Szylingi tanzańskie, a dokładnie kilka milionów tanzańskich szylingów

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii

Wiele osób pisze do mnie mejle z pytaniami i prośbą o wskazówki przed podróżą do Tanzanii. Po piątej podróży do Tanzanii postanowiłem zebrać najważniejsze informacje w jeden wpis, w którym będziesz mógł znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, wskazówki i porady przed podróżą do Tanzanii. Wszystkie informacje jakie przedstawiam są aktualizowane na bieżąco (aktualnie według stanu na listopad 2021 roku) i bazują na moich kilkukrotnych wizytach w tym kraju.

Jeśli wiesz, jak zaplanować wyjazd, gdzie kupić bilety lotnicze i co zabrać w podróż do Afryki. Czas zatem przyjrzeć się w końcu bardziej szczegółowym informacjom dotyczącym planowania podróży do Tanzanii oraz jej kosztom.

Tanzania jest jednym z najpopularniejszych kierunków afrykańskich podróży. Śledząc statystyki bez wątpienia można stwierdzić, że z roku na rok jej popularność systematycznie rośnie, również wśród Polaków. O jej popularności stanowi łatwość procedury uzyskania wizy, względne bezpieczeństwo podróżowania, dobre skomunikowanie lotnicze z Europą, niezbyt wysokie koszty utrzymania, dość dobra infrastruktura turystyczna, spora konkurencja wśród miejscowych firm turystycznych, a przede obłędne atrakcje przyrodnicze.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Jeśli po lekturze tego wpisu poczujesz niedosyt informacji dotyczących planowania podróży do Tanzanii – polecam „Poradnik przed podróżą do Afryki” – świetny, kompletny i aktualny Ebook, w którym znajdziesz absolutnie wszystkie informacje, które Przydadzą Ci się podczas przygotowań do podróży do Tanzanii.

Jak zorganizować podróż do Tanzanii

Koszt podróży do Tanzanii zależy przede wszystkim od tego, co chcemy zwiedzić i jak podróżować. W Polsce jest wiele biur podróży organizujących ciekawe wyjazdy do Tanzanii. Jedną z możliwości jest skorzystanie z ich oferty. Ja współpracuję z jednym z takich biur jako pilot (Klub Podróży Horyzonty) i od czasu do czasu zabieram chętnych w podróż do Tanzanii na wyprawę „Śniegi Kilimandżaro”. Drugą bardzo popularną metodą jest organizacja pobytu w Tanzanii we własnym zakresie: bilet lotniczy, noclegi, trekking, safari. Możesz wtedy skorzystać z pomocy wielu tanzańskich biur, które pozwolą zaoszczędzić sporo czasu.

Poniżej możesz sprawdzić koszt wyjazdów do Tanzanii organizowanych przez wyspecjalizowane biura podróży. Może zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich.

Koszt podróży do Tanzanii

Koszt podróży do Tanzanii zależy przede wszystkim od tego jak chcesz podróżować i co chcesz zwiedzić. W Polsce jest wiele biur podróży organizujących ciekawe wyjazdy do Tanzanii. Jedną z możliwości jest skorzystanie z ich oferty. Drugą metodą jest organizacja pobytu w Tanzanii we własnym zakresie. A w przypadku chęci wzięcia udziału w trekkingu na Kilimandżaro albo uczestniczenia w safari skorzystanie z pomocy tanzańskiego biura.

Niestety te najsłynniejsze i największe atrakcje nie są tanie. Jeśli planujesz wejść na Kilimandżaro (sprawdź informacje dotyczące trekkingu na Kilimandżaro), wybrać się na safari do Parku Narodowego Serengeti (zobacz informacje dotyczące organizacji safari w Tanzanii) albo odpocząć na Zanzibarze (zobacz informacje na temat planowania podróży na Zanzibar) nie ma możliwości, aby koszt wyjazdu zmieścił się w budżecie niższym niż 10 000 zł na jedną osobę. Wynika to przede wszystkim z bardzo wysokich opłat za pobyt w tanzańskich Parkach Narodowych (zobacz oficjalne ceny za pobyt w tanzańskich Parkach Narodowych). Jeśli nie chcesz odwiedzać najpopularniejszych miejsc w Tanzanii, a zależy Ci po prostu na odwiedzeniu tego wspaniałego kraju, koszt można ograniczyć w znaczący sposób. Przemieszczanie się po Tanzanii publicznymi środkami komunikacji jest tanie. Koszt noclegów w najprostszych guesthousach jest niski, a jedzenie tanie. O jednym zawsze trzeba pamiętać: W Tanzanii targujemy się o wszystko!

