Podróżnicze wydarzenia roku 2019

Podróżnicze wydarzenia roku 2019

Podróżnicze wydarzenia roku 2019

Podróżnicze wydarzenia roku 2019 to kolejna część corocznych podsumowań tego, co najważniejsze w moim podróżniczym świecie. Rok 2019 dostarczył wiele pozytywnych chwil, które długo pozostaną w mojej pamięci. Były dalekie podróże: do Kenii, Tanzanii, na Azory, do Włoch i na Słowenię. Były również te nieco bliższe: Karkonosze, Gorce, Suwalszczyzna, Mazury i Pieniny. Do tego nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych, wystąpienia w całej Polsce oraz zdjęcia, z których jestem zadowolony. Rok był bardzo udany. Nie będę ukrywał, że praca i hobby są wciąż do pogodzenia i ich połączenie sprawia mi ogromną radość.

Podróżnicze wydarzenia roku 2019 - Travel Photographer Of The Year 2019 finalist
Podróżnicze wydarzenia roku 2019 – Travel Photographer Of The Year 2019 finalist

Podróżnicze wydarzenia roku 2019 – nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych

Podsumowanie zacznę od tego, co było dla mnie najważniejszym wydarzeniem. W 2019 roku otrzymałem kilka nagród i wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych. Po raz drugi z rzędu moje zdjęcia znalazły się wśród finalistów międzynarodowego konkursu Travel Photographer Of The Year w kategorii „Endangered Planet”. W momencie powstawania tego wpisu nie mogę jednak zdradzić informacji, o które zdjęcia chodzi i czy otrzymały jakieś dodatkowe wyróżnienia (tego nawet jeszcze nie wiem).

Jedno z zimowych zdjęć z Karkonoszy zostało wyróżnione trzecim miejscem w konkursie „Podziel się wrażeniami z Dolnego Śląska” organizowanym przez National Geographic Polska i Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Drugi raz z rzędu jedno z zimowych zdjęć otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie Perły Polskiej Przyrody w kategorii „Krajobrazy” organizowanym przez Wdecki Park Krajobrazowy. Zdjęcie z Ghany otrzymało pierwsza nagrodę w konkursie fotograficznym OKO Magazynu Kontynenty w kategorii „Afryka”. Wyróżnione i nagrodzone zdjęcia można zobaczyć w zakładce „Nagrody i wyróżnienia„.

Nagrody i wyróżnienia
Zdjęcie wyróżnione trzeci nagrodą w konkursie fotograficznym „Podziel się wrażeniami z Dolnego Śląska”

Festiwale i inne spotkania podróżnicze

W 2019 roku opowiadałem o świecie aż 133 razy. O Afryce, Ekwadorze i Polsce. W tym celu przejechałem ponad 30 000 kilometrów. Byłem w szkołach, przedszkolach, domach kultury, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku i w bibliotekach. Wystąpiłem na Festiwalu Kultur i Podróży “Ciekawi Świata” w Białymstoku, na Włóczykiju w Gryfinie i na Raciborskim Festiwalu Podróżniczym Wiatraki w Raciborzu.

Opowiadałem dzieciom i dorosłym. W 2020 roku nie zamierzam odpuszczać. Planuję kolejne spotkania. W kalendarzu jest znajdziecie już ponad 30 zaplanowanych spotkań. Jeśli chcecie wiedzieć, gdzie pojawię się w najbliższym czasie z opowieściami, zerknijcie na Kalendarz spotkań podróżniczych. Tam zawsze są aktualne informacje.

Robert Gondek na Festiwalu Kultur i Podróży “Ciekawi Świata” w Białymstoku
Robert Gondek na Festiwalu Kultur i Podróży “Ciekawi Świata” w Białymstoku, Fot. Tomasz Pienicki

Tanzania i Kenia – jedyna podróż do Afryki

Tanzania i Kenia to jedyne afrykańskie państwa, które odwiedziłem w 2019 roku. W Tanzanii byłem po raz piąty. Zdobyłem wulkan Ol Doinyo Lengai. Kenię odwiedziłem drugi raz. Byłem w Parkach Narodowych Amboseli, Lake Nakuru i w rezerwacie Masai Mara. Zdjęcia z Tanzanii i zdjęcia z Kenii znajdziecie w mojej galerii. Gdyby ktoś planował podróż do Kenii polecam wpis na blogu, w którym opisuję najważniejsze sprawy związane z planowaniem podróży do Kenii.

Podróżnicze wydarzenia roku 2019 - jedyna podróż do Afryki
Podróżnicze wydarzenia roku 2019 – jedyna podróż do Afryki

Podróże i górskie wędrówki z dzieckiem

W mijającym roku kontynuowałem rodzinne podróże po Polsce i Europie. Z Mateuszem wybraliśmy się na Azory i dwukrotnie do Włoch (jezioro Como i Rzym). Z namiotem po raz drugi podróżowaliśmy po przepięknej Słowenii. W Polsce odwiedziliśmy Gorce, Pieniny, Suwalszczyznę i Mazury. Mateusz spisywał się wyśmienicie. Spędzał po kilka godzin dziennie w nosidełku na moim plecach i na własnych nogach. Spał, jadł i bawił się w drodze. Wędrował po górach. Mam nadzieję, że podobało mu się. W przyszłym roku postaram się żeby nasze wspólne wędrowanie po górach było częstsze i coraz częściej na własnych nóżkach.

Jeśli planujecie podróż z małym dzieckiem na Azory lub pod namiot na Słowenię specjalnie dla czytelników mojego bloga przygotowałem dwa praktyczne wpisy:

Podróżnicze wydarzenia roku 2019 - podróże z dzieckiem
Podróżnicze wydarzenia roku 2019 – podróże z dzieckiem

Podróżnicze wydarzenia roku 2019 – najlepsze zdjęcia z podróży

W 2019 roku przygotowałem też subiektywne zestawienia moich najlepszych zdjęć. Podzieliłem je na trzy części. Pierwsza część to: „Najlepsze zdjęcia z Polski w 2019 roku”. Druga część to „Najlepsze zdjęcia z Europy w 2019 roku„, a trzecia to „Najlepsze zdjęcia z Afryki w 2019 roku„.

Najlepsze zdjęcia z podróży
Podróżnicze wydarzenia roku 2019 – najlepsze zdjęcia z podróży

Plany na 2020 rok

Plany na 2020 roku wciąż są tylko delikatnymi zarysami wędrującymi w moich myślach. Mam wprawdzie bilety na Islandię (luty) i do Czarnogóry (sierpień), a planuje jeszcze kilka wyjazdów. Chciałbym też zdobyć kolejne góry w ramach projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki„. Wiosną i latem na pewno nie zabraknie chwil spędzonych na Podlasiu, a w całym roku wielu spotkań podróżniczych w całej Polsce. Przygotowuję też nowy pokaz. Jego roboczy tytułu brzmi „Safari moich marzeń – Tanzania i Kenia”. O czym będzie? Obserwujcie uważnie blog i Szczyty Afryki na Facebooku!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.