Namibia - informacje praktyczne, ceny, wskazówki

Namibia – informacje praktyczne, ceny, wskazówki

Namibia – informacje praktyczne, ceny, wskazówki

Namibia – informacje praktyczne. Po powrocie z wyprawy do Namibii postanowiłem spisać najważniejsze informacje praktyczne przydatne przed wyprawą do tego kraju. Znajdziecie tu najświeższe (wg stanu na maj 2015 roku) informacje praktyczne, ceny i wskazówki dotyczące Namibii.

Namibia – informacje praktyczne – trasa wyprawy

Windhoek – Spitzkoppe – Uis – Königstein – Uis – Omaruru – Otavi – Grootfontein – Rundu – Divundu – Mahango Game Reserve – (Botswana) – Buitepos – Gobabis – Windhoek

Trasa wyprawy do Namibii i Botswany

Trasa podróży po Namibii
Trasa podróży po Namibii

Namibia – informacje praktyczne – wiza do Namibii

Namibijskiej wizy nie dostaniemy na granicy. Wyrabiamy ją podobnie jak większość wiz do afrykańskich krajów w Berlinie. Można to zrobić składając zestaw niezbędnych dokumentów osobiście lub korespondencyjnie. Należy wypełnić wniosek w dwóch egzemplarzach, dołączyć trzy (!) zdjęcia, kopię biletów lotniczych, paszport (oryginał!) oraz potwierdzenie wykonania przelewu na konto podane na stronach internetowych ambasady. Strona internetowa ambasady: http://www.namibia-botschaft.de/. Podkreślam bardzo dobry e-mailowy kontakt z pracownikami ambasady (Dieter Hebestreit) w języku angielskim, co nie jest standardem w afrykańskich ambasadach.

Koszt dwukrotnej wizy turystycznej (prosiłem we wniosku o wizę dwukrotną argumentując wyjazdem do Botswany) to 65 euro (+5 euro za wysyłkę do Polski). Trzeba w skrócie opisać trasę podróży i orientacyjne daty przekraczania granic. Trzeba przewidzieć około 1 miesiąca na odesłanie paszportów z wizami z ambasady do Polski. Chociaż w moim przypadku paszport wrócił po 2 tygodniach. Do wysyłanych dokumentów dołączajcie poprawnie zaadresowaną kopertę zwrotną. To przyśpieszy całą procedurę i nie naraża nas na odesłanie pod inny adres.

Paszport do Berlina wysłałem kurierem, którego koszt wyniósł mnie 120 zł. To według mnie najbezpieczniejsze rozwiązanie i paszport ląduje w Berlinie po 3 dniach. Ambasada odsyła paszport listem poleconym, więc odbieramy na poczcie.

Namibia – informacje praktyczne – pieniądze w Namibii

1 USD = 11 N$

1 N$ = 1 rand = 0,33 zł

Namibia - informacje praktyczne- pieniądze w Namibii
Pieniądze w Namibii

Namibia – informacje praktyczne – jak dolecieć do Namibii?

Bilety lotnicze do Namibii są drogie. Bilet na trasie Warszawa – Windhoek – Warszawa z przesiadkami we Frankfurcie realizowany przez Lufthansę, LOT i Condor kosztował około 3300 zł. Kilka dni później można było kupić podobny bilet za około 2500 zł. Cena regularna oscyluje pomiędzy 3500 a 4500 zł. Taniej wyjdzie dolecieć do RPA (koszt biletów z Warszawy wynosi często poniżej 2000 zł) i do Namibii dojechać wynajętym samochodem, autokarem itp. Podobnie w drodze powrotnej. Oczywiście trzeba też przewidzieć dodatkowy koszt noclegów, paliwa, a przede wszystkim czas.

Ceny w Namibii

W Namibii wcale nie jest drogo. Wciąż zastanawiam się, czy warto zabierać ze sobą jakiekolwiek pieniądze, czy nie wygodniej korzystać z możliwości płacenia kartą praktycznie w każdym miejscu, a tam gdzie nie można skorzystać wcześniej z bankomatu.

