Szylingi tanzańskie, a dokładnie kilka milionów tanzańskich szylingów

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii

Wiele osób pisze do mnie mejle z pytaniami i prośbą o wskazówki przed podróżą do Tanzanii. Po czwartej podróży do Tanzanii postanowiłem zebrać najważniejsze informacje w jeden wpis, w którym będzie można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, wskazówki i porady przed podróżą do Tanzanii. Wszystkie informacje jakie przedstawiam poniżej bazują na moich kilkukrotnych wizytach w tym kraju.

Jak zorganizować podróż do Tanzanii

Koszt podróży do Tanzanii zależy przede wszystkim od tego, co chcemy zwiedzić i jak podróżować. W Polsce jest wiele biur podróży organizujących ciekawe wyjazdy do Tanzanii. Jedną z możliwości jest skorzystanie z ich oferty. Ja współpracuję z jednym z takich biur jako pilot (Klub Podróży Horyzonty) i raz w roku zabieram chętnych w podróż do Tanzanii na wyprawę „Śniegi Kilimandżaro”. Drugą bardzo popularną metodą jest organizacja pobytu w Tanzanii we własnym zakresie: bilet lotniczy, noclegi, trekking, safari. Możemy wtedy skorzystać z pomocy wielu tanzańskich biur, które pozwolą nam zaoszczędzić sporo czasu.

Koszt podróży do Tanzanii

Koszt podróży do Tanzanii zależy przede wszystkim od tego, co chcemy zwiedzić i jak podróżować. Jeśli planujemy wejść na Kilimandżaro (sprawdź koszt wejścia na Kilimandżaro), wybrać się na safari do Parku Narodowego Serengeti (zobacz jaki jest koszt safari w Tanzanii) i odpocząć na Zanzibarze nie ma możliwości, aby taki wyjazd zmieścić w budżecie mniejszym niż 10 000 zł na jedną osobę. Wynika to przede wszystkim z bardzo wysokich opłat za pobyt w tanzańskich Parkach Narodowych (zobacz oficjalne ceny za pobyt w tanzańskich Parkach Narodowych). Jeśli nie chcemy odwiedzać najpopularniejszych miejsc w Tanzanii, a zależy nam na odwiedzeniu tego wspaniałego kraju koszt można ograniczyć w znaczący sposób, bo przemieszczanie się po Tanzanii publicznymi środkami komunikacji jest tanie, koszt noclegów w najprostszych guesthousach jest niski, a jedzenie bardzo tanie. O jednym zawsze trzeba pamiętać: W Tanzanii targujemy się o wszystko!

Najczęściej odwiedzane miejsca w Tanzanii

Podczas czterech podróży do Tanzanii miałem okazję być w najczęściej odwiedzanych miejscach, czyli w kontynentalnej części: na Kilimandżaro i Mount Meru, w Parkach Narodowych: Serengeti, Arusha, Tarangire, Lake Manyara, w kraterze Ngorongoro, nad jeziorami Eyasi i Nakuru oraz w miastach Arusha, Moshi, Mto Wa Mbu, Pangani i Dar Es Salaam. Na Zanzibarze odwiedziłem: Jambiani, Nungwi, Park Narodowy Jozani Chwaka Bay oraz Stone Town.

Najczęściej odwiedzane miejsca w Tanzanii
Najczęściej odwiedzane miejsca w Tanzanii

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii – wizy do Tanzanii

Turyści odwiedzający Tanzanię muszą posiadać wizę. Od 2019 roku najłatwiej wyrobić sobie internetową wizę do Tanzanii. Dzięki temu unika się kilkugodzinnego oczekiwania na lotniskach i lądowych przejściach granicznych. W dalszym ciągu można ją też uzyskać w Ambasadzie Tanzanii w Berlinie lub na tanzańskich lotniskach i na głównych przejściach granicznych. Jest to jednak bardzo czasochłonne. Koszt jednokrotnej wizy wynosi 50 USD. Wydawana jest przeważnie na czas deklarowanego pobytu w Tanzanii (do 90 dni) lub po prostu na 90 dni. Nie ma możliwości uzyskania wizy wielokrotnego wjazdu na granicy lub na lotnisku. Dodatkowe informacje na temat tanzańskich wiz można znaleźć na stronie Ambasady Tanzanii w Berlinie lub na tanzańskim portalu eVisa do Tanzanii, a także w Ambasadzie Polskiej w Tanzanii w Dar Es Salaam.

