Zimowy wschód słońca na Śnieżce

Zimowy wschód słońca na Śnieżce

Zimowy wschód słońca na Śnieżce

Zimą w Karkonoszach jest jak w bajce. Zimowy wschód słońca na Śnieżce jest zjawiskowy. To marzenie wielu fotografów. Moje również. Przez wiele lat planowałem wybrać się w góry, zamieszkać w schronisku i cierpliwie czekać na sprzyjające warunki pogodowe. Doczekałem się!

W styczniu 2019 roku wybrałem się na kilkudniowe warsztaty fotograficzne prowadzone przez Karola Nienartowicza, podczas których była szansa zobaczyć jeden z najbardziej zjawiskowych i kosmicznych zimowych widoków w polskich górach.

Zima na Śnieżce
Zima na Śnieżce

Pierwsza bezchmurna chwila w Karkonoszach od kilkunastu dni

Widok wschodzącego słońca na Śnieżce nie zdarza się codziennie. Zima w 2019 roku była bardzo śnieżna i kapryśna, szczególnie w górach. Przez kilkanaście pierwszych dni stycznia w Karkonoszach nie było ani jednego przebłysku słońca. Perspektywa spędzenia trzech dni w karkonoskim schronisku nie była zachęcająca. Prognozy pogody nie zapowiadały rozpogodzeń. Szansa na bezchmurne niebo o poranku w prognozach pojawiła się dopiero na kilka godzin przed wschodem słońca.

Wyszliśmy w góry. Na niebie świeciły gwiazdy. Jak się okazało była to jedyna okazja podczas pobytu w Karkonoszach, aby zobaczyć gwiazdy. Kolejne dwie noce były pochmurne i śnieżne. Z każdą chwilą przedzierania się przez kilkudziesięciocentymetrowe zaspy robiło się coraz widniej. Wiatr ucichł. To rzadkość w Karkonoszach, a szczególnie na Śnieżce. Po ponad dwóch godzinach stanęliśmy na szczycie najwyższej góry Karkonoszy.

Warunki na Śnieżce były idealne. Zero wiatru i piękne bezchmurne, mieniące się wieloma barwami poranka niebo. Cóż to były za chwile! Dla kilku zimowych słonecznych godzin na Śnieżce warto było poświęcić kilka dni, nie przespać nocy i spędzić kilkanaście godzin w opóźnionym pociągu do Jeleniej Góry.

Piękna pogoda nie trwała zbyt długo. Po pięciu godzinach wszystko wróciło do dotychczasowej normy. Sypał śnieg, wiał wiatr, a wszystko dookoła spowiła gęsta, zimna i nieprzyjemna mgła.

Popatrzcie na wyjątkowe zimowe karkonoskie pejzaże:

Zdjęcia z Karkonoszy zrobione latem i zimą

Polecam Waszej uwadze pozostałe zdjęcia z Karkonoszy zrobione latem i zimą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.