Ile kosztuje safari w Kenii

Ile kosztuje safari w Kenii?

Ile kosztuje safari w Kenii?

Ile kosztuje safari w Kenii? Jak je zorganizować? Które biuro podroży wybrać? A może robić wszystko we własnym zakresie? Zastanawiasz się, czy cena za safari, czy trekking w Kenii, którą otrzymałeś/otrzymałaś z biura podróży nie jest zbyt wysoka? Czy kenijskie biura podróży przypadkiem nie przesadzają z cenami? Starasz się wybrać najciekawsze miejsca w Kenii, które warto odwiedzisz podczas podróży, a ofert i proponowanych harmonogramów jest wręcz nieskończona liczba?

Mam nadzieję, że ten wpis choć trochę pomoże w zrozumieniu specyfiki funkcjonowania rynku turystycznego w Kenii i nieco też wyjaśni, skąd biorą się tak wysokie ceny. Nie ma co się oszukiwać. Wizyta w najpopularniejszych miejscach w Kenii dużo kosztuje. Safari w Kenii jest po prostu drogie.

Myślę, że przygotowane przeze mnie informacje praktyczne i krótki poradnik przed podróżą do Kenii będą przydatne, w którym znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące przygotowań i samej podróży do Kenii. Informacje praktyczne i ceny, które tu publikuję zostały zebrane na podstawie moich doświadczeń z przygotowań i realizacji fotograficznej podróży do Kenii na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku.

Podróż do Kenii – trasa podróży po Kenii

Podczas dwóch podróży po Kenii odwiedziłem wiele znanych i popularnych atrakcji, przede wszystkim przyrodniczych. Wędrowałem na najwyższą górę w Kenii, spacerowałem uliczkami Nairobi, oglądałem zwierzęta w Parku Narodowym Nairobi, fotografowałem zwierzęta w Parku Narodowym Amboseli, nad jeziorami Nakuru i Naivasha. Spędziłem również kilka dni w oczekiwaniu na przemierzające równiny rezerwatu Masai Mara antylopy gnu. Na mapie znajdziecie miejsca w Kenii, które odwiedziłem.

Mapa Kenii
Trasa podróży po Kenii

Podróż do Kenii – wiza do Kenii

Wiza do Kenii jest jedną z najprostszych, o jakie możecie wnioskować podróżując po Afryce. Koszt kenijskiej wizy wynosi 50 USD. Kupicie ją po prostu na lotnisku, po wylądowaniu w Nairobi lub na głównych przejściach granicznych z Tanzanią, czy Ugandą po wypełnieniu stosownego formularza. Nie są wymagane żadne specjalne dokumenty. Teoretycznie jest to wiza jednorazowa, ale w rzeczywistości upoważnia do kilkukrotnego przekroczenia granicy (na przykład z Tanzanią) w okresie ważności wizy, czyli przeważnie w ciągu 30 dni (na tyle zwykle wydawana jest wiza na lotnisku w Nairobi).

Wiza do Kenii
Wiza do Kenii

Szczepienia przed podróżą do Kenii

Planując podróż do Kenii trzeba pamiętać o obowiązkowym szczepieniu przeciwko żółtej febrze. Żółte książeczki z potwierdzeniem ważności szczepienia są sprawdzane na lotniskach i przejściach granicznych. Nie wiem co się dzieje, gdy takiego szczepienia ktoś nie posiada.

Oprócz tego trzeba też pamiętać, że w Kenii jesteśmy narażeni na ryzyko zarażenia malarią. Ja w podróży stosuję profilaktykę antymalaryczną. Przyjmuję malarone. To jest jednak zawsze indywidualna decyzja i ewentualna rezygnacja ze stosowania profilaktyki to po prostu świadome podjęcie ryzyka zachorowania. Oprócz przyjmowania tabletek stosuję Muggę jako środek odstraszający insekty i wszędzie staram się spać pod moskitierą.

Pozostałe szczepienia są dobrowolne i przed podróżą zawsze trzeba sprawdzić, czy przypadkiem nie warto się zaszczepić na to, na co się da. Osobiście wychodzę z założenia, że warto stosować profilaktykę i jestem zaszczepiony na wszystko, na co można się zaszczepić.

