Gabon - informacje praktyczne - pamiątki

Gabon – informacje praktyczne

Gabon – informacje praktyczne

Gabon – informacje praktyczne – dziś trochę praktycznych informacji na temat Gabonu na podstawie doświadczeń z ostatniej wyprawy. Informacje są według stanu na wrzesień 2014.

Flaga Gabonu
Flaga Gabonu

Trasa podróży po Gabonie

Libreville – Makokou – Boka Boka – Mekambo – Makokou – Booué – Lastoursville – Koulamoutou – Iboundji – Mount Iboundji – Koulamoutou – Moanda – Bakoumba – Lekedi Park – wodospad Poubara – Franceville – Libreville – Park Narodowy Akanda

Gabon – informacje praktyczne – wiza do Gabonu

Gabońską wizę wyrabiamy podobnie jak większość wiz do afrykańskich krajów. Na przykład w Ambasadzie Gabonu w Berlinie. Można to zrobić składając zestaw niezbędnych dokumentów osobiście lub korespondencyjnie. Należy wypełnić wniosek w dwóch egzemplarzach, dołączyć dwa zdjęcia, kopię biletów lotniczych, paszport, potwierdzoną rezerwację w jednym z gabońskich hoteli (w moim przypadku przeszła rezerwacja na jedną noc w hotelu, który nie pobiera żadnych opłat za rezygnację z noclegu). Do tego gotówka za wizę. Koszt wielokrotnej wizy turystycznej (prosiłem we wniosku o wizę dwukrotną argumentując wyjazdem na São Tomé) to 84 euro.

Trzeba przewidzieć około 1 miesiąca na odesłanie paszportów z wizami z ambasady do Polski. Ważne według mnie jest to, aby do wysyłanych dokumentów dołączyć poprawnie zaadresowaną kopertę zwrotną. Jeden z paszportów, do którego nie było zaadresowanej koperty krążył po Polsce, bo ambasada źle zaadresowała kopertę.

Gabon - informacje praktyczne - wiza do Gabonu
Wiza do Gabonu

Bilety lotnicze do Gabonu

Bilety lotnicze do Gabonu są drogie. Bilet na trasie Warszawa – Libreville – Warszawa z przesiadkami we Frankfurcie i Addis Ababie w jedna stronę oraz Addis Ababie i Wiedniu w drugą stronę realizowany przez Lufthansę i Ethiopian Airlines do Gabonu oraz Ethiopian Airlines i Austrian Airlines w drugą kosztował około 3545 zł. Kilka dni później można było kupić podobny bilet, ale z powrotem do Berlina za około 600 zł mniej. Cena regularna biletów do Gabonu oscyluje pomiędzy 4000 a 6000 zł, w zależności od linii lotniczych i tego kiedy się bilet kupuje. Można też spróbować dolecieć do Kamerunu, do którego częściej pojawiają się promocje biletów (w cenie 2000 zł – 2500 zł) i pozostałą część podróży odbyć autokarem. Oczywiście trzeba też przewidzieć dodatkowy koszt wizy, noclegów itp. w Kamerunie. No i jest nieco dłużej.

Gabon – informacje praktyczne – pieniądze w Gabonie

Do Gabonu zabieramy euro, aby wymienić je zaraz po przylocie na lotnisku na franki CFA. I posługujemy się miejscową walutą, nie licząc na bankomaty, ani na możliwość płacenia euro, czy nawet na wymianę euro na CFA poza Libreville. Kurs wynosi około 655 CFA za 1 euro. W niektórych miejscach można zapłacić euro (przy rozliczeniach za usługi w biurach podróży). Poza tym tylko franki.