Najczęściej odwiedzane miejsca w Tanzanii

Wśród  wielu atrakcji, z których słynie Tanzania do najczęściej odwiedzanych należą między innymi: Kilimandżaro (średnio około 100 000 turystów rocznie próbuje zdobyć najwyższą górę Afryki), Mount Meru, Ol Doinyo Lengai, Serengeti National Park, krater Ngorongoro, Arusha National Park, Tarangire National Park, Lake Manyara National Park, Ruaha National Park, Selous National Park, Mahale National Park, Gombe National Park, jezioro Natron, Zanzibar i wiele innych. W ciągu kilku podróży do Tanzanii miałem okazję odwiedzić dużą część spośród najciekawszych miejsc w Tanzanii.

Warto również odnotować, że w 2020 roku w Tanzanii utworzono aż sześć nowych Parków Narodowych: Nyerere, Burigi- Chato, Ibanda-Kyerwa, Rumanyika-Karagwe, Kigosi i Ugalla River.

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii – wizy do Tanzanii

Turyści odwiedzający Tanzanię muszą posiadać wizę. Procedura jej uzyskania nie odbiega od innych tego typu procedur, a wymagane dokumenty nie odbiegają od standardowo wymaganych dokumentów. Od 2019 roku najłatwiej wyrobić sobie internetową wizę do Tanzanii. Dzięki temu unika się kilkugodzinnego oczekiwania na lotniskach i lądowych przejściach granicznych. Wprawdzie w dalszym ciągu można ją uzyskać w Ambasadzie Tanzanii w Berlinie lub na tanzańskich lotniskach i na głównych przejściach granicznych. Jest to jednak bardzo czasochłonne.

Koszt jednokrotnej wizy turystycznej wynosi 50 USD. Wydawana jest przeważnie na czas deklarowanego pobytu w Tanzanii (do 90 dni) lub po prostu na 90 dni. Nie ma możliwości uzyskania wizy wielokrotnego wjazdu na granicy lub na lotnisku. Dodatkowe informacje na temat tanzańskich wiz można znaleźć na stronie Ambasady Tanzanii w Berlinie lub na tanzańskim portalu eVisa do Tanzanii, a także w Ambasadzie Polskiej w Tanzanii w Dar Es Salaam.

Pamiętaj, że w czasie trwającej pandemii wszystkie przepisy mogą się diametralnie zmienić z dnia na dzień. W związku z tym koniecznie obserwuj informacje publikowane przez tanzańskie biura podróży, ministerstwa, a także strony rządowe, aby uniknąć problemów z wjazdem i przemieszczaniem się po Tanzanii

Wiza do Tanzanii
Wiza do Tanzanii

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii – szczepienia

Temat szczepień przed podróżą do Tanzanii to bardzo ważne zagadnienie. Z powodu stosunkowo częstych podróży jestem zaszczepiony na wszystko, na co można się zaszczepić. Jestem również zwolennikiem profilaktyki antymalarycznej i podczas każdej podróży do Tanzanii przyjmuję tabletki antymalaryczne, używam repelentów i staram się spać pod moskitierą. Ograniczam ryzyko zachorowania na tropikalne choroby.

Teoretycznie przed wjazdem do Tanzanii od Polaków nie są wymagane żadne szczepienia. Jest to niestety tylko teoria. Pamiętaj, że fakt posiadania szczepienia przeciwko żółtej febrze (w żółtej książeczce) jest sprawdzany przy przekraczaniu granicy i na lotniskach w sytuacji, gdy przylatujesz z kraju, w którym żółta febra jest endemiczna i spędziłeś w nim co najmniej 12 godzin (na przykład miałeś przesiadkę i czekałeś 12 godzin na lotnisku), czyli na przykład z Kenii, czy Etiopii. Wtedy nie ma już znaczenia, że od Polaków nie są wymagane szczepienia. Jesteś traktowany, jak turysta z kraju, z którego przyleciał samolot. Jeśli nie udokumentujesz faktu szczepienia, nie zostaniesz wpuszczony do Tanzanii.

