Kilimandżaro - widok z Mount Meru

Koszt wejścia na Kilimandżaro

Koszt wejścia na Kilimandżaro

Wiele osób pyta mnie w jaki sposób zorganizować wyjazd do Tanzanii, jaki jest koszt wejścia na Kilimandżaro. Jakie parki narodowe wybrać na Safari, czy warto jechać na Zanzibar i ile to wszystko kosztuje. Postanowiłem o tym napisać. Na początek podzielę się z Wami informacją, ile kosztuje wejście na Kilimandżaro oraz czy warto skorzystać z pośrednictwa agencji turystycznej na miejscu – w Tanzanii.

Koszt wejścia na Kilimandżaro
Kilimandżaro – widok z Mount Meru

Koszt wejścia na Kilimandżaro – wyliczenia

Poniższe wyliczenia powstały przy założeniu, że w trekkingu na Kilimandżaro biorą udział dwie osoby, wybieramy drogę Machame Route i zamierzamy wejść i zejść z góry w ciągu sześciu dni. Ceny podałem według wersji cennika, obwiązującej od lipca 2015 roku.

1. Opłata dla 1 osoby za 1 dzień pobytu w parku = 70USD. Całkowity koszt przy dwóch osobach: 840 USD

2. Opłata dla 1 osoby za nocleg = 50 USD. Łączny koszt noclegów dla 2 osób: 500 USD

3. Rescue fee = 20 USD od osoby. Łączny koszt dla dwóch osób: 40 USD

4. Przewodnik = przynajmniej 30 USD za dzień (w cenniku jest 20 USD za wszystkie parki poza Kili, więc można się spodziewać wyższej ceny). Razem = 180 USD

5. Kucharz = 15 USD za dzień. Razem = 90 USD

6. Tragarz = 10 USD za dzień. Zakładam 4 tragarzy, ponieważ średnio na 1 turystę przydzielanych jest dwóch tragarzy. Tragarze niosą nasze plecaki, namioty, materace, jedzenie, wodę, paliwo, stoły, krzesła, gary, zastawę kuchenną i mnóstwo mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy.  Razem = 240 USD

7. Koszt opłat parkowych dla ekipy wspomagającej (przewodnik*2, kucharz*2, tragarze*4) – 3500 tanzańskich szylingów za dzień od osoby, czyli łącznie około 80 USD

Dodatkowe koszty

Nie wiem ile kosztuje asystent kucharza i asystent przewodnika, ale założyłbym dokładnie tyle samo, co przewodnik i kucharz, czyli dodatkowe 45 USD za dzień. Razem 270 USD.

Do tego należy doliczyć koszt dojazdu i powrotu z trekkingu (nie mniej niż 50 USD). Autobusy tam nie jeżdżą. I (to już do indywidualnej decyzji) trzeba dorzucić napiwki dla ekipy (do 10% kosztów).

Podsumowanie kosztów

A zatem łączny koszt opłat „obowiązkowych” za organizację trekkingu wynosi 2290 USD + napiwki. Oprócz tego do 2290 USD należy doliczyć 18% VAT (bo stawki w cennikach nie obejmują VAT), co daje łącznie około 2702 USD + napiwki. Trzeba też pamiętać, że nikt nie zorganizuje nam całego trekkingu charytatywnie. Powinniśmy doliczyć wynagrodzenie osoby/biura/agencji, która to wszystko za nas załatwi. To jest ich praca i źródło utrzymania. I ja doskonale rozumiem, że za czas poświęcony na organizację, logistykę, zdobywanie pozwoleń itp należy się wyspecjalizowanej agencji wynagrodzenie. To absolutnie normalne.

Na tej stronie można znaleźć większość cen, które przytoczyłem powyżej: http://www.tanzaniaparks.go.tz

Trzeba pamiętać, że ceny zmieniają się co kilka lat (czasem co rok) i warto zweryfikować, czy koszt, który podałem jest w dalszym ciągu taki sam, czy przypadkiem nie wzrósł (bo zmaleć na pewno nie zmaleje).

Koszt wejścia na Kilimandżaro - mapa Kilimandżaro
Mapa Kilimandżaro

Ile zarabiają tanzańskie agencje turystyczne na organizacji trekkingów w Tanzanii?