Koszty utrzymania podczas podróży zależą oczywiście od tego w jaki sposób podróżujemy, gdzie nocujemy i jakich atrakcji oczekujemy. Jeśli nie chcemy spędzać czasu w parkach narodowych, ani w luksusowych hotelach i jeśli również nie chcemy wypożyczać samochodu – będzie tanio – nic nie zobaczymy. A jeśli chcemy spędzić kilka dni w parkach narodowych – musimy przygotować się na koszty, choć nie są one aż tak wysokie jak w Gabonie, czy w Tanzanii. Z racji tego, że to był mój drugi pobyt w Namibii miejsca, które odwiedziliśmy było nieco inne niż te, które znalazłyby się na naszej trasie przy pierwszej wizycie. Nie byliśmy więc tym razem nad kanionem rzeki Fish, na wydmach Soussesvlei, na wybrzeżu Szkieletów, ani w Etoshy.

Przykładowe koszty w Namibii

Spizkoppe: koszt wynajęcia przewodnika do obejrzenia malunków naskalnych: 50 N$ za 1 osobę. Poza tym przewodnik do niczego nie jest potrzebny;

Königstein: Pozwolenie na podstawie wniosku organizujemy e-mailowo w: National Heritage Council Of Namibia (bkaripi@nhc-nam.org);

Opłata za wyrobienie pozwolenia: 150 N$ (płatne przelewem przed wyjazdem do Namibii);

Koszt trzydniowego trekkingu: 300 N$;

Opłata dla przewodnika: 300 N$;

Wynajęcie tragarza: 750 N$ za 3 dni;

Wynajęcie ochroniarza do samochodu na 3 dni: 450 N$ na 3 dni;

Mahango Game Reserve: 40 N$ za osobę + 10N$ za samochód.

Inne przykładowe ceny w Namibii

Wino 4 cousins 0,75 litra: 43 N$

Wino 4 cousins 1,5 litra: 75 N$

Coca cola w puszce: 9 N$

Sok 1 litr: 20,5 N$

Salami 100 g: 33,5 N$

Kajzerka: 1,5N$

Kiełbasa w opakowaniu 0,38 kg: 46 N$

Cukier 1 kg: 13,5 N$

Biltong 100 g: 20 – 30 N$

Obiad w sklepie: 22 N$

Fasola w sosie pomidorowym: 20 N$

Żółty ser 0,4 kg: 41 N$

Sos Bolognese w słoiku: 40 N$

Woda 1 litr: 7 N$

Woda 5 litr: 13 N$

Makaron 0,5 kg: 13 N$

Arbuz: 80 N$

Należy też pamiętać, że często za niektóre noclegi, opłaty parkowe, wynajęcie samochodu itp. będzie trzeba zapłacić jeszcze przed przyjazdem do Namibii celem zagwarantowania rezerwacji. A to się wiąże z ryzykiem konieczności podania numeru karty kredytowej do transakcji na odległość, co budzi wątpliwości, ale widzę że jest normalną praktyką. Czasem można zapłacić przelewem – ale wtedy tracimy na różnicach kursowych i dodatkowych opłatach za międzynarodowe przelewy.

Menu w restauracji w Namibii
Menu w restauracji w Namibii

Noclegi w Namibii

Baza noclegowa w Namibii jest świetnie rozwinięta i idealnie nadaje się do podróżowania wynajętym samochodem. Jest mnóstwo campingów. A gdy mamy namiot na dachu – są rozwiązaniem idealnym. To, co jednak jest najważniejsze – przez większość roku są prawie puste – nawet w sezonie, więc mamy spokój nawet przy największych atrakcjach. Często są tam świetne warunki sanitarne, prysznice, miejsca na ognisko, grilla itp. A w takim miejscu jak Spitzkoppe znajduje się kilkanaście miejsc parkingowych rozrzuconych na obszarze kilkunastu kilometrów w przepięknych skałach. Ceny wahają się od 100 do 200 N$ za osobę. W niektórych miejscach istnieje możliwość wynajęcia pokojów za mniej więcej 2 – 3 razy wyższą cenę. W Windhoek jest kilka budżetowych miejsc. My nocowaliśmy w Chameleon Backpackers oraz w Puccini House.