Turyści, którzy przejeżdżają z Tanzanii lądowej na Zanzibar (lub odwrotnie) również powinni mieć przy sobie potwierdzenie szczepienia na żółtą gorączkę. W praktyce osoby nieposiadające ważnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko żółtej febrze mogą być poproszone o zaszczepienie się w granicznym punkcie medycznym. W takich sytuacjach należy poinformować urzędników granicznych, że jest się świadomym, kiedy szczepienie jest wymagane.

Przed podróżą do Tanzanii zalecane jest również szczepienie przeciwko żółtaczce zakaźnej.

A przed każdą podróżą do jakiegokolwiek kraju w Afryce warto wybrać się na konsultację do specjalistycznej przychodni zajmującej się medycyną podróży lub chorobami tropikalnymi.

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii – pieniądze w Tanzanii

Podczas podróży po Tanzanii posługujemy się dolarami amerykańskimi (USD) płacąc nimi za safari, trekkingi i czasem noclegi. Oczywiście walutą oficjalną obowiązującą w Tanzanii są szylingi tanzańskie (TZS), którymi płacimy w sklepach, restauracjach, na bazarach, itp.

Po przylocie do Tanzanii warto (w kantorach w miastach, nie na lotnisku) wymienić część dolarów na szylingi. Według stanu na styczeń 2022 r. kurs 1 USD wynosił 2200 TZS, a kurs 1000 TZS wynosił 1,767 PLN.

Uwaga! Należy zabrać ze sobą tylko i wyłącznie najnowsze banknoty studolarowe. Banknoty o niższych nominałach mają niższy kurs, a banknoty starsze nie są w ogóle akceptowane. Korzystanie z bankomatów lub płacenie kartą warto traktować jako ostateczność.

Szylingi tanzańskie, a dokładnie kilka milionów tanzańskich szylingów
Szylingi tanzańskie, a dokładnie kilka milionów tanzańskich szylingów

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii – bilety lotnicze do Tanzanii

Do Tanzanii możesz dolecieć między innymi tradycyjnymi liniami: KLM, Air France, British Airways, Emirates, Lufthansa, Ethiopian Airlines, Qatar Airways, Kenya Airways i Turkish Airlines.

Bilety lotnicze do Tanzanii (Dar Es Salaam, Zanzibar, Kilimanjaro) w promocyjnych cenach pojawiają się dosyć często. Cena takiego biletu z Polski do Tanzanii w dwie strony wynosi około 2 000 zł.

Zdarzają się również promocje biletów lotniczych na połączenia czarterowe z Polski na Zanzibar w cenie niższej niż 2 000 zł lub do Mombasy w Kenii (łatwo i tanio można stąd dojechać do Tanzanii) za mniej niż 1 000 zł.

Ceny biletów zależą od tego, jak długo przed podróżą ich szukamy oraz kiedy chcemy lecieć (sprawdź bardziej szczegółowe wskazówki na temat biletów lotniczych do Afryki).

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii – ceny w Tanzanii

Za podstawowe artykuły, jedzenie, napoje, noclegi, przejazdy w Tanzanii płacimy zdecydowanie mniej niż w Polsce pod warunkiem, że po trafimy się targować. Ceny najpopularniejszych tanzańskich atrakcji (safari, trekkingi itp.) są bardzo wysokie. Obowiązkowe jest targowanie, nie tylko na bazarach, w sklepach, ale również przy rezerwacjach trekkingów, noclegów, czy safari.

Przykładowe ceny w Tanzanii

 • kolacja: 8 000 – 20 000 TZS,
 • piwo w restauracji: 3 000 – 5 000 TZS,
 • coca cola w sklepie: 400 TZS,
 • coca cola w restauracji: 1 000 – 2 000 TZS,
 • woda 1 lub 1,5 l w sklepie: około 1 000 TZS,
 • taxi w Arushy: 3 000 – 10 000 TZS,
 • jackfruit: 8 000 TZS,
 • banany: 100 TZS za sztukę,
 • piwo bananowe: 1 000 TZS,
 • paliwo: 2 250 TZS za 1 litr.
„Centrum handlowe” w Jambiani na Zanzibarze
„Centrum handlowe” w Jambiani na Zanzibarze

