Trekking na Mount Meru - informacje

Koszt trekkingu na Mount Meru

Koszt trekkingu na Mount Meru

Mont Meru to druga najpopularniejsza góra w Tanzanii. Mierzy 4 566 m n.p.m.. Czterodniowy trekking na ten szczyt bardzo często stanowi główny cel wyprawy do Tanzanii dla osób, które nie są gotowe, aby zmierzyć się z Kilimandżaro. Góra ta jest też często aklimatyzacyjnym wstępem przez trekkingiem na najwyższą górę Afryki. W skali roku Mount Meru stara się zdobyć około 50 000 turystów. Jest więc wiele osób zainteresowanych informacją, jaki jest koszt trekkingu na Mount Meru.

Wędrówka na Mount Kenya - ceny

Trekking zajmuje trzy lub cztery dni. Dla uproszczenia kalkulacji kosztu organizacji trekkingu na Mount Meru przedstawię je przy założeniu, że w trekkingu biorą udział dwie dorosłe osoby, wędrujemy drogą Momella i zamierzamy uczestniczyć w czterodniowym trekkingu.

Podane przeze mnie koszty poszczególnych opłat i usług pochodzą z najświeższej wersji oficjalnego cennika opłat tanzańskich Parków Narodowych, obwiązującego od lipca 2020 roku oraz z posiadanych przeze mnie dodatkowych informacji na temat kosztów niektórych usług w Tanzanii. Na stronie tanzańskich Parków Narodowych możesz znaleźć większość cen, które uwzględnię w obliczeniach.

W cenie trekkingu trzeba uwzględnić:

 • opłatę dla każdego turysty za każdy dzień pobytu w parku: 45 USD. Całkowity koszt przy dwóch osobach: 360 USD,
 • opłatę dla każdego turysty za każdy nocleg w drewnianym schronisku: 30 USD. Łączny koszt trzech noclegów dla dwóch osób: 180 USD,
 • rescue fee: 20 USD od każdego turysty. Łączny koszt dla dwóch osób: 40 USD,
 • opłaty parkowe dla ekipy pomagającej (8 osób): 2 USD od każdej osoby za każdy dzień. Razem: 64 USD,
 • wynagrodzenia strażnika (rangersa): 15 USD za dzień. Razem 60 USD,
 • wynagrodzenie przewodnika: 15 USD za każdy dzień. Razem: 60 USD,
 • wynagrodzenie kucharza: 12 USD za każdy dzień. Razem: 48 USD,
 • wynagrodzenie tragarza: 7 USD za każdy dzień. Zakładam pięciu tragarzy, ponieważ zwykle na jednego turystę przydzielanych jest dwóch – trzech tragarzy. Tragarze niosą nasze plecaki, materace, jedzenie, wodę, paliwo, gary, zastawę kuchenną i mnóstwo mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy. Razem: 140 USD,
 • koszt wyżywienia 10 USD za każdy dzień dla każdego turysty oraz 5 USD dziennie dla każdej osoby z obsługi: Razem: 240 USD,
 • koszt dojazdu i powrotu z trekkingu (nie mniej niż 50 USD),
 • wynagrodzenie tanzańskiego biura podróży (nie mniej niż 100 USD za grupę).

Do pierwszych pięciu pozycji dolicza się 18% podatek VAT.

Razem: 1 468 USD (734 USD od osoby).

Uwaga! Tanzańczycy oczekują od turystów napiwków dla ekipy (łącznie do 10% kosztów, czyli około 140 USD). Pamiętaj o tym!

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Jeśli po lekturze tego wpisu poczujesz niedosyt informacji dotyczących planowania trekkingu na Mount Meru – polecam „Poradnik przed podróżą do Afryki” – świetny, kompletny i aktualny Ebook, w którym znajdziesz absolutnie wszystkie informacje, które Przydadzą Ci się podczas przygotowań do trekkingu na Mount Meru.

Koszt trekkingu na Mount Meru – dodatkowe usługi w ramach organizacji trekkingu

Dużo biur w programie proponuje również noclegi przed i po trekkingach, dojazd z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko. Przy takim założeniu do kosztów trzeba doliczyć:

 • koszt noclegu w Moshi/Arushy: 15 USD za każdy nocleg dla każdej osoby.
  Razem: 60 USD,
 • koszt dojazdu z i na lotnisko: 30 USD w każdą stronę. Razem: 60 USD.

Do kosztów samego trekkingu musisz też doliczyć koszt dostania się do Tanzanii (2 000 PLN – 3 000 PLN), koszt wizy (50 USD), ubezpieczenia, szczepień, leków antymalarycznych, pamiątek, wydatków osobistych. Łącznie dodatkowe koszty związane z podróżą do Tanzanii wyniosą około 3 500 PLN od osoby.