Podróż do Kenii – waluta w Kenii

Do Kenii warto zabrać dolary amerykańskie pomimo, że obowiązującą w Kenii walutą są szylingi kenijskie (KES). Dolary bez problemu wymienia się na szylingi przede wszystkim w Nairobi. Tam można liczyć na najlepszy kurs. W lipcu 2019 roku za 1 USD płacono około 103 szylingów. Ważne, aby zabrać ze sobą banknoty stu dolarowe z najświeższą datą wydania. Banknoty starsze często nie są akceptowane. Banknoty o niższych nominałach wymienia się po niższym kursie.

Na początku podróży warto wymienić trochę dolarów na drobniejsze wydatki. Oczywiście nie powinno być problemów z korzystaniem z bankomatów, a w niektórych miejscach (bardzo nielicznych) z płaceniem kartami płatniczymi, ale osobiście takiego rozwiązania bym nie polecił. Za trekkingi, safari, czy noclegi w hotelach płaci się dolarami.

Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że w Kenii zaczęły funkcjonować nowe wzory banknotów. W chwili, w której powstaje ten wpis (listopad 2019) nie jest znany termin, do którego będą obowiązywać nowe i stare wzory banknotów, Jedyne, co wiadomo to fakt, że z użytku z końcem września wycofano dotychczasowe banknoty o nominale 1000 szylingów. Można posługiwać się jedynie nowymi wzorami. Poniżej znajduje się plakat informacyjny z wzorami nowych banknotów kenijskich.

Nowe banknoty kenijskie
Nowe banknoty kenijskie

Podróż do Kenii – informacje praktyczne – bilety lotnicze do Kenii

Bilety lotnicze z Polski do Kenii pojawiają się dość często w promocjach tradycyjnych linii lotniczych (na przykład Ethiopian Airways, Turkish Airlines, KLM, Lufthansa, Kenya Airways, czy Air France). Ceny spadają wtedy poniżej 2000 PLN. Zwykle jednak trzeba się liczyć z kosztem około 2000 – 3000 PLN. Mój bilet na wakacje 2019 roku z Warszawy do Nairobi (w dwie strony z nadawanym bagażem) liniami Turkish Airlines kosztował 2184 PLN. Bilet kupowałem prawie pół roku przed podróżą.

Z Polski do Kenii można również dostać się czarterami oferowanymi na przykład przez biura Rainbow Tours lub TUI. Bez większego problemu kupicie na ich stronach internetowych bilety do Mombasy za 1500 PLN, a czasem nawet za 1000 PLN.

Praktyczne informacje związane z tanimi biletami lotniczymi do Afryki można znaleźć w moim wpisie na blogu, w którym bardziej szczegółowo opisuję ten temat.

Podróż do Kenii – ceny w Kenii

Ceny w Kenii są porównywalne do cen w Polsce. Mam na myśli wyżywienie, komunikację publiczną i bilety wstępu do muzeów. Bilety do rezerwatów i Parków Narodowych, ceny noclegów w Parkach Narodowych, czy koszt wynajęcia samochodu na safari są wysokie, szczególnie w szczycie sezonu turystycznego (na przykład lipiec – sierpień – wrzesień). W przypadku safari organizowanych przez biura podróży konieczne jest negocjowanie cen, bo za każdym razem przy pierwszym kontakcie z jakimkolwiek kenijskim biurem podróży otrzymamy cenę zawyżoną. Kilka akapitów niżej opiszę kilka wskazówek pozwalających na negocjację ceny safari w Kenii.

Szylingi kenijskie
Szylingi kenijskie

Przykładowe ceny w Kenii

To kilka przykładowych cen podstawowych towarów w Kenii według stanu na sierpień 2019:

 • 1 litra benzyny/ON: około 100 KES,
 • butelka wody (1,5 l): około 50 KES (dobrej jakości woda butelkowana to Highlands lub Mt. Kenyan),
 • butelka coca coli: 30 – 60 KES,
 • tani/zwykły obiad (kurczak, frytki) z napojem: około 270 KES,
 • duża muffinka w sklepie: 80 KES,
 • banany: około 100 KES/1kg,
 • piwo: około 200 KES,
 • wino: około 900 KES,
 • piwo w restauracjach w parkach narodowych: 3 – 4 USD.