Noclegi w Tanzanii

Baza noclegowa w Tanzanii jest bardzo dobrze rozwinięta. Luksusowe i klimatyczne domki na plażach w wielogwiazdowych hotelach Zanzibaru, przyjemne i ekskluzywne hotele w miastach, ekskluzywne lodże w Parkach Narodowych to droga opcja. Większość turystów wybiera ekonomiczne hotele, hostele, bungalowy, schroniska, pensjonaty i pola namiotowe. Całkowitą skrajnością są lokalne guesthousy, z których korzystają głównie przemieszczający się po kraju Tanzańczycy. Uwierz mi – nie chciałbyś w wielu z nich zanocować, chociaż ceny są kuszące (koszt noclegu wynosi około 3 USD).

Jeśli szukasz oszczędności – szukaj tańszych, ekonomicznych miejsc noclegowych lub możliwości nocowania pod namiotem. To nie tylko wspaniała przygoda, ale również dobry sposób na obniżenie zawrotnych cen safari.

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii - nocleg pod namiotem
Obóz Shira w drodze na Kilimandżaro – nocleg pod namiotem

Przykładowe ceny noclegów w Tanzanii

 • Arusha Centre Inn (Arusha): 17,5 USD – 25 USD za 1 osobę,
 • Funguni Palace Hotel (Stone Town): 20 – 35 USD za 1 osobę,
 • Ifa Beach Resort (Jambiani): 25 USD za 1 osobę.

Transport w Tanzanii

Podróżowanie po Tanzanii jest dość proste i tanie. Ruch jest lewostronny. Pomiędzy głównymi miastami jeżdżą duże autokary. Za kilkunastogodzinną podróż z Arushy do Dar Es Salaam trzeba zapłacić około 30 USD. Można podróżować samolotami pomiędzy większymi miastami. W Tanzanii działają również tanie linie lotnicze FastJet. Za lot pomiędzy Kilimanjaro i Dar Es Salaam można czasem zapłacić około 100 zł.

Najpopularniejszym sposobem poruszania się po Tanzanii są dala dala, czyli minibusy zabierające zwykle więcej pasażerów niż miejsc, bardzo ciasne i wolne. Ale to chyba najtańszy sposób przemieszczania się. Oprócz tego można podróżować motocyklami, których kierowcy pracują jako „taksówkarze”. W ten sposób podróżuje się na najkrótszych odcinakach.

Można też wynająć własny samochód (zdecydowanie najlepiej, gdy będzie to samochód z napędem na cztery koła). Turyści przyjeżdżający na trekkingi lub na safari mają zwykle transfery z lotniska i na lotnisko wliczone w cenę trekkingów/safari, tak samo jak dojazd i powrót z trekkingów oraz transport podczas safari. Gdy chcesz we własnym zakresie zorganizować przejazd z lotniska – przygotuj się na średni koszt wynoszący około 30 USD od osoby za przejazd z Kilimanjaro Airport do Arushy lub Moshi.

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii - najpopularniejszy środek transportu w Tanzanii
Dala dala – najpopularniejszy środek transportu w Tanzanii

Bezpieczeństwo w Tanzanii

Moje doświadczenia jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Tanzanii są bardzo dobre. Nie znalazłem się nigdy w żadnej niebezpiecznej sytuacji. Nie zostałem okradziony, napadnięty, ani oszukany. Zdarzają się jednak napady, kradzieże kieszonkowe, oszustwa, fałszywe biura podróży. To, na co przede wszystkim trzeba uważać to poruszanie się po zmroku. W miastach jest to szczególnie niebezpieczne. I raczej odradzam, szczególnie w pojedynkę i bez znajomości okolicy.

Należy też uważać na plażach Zanzibaru – słyszałem o kilku napadach z maczetami na osoby fotografujące. W wyniku napadów po sprzęcie fotograficznym pozostały tylko wspomnienia. Od czasu do czasu słyszy się również o napadach w fałszywych taksówkach, czy oszustwach ze strony fałszywych biur podróży (znikają wpłacane zaliczki). Uważaj i sprawdzaj biura, z którymi negocjujesz.

Targowanie w Tanzanii

Targowanie w Tanzanii jest wręcz obowiązkowe. Cena, którą usłyszysz w sklepie z pamiątkami jest przeważnie kilka razy zawyżona. Od Twoich umiejętności negocjacyjnych zależy, ile rzeczywiście zapłacisz.

