Logo projektu podczas podróży do Ghany

Przygotowania do podróży do Ghany

Przygotowania do podróży do Ghany

Jak wcześnie trzeba rozpocząć przygotowania do podróży do Ghany? Czy wiza jest potrzebna? Sugerowałbym zacząć gromadzenie niezbędnych informacji i dokumentów kilka miesięcy przed podróżą. Samo wyrobienie wizy do Ghany dostarcza sporo emocji. Chyba nawet więcej niż wyrobienie wizy do Burundi.

Logo projektu podczas podróży do Ghany
Logo projektu podczas podróży do Ghany

Wiza do Ghany

Niby wszystko załatwiam z wyprzedzeniem i na czas: komplet dokumentów, podpisów, zaproszeń, rezerwacji, zaświadczeń. Kupa papierów. Każdy podpisany, sprawdzony, zeskanowany… 110 euro za wizę przelane. Komplet dokumentów z paszportem i zwrotną kopertą leci kurierem do Ambasady w Berlinie. I tu się zaczyna. Ja na to mawiam Afryka. Coś w tym jest. Luz i zero pośpiechu. I tak jakoś będzie. Żadnych nerwów z mojej strony.

Na początek trzy dni przekazywania dokumentów pomiędzy odpowiednimi działami w samej Ambasadzie. Przesyłka znajduje się we właściwym miejscu. Jest zarejestrowana. Po ośmiu dniach wiza powinna być gotowa do odbioru. Można powiedzieć zgodnie z planem. Jest koperta z moim adresem, więc pewnie jak w innych ambasadach domyślą się po co… Niekoniecznie.

Jak odebrać wizę z Ambasady Ghany

Cztery dni po terminie zaciekawiony dzwonię do Ambasady z pytaniem, czy zapakowali i odesłali mój paszport. Nie odesłali. Czekają na zamówionego przeze mnie kuriera. Wcześniej nie było informacji, że mam dla nich zamówić kuriera. Zamawiam jedynego właściwego kuriera za kilkadziesiąt euro. DHL ma odebrać dokumenty następnego dnia (wtorek). Przesyłam list przewozowy do Ambasady i nieoczekiwanie nawet dostaję potwierdzenie przeczytania mejla. Wow!

Czekam dwa dni. Paszport wciąż jest w Ambasadzie. Dzwonię. Mówią, że kuriera nie było. Dzwonię do DHL. Mówią, że był. O 16.30. Nikt mu nie powiedział, że wizę trzeba odebrać przed 15. Mi też. Dlatego zlecam odbiór wizy tego samego dnia przed 15 (środa). Sprawdzam następnego dnia (czwartek). Wiza nie została odebrana. DHL mówi, że kurier nie wiedział po co przyjechał. Ambasada mówi, że kurier był, ale nie mógł odczytać listu przewozowego, bo pracownicy Ambasady wydrukowali go za małą czcionką.

Kolejne wizyty kuriera w Ambasadzie

Wysyłam drugą naklejkę z powiększoną czcionką. Może teraz sobie poradzą z drukowaniem. Zamawiam kuriera raz jeszcze. Jak dziś nie odbierze (czwartek) to w niedzielę będę musiał jechać do Berlina i sam odebrać dokumenty, bo w piątki Ambasada jest nieczynna. Jeśli wyślą w poniedziałek to do wtorku nie przyjdzie. Czekam więc z niecierpliwością. Jeszcze dwie godziny do 15. Godzina. Pół. Cisza. I nagle jest! DHL potwierdza odebranie dokumentów z Ambasady o 14.40. Śledzę drogę dokumentów. On-line. Berlin, Drezno, Warszawa. Godzina 9.20 (piątek) dzwoni do drzwi kurier i wręcza paszport z wizą.

Wiza do Ghany
Wiza do Ghany

Tak sobie myślę, że w sumie te nerwy były niepotrzebne. Mogłem poczekać jeszcze kilka dni. Wyjazd przecież dopiero w środę w przyszłym tygodniu… A wiza jechała z Berlina niecałe 24 godziny… Czasu było dużo. Witam w Ghanie!

Zdjęcia i relacja z podróży do Ghany

Zdjęcia z podróży do Ghany

Pozostałe odcinki relacji z podróży do Ghany na blogu

Informacje praktyczne i wskazówki przed podróżą do Ghany

Podróż do Ghany – informacje praktyczne

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.