Pamiętaj również, że w czasie trwającej pandemii wszystkie przepisy mogą się diametralnie zmienić z dnia na dzień. W związku z tym koniecznie obserwuj informacje publikowane przez tanzańskie biura podróży, ministerstwa, a także strony rządowe, aby uniknąć problemów z wjazdem i przemieszczaniem się po Tanzanii.

Wiza do Tanzanii
Wiza do Tanzanii

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii – szczepienia

Temat szczepień przed podróżą do Tanzanii to bardzo ważne zagadnienie. Ja, z racji częstych podróży jestem zaszczepiony na wszystko, na co można się zaszczepić. Podobnie jestem zwolennikiem profilaktyki antymalarycznej i podczas każdej podróży do Tanzanii przyjmuję tabletki antymalaryczne. Po prostu nie ryzykuję.

Przy podróży do Tanzanii oficjalnie żadne szczepienie nie jest obowiązkowe. To teoria. Fakt szczepienia przeciwko żółtej febrze jest sprawdzany przy przekraczaniu granicy i na lotniskach. Przykład: W styczniu 2018 roku leciałem do Tanzanii z międzylądowaniem w Etiopii. Każdy pasażer musiał przedstawić dowód szczepienia, czyli tak zwaną żółtą książeczkę i wpis potwierdzający fakt szczepienia.

Tak, czy inaczej przed każdą podróżą należy wybrać się z wizytą na konsultację do specjalistycznej przychodni zajmującej się medycyną podróży lub chorobami tropikalnymi.

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii – pieniądze w Tanzanii

Podczas podróży po Tanzanii posługujemy się dolarami amerykańskimi (USD) płacąc nimi za safari, trekkingi i czasem noclegi. Natomiast walutą oficjalną obowiązującą w Tanzanii są szylingi tanzańskie (TZS), którymi płacimy w sklepach, restauracjach, na bazarach, itp. Warto więc po przylocie do Tanzanii (w kantorach w miastach, nie na lotnisku) wymienić część dolarów na szylingi. Według stanu na marzec 2018 roku kurs 1 USD wynosił 2245 TZS, a kurs 1000 TZS wynosił 1,504 PLN.

Uwaga! Jedna z najważniejszych wskazówek przed podróżą. Należy zabrać ze sobą tylko i wyłącznie najnowsze banknoty studolarowe. Banknoty o niższych nominałach mają niższy kurs, a banknoty starsze nie są w ogóle honorowane.

Szylingi tanzańskie, a dokładnie kilka milionów tanzańskich szylingów
Szylingi tanzańskie, a dokładnie kilka milionów tanzańskich szylingów

Bilety lotnicze do Tanzanii

Bilety lotnicze do Tanzanii pojawiają się w promocyjnych cenach dość często. Cena biletów w dwie strony oscyluje wtedy w okolicy 2000 zł. Zdarzają się również promocje biletów lotniczych na połączenia czarterowe na Zanzibar w cenie niższej niż 2000 zł (do kupienia na przykład na stronie biura podróży TUI) lub do Mombasy w Kenii – czasem nawet za mniej niż 1000 zł. Ceny biletów zależą oczywiście od tego jak długo przed podróżą ich szukamy oraz kiedy chcemy lecieć.

Do Tanzanii latają między innymi linie lotnicze: KLM, Air France, British Airways, Emirates, Lufthansa, Ethiopian Airlines, Qatar Airways, Kenya Airways i Turkish Airlines.

Ceny w Tanzanii

Za podstawowe artykuły, jedzenie, napoje, noclegi, przejazdy w Tanzanii płacimy zdecydowanie mniej niż w Polsce. Ceny największych tanzańskich atrakcji (safari, trekkingi itp.) są wysokie. Obowiązkowe jest targowanie, nie tylko na bazarach, w sklepach, ale również przy rezerwacjach trekkingów, noclegów, czy safari. 

