Ile kosztuje safari w Kenii

Ile kosztuje safari w Kenii?

Ile kosztuje safari w Kenii?

Ile kosztuje safari w Kenii? Jak je zorganizować? Które biuro podroży wybrać? A może robić wszystko we własnym zakresie? Zastanawiasz się, czy cena za safari, czy trekking w Kenii, którą otrzymałeś/otrzymałaś z biura podróży nie jest zbyt wysoka? Czy kenijskie biura podróży przypadkiem nie przesadzają z cenami? Starasz się wybrać najciekawsze miejsca w Kenii, które warto odwiedzisz podczas podróży, a ofert i proponowanych harmonogramów jest wręcz nieskończona liczba?

Jeśli planujesz wybrać się do Afryki po raz pierwszy, być może pierwszy krajem, który odwiedzisz będzie Kenia? W tym miejscu znajdziesz najpotrzebniejsze wskazówki dotyczące organizacji wyjazdu do Kenii według stanu na listopad 2021 roku. Spróbuję też pokazać, co wpływa na stosunkowo wysoki koszt safari w kenijskich Parkach Narodowych i wędrówki na Mount Kenya, bo niestety wizyta w najpopularniejszych miejscach w Kenii kosztuje dużo. Mam nadzieję, że informacje te pomogą Ci w zrozumieniu specyfiki funkcjonowania rynku turystycznego w Kenii.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Jeśli po lekturze tego wpisu poczujesz niedosyt informacji dotyczących planowania podróży na safari w Kenii – polecam „Poradnik przed podróżą do Afryki” – świetny, kompletny i aktualny Ebook, w którym znajdziesz absolutnie wszystkie informacje, które Przydadzą Ci się podczas przygotowań do podróży do Kenii.

Podróż do Kenii – najczęściej odwiedzane miejsca w Kenii

Kenia słynie z przepięknych krajobrazów sawannowych, pięknych plaż i możliwości zorganizowania safari w wielu rezerwatach i Parkach Narodowych, podczas którego można zobaczyć słynne afrykańskie zwierzęta: słonie, lwy, lamparty, gepardy, bawoły, hipopotamy, liczne ptaki i dziesiątki innych zachwycających zwierząt. Do najciekawszych i najczęściej odwiedzanych miejsc należą Parki Narodowe: Amboseli, Tsavo West, Tsavo East, Lake Nakuru, a nawet Nairobi. Nie można zapominać o najsłynniejszym kenijskim rezerwacie Masai Mara, gdzie co roku można doświadczyć tak zwanej Wielkiej Migracji afrykańskich zwierząt. W Kenii możesz też wejść na drugą najwyższą górę Afryki – Mount Kenya, która jest znacznie bardziej wymagająca niż Kilimandżaro w sąsiadującej z Kenią Tanzanii.

Podróż do Kenii – wiza do Kenii

Wiza do Kenii jest jedną z najprostszych, o jaką możesz wnioskować podróżując po Afryce. Koszt zwykłej turystycznej kenijskiej wizy wynosi 50 USD. Zwykle można ją było kupić po prostu na lotnisku, po wylądowaniu w Nairobi lub na głównych przejściach granicznych z Tanzanią albo Ugandą po wypełnieniu stosownego formularza. Nie były wymagane żadne specjalne dokumenty.

Teoretycznie jest to wiza jednorazowa, ale w rzeczywistości upoważnia do dwukrotnego przekroczenia granicy (na przykład z Tanzanią) w okresie ważności wizy, czyli przeważnie w ciągu 30 dni (na tyle zwykle wydawana jest wiza na lotnisku w Nairobi) lub 90 dni.

Aktualnie (stan na styczeń 2022) przed wyjazdem należy uzyskać wizę elektroniczną korzystając z formularza zamieszczonego na oficjalnej kenijskiej stronie eVisa do Kenii. Łączny koszt turystycznej wizy wydawanej elektronicznie wynosi 51 USD (o 1 USD więcej po uwzględnieniu opłaty serwisowej).

Wiza do Kenii
Wiza do Kenii

Szczepienia i profilaktyka antymalaryczna przed podróżą do Kenii

Planując podróż do Kenii, powinieneś pamiętać o szczepieniu przeciwko żółtej febrze. Teoretycznie nie jest ono wymagane, ale zdarza się, że żółte książeczki z potwierdzeniem ważności szczepienia są sprawdzane na lotniskach i przejściach granicznych.

Musisz też pamiętać, że w Kenii jesteś narażony na ryzyko zachorowania na malarię, na którą nie ma szczepionki, ani działającej w 100% profilaktyki lekowej. Ja zabezpieczam się na trzy sposoby: podczas podróży przyjmuję malarone (lek na receptę), używam dobrych repelentów  dużym stężeniem substancji DEET i staram się zawsze spać pod moskitierą. Jest wiele osób, które podejmują ryzyko nie przyjmując leków antymalarycznych. To indywidualna decyzja. Pamiętaj jednak, że ewentualna rezygnacja ze stosowania profilaktyki to po prostu świadome podjęcie ryzyka zachorowania.

