To będzie na pewno świetna przygoda! Pozdrawiam, RG

  2. Dziękuję za wskazówki, też planuję campingowe wakacje w Słowenii 🙂 Czy na campingach w Czechach i Austrii robiliście rezerwację?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.