Przykładowe ceny w Tanzanii

Kolacja: 8000 – 20000 TZS

Piwo w restauracji: 3000 – 5000 TZS

Coca cola w sklepie: 400 TZS

Coca cola w restauracji: 1000 – 2000 TZS

Woda 1 lub 1,5 l w sklepie: około 1000 TZS

Taxi w Arushy: 3000 – 10000 TZS

Jackfruit: 8000 TZS

Banany: 100 TZS za sztukę

Piwo bananowe: 1000 TZS

Paliwo: 2250 TZS za 1 litr

„Centrum handlowe” w Jambiani na Zanzibarze
„Centrum handlowe” w Jambiani na Zanzibarze

Noclegi w Tanzanii

Baza noclegowa w Tanzanii jest bardzo dobra. Luksusowe i klimatyczne domki na plażach w wielogwiazdowych hotelach Zanzibaru, przyjemne i ekskluzywne hotele w miastach, ekskluzywne lodże w Parkach Narodowych. Większość turystów wybiera jednak bardziej ekonomiczne warunki i nocuje w popularnych hostelach, bungalowach, schroniskach lub pod namiotem. W takiej wersji safari, trekking i pobyt na Zanzibarze są sporo tańsze. Całkowitą skrajnością są guesthousy, z których korzystają głównie przemieszczający się po kraju Tanzańczycy. Uwierzcie mi – nie chcielibyście w nich zanocować, nawet jeśli nocleg kosztowałby tam 3 USD.

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii - nocleg pod namiotem
Obóz Shira w drodze na Kilimandżaro – nocleg pod namiotem

Przykładowe ceny noclegów w Tanzanii

Arusha Centre Inn (Arusha): 17,5 USD – 25 USD za 1 osobę

Funguni Palace Hotel (Stone Town): 20 – 35 USD za 1 osobę

Ifa Beach Resort (Jambiani): 25 USD za 1 osobę

Transport w Tanzanii

Podróżowanie po Tanzanii jest dość proste i tanie. Ruch jest lewostronny. Pomiędzy głównymi miastami jeżdżą duże autokary. Za kilkunastogodzinną podróż z Arushy do Dar Es Salaam trzeba zapłacić około 30 USD. Można podróżować samolotami pomiędzy większymi miastami. W Tanzanii działają również tanie linie lotnicze FastJet. Za lot pomiędzy Kilimanjaro i Dar Es Salaam można czasem zapłacić około 100 zł.

Najpopularniejszym jednak sposobem poruszania się po Tanzanii są dala dala, czyli minibusy zabierające zwykle więcej pasażerów niż miejsc, bardzo ciasne i wolne. Ale to chyba najtańszy sposób przemieszczania się. Oprócz tego można podróżować motocyklami, których kierowcy pracują jako „taksówkarze”.

Można wynająć własny samochód (zdecydowanie najlepiej, gdy będzie to samochód z napędem na cztery koła). Turyści przyjeżdżający na trekkingi lub na safari mają zwykle transfery z lotniska i na lotnisko wliczone w cenę trekkingów/safari, tak samo jak dojazd i powrót z trekkingów oraz transport podczas safari. Gdy chcemy sami zorganizować przejazd z lotniska – koszt przejazdu z Kilimanjaro Airport do Arushy lub Moshi kosztuje 30 USD od osoby.

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii - najpopularniejszy środek transportu w Tanzanii
Dala dala – najpopularniejszy środek transportu w Tanzanii

Bezpieczeństwo w Tanzanii

Moje doświadczenia jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Tanzanii są bardzo dobre. Nie znalazłem się nigdy w żadnej niebezpiecznej sytuacji. Nie zostałem okradziony, napadnięty, ani oszukany. Zdarzają się jednak napady, kradzieże kieszonkowe, oszustwa, fałszywe biura podróży. To, na co przede wszystkim trzeba uważać to poruszanie się po zmroku. W miastach jest to szczególnie niebezpieczne. I raczej odradzam, jeśli jest się samemu lub nie zna się okolicy. Należy też uważać na plażach Zanzibaru – słyszałem o kilku napadach z maczetami na osoby fotografujące w wyniku czego po sprzęcie fotograficznym pozostały tylko wspomnienia. Od czasu do czasu słyszy się również o napadach w fałszywych taksówkach, czy oszustwach przez fałszywe biura podróży (znikają wpłacane zaliczki). Uważajcie i sprawdzajcie biura.