Przykładowe ceny za 1 noc

Windhoek (Puccini House – camping): 150 N$ od osoby

Windhoek (Chameleon backpackers) – miejsce w dwuosobowym domku: 185 N$ od osoby

Spitzkoppe (camping): 120 N$ od osoby

Uis (Brandberg restcamp – camping): 100 N$ od osoby

Mukuku (camping): 100 N$ od osoby

Noclegi w Namibii
Noclegi w Namibii

Podróżowanie po Namibii

Podróżowanie po Namibii jest proste – jeśli mamy samochód. Drogi są świetne i puste, choć w większości szutrowe. Ale ktoś przyzwyczajony do polskich szutrów będzie zszokowany widząc ograniczenia prędkości na szutrach do 100 km/h. Często komfortowo można jechać szybciej, ale trzeba pamiętać, że wtedy nasze ubezpieczenie nie działa. Tak samo jak podczas nocnej jazdy.

Pomiędzy większymi miastami drogi są asfaltowe. Również puste. Jedynie w miastach można powiedzieć, że jest nieco większy ruch, szczególnie w Windhoek, gdzie w godzinach szczytu rzeczywiście spotkamy korki.

Ruch jest lewostronny – trzeba się na to przygotować. Ja do końca wyjazdu starałem się włączać kierunkowskaz wajchą od wycieraczek.

Podróżowaliśmy wynajętym w Namibii samochodem (Camping Car Hire). Koszt 1 litra paliwa do diesla wynosi 10,55 N$, czyli około 3,5 zł.

Koszt wynajęcia samochodu Nissan 4×4 Dual Cab z pełnym wyposażeniem campingowym na 18 dni wyniósł 7124 zł (395 zł dziennie). W cenę wliczone były między innymi: transport z i na lotnisko, transport z i do hotelu z wypożyczalni, dodatkowy kierowca, nielimitowane kilometry, brak udziału własnego w szkodzie, ubezpieczenie opon i szyby (przydało się), wyposażenie campingowe (namiot na dachu, butla gazowa, śpiwory, materace, zastawa kuchenna, stolik, krzesła, kratka na grilla, lodówka, zbiornik na wodę itd.), pozwolenie na wyjazd do Botswany.

Absolutnie nie polecam nocnej jazdy – szczególnie na północy, bo po pierwsze ubezpieczenie wtedy nie działa, a po drugie na drogach jest ogromna ilość krów, osłów i kóz, których naprawdę nie widać.

Namibia - informacje praktyczne - drogi w Namibii
Drogi w Namibii

Bezpieczeństwo w Namibii

Namibia jest bezpieczna. Trzeba tylko bardzo uważać w dużych miastach, a szczególnie na głównej ulicy w Windhoek. Duże zagrożenie przestępczością występuje również w Rundu. Poza tym bardzo, bardzo bezpiecznie. Ale wiadomo – jak znajdziemy się o złej porze w złym miejscu – wszystko może się zdarzyć.

Targowanie w Namibii

Raczej tylko na bazarach.

Himba na ulicach Windhoek

Pamiątki z Namibii

Ceny są dużo wyższe niż w innych afrykańskich krajach. Na pewno warto odwiedzić Namibia Craft Centre w Windhoek, gdzie oprócz masowych tandetnych pamiątek znajdziemy kilka fajnych sklepów z ciekawą muzyką, zdjęciami i unikalnymi wyrobami. Na głównej ulicy miasta (Independence) znajdziemy sporo sklepów z pamiątkami, w tym kilka wyjątkowo ekskluzywnych salonów z afrykańskimi maskami (niezwykle drogimi i z pewnością pochodzącymi spoza Namibii) i nie tylko. Przy głównej ulicy miasta jest też mały bazarek pamiątkarski, na którym znajdziemy sporo wisiorków i pamiątek często spotykanych również w innych afrykańskich krajach (czyli niestety masowe wyroby). Ale tam też znajdziemy oryginalne wyroby buszmeńskie i kobiet Himba w cenach o wiele niższych niż w ww. sklepach. A dla osób, które zapomniały lub nie miały okazji zobaczyć/sfotografować tych wyjątkowych mieszkańców Namibii – to ostatnia szansa, choć niestety nieco sztuczna.

