Podróżnicze wydarzenia roku 2018

Podróżnicze wydarzenia roku 2018

Podróżnicze wydarzenia roku 2018

Podróżnicze wydarzenia roku 2018 – to już czwarte podsumowanie tego typu na blogu Szczyty Afryki. Jakie były najważniejsze wydarzenia roku 2018 w moim życiu? Było ich kilka. Podróże po Afryce i nie tylko, zdobycie Kilimandżaro, nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych, wystąpienia na prestiżowych festiwalach podróżniczych w całej Polsce oraz zdjęcia, z których jestem zadowolony. Generalnie nie będę ukrywał, że ten rok był bardzo udany. Praca i hobby są wciąż do pogodzenia i sprawiają  mi ogromną radość.

Najważniejsze podróżnicze wydarzenie roku 2018

Najważniejsze podróżnicze wydarzenie roku 2018 według mnie to udział w prestiżowym Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA w Warszawie. W 2018 roku odbyła się 18 edycja imprezy. Organizatorzy zawsze z wielką starannością układają program. W tym roku gośćmi festiwalu byli między innymi: Kuba Rybicki, Kamila Kielar, Krzysztof Story, Michał Woroch i Piotr Trybalski. Dzięki temu festiwal co roku przyciąga tłumy. Na każdym pokazie na widowni jest niemal pięciuset widzów. Występ przed tak liczną publicznością to wyzwanie i ogromna przyjemność.

Najważniejsze podróżnicze wydarzenie roku 2018
Najważniejsze podróżnicze wydarzenie roku 2018

Wybrałem na tą okazję pokaz „Wyprawy na najwyższe szczyty Afryki”, czyli chyba najciekawszy, jaki mam swoim portfolio. Czy pokaz był udany? Mam nadzieję, że tak.

Podróżnicze wydarzenia roku 2018 – nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych

Nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych to jedno z największych zaskoczeń tego roku. Znalazłem się wśród finalistów międzynarodowego konkursu Travel Photographer Of The Year w kategorii 'Natural World’ za cztery zdjęcia ptaków wykonane w Polsce, Anglii, Zimbabwe i Botswanie.

Travel Photographer Of The Year 2018
Travel Photographer Of The Year 2018

Oprócz tego jedno ze zdjęć z Polski otrzymało 1 nagrodę w kategorii 'Rośliny’ w konkursie Perły Polskiej Przyrody organizowanym przez Wdecki Park Krajobrazowy, a zdjęcie wzburzonej fali z Wysp Galapagos otrzymało drugą nagrodę w konkursie fotograficznym OKO Magazynu Kontynenty w kategorii 'Ameryki’. Zobaczcie zdjęcia, które zwróciły uwagę jury tych konkursów festiwalowych:

Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA w Warszawie i inne spotkania podróżnicze

Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA to była najważniejsza tegoroczna impreza podróżnicza, w której miałem przyjemność uczestniczyć. Oprócz tego w 2018 roku poprowadziłem 119 spotkań podróżniczych. Przejechałem łącznie ponad 25 000 kilometrów. Byłem w szkołach, przedszkolach, domach kultury, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku i w bibliotekach. Opowiadałem dzieciom i dorosłym. Na sali bywało kilkanaście osób, kilkadziesiąt i kilkaset widzów.

Co powoduje, że wciąż mi się nie nudzi opowiadanie o Afryce? Może to, że mam ponad 10 różnych tematów spośród których można wybrać spotkanie, które będzie najciekawsze? Dzięki temu nie opowiadam ciągle o tym samym. Jednego dnia mówię o Tanzanii, a kolejnego na przykład o Kamerunie. Może to, że opowiadam w różnych miejscach, dla różnej publiczności, dla ludzi w różnym wieku?

W 2019 roku nie zamierzam odpuszczać. Planuję kolejne spotkania. Jeśli chcecie wiedzieć, gdzie pojawię się w najbliższym czasie z opowieściami, zerknijcie na Kalendarz spotkań podróżniczych. Tam zawsze są aktualne informacje.