Podsumowując całkowite koszty trekkingu i pobytu w Tanzanii dla dwóch osób:
1 468 USD + 120 USD + 140 USD + 3 500 PLN.

Trekking na Mount Meru - drzewo figowe

Aby ograniczyć zasadniczą cenę trekkingu na Mount Meru można:

 • znaleźć większą grupę, aby podzielić koszty stałe na większa liczbę osób,
 • połączyć trekking na Mount Meru z trekkingiem na Kilimandżaro. W tej sytuacji biura podróży z pewnością zejdą nieco ze swojego zysku i koszt nieco spadnie,
 • spróbować zorganizować wejście na Mount Meru na własną rękę, bez konieczności korzystania z usług tragarzy, kucharzy, zorganizowanego dojazdu i wyżywienia, a także pośrednictwa biura podróży. Niektóre koszty znikną, ale jednocześnie trzeba będzie doliczyć koszt wyżywienia kupionego we własnym zakresie (nie kupisz jedzenia na trasie), dojazdu, a przede wszystkim koszt czasu potrzebnego na logistykę całego przedsięwzięcia, szukanie przewodnika, transportu, kompletowanie jedzenia i sprzętu.
Widok z wierzchołka Mount Meru

Szczerze mówiąc, nie wiem, czy organizacja tego trekkingu na własną rękę ma większy sens. Oszczędność pieniędzy nie będzie duża (może kilkadziesiąt dolarów). Natomiast konieczne będzie poświęcenie czasu na organizację oraz większego wysiłku podczas marszu związanego chociażby z koniecznością wędrowania z całym zapasem jedzenia i sprzętu kuchennego. Decyzja zawsze jednak należy do Ciebie.

Zresztą, jeśli chcesz, poniżej możesz sprawdzić koszt trekkingów na Mount Meru organizowanych przez wyspecjalizowane agencje trekkingowe. Może zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednej z nich. Pamiętaj o targowaniu się!

Poradnik przed podróżą do Tanzanii – Ebook

Jeśli myślisz o podróży do Afryki i przydały Ci się informacje z tego wpisu dotyczące trekkingu na Mount Meru, mam dla Ciebie jeszcze więcej przydatnych wskazówek i porad, z których możesz skorzystać podczas planowania swojej afrykańskiej podróży. Korzystając z wielu własnych doświadczeń przygotowałem dla Ciebie „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia” w postaci czytelnego Ebooka w czterech najpopularniejszych elektronicznych formatach do pobrania: pdf, mobi, epub oraz pdf na komórkę.
Znajdziesz w nim przejrzysty komplet materiałów niezbędnych do zaplanowania podróży po Afryce, a w szczególności po Tanzanii i Kenii.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Dowiesz się, jak się przygotować, na co zwrócić uwagę przed podróżą, gdzie szukać tanich biletów lotniczych, jak uzyskać wizę, co ze szczepieniami, co zabrać w podróż do Afryki: na trekking, safari i plażowanie. Dowiesz się też, dlaczego podróżowanie po Afryce wcale nie jest tanie. Przekonasz się, co tak naprawdę składa się na wysoką cenę trekkingu na Kilimandżaro i Mount Kenya. Znajdziesz też odpowiedź na pytanie, dlaczego safari w Kenii lub Tanzanii jest drogie i w jaki sposób obniżyć nieco jego cenę. Znajdziesz tu również szczegółowe informacje na temat realnego kosztu trekkingów na Kilimandżaro, Mount Meru, Ol Doinyo Lengai i Mount Kenya. Dowiesz się też, jak ograniczyć koszty górskich wędrówek w Afryce. Poznasz proste sposoby na obniżenie ceny safari w Kenii i Tanzanii. Dowiesz się o wiele wiele więcej!

To jedyny, aktualny i kompletny tego typu praktyczny poradnik podróżniczy, który ułatwia przygotowania i planowanie wyjazdów na Czarny Ląd. Znajdziesz go tu: w moim sklepie Szczyty Afryki. Naprawdę polecam!

Kontakty w Tanzanii

Jesteś zainteresowany kontaktem do tanzańskich biur podróży, z których usług korzystałem podczas moich trekkingów na Mount Meru? Zapytaj w komentarzu pod postem lub napisz do mnie wiadomość mejlową (robert.gondek@szczytyafryki.pl). Z przyjemnością pomogę w Twojej podróży i przekażę Ci te informacje.

Album fotograficzny ze zdjęciami z Tanzanii

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami przyrody, zwierząt i gór z różnych państw Afryki (również z Tanzanii). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Tanzanii.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Pozostałe informacje praktyczne przed podróżą do Tanzanii

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.