Przykładowe ceny opłat i biletów wstępu w Kenii:

 • bilet wstępu do Muzeum Kolejnictwa w Nairobi: około 600 KES,
 • bilet wstępu na punkt widokowy na Kenyatta International Conference Centre: około 500 KES,
 • rejs po jeziorze Naivasha: 20 USD za 1 godzinę od osoby.

Noclegi w Kenii – Nairobi

Noclegi w Kenii można podzielić na sześć kategorii w zależności od tego, na czym nam zależy. Pierwsza kategoria noclegów w Kenii, nazwijmy ją totalnie budżetową, oznacza noclegi w miastach, które służą jedynie przetrwaniu nocy na przykład w oczekiwaniu na samolot. Nie ma wtedy znaczenia lokalizacja w pobliżu atrakcji turystycznych. Pokoje w bliskiej odległości od lotniska można wynająć w serwisie Airbnb. Za nocleg płacimy około 20 USD za pokój.

Druga kategoria noclegów w Kenii to budżetowe hotele w miastach pozwalające na ich zwiedzanie, znajdujące się zwykle w samym centrum, na przykład Nairobi. Do takich hoteli można zaliczyć Embassy Hotel, czy Parkside Hotel w Nairobi. Ceny za noclegi są wyższe mniej więcej dwukrotnie. Ich standard nie jest powalający, ale atutem jest lokalizacja oraz zwykle śniadanie w cenie. Rezerwację można zrobić bez problemu przez serwis Booking.com.

Klapki z hotelu Park Side w Nairobi
Klapki z hotelu Parkside w Nairobi

Do trzeciej kategorii noclegów zaliczyłbym luksusowe hotele czterogwiazdkowe i pięciogwiazdkowe w dużych miastach. Jest ich sporo w wielu punktach Nairobi. Za noclegi płaci się po kilkaset dolarów. Nie korzystałem z ich usług, więc żadnego nie jestem w stanie polecić.

Noclegi w Kenii podczas safari

Czwarta kategoria noclegów w Kenii to luksusowe kempingi i lodge znajdujące się na terenie Parków Narodowych i rezerwatów kenijskich, z których możemy korzystać podczas safari. Minusami tych miejsc są: zbędny przepych, komercja, sporo turystów, pyszne jedzenie w formie bufetu i bardzo wysokie ceny. Plusami są komfort i przede wszystkim świetne lokalizacje, tuż obok najważniejszych miejsc w Parkach Narodowych, często z bardzo dobrymi punktami widokowymi.

Do piątej kategorii można zaliczyć miejsca noclegowe znajdujące się tuż obok Parków Narodowych, z których też możemy skorzystać podczas safari. Ich zaletą jest niższa cena. Wadą natomiast fakt, że do Parku Narodowego dostaniemy się jedynie pomiędzy wyznaczonymi godzinami, na przykład pomiędzy 6.00 i 18.00. To dla fotografów jest często nie do zaakceptowania. Nie ma wtedy szansy, aby znaleźć się w dobrych punktach obserwacyjnych przed wschodem słońca, a do niektórych miejsc dojazd zajmuje znacznie więcej czasu.

Szóstą kategorią nazwałbym publiczne kempingi znajdujące się w różnych w rezerwatach i Parkach Narodowych. Takim przykładem są na przykład kempingi w Mara Triangle, czyli bardziej na zachód wysuniętej części Masai Mara. Noclegi w tej części można znaleźć na przykład na stronie Mara Triangle. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym rezerwacie takie publiczne kempingi można znaleźć.

Nocleg podczas safari w Parku Narodowym Amboseli

Przykładem miejsca zaliczonego przeze mnie do piątej kategorii jest Kibo Safari Camp. Hotel jest na bardzo wysokim poziomie. Znajduje się bardzo blisko Parku Narodowego Amboseli w pobliżu bramy wjazdowej Kimana. Nocleg kosztuje mniej niż w Amboseli Serena Safari Lodge znajdującym się w samym sercu Parku. Nocując w Kibo Safari Camp do Parku wjeżdża się dopiero po 6 rano. Oznacza to, że raczej nie ma szansy zobaczyć zwierząt w bardzo wczesnych warunkach świetlnych. Podobny problem występuje popołudniu. Z Parku musimy wyjechać przed 18.00. W związku z tym nie mamy szansy na zdjęcie słonia o zachodzie słońca. Miejsc podobnych do Kibo Safari Camp, ale nieco tańszych jest w okolicy kilka.