Targowanie w Tanzanii

Targowanie w Tanzanii jest wręcz obowiązkowe. Niezależnie od tego co robimy i gdzie jesteśmy. Cena, którą otrzymamy w sklepie z pamiątkami jako pierwsza jest przeważnie kilka razy zawyżona i tylko od naszych umiejętności negocjacyjnych zależy ile rzeczywiście zapłacimy.

Z doświadczenia wiem, że jeśli Tanzańczycy widzą, że kupującym jest „Muzungu” cena ostateczna też będzie wyższa. Nawet jeśli będziemy ze znajomym Tanzańczykiem. On również otrzyma cenę wyższą. Dopiero, gdy znikniemy z pola widzenia sprzedawcy nasz znajomy będzie mógł coś kupić w tanzańskiej cenie. Niestety targowanie w pewnym momencie staje się bardzo męczące, ale nic na to nie poradzimy. Targowanie jest po prostu dobrze widziane.

Pamiątki z Tanzanii

Do najpopularniejszych pamiątek z Tanzanii należą Masajskie ozdoby, drewniane wyroby (maski, figurki itp.), kawa, herbata i przyprawy. Tak, jak pisałem chwilę wcześniej targujemy się o wszystko, a w przypadku pamiątek w szczególności. Nawet jeśli w sklepie zobaczymy naklejoną cenę to nic zupełnie nie oznacza poza poziomem wyjściowym negocjowanej ceny.

Wskazówki przed podróżą do Tanzanii - pamiątki z Tanzanii
Pamiątki z Tanzanii – Masajskie ozdoby

Przykładowe ceny pamiątek z Tanzanii

T-shirty: 10 – 30 USD

Maski: 5 – 100 USD

Masajskie ozdoby: 1 – 50 USD

Pozostałe informacje praktyczne przed podróżą do Tanzanii

Rekomendowane tanzańskie agencje turystyczne

Podczas czterech dotychczasowych podróży po Tanzanii korzystałem z usług kilku tanzańskich agencji turystycznych. Część z nich mogę zarekomendować. Kontakt do tych wartych polecenia mogę podesłać mejlem. Jeżeli jesteś zainteresowana/zainteresowany zostaw komentarz pod postem albo napisz do mnie mejla.

Album fotograficzny ze zdjęciami z Tanzanii

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z różnych państw Afryki (również z Tanzanii). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Tanzanii.

Zdjęcia i relacja z podróży do Tanzanii

Zdjęcia z podróży do Tanzanii

Relacja z podróży do Tanzanii na blogu

22 komentarze

 1. Kurcze bardzo zazdroszczę wyjazdu mnie martwią trochę te wszystkie szczepienia i fakt że nigdy nie wiadomo na kogo się trafi, a sama trochę bała bym się lecieć.

  1. Nie ma czego się obawiać. Warto spróbować! Trzeba namówić kogoś znajomego i skorzystać z pomocy kogoś sprawdzonego.

 2. Cześć,
  Już postanowiliśmy z kolegą wybrać się w styczniu na trekking na Kilimandżaro. Nie będzie to nasz pierwszy trekking, ale chętnie skorzystamy z rekomendacji jakiegoś agenta tańzańskiego aby zorganizował co trzeba. Ostatni nasz trekking w październiku 2017 to blisko 3 tygodnie w Nepalu, Mt.Everest Base Camp (trekking super, ale sam cel Base Camp to chyba tylko z racji nazwy robi wrażenie 🙂 i parę pobliskich 5000+ bo wyżej to już w tamtym rejonie zapawa na profesjonalną wspinaczkę 🙂
  Byłbym wdzięczny za polecenie agencji, chcemy tam jechać na jakieś 8-9 dni. Wstępnie wygląda na to, że najlepiej dostać się do Amsterdamu i tam do Tanzanii – Kilimanjaro Int.Airp., chyba, że masz lepsze propozycje. Jesteśmy z Opola więc chyba z Berlina polecimy do Amsterdamu bo całą trasę z jedną przesiadką obsługuje KLM więc w razie problemów z lotami nie przepadnie nam połączenie.

