Kilimandżaro - ile kosztuje trekking na najwyższą górę Afryki

Koszt wejścia na Kilimandżaro

Koszt wejścia na Kilimandżaro

Wiele osób pyta mnie w jaki sposób zorganizować wyjazd do Tanzanii, jaki jest koszt wejścia na Kilimandżaro. Jakie parki narodowe wybrać na safari, czy warto jechać na Zanzibar i ile to wszystko kosztuje. Postanowiłem o tym napisać. Na początek podzielę się z Wami informacją, ile kosztuje wejście na Kilimandżaro oraz czy warto skorzystać z pośrednictwa agencji turystycznej na miejscu – w Tanzanii.

Kilimandżaro - widok z Mount Meru
Kilimandżaro – widok z Mount Meru

Z roku na rok przybywa osób wędrujących na Kilimandżaro. Obecne szacunki mówią, że na najwyższą górę Afryki co roku stara się wejść około 100 000 turystów z całego świata. Coraz większa jest oczywiście liczba turystów z Polski. Świadczą o tym również pytania, które coraz częściej dostaję. Najbardziej popularne brzmi: „Jaki jest koszt trekkingu na Kilimandżaro?”, a w wkrótce po nim: „Czy warto skorzystać z pośrednictwa agencji turystycznej na miejscu – w Tanzanii?”. Postaram się odnieść szczegółowo do tych pytań, aby pokazać ile kosztuje trekking i skąd się bierze jego wysoka cena.

Jeśli po lekturze tego wpisu poczujesz niedosyt informacji dotyczących planowania trekkingu na Kilimandżaro – polecam „Poradnik przed podróżą do Afryki” – świetny, kompletny i aktualny Ebook, w którym znajdziesz absolutnie wszystkie informacje, które Przydadzą Ci się podczas przygotowań do trekkingu na Kilimandżaro.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Koszt wejścia na Kilimandżaro – wyliczenia

Wejście i zejście z Kilimandżaro zajmuje w sumie od pięciu do ośmiu dni, w zależności od tego, którą trasą idziemy. Dróg wejściowych jest kilka. Dwie najbardziej popularne nazywają się Machame i Marangu. Jak wyglądają te drogi z łatwością sprawdzisz na świetnej i przydatnej w podróży trekkingowej mapie Kilimandżaro dostępnej w afrykańskim sklepie Szczyty Afryki.

Aby uprościć obliczenia dotyczące kosztu organizacji trekkingu na Kilimandżaro przedstawię je przy założeniu, że w trekkingu na Kilimandżaro biorą udział dwie dorosłe osoby, wędrujemy drogą Machame i zamierzamy uczestniczyć w sześciodniowym trekkingu.

Podane przeze mnie koszty poszczególnych opłat i usług pochodzą z najświeższej wersji oficjalnego cennika opłat tanzańskich Parków Narodowych, obwiązującego od lipca 2020 roku oraz z posiadanych przeze mnie dodatkowych informacji na temat kosztów niektórych usług w Tanzanii. Na stronie tanzańskich Parków Narodowych możesz znaleźć większość cen, które uwzględnię w obliczeniach.

Koszt wejścia na Kilimandżaro - mapa Kilimandżaro
Mapa Kilimandżaro

W cenie trekkingu trzeba uwzględnić:

 • opłatę dla każdego turysty za każdy dzień pobytu w parku: 70 USD. Razem: 840 USD,
 • opłatę dla każdego turysty za każdy nocleg: 50 USD. Razem: 500 USD,
 • rescue fee: 20 USD od każdego turysty. Razem: 40 USD,
 • opłaty parkowe dla ekipy pomagającej (9 osób): 2 USD od każdej osoby za każdy dzień. Razem: 108 USD,
 • wynagrodzenie przewodnika: 15 USD za każdy dzień. Razem: 90 USD,
 • wynagrodzenie asystenta przewodnika: 12 USD za dzień. Razem 72 USD,
 • wynagrodzenie kucharza: 12 USD za każdy dzień. Razem: 72 USD,
 • wynagrodzenie tragarza: 7 USD za każdy dzień. Zakładam sześciu tragarzy, ponieważ zwykle na jednego turystę przydzielanych jest trzech tragarzy. Tragarze niosą nasze plecaki, materace, jedzenie, wodę, paliwo, gary, zastawę kuchenną i mnóstwo mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy. Razem: 252 USD,
 • koszt wyżywienia 10 USD za każdy dzień dla każdego turysty oraz 5 USD dziennie dla każdej osoby z obsługi: Razem: 270 USD,
 • koszt dojazdu i powrotu z trekkingu (nie mniej niż 50 USD),
 • wynagrodzenie tanzańskiego biura podróży (nie mniej niż 100 USD za grupę).