Agencje nie biorą dużo prowizji. Większość kosztów pochłaniają wyżej wymienione opłaty, których nie unikniemy. Przy kilkuosobowej (zwykle są to 4 – 6 osobowe grupy) grupie łączna cena (z opłatą dla agencji) za organizację trekkingu wyniesie około 1300 – 1400 USD od osoby (nie licząc napiwków dla obsługi). Czyli ktoś, kto prowadzi taką agencję (a agencji w Tanzanii jest mnóstwo i jest ogromna konkurencja) zarabia na organizacji takiego trekkingu około 50 – 450 USD od grupy.

Czy to dużo?

Czy to dużo? Duża agencja turystyczna, która obsługuje masowo duże grupy turystów zarabia całkiem sporo. Jeżeli jednak mamy do czynienia z niewielką agencją turystyczną, prowadzoną przez 1 osobę – wtedy ten zarobek wcale duży nie jest, bo przeciętnie organizują one 1 – 2 trekkingi miesięcznie, często samemu biorąc w nich udział, jako przewodnicy, kucharze itp.

Koszt wejścia na Kilimandżaro - tragarze w drodze na Kilimandżaro
Tragarze w drodze na Kilimandżaro

Ile kosztuje zorganizowanie trekkingu we własnym zakresie?

Przy organizacji trekkingu samemu na koszt będą się tak, czy inaczej składać: koszty pozwolenia, koszt samodzielnej organizacji pozwolenia na wejście, noclegów, sprzętu do nocowania (namiotów), jedzenia, ewentualnie wody, baniaków, tragarzy (mają limity na wagę niesionego bagażu!), przewodnika (o ile są potrzebni), kucharza (o ile jest potrzebny), koszt ich pobytu w parku itd. No i to, co najważniejsze – przy organizacji trekkingu we własnym zakresie do kosztów trzeba doliczyć czas i koszt dłuższego pobytu w Tanzanii, w tym dodatkowe noclegi. Jestem pewny, że nie ma możliwości zorganizowania wszystkiego we własnym zakresie w ciągu jednego dnia bez pośrednictwa agencji turystycznej na miejscu. W cenie zorganizowanego przez agencje trekkingu jest przeważnie także dojazd z lotniska do miasta, a czasem nawet nocleg w Moshi albo Arushy.

Czy warto organizować trekking we własnym zakresie?

Zdecydowanie polecam ze względu na czas i dodatkowy koszt skorzystać z jakiegoś lokalnego tanzańskiego (a nawet kenijskiego) biura, bo zejdzie się ze 2 – 3 dni żeby wszystko zorganizować, skompletować, umówić itd, a zysk będzie niewielki – o ile będzie.

Kilimandżaro - przewodnicy, kucharze, tragarze, asystenci....
Kilimandżaro – przewodnicy, kucharze, tragarze, asystenci….

Kilka słów na koniec

Nie należy się nastawiać na to, że podróżowanie po Tanzanii jest tanie. Gdy chcemy zorganizować trekking, pojechać na safari, zobaczyć to, z czego słyną takie kraje jak Tanzania, czyli piękną przyrodę, dzikie zwierzęta i unikalne krajobrazy – niestety musimy nastawić się na wydatki – nawet jeśli podróżujemy w budżetowej wersji, śpimy w hostelach, pod namiotem, korzystamy z lokalnej kuchni, tak jak Tanzańczycy. Atrakcje kosztują. Tanzańczycy z tego żyją i to raczej tanzańskie władze dyktują wysokie ceny za wizyty w parkach narodowych (które nie są negocjowalne).

Czy można tanio podróżować po Tanzanii?

Nie chcecie dużo wydawać? Możecie podróżować po Tanzanii, tanio nocować, tanio jeść, spotykać ciekawych ludzi. Ale nie zobaczycie zwierząt, nie wejdziecie na KIlimandżaro, na Mount Meru….

Jeśli ktoś chciałby skorzystać z usług agencji trekkingowych, z których usług korzystałem podczas moich tanzańskich wędrówek – napiszcie – przekażę namiary. Kilka osób z Polski również z ich usług skorzystało. Myślę, że są warci polecenia.

Jeśli ktoś chciałby więcej informacji na temat Kilimandżaro, Mount Meru, a może Josepha – proszę pytać, wysyłać mejle itp..

Postaram się pomóc w miarę możliwości.

Koszt wejścia na szczyt Kilimandżaro
Na szczycie Kilimandżaro

Polecam też pozostałe poradniki przed podróżą do Tanzanii i galerie zdjęć z podróży po Tanzanii:

Jak zaplanować podróż do Afryki

Gdzie kupić tanie bilety do Afryki

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii

Co zabrać do Tanzanii?