  1. Cześć. Rekomendacje podsyłam mejle. Podróż z Berlina na pewno w Waszym przypadku jest dobrym pomysłem. Ja w styczniu też będę wędrował na KIli. Może dołączycie? Szczegóły też wysyłam mejlem.

 3. My planujemy na przyszły grudzień tydzień na wyprawę z Diani Beach z Kenii do Arusza i stamtąd wziąć safari – Serengeti, Lake Manyara, Ngorongoro. Czy byłaby możliwość udzielić nam wskazówek na trasę z Mombasy do Arusha – czym najlepiej, najbezpieczniej i najtaniej ( będziemy w 3-4 osoby) ? W Diani Beach planjemy odpoczynek w hotelu, który byśmy chcieli zarezerwować na 2 tyg w jakimś biurze.

 4. Dzień dobry,
  Planujemy w styczniu (prawdopodobnie) wyjazd do Tanzanii i jesteśmy na etapie poszukiwań agencji, która wypożyczy nam samochody z namiotami na dachu. Bez kierowcy. Mamy już doświadczenie z takimi autami. Czy może Pan polecić jakąś agencję, która jest pewna i ma dobrą reputację? Szukam i szukam i coraz więcej mam wątpliwości, czy to dobry pomysł…

  Pozdrawiam
  Ania Stępień

  1. Witam. Takimi autami fajnie podróżuje się po południowej Afryce i świetnie się sprawdza nocowanie w namiotach na dachu. W Tanzanii niestety nie przypominam sobie żebym dużo tego typu samochodów widział. Te agencje, z których ja korzystałem bazowały na samochodach z otwieranymi dachami do obserwacji zwierzat, co automatycznie utrudnia montaż namiotu na dachu. Więc chyba nie jestem w stanie w tym temacie zbytnio pomóc. Pozdrawiam. RG

 5. Cześć,
  W sierpniu wybieramy się z żoną na Kilimandżaro. Wykupiliśmy bilety w tę i z powrotem do Nairobi. Poszukujemy agencji która zajmie się nami najlepiej już od lotniska, wprowadzi nas na Kilimandżaro, w grę wchodzi też safari na Zanzibarze. Czy masz może agencję wartą polecenia?

 6. Cześć,
  wybieramy się w styczniu na Kilimandżaro, chcielibyśmy skorzystać z biura tanzańskiego przy organizacji trekkingu i ewentualnych innych atrakcji turystycznych. Czy możesz polecić jakieś dobre biuro?
  Bożena

 7. Cześć,
  Bardzo chcemy z żoną wejść w sierpniu na Kili. Nie mamy dużego doświadczenia, ale byliśmy na różnych trekingach.
  Poszukujemy agencji, podobnie jak poprzednicy, która zajmie się nami od lotniska. Na Tanzanię chcemy poświecić 11 dni. Proszę o namiary na agencje oraz sugestię jak najlepiej wykorzystać pozostały czas po wejściu. Pozdrawiamy

 8. Dałoby radę wysłać nazwy sprawdzonych biur podróży z wycieczkami po Tanzanii? Najlepiej jedno-, dwudniowe, ponieważ mam wykupiony hotel na Zanzibarze

 9. Cześć,

  Wybieramy się pod koniec stycznia do Tanzanii. Chcielibyśmy zrobić kilkudniowe safari i trekking na górę Meru. Czy możesz polecić jakieś sprowdzone lokalne biura podróży?

  Z góry dziękujemy!

 10. Chcemy wybrać się na safari do Tanzanii, ale takie dłuższe 8-12 dni. Czy mogę prosić o podesłanie lokalnych biur podróży czy przewodników.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.