Do pierwszych czterech pozycji dolicza się 18% podatek VAT.

Razem: 2 661 USD (1 330 USD od osoby).

Uwaga! Tanzańczycy oczekują od turystów napiwków dla ekipy (łącznie do 10% kosztów, czyli około 260 USD). Pamiętaj o tym!

Koszt wejścia na Kilimandżaro – dodatkowe koszty i usługi związane z trekkingiem w Tanzanii

Dużo biur w programie proponuje również noclegi przed i po trekkingach, dojazd z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko. Przy takim założeniu do kosztów trzeba doliczyć:

 • koszt noclegu w Moshi/Arushy: 15 USD za każdy nocleg dla każdej osoby.
  Razem: 60 USD,
 • koszt dojazdu z i na lotnisko: 30 USD w każdą stronę. Razem: 60 USD.

Do kosztów samego trekkingu musisz też doliczyć koszt dostania się do Tanzanii (2 000 PLN – 3 000 PLN), koszt wizy (50 USD), ubezpieczenia, szczepień, leków antymalarycznych, pamiątek, wydatków osobistych. Łącznie dodatkowe koszty związane z podróżą do Tanzanii wyniosą około 3 500 PLN od osoby.

Podsumowując całkowite koszty trekkingu i pobytu w Tanzanii dla dwóch osób:
2 661 USD + 120 USD + 260 USD + 3 500 PLN.

Koszt wejścia na Kilimandżaro - tragarze w drodze na Kilimandżaro
Tragarze w drodze na Kilimandżaro

Ile zarabiają tanzańskie agencje turystyczne na organizacji trekkingów na Kilimandżaro?

Widzisz zatem, że koszt wejścia na Kilimandżaro jest rzeczywiście wysoki. Aby go nieco zmniejszyć, warto poszukać większej grupy chętnych – optymalnie sześcioosobowej. Część kosztów rozłoży się na większą liczbę uczestników.

Pamiętaj, że biuro podróży nie działa charytatywnie. To jest wbrew pozorom ciężka praca i źródło utrzymania wielu osób, więc poniżej pewnego przyzwoitego minimum schodzić po prostu nie wypada. Biura, jak widzisz nie biorą dużo prowizji. Większość kosztów pochłaniają opłaty, których nie unikniesz. A średni zarobek biura na grupie to około 100 – 200 USD. Czy to dużo? Duża agencja turystyczna, która obsługuje masowo duże grupy turystów zarabia całkiem sporo. Jeżeli jednak mamy do czynienia z niewielką agencją turystyczną, prowadzoną przez jedną osobę – wtedy ten zarobek wcale duży nie jest. Organizują one jeden, dwa, czasem trzy trekkingi miesięcznie, czasem dołączając do nich, aby samemu dorobić jako przewodnik lub kucharz.

Zresztą, jeśli chcesz, poniżej możesz sprawdzić koszt trekkingów na Kilimandżaro organizowanych przez wyspecjalizowane agencje trekkingowe. Może zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednej z nich.

Jak ograniczyć koszt trekkingu na Kilimandżaro?

Aby ograniczyć koszt trekkingu na Kilimandżaro najlepiej przyłączyć się do większej grupy. Wtedy niektóre koszty zostaną podzielone na więcej osób.

Możesz też spróbować zorganizować trekking we własnym zakresie. Nie będzie to jednak duża oszczędność, ponieważ nie ma możliwości organizowania trekkingów bez przewodnika i całej ekipy pomagającej. Tak, czy inaczej musisz zapłacić za wejście do parku, noclegi, ewentualne wypożyczenie sprzętu kempingowego, kuchennego, jedzenie, przewodnika, tragarzy i kucharza (musisz ich mieć). Do kosztów musisz doliczyć czas i koszt dłuższego pobytu w Tanzanii potrzebnego na organizację, w tym dodatkowe noclegi, transport, a także niepoliczalny koszt zdecydowanie większego wysiłku wkładanego w to, aby wnieść ze sobą wszystko, co potrzebne, jeśli chcesz ograniczyć liczbę tragarzy.

Tak naprawdę tego nie praktykuje się takiego rozwiązania w Tanzanii. Nawet jest to po prostu niezbyt dobrze widziane, bo w ten sposób nie wspierasz ludzi, dla których często pomoc przy trekkingach jest jedynym źródłem utrzymania.

