Najwyżej położone miejsce w Gambii

Najwyżej położone miejsce w Gambii

Pierwszym naszym celem jest najwyżej położone miejsce w Gambii. Ten wyjazd zaliczam do projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” i zamierzam zdobyć najwyższą górę Gambii, zwaną Sare Firasu Hill. Słowo „góra” bez wątpienia jest tu pewnym nadużyciem. Trudno uznać za górę miejsce o wysokości około 50 m n.p.m., znajdujące się pośród pól orzeszków arachidowych w terenie, który nie wygląda ani trochę na pofałdowany. To nie jest na pewno spektakularne miejsce.

Velingara przy granicy z Gambią

Vélingara przy granicy z Gambią

W przeciwieństwie do innych miejsc w Senegalu mieszkańcy Vélingary w większości nie sprzeciwiają się robieniu zdjęć. Mało tego. Sami o nie proszą. Jesteśmy tym mocno zaskoczeni. I oczywiście korzystamy. Fotografujemy chłopaków na motocyklach, sprzedawców, kolorowo ubrane kobiety i innych uczestników targowego życia. Jest też kolejna sesja przed kolorową ścianą.

W wiosce ludzi z grupy Bedick

W wiosce ludzi z grupy Bedick

Bedick lub Bedik to afrykańska grupa etniczna mieszkająca zwykle w wioskach na wzgórzach w najbardziej izolowanym obszarze wschodniego Senegalu, w dzielnicy Bandafassi. Iwol, do którego idziemy to jedna z ich osad. Chociaż wielu Bedików, których jest zaledwie kilka tysięcy, zaczęło przenosić się do większych wiosek i miast wschodniego Senegalu, aby posyłać swoje dzieci do szkoły i uprawiać więcej ziemi, ich wioski wciąż pozostają ważnymi ośrodkami kulturalnymi, niedawno wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Oryginalne pamiątki z Afryki w afrykańskim sklepie Szczyty Afryki

Oryginalne pamiątki z Afryki w afrykańskim sklepie Szczyty Afryki

Od kilku lat prowadzę afrykański sklep Szczyty Afryki. Sprawia mi to ogromną przyjemność. Ręcznie robione przedmioty wykonane przez afrykańskich artystów są pięknymi dziełami sztuki. Wyszukiwanie ich, kupowanie i sprzedawanie Klientom mojego sklepu w Polsce jest czymś naprawdę wyjątkowym. Cieszę się, że mogę to robić. Dlatego chciałem też opisać oryginalne pamiątki z Afryki, które możesz kupić w afrykańskim sklepie Szczyty Afryki.

Safari w Parku Narodowym Niokolo-Koba

Safari w Parku Narodowym Niokolo-Koba

Mgła spowiła las, busz i łąki. Słońcu długo nie udaje się przebić przez wilgoć. Jest dość mrocznie i tajemniczo. Zwierząt jednak nie widać. Nawet ptaków. Jedziemy w kierunku Niokolo Lodge, czyli najbardziej luksusowej lodży na terenie parku. I właśnie dopiero w chwili , gdy zbliżamy się do tego miejsca słońce rozgrzewa okolicę. Mgły znikają. Robi się ciepło. Są w końcu ptaki. Głównie łowce i kraski Są też toko senegalskie i wszechobecne gołębie. Pojedyncze antylopy tak samo szybko, jak się pojawiają, znikają w wysokich trawach.