Koszty utrzymania podczas podróży po Gabonie zależą oczywiście od tego w jaki sposób podróżujemy, gdzie nocujemy i jakich atrakcji oczekujemy. Jeśli nie chcemy spędzać czasu w parkach narodowych, ani w luksusowych hotelach – Gabon i tak jest jednym z najdroższych afrykańskich państw. A jeśli chcemy spędzić kilka dni w parkach narodowych – musimy przygotować się na przykład takie koszty:

Wodospady Kongou (trzydniowa wycieczka): 645 euro od osoby

Park Narodowy Akanda (jednodniowa wycieczka z Libreville): 150 euro od osoby

Lekedi Park (trzydniowy pobyt z dojazdem, noclegami, wyżywieniem i dwoma atrakcjami typu oglądanie goryli, mandryle itp. dziennie): 590 euro (za 2 osoby)

Wodospad Poubara i most z lian: 55 euro (za 2 osoby)

Czterodniowa wyprawa do Pigmejów (niecałe dwa dni w pigmejskiej wiosce): około 800 euro od osoby

Tłumacz/przewodnik: 80 euro dziennie Wizyta w wiosce Pigmejów: 12 000 CFA Wynajęcie przewodnika na Iboundji: 10 000 CFA.

Ceny w Gabonie

Coca cola w sklepie kosztuje 500 CFA. W knajpach przeważnie 1 000. Piwo w barze – około 800 – 1 500 CFA. 1,5 litra wody w butelce kosztuje 600 CFA. Koszt obiadu to wydatek od 1 500 CFA wzwyż. 1 500 zapłacimy na przykład za 3 kawałki kurczaka z grilla sprzedawanego gdzieś na ulicy. A po 100 CFA można kupić malutkie kawałki kurczaka z grilla. Bagietka to koszt 150 CFA. Za obiad w knajpie trzeba liczyć około 5 000 – 9 000 CFA (frytki z rybą i sałatką). W bardziej ekskluzywnych miejscach nie bywaliśmy. Kiść bananów to około 500 CFA. Litr benzyny kosztuje około 250 – 500 CFA. Mydło dla szefa wioski: 450 CFA. Tanie wino dla szefa wioski: 1 600 CFA.

Gabon - informacje praktyczne - pieniądze w Gabonie
Pieniądze w Gabonie

Noclegi w Gabonie

Baza noclegowa w Gabonie jest raczej słabo rozwinięta – szczególnie poza Libreville i Franceville. Ceny są zróżnicowane. Hotele (nawet te nie luksusowe) są bardzo drogie. Noclegi w parkach narodowych również. Przykładowo nocleg w Parku Narodowym Akanda to koszt ponad 200 euro. W miastach można znaleźć tańsze miejsca noclegowe, oberże, guesthousy, motele, hotele na godziny, pokoje przy misjach, ale warunki są wtedy prawdziwie afrykańskie (brak wody, kibla, rozpadające się łóżko, hałas dyskoteki zza ściany, robaczki itp.). W żadnym hotelu nie znaleźliśmy moskitiery, więc montowaliśmy własną, korzystając ze stelaża od sypialni z namiotu, który mieliśmy ze sobą.

Nocleg w Gabonie
Nocleg w Gabonie

I uwaga na materace, które owinięte są od zawsze szeleszczącą folią – pobudka gwarantowana podczas każdego ruchu. Żeby zaoszczędzić, wynajmowaliśmy pokoje z dużymi łóżkami na dwóch lub nawet trzech i spaliśmy pod jedną moskitierą we dwóch. A ewentualnie trzecia osoba na podłodze. Przykładowe ceny – Libreville (Maison Liebermann: 24 000 CFA za 2 osoby, Tropicana (polecam): 45 000 CFA za 2 osoby), Franceville (hotel w pobliżu bazaru: 15 000 CFA), Booué (10 000 CFA za 3 osoby), Makokou (L’Auberge de l’Assemblée: 10 000 CFA za 2 osoby), Iboundji (7 000 CFA za 2 osoby).

Gabon – informacje praktyczne – podróżowanie

Podróżowanie po Gabonie nie jest proste. W większości drogi są laterytowe, a na niektórych odcinkach znajdziemy kilkudziesięciokilometrowe odcinki asfaltu. To wkrótce się zmieni, bo na wielu odcinkach Chińczycy intensywnie pracują nad polepszeniem istniejących nawierzchni. Dodatkowym utrudnieniem jest niezbyt częste połączenia, wykonywane przeważnie tylko rano przez wieloosobowe minibusy. Przejazd minibusem (w zasadzie to pickup) na trasie Makokou – Boka Boka kosztuje 6 000 CFA na pace lub 7 000 CFA w kabinie. Minibus na trasie: Koulamoutou – Moanda kosztuje 3 000 CFA. Minibus na trasie: Lastoursville – Koulamoutou kosztuje 2 000 CFA.