Kilimandżaro - przewodnicy, kucharze, tragarze, asystenci....
Kilimandżaro – przewodnicy, kucharze, tragarze, asystenci….

O cenach trekkingów w Tanzanii

Tanzańskie atrakcje turystyczne są drogie. Tanzańczycy z tego żyją, a wysokie ceny w Parkach Narodowych są wynikiem decyzji tanzańskich władz. Ze względu na to, że Kilimandżaro przyciąga tak wielu turystów, władze tanzańskie wykorzystują każdą możliwość, aby zarobić na nich jeszcze więcej. Stąd właśnie wysokie opłaty i konieczność korzystania z usług firm posiadających pozwolenia na organizację trekkingów, zatrudnianie dużej ilości obsługi i wiele innych składników windujących ceny.

Pamiętaj o targowaniu się. Oferta cenowa, którą znajdziesz w mejlu od biura podróży z Tanzanii to tak naprawdę cena wyjściowa do dalszych negocjacji. Do jakiego poziomu z nią zejdziesz – zależy tylko od Twoich umiejętności negocjacyjnych. Moje wyliczenia potraktuj jako wskazówkę.

Poradnik przed podróżą do Afryki – Ebook

Jeśli myślisz o podróży do Afryki i przydały Ci się informacje z tego wpisu dotyczące trekkingu na Kilimadżaro, mam dla Ciebie jeszcze więcej przydatnych wskazówek i porad. Możesz z nich skorzystać podczas planowania swojej afrykańskiej podróży. Korzystając z wielu własnych doświadczeń przygotowałem dla Ciebie „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia”. To czytelny Ebook w czterech najpopularniejszych elektronicznych formatach do pobrania: pdf, mobi, epub oraz pdf na komórkę.
Znajdziesz w nim przejrzysty komplet materiałów niezbędnych do zaplanowania podróży po Afryce, a w szczególności po Tanzanii i Kenii.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Dowiesz się, jak się przygotować, na co zwrócić uwagę przed podróżą, gdzie szukać tanich biletów lotniczych, jak uzyskać wizę, co ze szczepieniami, co zabrać w podróż do Afryki: na trekking, safari i plażowanie. Dowiesz się też, dlaczego podróżowanie po Afryce wcale nie jest tanie. Przekonasz się, co tak naprawdę składa się na wysoką cenę trekkingu na Kilimandżaro i Mount Kenya. Znajdziesz też odpowiedź na pytanie, dlaczego safari w Kenii lub Tanzanii jest drogie i w jaki sposób obniżyć nieco jego cenę. Znajdziesz tu również szczegółowe informacje na temat realnego kosztu trekkingów na Kilimandżaro, Mount Meru, Ol Doinyo Lengai i Mount Kenya. Dowiesz się też, jak ograniczyć koszty górskich wędrówek w Afryce. Poznasz proste sposoby na obniżenie ceny safari w Kenii i Tanzanii. Dowiesz się o wiele wiele więcej!

To jedyny, aktualny i kompletny tego typu praktyczny poradnik podróżniczy, który ułatwia przygotowania i planowanie wyjazdów na Czarny Ląd. Znajdziesz go tu: w moim afrykańskim sklepie Szczyty Afryki. Naprawdę polecam!

Kontakty w Tanzanii

Jesteś zainteresowany kontaktem do tanzańskich biur podróży, z których usług korzystałem podczas moich trekkingów na Kilimandżaro? Zapytaj w komentarzu pod postem lub napisz do mnie wiadomość mejlową (robert.gondek@szczytyafryki.pl). Z przyjemnością pomogę w Twojej podróży i przekażę Ci te informacje.

Koszt wejścia na szczyt Kilimandżaro

Album fotograficzny ze zdjęciami z Tanzanii

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z różnych państw Afryki (również z Tanzanii). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Tanzanii.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Pozostałe informacje praktyczne przed podróżą do Tanzanii

155 komentarzy

 1. Super, na pewno się przydadzą wszelkie informacje 🙂 Dorzucam do tych już zebranych. Takie z pierwszej ręki są najlepsze, dzięki 🙂

 2. Witam
  Wybieramy się w trójkę na przełomie roku na Zanzibar. Po nowym roku czyli jakoś od 2.01.2016 chcemy wejść na Kilimandżaro. Jak według Ciebie najlepiej to zorganizować?
  Pozdrawiam
  Piotrek