Koszt Safari w Tanzanii

Zdjęcia z kilku wypraw do Tanzanii

124 komentarze

 1. Super, na pewno się przydadzą wszelkie informacje 🙂 Dorzucam do tych już zebranych. Takie z pierwszej ręki są najlepsze, dzięki 🙂

 2. Witam
  Wybieramy się w trójkę na przełomie roku na Zanzibar. Po nowym roku czyli jakoś od 2.01.2016 chcemy wejść na Kilimandżaro. Jak według Ciebie najlepiej to zorganizować?
  Pozdrawiam
  Piotrek

  1. Najlepiej poszukaj po forach informacji o tanzańskich agencjach, które organizują trekkingi. Ludzie często polecają po powrocie ich usługi, np. na Globtroter.pl albo Travelbit.pl. Popytaj ludzi, którzy z nimi byli, czy wszystko było w porządku, a później nawiąż kontakt z tymi agencjami, dogadaj szczegóły, potarguj się i ostatecznie ustal, z którą pójdziesz na górę. W większości przypadków nie musisz płacić zaliczek przed wylotem z Polski. Ale żeby być fair – zdecyduj się w pewnym momencie ostatecznie na jedną, aby innych nie trzymać w niepewności. I uważaj na drastycznie niższe ceny. To może być sygnał, że coś jest nie tak. Czasem żeby obniżyć ceny, agencje nie płacą przewodnikom, tragarzom oficjalnych stawek licząc na duży napiwek ze strony turysty, no a czasem niestety są też ewidentne oszustwa. Trzeba uważać. Jak wszędzie 😉 Powodzenia!

 3. Świetny artykuł i przede wszystkim AKTUALNY. Rozumiem, że opłata 50 USD za nocleg to nocleg w namiocie tak? Namiot trzeba mieć swój, czy są już w cenie przy wynajmie agencji? Orientuje się może ktoś, jakie są ceny noclegów w chatach na Marango Route? I czy ciężko dostać w nich miejsce noclegowe?

 4. Serwus, wybieramy się na Kili w drugim tygodniu stycznia 2016 -myślimy o Whisky Route i chyba mi zależy na spaniu w Crater Campie, niestety ceny są zabójcze. Mam więc pytanie o Josepha – czy jest możliwość kontaktu żeby ustalić cenę wyjścia ew. negocjować mniejszą liczbę porterów (niektóre agencje wymagają nawet 3 -4 na osobę). Może jest też jakaś grupa, do której można dołączyć i tak koszty obniżyć. Będę wdzięczna za pomoc

 5. Witam,

  kto jeszcze zamierza zdobywać Kili na przełomie sierpnia i września? Czym nas wiecej tym ceny bedą przystepniejsze 🙂

  Pozdrawiam,

 6. Hej,
  byabym wdzieczna za namiary do pplecanego przewodnika. I mam tez pytanie – czy oprocz wejscia na Kili organizuje on safarii i zwiedzanie Tanzanii?

 7. cześć
  wybieram się z męzem na Kili we wrzesniu, bardzo proszę o wszystkie pomocne informacje na temat wejscia ale również safari na priv, oczywiscie również kontakt do Josepha

 8. Witam. Super strona. Wybieram sie z przyjacielem na Kilimandzaro w listopadzie i slyszalam ze nie jest to najlepsza pora. Chcielibysmy zoatac tam ok 5 tygodni. Mimo wszystko prosze o przeslanie mi wszystkich pomocnych informacji , oczywiscie przewodnika tez.. Pozdrawiam Izabella

 9. Jeśli bym mógł prosić o namiary na Josepha na adres paweldekowski@interia.pl. Lub Facebooka Duzo ciekawych informacji.Planuje ze znajomymi zorganizować wyjazd ale dopiero na koniec 2017 ,wiec fajnie by było sie do tego przygotować .Pozdrawiam

 10. Cześć,
  dziękuję za ciekawe i przydatne informacje.
  Wybieramy się z kolegami (4ososby) na Kili w okolicach września 2017roku z Poznania.
  Również, poproszę o kontakt e-mail na przewodnika Josepha oraz namiary na agencje w Tanzani. mój adres: mtulaza@o2.pl