Jeśli Tanzańczyk widzi, że kupującym jest „Mzungu/Muzungu” (termin w języku suahili w odniesieniu do ludzi, których kolor nie jest czarny) każda cena będzie wyższa. Nawet jeśli będziesz ze znajomym Tanzańczykiem. On również otrzyma cenę wyższą. Dopiero, gdy znikniesz z pola widzenia sprzedawcy nasz znajomy będzie mógł coś kupić w tanzańskiej cenie. Niestety targowanie w pewnym momencie staje się bardzo męczące. Nic na to nie poradzisz. Targowanie jest po prostu dobrze widziane.

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii - pamiątki z Tanzanii
Pamiątki z Tanzanii – Masajskie ozdoby

Pamiątki z Tanzanii

Do najpopularniejszych pamiątek z Tanzanii należą masajskie ozdoby z kolorowych koralików, drewniane wyroby (maski, figurki, rzeźby, naczynia itp.), obrazy tinga tinga, kawa, herbata oraz przyprawy. Pamiętaj, że kupując pamiątki w sklepach, na straganach oraz od ulicznych sprzedawców musisz się targować. W przeciwnym wypadku zapłacisz kilka albo nawet kilkanaście razy więcej niż wynosi uczciwa cena. Nie sugeruj się również naklejonymi cenami w sklepach. To tylko poziom wyjściowy do rozmów. Od Twoich umiejętności zależy cena, którą zapłacisz ostatecznie.

Przykładowe ceny pamiątek w Tanzanii

 • t-shirty: 10 – 30 USD,
 • maski: 5 – 100 USD,
 • masajskie ozdoby: 1 – 50 USD.

Jeżeli lubisz oryginalne przedmioty i pamiątki prosto z Afryki – zajrzyj też do mojego afrykańskiego sklepu Szczyty Afryki i pośród kilkuset oryginalnych dzieł z Afryki znajdź dla siebie wyjątkową drewnianą rzeźbę, maskę albo afrykańską dekorację prosto z Tanzanii. Na pewno znajdziesz coś ciekawego dla siebie.

Sklep Szczyty Afryki informacja pozioma

Poradnik przed podróżą do Afryki – Ebook

Jeśli myślisz o podróży do Afryki i przydały Ci się informacje z tego wpisu dotyczące planowania podróży do Tanzanii, mam dla Ciebie jeszcze więcej przydatnych wskazówek i porad, z których możesz skorzystać podczas planowania swojej afrykańskiej podróży. Korzystając z wielu własnych doświadczeń przygotowałem dla Ciebie „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia” w postaci czytelnego Ebooka w czterech najpopularniejszych elektronicznych formatach do pobrania: pdf, mobi, epub oraz pdf na komórkę.
Znajdziesz w nim przejrzysty komplet materiałów niezbędnych do zaplanowania podróży po Afryce, a w szczególności po Tanzanii i Kenii.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Dowiesz się, jak się przygotować, na co zwrócić uwagę przed podróżą, gdzie szukać tanich biletów lotniczych, jak uzyskać wizę, co ze szczepieniami, co zabrać w podróż do Afryki: na trekking, safari i plażowanie. Dowiesz się też, dlaczego podróżowanie po Afryce wcale nie jest tanie. Przekonasz się, co tak naprawdę składa się na wysoką cenę trekkingu na Kilimandżaro i Mount Kenya. Znajdziesz też odpowiedź na pytanie, dlaczego safari w Kenii lub Tanzanii jest drogie i w jaki sposób obniżyć nieco jego cenę. Znajdziesz tu również szczegółowe informacje na temat realnego kosztu trekkingów na Kilimandżaro, Mount Meru, Ol Doinyo Lengai i Mount Kenya. Dowiesz się też, jak ograniczyć koszty górskich wędrówek w Afryce. Poznasz proste sposoby na obniżenie ceny safari w Kenii i Tanzanii. Dowiesz się o wiele wiele więcej!

To jedyny, aktualny i kompletny tego typu praktyczny poradnik podróżniczy, który ułatwia przygotowania i planowanie wyjazdów na Czarny Ląd. Znajdziesz go w moim sklepie Szczyty Afryki. Naprawdę polecam!