  1. Najlepiej poszukaj po forach informacji o tanzańskich agencjach, które organizują trekkingi. Ludzie często polecają po powrocie ich usługi, np. na Globtroter.pl albo Travelbit.pl. Popytaj ludzi, którzy z nimi byli, czy wszystko było w porządku, a później nawiąż kontakt z tymi agencjami, dogadaj szczegóły, potarguj się i ostatecznie ustal, z którą pójdziesz na górę. W większości przypadków nie musisz płacić zaliczek przed wylotem z Polski. Ale żeby być fair – zdecyduj się w pewnym momencie ostatecznie na jedną, aby innych nie trzymać w niepewności. I uważaj na drastycznie niższe ceny. To może być sygnał, że coś jest nie tak. Czasem żeby obniżyć ceny, agencje nie płacą przewodnikom, tragarzom oficjalnych stawek licząc na duży napiwek ze strony turysty, no a czasem niestety są też ewidentne oszustwa. Trzeba uważać. Jak wszędzie 😉 Powodzenia!

 3. Świetny artykuł i przede wszystkim AKTUALNY. Rozumiem, że opłata 50 USD za nocleg to nocleg w namiocie tak? Namiot trzeba mieć swój, czy są już w cenie przy wynajmie agencji? Orientuje się może ktoś, jakie są ceny noclegów w chatach na Marango Route? I czy ciężko dostać w nich miejsce noclegowe?

 4. Serwus, wybieramy się na Kili w drugim tygodniu stycznia 2016 -myślimy o Whisky Route i chyba mi zależy na spaniu w Crater Campie, niestety ceny są zabójcze. Mam więc pytanie o Josepha – czy jest możliwość kontaktu żeby ustalić cenę wyjścia ew. negocjować mniejszą liczbę porterów (niektóre agencje wymagają nawet 3 -4 na osobę). Może jest też jakaś grupa, do której można dołączyć i tak koszty obniżyć. Będę wdzięczna za pomoc

 5. Witam,

  kto jeszcze zamierza zdobywać Kili na przełomie sierpnia i września? Czym nas wiecej tym ceny bedą przystepniejsze 🙂

  Pozdrawiam,

 6. Hej,
  byabym wdzieczna za namiary do pplecanego przewodnika. I mam tez pytanie – czy oprocz wejscia na Kili organizuje on safarii i zwiedzanie Tanzanii?

 7. cześć
  wybieram się z męzem na Kili we wrzesniu, bardzo proszę o wszystkie pomocne informacje na temat wejscia ale również safari na priv, oczywiscie również kontakt do Josepha

 8. Witam. Super strona. Wybieram sie z przyjacielem na Kilimandzaro w listopadzie i slyszalam ze nie jest to najlepsza pora. Chcielibysmy zoatac tam ok 5 tygodni. Mimo wszystko prosze o przeslanie mi wszystkich pomocnych informacji , oczywiscie przewodnika tez.. Pozdrawiam Izabella

 9. Jeśli bym mógł prosić o namiary na Josepha na adres paweldekowski@interia.pl. Lub Facebooka Duzo ciekawych informacji.Planuje ze znajomymi zorganizować wyjazd ale dopiero na koniec 2017 ,wiec fajnie by było sie do tego przygotować .Pozdrawiam

 10. Cześć,
  dziękuję za ciekawe i przydatne informacje.
  Wybieramy się z kolegami (4ososby) na Kili w okolicach września 2017roku z Poznania.
  Również, poproszę o kontakt e-mail na przewodnika Josepha oraz namiary na agencje w Tanzani. mój adres: mtulaza@o2.pl

 11. Hej. Planuję się wybrać na Kili pod koniec przyszłego miesiąca. Czy mogłabym prosic o kontakt do tej agencji, która polecasz. Aha… i jeszcze jedno. trzeba sie tam szczepić na yellow fever? proszę o kontakt na email faraszah@gmail.com
  dzieki

 12. Witam 22 stycznia 2017 z grupą 5 kolegów lądujemy na lotnisku Kilimandżaro gdzie zaczynamy naszą przygodę 🙂 Poproszę o kontakt do Josepha 🙂 Może zrobi nam fajną cenę przy takiej grupie jak nie będziemy szukali na miejscu 🙂

  1. Witam.
   Lece z kolegą do Kenii / Tanzani 09.06.-27.06.2017 i szukam opinii od osób które już tego dokonały :
   Jak udałą się wyprawa? – Udało sie zdobyć szczyt?
   Jaka tarsa wchodziliście? ile dni?
   Z jakiego biura,przewodnika korzystaliście?
   Jaki był koszt wyprawy?
   Czy polecacie biuro/przewodnika?
   Pozdrawiam

 13. Witam,
  Pod koniec roku wybieram się na Kilimandżaro bardzo proszę o przesłanie kontaktu do wspomnianego przewodnika Joseha.