Jeżeli lubisz oryginalne przedmioty i pamiątki prosto z Afryki – zajrzyj też do mojego afrykańskiego sklepu Szczyty Afryki i pośród kilkuset oryginalnych dzieł z Afryki znajdź dla siebie wyjątkową drewnianą rzeźbę, maskę albo afrykańską dekorację prosto z Namibii. Na pewno znajdziesz coś ciekawego dla siebie.

Sklep Szczyty Afryki informacja pozioma

Przykładowe ceny pamiątek z Namibii

Kapelusz: 500 N$

T-shirt: 250 N$

Płyty CD: 140 – 170 N$

Ręcznie malowany kubek: 150 N$

Wisiorki Himba (4 sztuki): 750 N$

Maska na bazarze – duża/ładna/spoza Namibii: 450 N$

Maski w sklepie – duża/ładna/spoza Namibii – od 900 N$ do kilku tysięcy N$

Na północy Namibii spotkamy rzeźbione w drewnie samoloty i samochody (nie znam ceny), a w okolicy Spitzkoppe – tak zwane buszmeńskie telefony komórkowe, czyli zawieszone na sznurku wyschnięte nasiona, fragmenty roślin i korzeni, wydające dźwięki na wietrze (koszt około 50 N$).

Poniżej możesz sprawdzić koszt wyjazdów do Namibii organizowanych przez wyspecjalizowane biura podróży. Może zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich. Tak, czy inaczej pamiętaj o targowaniu się!

Album fotograficzny ze zdjęciami z Namibii

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z różnych państw Afryki (również z Namibii). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Namibii.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Namibia – informacje praktyczne – kontakty w Namibii

Camping Car Hire cc

Tel: +264 (0)61 237756

Cell: +264 (0)81 127 2020

http://www.camping-carhire.com

Ambasada Namibii w Berlinie

Botschaft der Republik Namibia,

Reichsstrasse 17, 14052 Berlin, Germany

Email: konsular@namibia-botschaft.de

Email: visaassist@namibia-botschaft.de

+4930-25409532

Puccini Guest House (Windhoek)

4&6 Puccini Street

Windhoek central

Tel +264 (0) 61 236 355

Email: Enquiry@Puccini-Namibia.com

Spitzkoppe Campsites

http://www.spitzkoppe.com/index.php

Tel:+264 64 464 144

Email: logufa@africaonline.com.na

Brandberg Rest Camp Uis

Basil Calitz

Tel: +264 64 504038

Email: brandberg@africaonline.com.na

http://www.brandbergrestcamp.com

National Heritage Council of Namibia

Bertold Karipi

Email: bkaripi@nhc-nam.org

Chameleon Backpackers Lodge (Nocleg w Windhoek)

Windhoek 9000

Phone: + 264 61 244 347

Email: chameleonbackpackers@iway.na

https://www.chameleonbackpackers.com/

https://www.chameleonsafaris.com/

A na koniec zapraszam do przeczytania pełnej relacji z wyprawy do Namibii i obejrzenia galerii zdjęć z Namibii:

Relacja z wyprawy do Namibii

Zdjęcia z Namibii

Nocne niebo w Namibii
Nocne niebo w Namibii

9 komentarzy

  1. Dobrze zebrane przydatne informacje. My uwielbiamy tamtą część świata. Masz może jakieś fajne kawałki muzyczne stamtąd? My mamy swoją playlistę ale chętnie ją poszerzymy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.