Album fotograficzny ze zdjęciami z Tanzanii

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami przyrody, gór i zwierząt z różnych państw Afryki (również z Tanzanii). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Tanzanii.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Rekomendowane tanzańskie agencje turystyczne

Podczas pięciu dotychczasowych podróży po Tanzanii korzystałem z usług kilku tanzańskich agencji turystycznych. Część z nich mogę zarekomendować.

Jesteś zainteresowana/-y kontaktem do tanzańskich biur podróży, z których usług korzystałem podczas moich podróży po Tanzanii? Zapytaj w komentarzu pod postem lub napisz do mnie wiadomość mejlową (robert.gondek@szczytyafryki.pl). Z przyjemnością pomogę w Twojej podróży i przekażę Ci te informacje.

Pozostałe informacje praktyczne przed podróżą do Tanzanii

Zdjęcia i relacja z podróży do Tanzanii

29 komentarzy

 1. Kurcze bardzo zazdroszczę wyjazdu mnie martwią trochę te wszystkie szczepienia i fakt że nigdy nie wiadomo na kogo się trafi, a sama trochę bała bym się lecieć.

  1. Nie ma czego się obawiać. Warto spróbować! Trzeba namówić kogoś znajomego i skorzystać z pomocy kogoś sprawdzonego.

 2. Cześć,
  Już postanowiliśmy z kolegą wybrać się w styczniu na trekking na Kilimandżaro. Nie będzie to nasz pierwszy trekking, ale chętnie skorzystamy z rekomendacji jakiegoś agenta tańzańskiego aby zorganizował co trzeba. Ostatni nasz trekking w październiku 2017 to blisko 3 tygodnie w Nepalu, Mt.Everest Base Camp (trekking super, ale sam cel Base Camp to chyba tylko z racji nazwy robi wrażenie 🙂 i parę pobliskich 5000+ bo wyżej to już w tamtym rejonie zapawa na profesjonalną wspinaczkę 🙂
  Byłbym wdzięczny za polecenie agencji, chcemy tam jechać na jakieś 8-9 dni. Wstępnie wygląda na to, że najlepiej dostać się do Amsterdamu i tam do Tanzanii – Kilimanjaro Int.Airp., chyba, że masz lepsze propozycje. Jesteśmy z Opola więc chyba z Berlina polecimy do Amsterdamu bo całą trasę z jedną przesiadką obsługuje KLM więc w razie problemów z lotami nie przepadnie nam połączenie.

  1. Cześć. Rekomendacje podsyłam mejle. Podróż z Berlina na pewno w Waszym przypadku jest dobrym pomysłem. Ja w styczniu też będę wędrował na KIli. Może dołączycie? Szczegóły też wysyłam mejlem.

 3. My planujemy na przyszły grudzień tydzień na wyprawę z Diani Beach z Kenii do Arusza i stamtąd wziąć safari – Serengeti, Lake Manyara, Ngorongoro. Czy byłaby możliwość udzielić nam wskazówek na trasę z Mombasy do Arusha – czym najlepiej, najbezpieczniej i najtaniej ( będziemy w 3-4 osoby) ? W Diani Beach planjemy odpoczynek w hotelu, który byśmy chcieli zarezerwować na 2 tyg w jakimś biurze.

 4. Dzień dobry,
  Planujemy w styczniu (prawdopodobnie) wyjazd do Tanzanii i jesteśmy na etapie poszukiwań agencji, która wypożyczy nam samochody z namiotami na dachu. Bez kierowcy. Mamy już doświadczenie z takimi autami. Czy może Pan polecić jakąś agencję, która jest pewna i ma dobrą reputację? Szukam i szukam i coraz więcej mam wątpliwości, czy to dobry pomysł…

  Pozdrawiam
  Ania Stępień

  1. Witam. Takimi autami fajnie podróżuje się po południowej Afryce i świetnie się sprawdza nocowanie w namiotach na dachu. W Tanzanii niestety nie przypominam sobie żebym dużo tego typu samochodów widział. Te agencje, z których ja korzystałem bazowały na samochodach z otwieranymi dachami do obserwacji zwierzat, co automatycznie utrudnia montaż namiotu na dachu. Więc chyba nie jestem w stanie w tym temacie zbytnio pomóc. Pozdrawiam. RG

 5. Cześć,
  W sierpniu wybieramy się z żoną na Kilimandżaro. Wykupiliśmy bilety w tę i z powrotem do Nairobi. Poszukujemy agencji która zajmie się nami najlepiej już od lotniska, wprowadzi nas na Kilimandżaro, w grę wchodzi też safari na Zanzibarze. Czy masz może agencję wartą polecenia?