 14. Bardzo przydatne info. Ja wybieram sie wlasnie w przyszlym roku i kompletuje wszystkie przydatne informacje. Rowniez byla bym zainteresowana kontaktem do Josepha. Z gory dziekuje.

 15. Dzien dobry:)) Wybieramy sie do Tanzanii w lato:) Bardzo bylabym wdzieczna za kontakt z Josephem:))
  Pozdrawiam! Agnieszka

  1. Czesc Agnieszka,

   my lecimy z zona w sierpniu i zostaniemy do 4´5 wrzesnia. Moze uda nam sie zorganizowac wspolna wyprawe: kilimandzaro, safari, zanzibar????

 16. Witam p. Roberta!

  rowniez poprosze o kontakt do Jospeha, moglibysmy porozmawiac telefonicznie??

  Pozdrawiam Szymon!

 17. Cześć Robert,

  super wpis 🙂 będę ogromnie wdzięczna za namiary na Josepha 🙂

  Dziękuję i pozdrawiam,
  Lu

 18. Witam,
  Też jestem teraz na etapie planowania mojej własnej podróży na Kili.
  Będę wdięczna za namiary do Josepha 🙂

  Serdecznie pozdrawiam,

 19. Witam, bardzo pomocny artykul bo nawet nie wiedzialam jak sie zabrac do zorganizowania wyjazdu. Prosilabym o namiar do Josepha. Pozdrawiam

 20. Cześć, wspaniała wyprawa, ale mam kłopot obecnie biura lokalne prowadzące wyprawy biorą znacznie większe opłaty, nie wiem czy coś się mocno zmieniło.
  Czy mógłbym prosić Cię o namiary na jakieś niedrogie biuro lub przewodnika.
  Tak by się zmieścić w kwocie ok 1300$.
  Bardzo interesuje mnie trasa MACHAME.
  Serdecznie pozdrawiam
  I z góry dziękuję.
  Maciej

  1. Cześć. Niestety wszystkie agencje w Tanzanii postępują w ten sposób, że najpierw otrzymujesz cenę z kosmosu. Ale ostateczna ustalona cena jest wynikiem długich negocjacji i wymiany argumentów. Nie ma co się zrażać. Po prostu trzeba się targować. Nie wiem, czy znajdziesz obecnie agencję, która zejdzie do 1300 USD za osobę, ale do ceny 1400 USD zejdziesz na pewno. Po prostu targuj się! Na mejla wyślę Ci namiary na agencje, z których ja korzystałem. Z nimi też się targuj 😉 Pozdrawiam, RG.

 21. Cześć,
  dzięki za artykuł, dużo przydatnych informacji 🙂
  Zastanawiam się nad wyjściem na Kili, tylko nie wiem czy skorzystać z polskich organizacji czy negocjować z lokalnymi biurami. Wiesz może jak to wygląda i czy cena jest duża pomiędzy polskimi a lokalnymi biurami w Afryce?
  Prosiłbym jeszcze o podesłanie kontaktu do biur, cugaro56 @ gmail.com

  Pozdrawiam

  1. Moim zdaniem lepiej znaleźć sobie zaufane tanzańskie biuro jeszcze przed podróżą. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby go poszukać na miejscu. Wtedy tylko ciężej będzie zweryfikować wiarygodność biura. Można też jechać z na przykłąd z polskim biurem podróży od samego początku jeśli ktoś nie lubi negocjacji i organizacji tego typu rzeczy na własną rękę. Będzie to najdroższa opcja, ale bardzo wygodna.

 22. Cześć , podeślij proszę namiary na agencje i Josepha darek.z26@wp.pl. Z góry dziękuję. Masz też jakieś informacje jak się teraz tam podróżuje czy są jakieś obostrzenia. Pozdrawiam Darek.

 23. Cześć Robert. Jak możesz to podeślij namiar na tego Josepha plus na Agencje z których korzystałeś. Wybieramy się na początku lutego do Tanzanii i będę próbował już wstępnie jakiś kosztorys robić.
  Pozdrawiam Arek.

