O Wyspach Zielonego Przylądka

O Wyspach Zielonego Przylądka i Pico do Fogo – najwyższej górze Cabo Verde

O Wyspach Zielonego Przylądka i Pico do Fogo – najwyższej górze Cabo Verde

Pandemia Covid-19 nieco wyhamowała moje afrykańskie podróże, realizację projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” i wędrówki po Afryce. Przez ponad dwa lata nie byłem w Afryce (nie licząc godzinnego pobytu z moim synem we wsi Afryka w województwie łódzkim). Nie oznacza to jednak, że porzuciłem pomysł prawdziwych afrykańskich wędrówek. Cierpliwie czekam, myślę i planuję kolejne wyprawy. Aktualnie rozważam podróż na Seszele i na Wyspy Zielonego Przylądka. A ponieważ w tym momencie mam więcej informacji na temat Wysp, z chęcią podzielę się z Tobą podstawowymi informacjami o Wyspach Zielonego Przylądka i Pico do Fogo, czyli najwyższej górze Cabo Verde.

Wyspy Zielonego Przylądka
Wyspy Zielonego Przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka (potocznie zwana Wyspami Zielonego Przylądka) to wyspiarski kraj położony na Oceanie Atlantyckim w odległości ponad czterystu kilometrów od wybrzeży Afryki Zachodniej. Zajmuje powierzchnię nieco ponad 4 000 km2, co oznacza, że należy do pięciu najmniejszych państw Afryki. Mniejsze od Cabo Verde są tylko Komory, Mauritius, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Seszele.

Na Cabo Verde mieszka ponad 560 000 osób (według danych z 2018 roku). W większości posługują się kilkoma odmianami języka kreolskiego, chociaż językiem urzędowym jest język portugalski.

Do Wysp Zielonego Przylądka należy ponad dwadzieścia wysp. Dziesięć z nich uznaje się za nieco ważniejsze (są większe): Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal, Boa Vista, Maio, Santiago, Fogo i Brava. Większość z nich posiada wulkaniczny krajobraz z licznymi stromymi urwiskami (znajdują się na nich aktywne wulkany). Są jednak wyjątki, takie jak wyspa Sal, która zupełnie nie przypomina pozostałych wysp Republiki Zielonego Przylądka. Nie ma na niej wulkanów, ani gór. Zamiast nich znajdziesz tam niekończące się piaszczyste plaże. Być może właśnie dlatego jest to prawdopodobnie najpopularniejsza wyspa w tym rejonie. Chociaż moim zdaniem nie aż tak ciekawa, jak pozostałe.

Biorąc pod uwagę moje zainteresowanie najwyższymi górami afrykańskich państw na Cabo Verde interesuje mnie przede wszystkim wyspa Fogo, na której znajduje się najwyższe wzniesienie archipelagu, czyli Pico do Fogo, mierzące 2 829 m n.p.m..

Jak wygląda trekking na Pico do Fogo?

Trekking na Pico do Fogo należy do dość wymagających wędrówek afrykańskich, szczególnie tuż przed szczytem, gdzie jest bardzo stromo. To opinia osób, które wędrowały w tym miejscu. Mierząca niemal trzy kilometry wysokości góra jest czynnym i aktywnym wulkanem, którego erupcje występują dość często. Ostatnie wybuchy miały miejsce w 1995 i 2014 roku.

Kaldera Pico do Fogo ma zresztą bardzo ciekawy kształt. Jest szeroka na około dziewięć kilometrów, a jej ściany mają aż około kilometra wysokości. W jej wnętrzu znajdują się niewielkie wioski Chã das Caldeiras, Portela i Bangaeira, które były niszczone przez wypływającą podczas ostatnich erupcji wulkanu lawę. W centralnej części kaldery znajduje się stożek wulkaniczny (Pico). Jego szczyt jest o mniej więcej sto metrów wyższy od ścian kaldery. Dzięki temu ten właśnie punkt jest najwyższym miejscem na Wyspach Zielonego Przylądka.