 6. Cześć,
  wybieramy się w styczniu na Kilimandżaro, chcielibyśmy skorzystać z biura tanzańskiego przy organizacji trekkingu i ewentualnych innych atrakcji turystycznych. Czy możesz polecić jakieś dobre biuro?
  Bożena

 7. Cześć,
  Bardzo chcemy z żoną wejść w sierpniu na Kili. Nie mamy dużego doświadczenia, ale byliśmy na różnych trekingach.
  Poszukujemy agencji, podobnie jak poprzednicy, która zajmie się nami od lotniska. Na Tanzanię chcemy poświecić 11 dni. Proszę o namiary na agencje oraz sugestię jak najlepiej wykorzystać pozostały czas po wejściu. Pozdrawiamy

 8. Dałoby radę wysłać nazwy sprawdzonych biur podróży z wycieczkami po Tanzanii? Najlepiej jedno-, dwudniowe, ponieważ mam wykupiony hotel na Zanzibarze

 9. Cześć,

  Wybieramy się pod koniec stycznia do Tanzanii. Chcielibyśmy zrobić kilkudniowe safari i trekking na górę Meru. Czy możesz polecić jakieś sprowdzone lokalne biura podróży?

  Z góry dziękujemy!

 10. Chcemy wybrać się na safari do Tanzanii, ale takie dłuższe 8-12 dni. Czy mogę prosić o podesłanie lokalnych biur podróży czy przewodników.

 11. Hey. Planujemy wyjazd teraz w sierpniu do Tanzanii. Glownie Safari, potem wypoczynek. Mozesz polecic jak to najszybciej ogarnac, jakie biura? Wielkie dziekuje

 12. Witam
  Robert, jak tak czytam o tych kosztach, to zastanawiam się, czy jest sens bawić się samemu w taki wyjazd, czy skorzystać od początku do końca z agencji. W styczniu 2022 planuję trkking na Kilimandżaro , safari i Zanzibar. Proszę o Twój komentarz i ewentualnie polecenie agencji. Chodż koszty są dla mnie bardzo ważne. Zastanawiam się też co jest takiego innego na Zanzibarze, czego nie ma na innych wyspach tego typu. Jestem kapitanem jachtowym i kilka razy w roku organizuję rejsy po takich miejscach. Korci mnie jednak sama nazwa i , że to przejazdem. Co o tym myslisz ?
  Cezary

  1. Witam
   Czy korzystać z agencji od A do Z, czy jechać samemu – trudno mi doradzić. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Można skorzystać nawet z oferty polskiego biura podróży i wszystko mieć przygotowane od A do Z (prowadziłem kiedyś grupę z Polski i ludzie właśnie to doceniali). To wyjdzie drożej niż robić wszystko samem albo za pośrednictwem tanzańskiego biura – ale niektórzy obawiają się negocjacji, że ktoś ich oszuka, że się nie dogadają po angielsku, itp. To zależy od doświadczenia i chyba charakteru osoby.
   Jeśli chodzi o porównanie Zanzibaru z innymi wyspami – no cóż – przede wszystkim nie ma zbyt wielu wielkich hoteli – chyba, że się ich szuka. Jest pole pole – czyli spokój afrykański – brak pośpiechu – luz. Są piękne plaże, ciekawe Stone Town od strony historycznej i kulturalnej. Tak naprawdę nie wiem z czym mam porównać Zanzibar – ale myślę, że każdy znajdzie na nim coś, czego nigdzie indziej się nie doświadczy na Seszelach, Mauritiusie, czy Madagaskarze. To na pewno inna kultura, inna przyroda, inni ludzie.

 13. Witam, planuję wyjazd do Tanzanii (i możliwe, że Rwandy, Ugandy i Kenii) w połowie września. Chciałabym kupić na miejscu motocykl i tak podróżować. Orientujesz się jak wygląda sprawa kupna motocyklu albo mógłbyś polecić miejsce/agencję/kogoś, kto mi w tym na miejscu pomoże? Dzięki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.