Gabon

Wyprawa do Gabonu

Wyprawa do Gabonu

Wyprawa do Gabonu w 2014 roku. To będzie następny, piąty etap projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”. Miało być Maroko, Somaliland, Dżibuti, Zambia po raz drugi, Kamerun, Wyspy Św. Tomasza i Książęca, RPA, Lesotho, Swaziland, aż w końcu wybrałem Gabon. Bo niewiele osób tam było. Nikt też nie wybiera się do Gabonu, aby chodzić po górach. A my się wybierzemy! We dwóch.

Do zdobycia są dwie góry. Mount Bengoué i Mount Iboundji. Nie szokują wysokością, bo mierzą około 1000 m n.p.m. Ale po raz drugi konieczne jest rozstrzygnięcie wątpliwości, która góra jest wyższa. Jest tylko szesnaście afrykańskich państw, których najwyższe szczyty są niższe. I czterdzieści siedem, których szczyty są wyższe. To święte miejsca dla miejscowej ludności. Konieczne będzie uzyskanie pozwolenia, aby je zdobyć. A to wszystko na samym równiku, w potężnym tropikalnym lesie.

Kilka słów o Gabonie?

Gabon znajduje się na Zachodzie Afryki. Od północy graniczy z Gwineą Równikową i Kamerunem. Na wschodzie i południu graniczy z Kongo. Od zachodu oblewają go wody Oceanu Atlantyckiego. Jest jednym z sześciu afrykańskich państw przez które przebiega równik. Stolica: Libreville. Jego powierzchnia (0,267 mln km2) odpowiada 85% powierzchni Polski. Gabon jednym z najrzadziej zaludnionych państw Afryki (ponad 1,6 mln ludności). Oficjalnym językiem jest francuski, którego nie znam.

Jest jednym z najrzadziej odwiedzanych afrykańskich krajów. To widać po ilości informacji jakie można znaleźć o podróżowaniu po Gabonie. Atrakcji w nim nie brakuje. Potężne wodospady Kongou, leśne słonie, nizinne goryle, szympansy, mandryle, leśne bawoły, wieloryby i mnóstwo innych. Kilkanaście parków narodowych, w większości obejmujących swoim obszarem nieprzebyte lasy tropikalne. Niektóre z nich są niedostępne dla turystyki. Ich łączna powierzchnia stanowi aż 11% powierzchni Gabonu. Tylko Kostaryka ma parki narodowe stanowiące więcej niż 11% powierzchni kraju. Wyjazd już we wrześniu!

Wyprawa do Gabonu - logo wyprawy
Wyprawa do Gabonu – logo wyprawy

Zdjęcia z Gabonu zobaczycie w galerii, a relację z podróży przeczytacie na blogu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.