Pomiędzy większymi miastami można latać samolotami, które są obsługiwane przez linie lotnicze mające zakazy lotów w europejskiej przestrzeni powietrznej. Przelot Libreville – Makokou: 115 euro. Przelot Franceville – Libreville: 180 euro. Bilety na te loty kupimy tylko na miejscu w Gabonie. Nie są dostępne w serwisach rezerwacyjnych.

Różne sposoby przemieszczania się po Gabonie

Dużym ułatwieniem jest również linia kolejowa łącząca Libreville z Franceville. Pociągi nie kursują codziennie, zatrzymują się na kilku mniejszych, ale ważnych stacjach po drodze. Są to raczej komfortowe składy i podróż nimi trwa zdecydowanie krócej niż drogami. Koszt biletu na trasie Booué – Lastoursville: 32000 CFA. Można też wynajmować kierowców z samochodami, ale nie zawsze jest to możliwe. Nie jest to również tanie. Wynajęcie samochodu na trasie Makokou – Booué kosztuje 100 000 CFA. Koszt wynajęcia samochodu na 2 dni na trasie Koulamoutou – Iboundji – Koulamoutou: 150 000 CFA.

Po miastach podróżujemy nie drogimi taksówkami (oczywiście za każdym razem negocjujemy cenę przed kursem). Ceny wahają się od 1 000 CFA do kilku tysięcy. Przejazd lotnisko – Tropicana kosztuje około 1 000 – 2 000 CFA. Przejazd na trasie: Tropicana – centrum Libreville kosztuje około 2 000 CFA.
Taksówki i samochody do wynajęcia poza Libreville są raczej w podłym stanie. No i trzeba się przygotować na mnóstwo kurzu.

Taksówki bagażowe do wynajęcia
Taksówki bagażowe do wynajęcia

Trzeba uważać na proponowane przez gabońskie agencje oferty organizacji transportu z i na lotnisko. Liczą wtedy po około 80 euro za jeden przejazd, podczas gdy koszt wynajęcia taksówki na trasie lotnisko – centrum Libreville nie powinien przekroczyć 10 euro.

Bezpieczeństwo w Gabonie

Gabon jest bezpieczny. Powinniśmy mimo wszystko unikać poruszania się samemu w godzinach wieczornych, szczególnie w Libreville. Ale i to czasami robiliśmy. Ale wiadomo – jak znajdziemy się o złej porze w złym miejscu – wszystko może się zdarzyć.

Gabon - informacje praktyczne - pamiątki
Masowe pamiątki z Gabonu

Targowanie w Gabonie

Targujemy się wszędzie i o wszystko.

Gabon – informacje praktyczne – pamiątki z Gabonu

Ceny są dużo niższe niż w innych afrykańskich krajach. Na pewno warto odwiedzić jedną z kilku Village des Artisans w Libreville, gdzie ceny masek zaczynają się już od około 6 000 CFA, a kończą na poziomie kilkunastu tysięcy CFA.

Jeżeli lubisz oryginalne przedmioty i pamiątki prosto z Afryki – zajrzyj też do mojego afrykańskiego sklepu Szczyty Afryki i pośród kilkuset oryginalnych dzieł z Afryki znajdź dla siebie wyjątkową drewnianą rzeźbę, maskę albo afrykańską dekorację prosto z Gabonu. Na pewno znajdziesz coś ciekawego dla siebie.

Sklep Szczyty Afryki informacja pozioma

Album fotograficzny ze zdjęciami z Gabonu

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z różnych państw Afryki (również z Gabonu). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Gabonie.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Zdjęcia i relacja  z podróży do Gabonu

Zajrzyjcie też do galerii zdjęć z Gabonu i do relacji z podróży do Gabonu na blogu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.