Kempingi na safari w Kenii
Kempingi na safari w Kenii

Noclegi w Kenii podczas safari – jak zejść z ceny

Od noclegów zaliczonych przeze mnie do trzeciej, czwartej lub piątej kategorii zaczynają konstruowanie swoich ofert kenijskie biura podróży. Rezerwując noclegi w takich miejscach przewodnicy i kierowcy otrzymują zwykle noclegi i wyżywienie za darmo, a właściciele biur dostają udział w cenie, którą płaci się za noclegi.

Jeżeli negocjuje się cenę safari w pierwszej kolejności trzeba zwracać uwagę na noclegi. Gdy nie jedziemy na luksusowe wakacje i nie zależy nam na fotografowaniu w idealnym świetle o idealnej godzinie – trzeba naciskać, aby oferta została zmieniona, a noclegi zastąpione tymi tańszymi. Taki manewr można powtórzyć kilkukrotnie, często dość mocno upierając się w swojej decyzji. Z pewnością wysłuchamy wielu argumentów przeciw naszemu pomysłowi. Nie ma co się zrażać i poddawać. Biurom chodzi po prostu o większy zarobek.

Najtańsze noclegi podczas safari w Kenii

Jeżeli zależy Wam na naprawdę tanim noclegu, trzeba poprosić o noclegi pod namiotem na publicznych polach kempingach. To będzie najtańsza opcja i oczywiście najmniej komfortowa. Warunki sanitarne mogą pozostawiać wiele do życzenia.

Nie wszystkie biura podróży będą chciały zaoferować takie warunki ponieważ wtedy konieczne będzie zorganizowanie sprzętu kempingowego, wyżywienia, kucharza, itp. Właścicielom biur nie chce się tego organizować, bo zarobione pieniądze w porównaniu do nakładu pracy są zdecydowanie mniejsze. Często będą pisali, że się nie da albo nie ma takich kempingów. To często po prostu nieprawda. Chociaż też nie zawsze. W niektórych miejscach rzeczywiście zlikwidowano publiczne pola kempingowe (na przykład w Masai Mara National Reserve), więc na terenie tego rezerwatu z tej opcji nie skorzystacie.

Jeśli jednak ktoś chciałby zanocować na publicznym kempingu w Masai Mara można wybrać się do zachodniej części rezerwatu (Mara Triangle) zarządzanej przez inną organizację, gdzie zakazu nie ma, a kempingi można znaleźć na przykład tu: Mara Triangle.

Generalnie negocjacje cen, warunków, wymiana argumentów to niezła przygoda i bardzo dużo pracy. Ważne, aby na koniec każda ze stron była zadowolona.

Noclegi podczas safari w Kenii
Noclegi podczas safari w Kenii

Przykładowe ceny noclegów w Kenii

 • Parkside Hotel (Nairobi): 16,5 USD za noc za 1 osobę w 2-osobowym pokoju,
 • Kibo Safari Camp (Park Narodowy Amboseli): 125 USD za noc za 1 osobę w 2-osobowym pokoju,
 • Embassy Hotel (Nairobi): 19 USD za noc za 1 osobę w 2-osobowym pokoju,
 • Flamingo Hill Tented Camp (Park Narodowy Jeziora Nakuru): 130 USD za noc za 1 osobę w 2-osobowym pokoju,
 • Julia’s River Camp (Masai Mara): 135 USD za noc za 1 osobę w 2-osobowym pokoju.

Transport w miastach i pomiędzy miastami w Kenii

Transport w Kenii pomiędzy miastami i w samych miastach opiera się przede wszystkim na przeładowanych minibusach, zwanych matatu. Koszt przejazdu jest niewielki (w mieście opłata wynosi niecałe 0,7 USD), ale komfort, nazwijmy to delikatnie, nie najlepszy. Można być pewnym, że w matatu będzie bardzo ciasno. Koszt przejazdu pomiędzy Nairobi i Mombasą wynosi 15 – 20 USD, a podróż trwa nie mniej niż 10 godzin. Jest kilka lepszych opcji podróżowania na takim odcinku. Z matatu korzystamy zwykle na krótkich odcinkach.