 11. Hej. Planuję się wybrać na Kili pod koniec przyszłego miesiąca. Czy mogłabym prosic o kontakt do tej agencji, która polecasz. Aha… i jeszcze jedno. trzeba sie tam szczepić na yellow fever? proszę o kontakt na email faraszah@gmail.com
  dzieki

 12. Witam 22 stycznia 2017 z grupą 5 kolegów lądujemy na lotnisku Kilimandżaro gdzie zaczynamy naszą przygodę 🙂 Poproszę o kontakt do Josepha 🙂 Może zrobi nam fajną cenę przy takiej grupie jak nie będziemy szukali na miejscu 🙂

  1. Witam.
   Lece z kolegą do Kenii / Tanzani 09.06.-27.06.2017 i szukam opinii od osób które już tego dokonały :
   Jak udałą się wyprawa? – Udało sie zdobyć szczyt?
   Jaka tarsa wchodziliście? ile dni?
   Z jakiego biura,przewodnika korzystaliście?
   Jaki był koszt wyprawy?
   Czy polecacie biuro/przewodnika?
   Pozdrawiam

 13. Bardzo przydatne info. Ja wybieram sie wlasnie w przyszlym roku i kompletuje wszystkie przydatne informacje. Rowniez byla bym zainteresowana kontaktem do Josepha. Z gory dziekuje.

 14. Dzien dobry:)) Wybieramy sie do Tanzanii w lato:) Bardzo bylabym wdzieczna za kontakt z Josephem:))
  Pozdrawiam! Agnieszka

  1. Czesc Agnieszka,

   my lecimy z zona w sierpniu i zostaniemy do 4´5 wrzesnia. Moze uda nam sie zorganizowac wspolna wyprawe: kilimandzaro, safari, zanzibar????

 15. Witam,
  Też jestem teraz na etapie planowania mojej własnej podróży na Kili.
  Będę wdięczna za namiary do Josepha 🙂

  Serdecznie pozdrawiam,

 16. Witam, bardzo pomocny artykul bo nawet nie wiedzialam jak sie zabrac do zorganizowania wyjazdu. Prosilabym o namiar do Josepha. Pozdrawiam

 17. Cześć, wspaniała wyprawa, ale mam kłopot obecnie biura lokalne prowadzące wyprawy biorą znacznie większe opłaty, nie wiem czy coś się mocno zmieniło.
  Czy mógłbym prosić Cię o namiary na jakieś niedrogie biuro lub przewodnika.
  Tak by się zmieścić w kwocie ok 1300$.
  Bardzo interesuje mnie trasa MACHAME.
  Serdecznie pozdrawiam
  I z góry dziękuję.
  Maciej

  1. Cześć. Niestety wszystkie agencje w Tanzanii postępują w ten sposób, że najpierw otrzymujesz cenę z kosmosu. Ale ostateczna ustalona cena jest wynikiem długich negocjacji i wymiany argumentów. Nie ma co się zrażać. Po prostu trzeba się targować. Nie wiem, czy znajdziesz obecnie agencję, która zejdzie do 1300 USD za osobę, ale do ceny 1400 USD zejdziesz na pewno. Po prostu targuj się! Na mejla wyślę Ci namiary na agencje, z których ja korzystałem. Z nimi też się targuj 😉 Pozdrawiam, RG.

 18. Cześć,
  dzięki za artykuł, dużo przydatnych informacji 🙂
  Zastanawiam się nad wyjściem na Kili, tylko nie wiem czy skorzystać z polskich organizacji czy negocjować z lokalnymi biurami. Wiesz może jak to wygląda i czy cena jest duża pomiędzy polskimi a lokalnymi biurami w Afryce?
  Prosiłbym jeszcze o podesłanie kontaktu do biur, cugaro56 @ gmail.com

  Pozdrawiam

  1. Moim zdaniem lepiej znaleźć sobie zaufane tanzańskie biuro jeszcze przed podróżą. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby go poszukać na miejscu. Wtedy tylko ciężej będzie zweryfikować wiarygodność biura. Można też jechać z na przykłąd z polskim biurem podróży od samego początku jeśli ktoś nie lubi negocjacji i organizacji tego typu rzeczy na własną rękę. Będzie to najdroższa opcja, ale bardzo wygodna.

 19. Cześć Robert. Jak możesz to podeślij namiar na tego Josepha plus na Agencje z których korzystałeś. Wybieramy się na początku lutego do Tanzanii i będę próbował już wstępnie jakiś kosztorys robić.
  Pozdrawiam Arek.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.