Wulkaniczny krajobraz Cabo Verde
Wulkaniczny krajobraz Cabo Verde

Jak tanio dolecieć na Wyspy Zielonego Przylądka?

Zanim jednak ruszymy na trekking na Pico do Fogo trzeba jakoś dostać się na wyspę Fogo. Jak w miarę tanio dolecieć na Wyspy Zielonego Przylądka? O różnych możliwościach tańszego podróżowania do Afryki pisałem w osobnym poście na blogu: Gdzie kupić tanie bilety do Afryki?. Skorzystaj ze wskazówek, które tam znajdziesz. Dodatkowo musisz wiedzieć, że w przypadku Cabo Verde ceny biletów różnią się w zależności od wyspy, na którą chcesz lecieć. Najtańsze bilety, jakie możesz znaleźć to bilety czarterowe na wyspę Sal.

Bilety na loty czarterowe na Sal z Polski, z Belgii albo z Niemiec zwykle kosztują około 2 000 PLN. Jeśli jednak będziesz cierpliwy, prawdopodobnie uda Ci się dostać te same bilety za mniej niż 1 000 PLN. Niestety nie znam reguły, kiedy ceny spadają do najniższego poziomu.

Jeśli chcesz odwiedzić inne wyspy – najprawdopodobniej będzie to kosztowało znacznie drożej. Ceny biletów lotniczych z Warszawy na Santiago, gdzie znajduje się Praia, czyli stolica wynoszą 2 000 PLN – 3 000 PLN. Ceny biletów na inne wyspy archipelagu są o 1 000 PLN – 2 000 PLN droższe. Od czasu do czasu można znaleźć promocje biletów lotniczych portugalskich linii lotniczych TAP Portugal. Bilety kosztują wtedy niewiele więcej niż 1 000 PLN. Pamiętaj, że ceny, które są podawane przez TAP najczęściej nie obejmują kosztu nadawanego bagażu.

Innym rozwiązaniem, jeśli planujesz przemieszczać się pomiędzy wyspami jest korzystanie z kabowerdyjskich linii lotniczych TICV albo połączeń promowych pomiędzy wyspami (na przykład CV INTERILHAS).

Piaszczyste plaże na Wyspach Zielonego Przylądka
Piaszczyste plaże na Wyspach Zielonego Przylądka

Zorganizowana wycieczka, czy indywidualna podróż na Cabo Verde?

Jeśli więc zależy Ci na przemieszczaniu się pomiędzy wyspami, zwiedzeniu miejsc z daleka od głównego nurtu turystycznego albo wejściu na Pico do Fogo jest to jak najbardziej możliwe. Będzie to wymagało nieco zaangażowania z Twojej strony. Będziesz musiał przemyśleć, kiedy lecieć, co chcesz zobaczyć, ile czasu poświęcić na poszczególne wyspy i wiele innych rzeczy. Konieczne będzie zsynchronizowanie lotów albo promów. Bez wątpienia to jest właśnie mój ulubiony sposób planowania podróży i samego podróżowania. Ale nawet, gdy wybiorę indywidualną podróż na Wyspy Zielonego Przylądka wciąż będę szukał taniego biletu. Dużym ułatwieniem będzie możliwość dość taniej podróży na Cabo Verde z Polski, korzystając z czarterowych połączeń, o których pisałem wyżej.

Tak będzie w moim przypadku. Jeśli jednak potrzebujesz spokoju i wystarczy Ci pobyt w luksusowych warunkach oferowanych przez biura podróży i hotele na turystycznej wyspie Sal – też to rozumiem. Możesz skorzystać ze zorganizowanych wycieczek oferowanych przez polskie biura podróży. Proponują one najczęściej właśnie pobyty na wyspie Sal. Takie wycieczki oferuje między innymi Itaka.

Niniejszy wpis jest sponsorowany i promuje ofertę firmy Nowa Itaka Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu przy ul. Reymonta 39.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.