Pomiędzy większymi miastami można skorzystać z przejazdów dużymi, zdecydowanie bardziej komfortowymi i nieco droższymi autobusami. Oczywiście są one bardziej komfortowe niż matatu, ale do porównania ich komfortu z autokarami, które wożą pasażerów w Polsce pomiędzy większymi miastami raczej bym nie zachęcał. Za przejazd autokarem linii Dreamline na odcinku Nairobi – Mombasa trzeba zapłacić średnio 2500 KES. Czas przejazdu, gdy nie ma większych korków, a te zwykle jednak są, wynosi około 9 godzin.

Krócej o mniej więcej cztery godziny na trasie z Nairobi do Mombasy można podróżować nową (otwartą w 2017 roku) i wygodną linią kolejową. Pociągi Madaraka Express docierają na razie z Mombasy do Nairobi. Rozbudowa tej linii zakłada połączenie Nairobi z kolejnymi miastami na wschodzie Kenii: Naivasha, Nakuru i Kisumu. Mówi się, że pociągi do Kisumu dotrą w 2021 roku. Obecnie koszt przejazdu z Nairobi do Mombasy wynosi od 1000 KES do 3000 KES.

Transport podczas safari w Kenii

Planując transport podczas safari w Kenii większość turystów bazuje na wynajętych samochodach terenowych lub minibusach. Minibusy są sporo tańsze, chociaż nieco mniej komfortowe. Warto rozważyć podróżowanie takim minibusem, bo wbrew pozorom można nim dotrzeć praktycznie w każde miejsce podczas planowanego safari w Kenii. W przypadku organizowania safari przez kenijskie biura podróży w koszcie będzie oczywiście zawarte wynagrodzenie kierowcy, jego wyżywienie i noclegi, a także koszt paliwa oraz opłaty wjazdowe do parków.

Podczas negocjacji warunków safari w Kenii warto zwrócić uwagę na oferowany transport. Moim zdaniem nie jest konieczne korzystanie z samochodów terenowych, co zdecydowanie obniży cenę safari. Zlecając organizację safari w Kenii jednemu z biur podróży możemy się spodziewać, że koszt safari w wersji z minibusem będzie niższy o mniej więcej 100 USD dzienne niż w wersji z samochodem terenowym. Moim zdaniem nie warto płacić więcej.

Korki uliczne w Nairobi
Korki uliczne w Nairobi

Opłaty w Parkach Narodowych i rezerwatach w Kenii

Opłaty za pobyt w Parkach Narodowych i rezerwatach w Kenii są bardzo wysokie i to one w dużej części powodują, że koszt safari w Kenii jest wysoki. Tego kosztu nie da się w żaden sposób zmniejszyć, ani uniknąć, jeśli w planach jest pobyt na terenie Parku Narodowego lub rezerwatu. Opłaty obowiązujące turystów spoza Kenii są zdecydowanie wyższe niż ceny dla Kenijczyków.

Przykładowe opłaty w Parkach Narodowych i rezerwatach w Kenii (według stanu na listopad 2019):

 • Park Narodowy Amboseli (1 dzień dla 1 osoby dorosłej): 60 USD,
 • Park Narodowy Nairobi (1 dzień dla 1 osoby dorosłej): 43 USD,
 • Rezerwat Masai Mara (1 dzień dla 1 osoby dorosłej): 70 USD,
 • Park Narodowy Góry Kenia (1 dzień dla 1 osoby dorosłej): 52 USD,
 • Park Narodowy Jeziora Nakuru (1 dzień dla 1 osoby dorosłej): 60 USD,

Aktualne informacje o wysokości obowiązkowych opłat w niektórych kenijskich Parkach Narodowych można znaleźć na stronie Kenya Wildlife Service.

