Maroko 2016

Podróże, pokazy, zdjęcia – podsumowanie 2016 roku

Podróżnicze podsumowanie 2016 roku – podróże, pokazy, zdjęcia

Przedstawiam podróżnicze podsumowanie 2016 roku. Mogę z całym przekonaniem napisać, że rok 2016 był dla mnie bardzo udany. Były podróże, pokazy i zdjęcia. Były nowe pomysły i nowe doświadczenia. Kluczem do tego wszystkiego było najważniejsze wydarzenie z początku roku. W styczniu zostałem zwolniony z pracy i po 12 latach spędzonych za biurkiem w korporacji dostałem szansę na inne życie. Od tego czasu moja pasja stała się moją pracą w stu procentach. I myślę, że szansę wykorzystałem.

Podróżnicze podsumowanie 2016 roku
Robert Gondek – Podróżnicze podsumowanie 2016 roku

Co zrobiłem w 2016 roku?

Odwiedziłem trzy nowe kraje w Afryce. Opublikowałem kilka tekstów w magazynach podróżniczych. Przygotowałem dwa nowe pokazy zdjęć i prawie sto razy opowiadałem o podróżach. Zorganizowałem Wakacyjny cykl spotkań podróżniczych. Założyłem firmę, a kilka dni później ruszył sklep internetowy (Sklep Szczyty Afryki), w którym można kupić unikalne koszulki z afrykańskimi flagami, pocztówki i zdjęcia. Spędziłem kilka tygodni w terenie fotografując niedźwiedzie, wilki, zimorodki, jelenie, borsuki i wiele innych fantastycznych zwierząt występujących w Polsce. Zostałem członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Zimorodek
Zimorodek

Podróże do Afryki

W 2016 roku zamierzałem zakończyć pierwszą część projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” i zrealizować trekkingi na ostatnie, a jednocześnie najniższe afrykańskie czterotysięczniki. Dlatego do Afryki wybrałem się aż trzy razy. W styczniu, nie wiedząc jeszcze o zbliżającej się rewolucji w moim życiu poleciałem do Etiopii (Zobacz zdjęcia z Etiopii). W trakcie siedmiodniowego trekkingu zdobyłem Ras Dashen (4543 m n.p.m.). Po czterech miesiącach wyruszyłem do Maroka (Zobacz zdjęcia z Maroka). To był spontaniczny wyjazd. Poleciałem do Agadiru w dniu, w którym kupiłem bilety. W Maroku spędziłem zaledwie tydzień. Wystarczyło na nocne wejście na najwyższy szczyt gór Atlas – Jebel Tubkal (4167 m n.p.m.).

Aby do końca zrealizować założony cel została mi jeszcze podróż do Kamerunu (Zobacz zdjęcia z Kamerunu) i wejście na najniższą górę o wysokości większej niż 4000 metrów. 31 października stanąłem na Mount Cameroon (4040 m n.p.m.). Dzięki temu zakończyłem pierwszą część projektu, realizując trekkingi na wszystkie najwyższe góry afrykańskich państw o wysokości większej niż 4000 metrów. Zostały niższe, co wcale nie oznacza, że łatwiejsze.

Fotografowanie przyrody

Rok 2016 to również fascynacja polską przyrodą. Wiosną złapałem bakcyla i praktycznie tydzień w tydzień siedziałem ukryty w krzakach obserwując nasze wspaniałe zwierzęta. Podlasie, Bieszczady, Kampinos, Warmia, Mazury. Spędzałem długie godziny w czatowniach, na łąkach, pod siatką maskującą albo po prostu w samochodzie wypatrując zimorodków, dudków, dzięciołów, rybołowów, orlików, borsuków, jenotów, wilków i niedźwiedzi. W październiku zostałem przyjęty do Związku Polskich Fotografów Przyrody. Zdjęcia z Polski możecie zobaczyć w galeriach: Zwierzęta w Polsce i Ptaki w Polsce. A w przygotowaniu znajduje się wyjątkowy pokaz o polskiej przyrodzie, którego premierę planuję na wiosnę 2018 roku.

Podróżnicze podsumowanie 2016 roku - fotografowanie przyrody
Niedźwiedź

Pokazy zdjęć w 2016 roku

To był rok przełomowy – rok, w którym poprowadziłem rekordową liczbę pokazów. W sumie o podróżach opowiadałem 92 razy. Nie opowiadałem wyłącznie podczas Festiwali Podróżniczych. Byłem w szkołach, przedszkolach, domach kultury, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku i w bibliotekach. Opowiadałem dzieciom i dorosłym. Na sali bywało kilkaset osób. Prowadziłem też spotkania bardzo kameralne dla publiczności kilkunastoosobowej.

Podróżnicze podsumowanie 2016 roku - pokazy slajdów
Pokaz slajdów

W moim portfolio jest już siedem różnych pokazów, a kolejne dwa są w przygotowaniu. Tu znajdziecie informacje o pokazach, ich fragmenty i aktualny kalendarz spotkań: Pokazy podróżnicze Roberta Gondka.

Zobaczcie też, gdzie już opowiadałem i gdzie będę opowiadał w najbliższym czasie (na zielono miejsca, w których opowiadałem, na czerwono miejsca, gdzie wkrótce mnie zobaczycie):

Publikacje i występy w mediach

W 2016 roku wystąpiłem kilka razy w mediach. Dwukrotnie gościłem na antenie stacji TVN24BIS w programie „Podróżnicy – pokaż nam świat”. O podróżach opowiadałem też w Programie Trzecim Polskiego Radia w audycji dla dzieci „Zagadkowa niedziela”. Wywiady ze mną można było tez usłyszeć na antenie Czwórki Polskiego Radia i Radia Podlasie.

W tym roku aż trzy razy na łamach magazynu All Inclusive pojawiły się moje artykuły: Pierwsze spotkanie z Ekwadorem i Galapagos, Botswana z lotu ptaka, i Fotografowanie przyrody.

Wywiad w TVN24BIS
Wywiad w TVN24BIS

Plany na 2017 rok

Planów na 2017 rok do końca nie zdradzę. Na pewno będzie się dużo działo. Już na początku roku czeka mnie kolejna rewolucja. Nie, nie chodzi o powrót do korporacji. Jestem pewien, że dopóki będzie to możliwe nie wrócę do pracy w korpo. Chodzi o coś innego. Prawdopodobnie jesienią zamierzam polecieć do kolejnego państwa w Afryce. Możliwe, że tym razem będzie to kraj wyspiarski. Obserwuję promocje biletów lotniczych i aż żal w końcu nie skorzystać z dobrych cen lotów na Mauritius, Seszele, Madagaskar, czy Wyspy Zielonego Przylądka. Możliwe, że odwiedzę jeden albo kilka krajów poza Afryką. Zamierzam uzupełniać materiał na pokaz zdjęć o Polsce, fotografując kolejne wyjątkowe gatunki zwierząt. Będę też baaaardzo dużo opowiadał. W całej Polsce. Dzieciom i dorosłym. I kto wie, może w końcu wyjadę z pierwszą grupą do Afryki? Trzymajcie kciuki.

Bądźcie odważni, realizujcie swoje cele i spełniajcie swoje marzenia. Warto!

Do zobaczenia na pokazach w całej Polsce
Do zobaczenia na pokazach w całej Polsce

Do zobaczenia na pokazach w całej Polsce.

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.