Pokaz z Zimbabwe

W 2018 roku przygotowałem nowy pokaz z Zimbabwe. Jego premiera odbędzie się w marcu 2019 roku w kinie Wisła. Zapraszam! Tu można zobaczyć zwiastun tego pokazu:

Tanzania, Ghana i Stany Zjednoczone

Tanzania, Ghana i Stany Zjednoczone to trzy „dalekie” kraje, które odwiedziłem w 2018 roku. Każda podróż była inna. W Tanzanii po raz pierwszy byłem w pracy. Miałem przyjemność pracy jako pilot. Prowadziłem kilkuosobową grupę. Byliśmy na safari, na Zanzibarze, ale przede wszystkim zdobyliśmy Mount Meru i Kilimandżaro. Dla mnie były to drugie wejścia na najwyższe szczyty w Tanzanii. Bardzo mi się podobała taka rola. Zobaczcie zdjęcia z Tanzanii i zerknijcie na relację z podróży do Tanzanii na blogu.

Ghana to kraj, który odwiedziłem po raz pierwszy. Zdobyłem najwyższy szczyt: Mount Aduadu i zobaczyłem wiele ciekawych miejsc w tym dość męczącym jeśli chodzi o podróżowanie kraju. Już wkrótce przeczytacie na blogu relację z tej podróży, a na razie zapraszam do Galerii zdjęć z Ghany.

Uczestnik festiwalu Akwasidae w Kumasi
Uczestnik festiwalu Akwasidae w Kumasi

Po raz pierwszy wybrałem się do USA. Spędziłem siedem dni w Nowym Jorku. Bardzo mi się podobało. Zwykle unikam i nie lubię przebywania w miastach. Męczy mnie tłok, hałas, korki i pośpiech. Ale Nowy Jork jest wyjątkiem. Bardzo mi się spodobał. Pierwsza myśl, która przychodzi mi do głowy, gdy myślę o Nowym Jorku to rozmach. Wszystko jest większe: budynki, ulice, mosty, metro. Wiem, że do Stanów jeszcze wrócę. Ale następnym razem pewnie skupię się na przyrodzie wspaniałych Parkach Narodowych. To jedno z moich marzeń. Zobaczcie zdjęcia z USA.

Podróże i górskie wędrówki z dzieckiem

Podróże i górskie wędrówki z dzieckiem. To nowość w moim życiu. Mateusz podróżował z nami już w 2017. Zaczęliśmy intensywnie i w pierwszym roku życia Mati odwiedził Włochy, Szkocję, Słowenię, kilka miejsc w Polsce i Mauritius. Ten rok nie był aż tak intensywny, bo w dalszej podróży byliśmy razem tylko raz. W sierpniu wykorzystaliśmy świetną pogodę i sprawdziliśmy jak Mateusz znosi górskie wędrówki. Wypadło świetnie. Mateusz spisał się wyśmienicie. Wędrowaliśmy po Karkonoszach. Byliśmy w Czeskiej Szwajcarii i w Niemieckiej Szwajcarii Saksońskiej. Mati spędzał po kilka godzin dziennie w nosidełku na moim plecach. Spał, jadł i bawił się w drodze. Wędrował po górach. Mam nadzieję, że podobało mu się. W przyszłym roku postaram się żeby nasze wspólne wędrowanie po górach było częstsze.

Podróże i górskie wędrówki z dzieckiem
Podróże i górskie wędrówki z dzieckiem

Najlepsze zdjęcia z podróży

W tym roku postanowiłem również dokonać subiektywnego wyboru moich najciekawszych zdjęć z 2018 roku. Podzieliłem je na dwie części. Tu znajdziecie linki do tych zdjęć: „Najlepsze zdjęcia z podróży po Polsce w 2018 roku” i „Najlepsze zdjęcia z zagranicznych podróży w 2018 roku„. To jedno z nich:

Ghana - poranek
Ghana – poranek

Plany na 2019 rok

Plany na 2019 roku nie są sprecyzowane. Za kilka dni wybieram się w Karkonosze na warsztaty fotograficzne. Zamierzam fotografować góry zimą pod okiem Karola Nienartowicza. W maju lecę z Mateuszem do Włoch i na Azory. Wiosną i latem na pewno nie zabraknie chwil spędzonych na Podlasiu i bardzo wielu spotkań podróżniczych w całej Polsce. Jeśli chodzi o podróże do Afryki zamierzam wybrać się na ten kontynent przynajmniej dwa razy. Dokąd? Jeszcze nie wiem. Może na Wyspy Zielonego Przylądka? Może do Republiki Południowej Afryki? A może polecę w zupełnie inny region świata? Obserwujcie uważnie blog i Szczyty Afryki na Facebooku!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.