Samochodem na safari w Kenii
Samochodem na safari w Kenii

Koszt trekkingu na Mount Kenya

Koszt trekkingu na Mount Kenya jest zdecydowanie niższy niż koszt trekkingu na Kilimandżaro. Planując czterodniowy trekking na wierzchołek Point Lenana (trzeci pod względem wysokości wierzchołek Mount Kenya) trzeba przeznaczyć na jego organizację około 600 USD od osoby przy czterech osobach w grupie. W koszcie zwykle zawarte są:

 • opłata ze pobyt na terenie Parku Narodowego dla turysty, przewodników, tragarzy i kucharzy,
 • opłata za noclegi dla turysty, przewodników, tragarzy i kucharzy,
 • transfer z Nairobi do miejsca, gdzie zaczyna się wędrówka,
 • powrót z miejsca, gdzie kończy się wędrówka to Nairobi,
 • wyżywienie wszystkich uczestników trekkingu,
 • woda podczas trekkingu.

Przy planowaniu wspinaczki na Batian (najwyższy wierzchołek Kenii) należy dodatkowo uwzględnić dwa dni potrzebne na jego zdobycie (czyli w sumie 6 dni w górach) oraz dodatkowe koszty związane z tymi dwoma dniami. Łączny koszt wynosi wówczas około 850 USD od osoby. Trzeba również doliczyć do tego koszt wynajęcia przewodnika wspinaczkowego, który wynosi 800 USD do podziału na całą grupę.

Na koniec zwyczajowo daje się również napiwki wszystkim członkom obsługi.

Koszt trekkingu na Mount Kenya
Koszt trekkingu na Mount Kenya

Bezpieczeństwo w Kenii

Kenia uznawana jest raczej za kraj średnio bezpieczny dla turystów. Nie da się jednak ukryć, że od czasu do czasu zdarzają się poważne problemy związane z bezpieczeństwem i ostrzeżenia przed podróżami do Kenii. W ostatnich latach w Kenii odnotowano kilka zamachów terrorystycznych, podczas których zginęło wiele osób. Szczególnie dramatyczny przebieg miał zamach z września 2013 roku zorganizowany przez somalijskich islamistów z ugrupowania Asz-Szabab. Zamach został przeprowadzony na terenie centrum handlowego Westgate Mall. Zginęło 71 osób, a niemal 200 zostało rannych.

Kenijczycy ostrzegają również przed pobytami w hrabstwie Garissa, niektórymi miejscami na kenijskim wybrzeżu (hrabstwo Lamu) oraz w północno- wschodniej części jeziora Turkana (Rudolfa).

Tradycyjnie trzeba też uważać w dużych miastach, szczególnie wieczorami. Zwykle lepiej nie trzymać w widocznych miejscach sprzętu elektronicznego i biżuterii. To zawsze przyciąga niebezpieczeństwo.

Targowanie w Kenii

Targowanie w Kenii jest obowiązkowe. W zasadzie na każdym kroku. Zaczynając od negocjacji cen za safari, trekking, czy wynajęcie samochodu, przez rozmowy o cenach na bazarach podczas kupowania owoców i warzyw, a kończąc na przeciągających się w nieskończoność targach o ceny pamiątek.

Posłużę się dwoma przykładami. W 2019 roku planując safari w Kenii rozesłałem zapytania do wielu kenijskich biur podróży. Otrzymałem stawki kosmicznie wysokie, sięgające 7000 USD za 1 osobę. Ostatecznie cenę udało się obniżyć do mniej więcej 2500 USD.

Podobnie sytuacja wygląda w sklepach z pamiątkami. Pytam o cenę maski. Sprzedawca podaje cenę 150 USD opowiadając jednocześnie niesamowite historie związane z pochodzeniem tego przedmiotu. Dodaje oczywiście, że to jedyny taki egzemplarz w Kenii. Taka sama maska w sklepie obok to według niego podróbka. Ostatecznie cena maski spada do 20 USD.

Pamiątki z Kenii

Pamiątki z Kenii można nazwać najbardziej typowymi afrykańskimi pamiątkami. Maski, drewniane figurki, obrazy, bransoletki, koraliki, wisiorki, przedmioty z motywem flagi kenijskiej, czy kształtem kontynentu afrykańskiego. To te spotykane najczęściej. Praktycznie na każdym kroku spotkać można stragany, sklepy, czy po prostu sprzedawców wędrujących uliczkami miasta w poszukiwaniu chętnych na figurki, bransoletki, wisiorki, maski, czy obrazki. Niestety w Kenii pamiątki tego typu są dość drogie (ze względu na duży ruch turystyczny), nawet biorąc pod uwagę ceny osiągnięte w wyniku negocjacji.