 24. Cześć Robert.
  Super Bloga prowadzisz, wszystkie informacje świetnie i rzeczowo opisane. Gratuluję pasji i zaangażowania, żebyśmy my nowicjusze mogli to czytać i wzbudzać pasję oraz planować, planować i planować 🙂
  Proszę Cię prześlij namiar na Josepha i/lub polecane i zaprzyjaźnione agencje afrykadzika2021@gmail.com.
  A jeśli ktoś z powyższych planuje na 1 kw 2021 roku wyprawę, to może razem coś zorganizujemy, nas jest szt2 🙂 Kobieta i mężczyzna 🙂
  I jeszcze pytanie Robert o porę deszczową? Kiedy tak naprawdę realnie się ona rozpoczyna, kiedy wejście jest już nie możliwe?

  Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie,
  Łukasz i Aleksandra

  1. Cześć, dzięki. Informacje wysyłam mejlem.
   Wejście na Kili jest zawsze możliwe. W porze deszczowej jest po prostu dużo deszczy i śniegu 😉
   Jeśli wolicie mniej deszczu – trzymajcie się okresu – 2 połowa grudnia – luty lub sierpień – wrzesień.

 25. Bardzo dobre wyliczenie i przede wszystkim dobrze napisane. Sami zawsze dokładnie wszystko obliczamy, koszty wyprawy oraz potencjalne, nieprzewidziane wydatki. Oczywiście trzeba być najlepiej przygotowanym i o tym informujemy naszych śmiałków, nie mniej jednak góry to góry! Dzięki wielkie @Szczytyafryki za świetny tekst 🙂

 26. Witam, czy koszt wyjścia na Kili (organizacja samemu) był mniejszy niż ten który oferują polskie agencje i biura , czyli około 14 tysięcy zł ? Również poproszę o informację odnośnie przewodnika jak i agencji z których korzystałeś podczas wyjścia na Kili. Pozdrawiam asiaparzygnat@gmail.com

  1. Koszt organizacji trekkingu na Kili we własnym zakresie korzystając jedynie z pośrednictwa miejscowej agencji trekkingowej przy tym samym harmonogramie i liczbie osób w grupie będzie niższy niż organizacja przez pośrednika, który musi przecież narzucić na ten koszt swój zarobek. Proszę wczytać się dokładnie w wyliczenia i porównać z cenami z biur podróży. A namiary wysyłam na podanego mejla. Pozdrawiam, RG

  1. Jeśli chodzi o Josepha, o którym wspominałem kiedyś na blogu i w kilku miejscach – w tej chwili jest z nim utrudniony kontakt, zajmuje się czymś innym – być może nawet ktoś podszywa się pod niego oszukując ludzi (miałem takie sygnały), więc nie polecam ryzykować.

 27. Hej,
  dzięki za wszystkie informacje zawarte na blogu. Czy mogę prosić również o przesłanie namiarów do polecanych agencji?
  Pozdrawiam,
  Jacek

  1. Cześć. Wysłałem informacje na mejla. A trekking w lipcu, sierpniu i wrześniu to moim zdaniem bardzo dobry pomysł. Pozdrawiam, RG.

 28. Witam również poprosze o informację i moze tutaj jakas grupa sie zorganizuje na grudniową/ styczniową wyprawę lub kiedyś ( poza porą deszczową)

  1. Info wysyłam mejlem. A jeśli ktoś na forum jest chętny na wspólną podróż – na pewno wyjdzie Wam taniej! Powodzenia w zbieraniu grupy na Kili. Pozdrawiam, RG.

  2. Witam. My jesteśmy chętni na wyprawę na Kilimandżaro końcem stycznia, (ew. początkiem lutego) w 2 osoby. Jeżeli udałoby się dograć termin i byłoby więcej chętnych byłoby super.??

  1. Cześć. Namiary wysyłam na mejla. Jeśli chodzi o namiot. To nie ma sensu. Każda firma, która organizuje Ci trekking zapewnia również namioty. Pozdrawiam, RG.

  1. Jeśli chodzi o koszt trekkingu na Kilimandżaro, cena o której Pan pisze to cena do negocjacji.
   ZAWSZE, na stronach internetowych biur w Tanzanii albo w odpowiedzi na pytania otrzymuje Pan cenę, od której zaczyna się targowanie.
   Na moim blogu i w poradniku rozpisałem szczegółowo, z czego składa się koszt trekkingu na Kili i do tego może pan się odnosić porównując ceny.
   2000 USD to cena zdecydowanie do negocjacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.