Pamiątki z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej

Wyspy Św. Tomasza i Książęca

Wyspy Św. Tomasza i Książęca

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca – garść praktycznych informacji na temat Wysp Świętego Tomasza i Książęcej na podstawie moich doświadczeń. Informacje są według stanu na wrzesień 2014.

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca - flaga
Flaga Wysp Świętego Tomasza i Książęcej

Trasa podróży na Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą

São Tomé – Santana – Roça Monte Café – Pico de São Tomé – Roca – Neves – Plaże – Roça de São João Angolares

Wizy na Wyspy Św. Tomasza I Książęcą

Wizę na Wyspy jest bardzo łatwo wyrobić, ale nie jest to tanie. Na stronie http://www.smf.st/evisa/index.php#EN-lang – ostatnio nie działa) wypełniamy formularz, pamiętając o dołączeniu skanu paszportu w formacie pdf, numeru rezerwacji hotelowej (na booking.com można znaleźć hotele, które rezerwują noclegi nie pobierając opłat za rezygnację (na przykład Hotel Residecial). Do tego informację o liniach lotniczych, miasto z którego będziemy lecieć i nazwę linii lotniczych, którymi chcemy dostać się na Wyspy. Po siedmiu dniach od złożenia wniosku dostajemy promesę, którą drukujemy i pokazujemy po wylądowaniu na São Tomé. Podbijają promesę, płacimy 20 euro na lotnisku i wstemplowują wizę do paszportu. Przy wylocie trzeba pamiętać o 18 euro opłaty wylotowej.

Bilety lotnicze na Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą

Bilety lotnicze na Wyspy Świętego Tomasz i Książęcą są drogie. Na trasie Warszawa – São Tomé – Warszawa z przesiadkami w Lizbonie można je kupić za 4500 do 6000 zł. Można też dolecieć z Gabonu, albo Wysp Zielonego Przylądka. Za bilet w dwie strony na trasie Libreville – São Tomé – Libreville zapłaciliśmy około 300 euro. Biletu na tej trasie nie kupimy w żadnym serwisie rezerwacyjnym.

W stolicy Wysp Świętego Tomasza i Książęcej
W stolicy Wysp Świętego Tomasza i Książęcej

Ceny na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej

Waluta Wysp Świętego Tomasza i Książęcej to dobra. Ale na Wyspy zabieramy euro, aby wymienić je u cinkciarzy w centrum miasta (obok stacji benzynowej) po kursie 1 euro = 25 000 dóbr. Posługujemy się miejscową walutą, ale za trekking, wynajęcie samochodu, hotele, snorkelling można płacić w euro.

Dobra - waluta Wysp Świętego Tomasza i Książęcej
Dobra – waluta Wysp Świętego Tomasza i Książęcej

Koszty utrzymania zależą oczywiście od tego gdzie śpimy i czy wycieczkę organizuje biuro, czy nie. Można więc znaleźć biura, która za stosunkowo niewielkie pieniądze pomogą zorganizować trekking na São Tomé, snorkelling, czy wynajęcie samochodu. Przykładowe koszty:

Trekking na Pico de São Tomé (2 dni, przewodnik, tragarz, jedzenie, transport, nocleg w namiocie): 180 euro od osoby

Wynajęcie samochodu z kierowcą (70 euro + paliwo. Koszt paliwa: 1 litr = 26 000 dóbr)

Trzy godzinne szukanie wielorybów ze snorkellingiem: 160 euro za 2 osoby.

Coca cola w sklepie kosztuje 10 000 dóbr. W knajpach przeważnie 15 000 – 20 000 dóbr. Piwo w barze około 20 000 dóbr. 1,5 litra wody w butelce kosztuje 10 000 dóbr. Kiść bananów: 10 000 dóbr. Miejscowe likiery (mosquito itp.): 90 000 dóbr. Dżem z jackruita: 75 000 dóbr. Asucarinho: 1 000 dóbr. Pączek: 10 000 dóbr. Koszt obiadu to wydatek od 100 000 do 200 000 dóbr. Dostajemy pyszną ogromną rybę z frytami i surówką. Na przykład w Papa Figo albo B24. Koszt wyżerki w Roça São João wynosi 16 euro.

Na targu na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej
Na targu na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej

Noclegi na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej

Baza noclegowa jest niezła, szczególnie w stolicy. Są bardzo luksusowe hotele i pensjonaty, ale są też całkiem budżetowe hotele. Casa Turistica – bardzo przyjemny hotelik kosztowała 35 euro za noc (za dwie osoby). Drugi hotel, w którym spaliśmy kosztował 30 euro za noc. A ponieważ Wyspy są małe i tubylcy nie podróżują żeby musieć nocować, więc cała baza noclegowa jest przeznaczona dla turystów spoza Wysp.

Roça Monte Café
Roça Monte Café

Transport na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej

Wyspy Św. Tomasza i Książęca – tu podróżowanie jest proste i tanie ponieważ wyspę obiega prawie w całości asfaltowa droga, z przerwą na południowym zachodzie, gdzie drogi nie ma wcale. Podróżujemy minibusami i na przykład odcinek Sao Tome – Santana kosztuje 20 000 dóbr. W mieście jeździmy taksówkami za około 10 000 – 30 000 dóbr albo motorkami za podobne kwoty. Można też wynająć samochód w kierowcą. Za dwa dni płaciliśmy 70 euro + paliwo.

Sao Tome - taksówki
Taksówki na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca – bezpieczeństwo

Jest bardzo bezpiecznie i przyjaźnie. Dlatego chodziliśmy również po nocy i nie czuliśmy w zasadzie żadnego zagrożenia.

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca – targowanie

Targujemy się na bazarach. Poza tym ceny są niskie i raczej ustalone. Dlatego pobycie w Gabonie nie czuliśmy nawet potrzeby targowania się o niektóre ceny.

Wyspy Św. Tomasza i Książęca - pamiątki
Pamiątki z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej

Pamiątki z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej

Nie ma zbyt dużo możliwości. Warto więc odwiedzić supermarket i kupić kilka miejscowych smakołyków typu likiery, suszone banany, herbaty, czy czekoladę albo wino palmowe. Niedaleko Parque Popular z knajpą B24 jest sklep z pamiątkami typu rękodzieło gdzie za maskę zapłaciłem 150 000 dóbr, a za 3 długie wisiorki 100 000 dóbr.

Jeżeli lubisz oryginalne przedmioty i pamiątki prosto z Afryki – zajrzyj też do mojego afrykańskiego sklepu Szczyty Afryki i pośród kilkuset oryginalnych dzieł z Afryki znajdź dla siebie wyjątkową drewnianą rzeźbę, maskę albo afrykańską dekorację prosto z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Na pewno znajdziesz coś ciekawego dla siebie.

Sklep Szczyty Afryki informacja pozioma

Album fotograficzny ze zdjęciami z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z różnych państw Afryki (również z Wysp Św. Tomasza i Książęcej). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Zdjęcia i relacja z podróży na Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą

Zajrzyjcie też do galerii zdjęć z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej i do relacji z podróży na Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą na blogu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.