Im bardziej luksusowe miejsca (hotele, kempingi), tym te same przedmioty są droższe, a sprzedawcy mniej skłonni do obniżania cen. Chociaż nie da się ukryć, że czasem w tych nowoczesnych i ekskluzywnych sklepach zdarzają się wyroby bardzo dobrej jakości, posiadające czasem nawet swoją własną historię. Większość sklepów, bazarów, targów i sprzedawców oferuje jednak dokładnie te same przedmioty. I nie można dać się nabrać na wymyślne historie o ich pochodzeniu. To tylko zagrywki marketingowe. Dobra rada: trzeba się targować i mocno zbijać cenę!

Pamiątki z Kenii
Pamiątki z Kenii

Album fotograficzny ze zdjęciami z Kenii

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z różnych państw Afryki (również z Kenii). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Kenii.

Przydatne kontakty w Kenii

Jeśli jesteś zainteresowany kontaktem do kilku kenijskich biur podróży, z których usług korzystałem w trakcie moich podróży – daj znać w komentarzu pod tym postem lub mejlowo (mój adres e-mail znajdziesz w zakładce kontakt).

Ambasada Polski w Kenii

Adres: 58 Red Hill Road (off Limuru Road), P.O. Box 30086, 00100 Nairobi, Kenya

E-mail: nairobi.secretary@msz.gov.pl

Strona: https://nairobi.msz.gov.pl/pl/

Tel: +254 713 816 166

Tel: +254 207 120 019

Ambasada Kenii w Rzymie

Adres: Viale Luca Gaurico 205, 00143, Rome, Italy

E-mail: consular@embassyofkenya.it

Strona: https://www.embassyofkenya.it/

Tel: +39 068 082 714

Julia’s River Camp

E-mail: reservations@juliasrivercamp.com

Strona: http://www.juliasrivercamp.com/

Tel: +254 701 872 888

Kibo Safari Camp

E-mail: info@kibosafaricamp.com

Strona: https://kibosafaricamp.com/

Tel: +254 721 380 539

Flamingo Hill Tented Camp

Strona: http://www.flamingohillcamp.com/

Zdjęcia i pozostałe informacje praktyczne przed podróżą do Kenii

Zdjęcia z podróży do Kenii

Zdjęcia z Kenii

4 komentarze

 1. Mi się udało upolować czarter Rainbow do Kenii za 800 zł. Dobry strzał, jednak na miejscu załatwianie wszystkiego jest tak męczące i drogie że następnym razem raczej wybrałbym objazdówkę.

 2. „W niektórych miejscach rzeczywiście zlikwidowano publiczne pola kempingowe (na przykład w rezerwacie Masai Mara), więc na terenie rezerwatu z tej opcji nie skorzystacie.”

  Niezupełnie. Na początku stycznia tego roku nocowaliśmy w Masai Mara na publicznym polu Oloololo, prywatnym samochodem. Polecam 🙂 Jeszcze taki tip: to i jeszcze 2 inne pola nie wymagały opłacenia ochrony strażników. http://marabookings.co.ke/campsite/oloololo-camapsite/

  1. Możliwe, że nieprecyzyjnie napisałem. Doprecyzuję to w treści wpisu. Wynika to z tego, że tak zwane Greater Mara podzielone jest na kilka regionów zarządzanych przez różne organizacje/społeczności. Ten, który przyciąga najwięcej turystów (bo najbliżej) Nairobi to główna część rezerwatu, czyli Maasai Mara National Reserve. Oprócz tego jest Mara Triangle, o którym piszesz oraz Maasai Mara Conservancies, z których większość jest w prywatnych rękach. W głównej części, czyli w Maasai Mara National Reserve publiczne pola kempingowe są zlikwidowane (o tym pisałem). W pozostałych, jak sam napisałeś funkcjonują chociaż wcale nie są aż takie tanie, gdyby podsumować wszystkie koszty. Dziękuję za uwagę. To spowoduje, że ten wpis będzie bardziej precyzyjny. Pozdrawiam. RG

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.