Pozostałe szczepienia są dobrowolne i przed podróżą zawsze rekomenduję wizytę w specjalistycznej przychodni u lekarza zajmującego się chorobami tropikalnymi.

Podróż do Kenii – kenijskie pieniądze

Podróżując do Kenii warto zabrać ze sobą dolary amerykańskie pomimo tego, że obowiązującą w tym kraju walutą są szylingi kenijskie (KES). Dolary bez problemu wymienisz na szylingi w jednym z kantorów (nie na lotnisku). Wymiany najlepiej dokonać w Nairobi/Mombasie, ponieważ w dużych miastach można liczyć na najlepszy kurs. W styczniu 2022r. za 1 USD płacono ok. 113 KES, a kurs 100 KES wynosił 3,6015 PLN. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą banknoty o nominałach 100 USD z najnowszą datą druku. Banknoty starsze często nie są akceptowane, a te o niższych nominałach wymienia się po nieco niższym kursie. Już na początku podróży warto wymienić trochę dolarów na szylingi na drobniejsze wydatki.

Korzystanie z bankomatów nie powinno być problemem. W niektórych miejscach (bardzo nielicznych) nie będziesz mieć również kłopotu z płaceniem kartami płatniczymi. Osobiście jednak takiego rozwiązania nie polecam. Praktyką jest, że za trekkingi, safari i noclegi w hotelach płaci się dolarami.

Zwróć też uwagę nowe wzory banknotów obowiązujące w Kenii od kilku lat. W chwili, w której powstaje poradnik (styczeń 2022) wciąż nie jest znany termin, do którego będą obowiązywać jednocześnie nowe i stare wzory banknotów. Do tej pory wycofano jedynie stare banknoty o nominale 1 000 szylingów.

Nowe banknoty kenijskie
Nowe banknoty kenijskie

Ile kosztuje safari w Kenii – bilety lotnicze

Bilety lotnicze z Polski do Kenii pojawiają się dość często w promocjach tradycyjnych linii lotniczych (Ethiopian Airways, Turkish Airlines, KLM, Lufthansa, Kenya Airways, czy Air France) i wynoszą nawet poniżej 2 000 PLN. Regularne ceny kształtują się mniej więcej na poziomie 2 000 – 3 000 PLN.

Z Polski do Kenii można również dostać się liniami czarterowymi. Bilety na połączenia realizowane przez tych przewoźników oferują na przykład biura Rainbow, Itaka i TUI. Bez większego problemu znajdziesz bilety z Polski do kenijskiej Mombasy za 1 500 PLN, a czasem nawet za 1 000 PLN.

Pamiętaj też, że ceny biletów zależą od tego, jak długo przed podróżą ich szukasz oraz kiedy chcesz lecieć (sprawdź bardziej szczegółowe wskazówki na temat biletów lotniczych do Afryki).

Ile kosztuje safari w Kenii – ceny

Ceny w Kenii są porównywalne do cen w Polsce. Mam na myśli wyżywienie, komunikację publiczną i bilety wstępu do muzeów. Bilety do rezerwatów i Parków Narodowych, ceny noclegów w Parkach Narodowych, czy koszt wynajęcia samochodu na safari są wysokie, szczególnie w szczycie sezonu turystycznego (na przykład lipiec – wrzesień).

W przypadku safari organizowanych przez biura podróży konieczne jest negocjowanie cen, ponieważ zawsze przy pierwszym kontakcie z jakimkolwiek kenijskim biurem podróży otrzymamy cenę zawyżoną.

Szylingi kenijskie
Szylingi kenijskie

Ile kosztuje safari w Kenii – przykładowe ceny w Kenii

To kilka przykładowych cen podstawowych towarów w Kenii według stanu na sierpień 2019:

 • 1 litra benzyny/ON: około 100 KES,
 • butelka wody (1,5 l): około 50 KES (dobrej jakości woda butelkowana to Highlands lub Mt. Kenyan),
 • butelka coca coli: 30 – 60 KES,
 • tani/zwykły obiad (kurczak, frytki) z napojem: około 270 KES,
 • duża muffinka w sklepie: 80 KES,
 • banany: około 100 KES/1kg,
 • piwo: około 200 KES,
 • wino: około 900 KES,
 • piwo w restauracjach w parkach narodowych: 3 – 4 USD.

Przykładowe ceny opłat i biletów wstępu w Kenii:

 • bilet wstępu do Muzeum Kolejnictwa w Nairobi: około 600 KES,
 • bilet wstępu na punkt widokowy na Kenyatta International Conference Centre: około 500 KES,
 • rejs po jeziorze Naivasha: 20 USD za 1 godzinę od osoby.

Noclegi w Kenii – Nairobi

Noclegi w Kenii można podzielić na sześć kategorii w zależności od tego, na czym nam zależy. Pierwsza kategoria noclegów w Kenii, totalnie budżetowa, oznacza noclegi w miastach, które służą jedynie przetrwaniu nocy na przykład w oczekiwaniu na samolot. Nie ma wtedy znaczenia lokalizacja w pobliżu atrakcji turystycznych. Pokoje w bliskiej odległości od lotniska można wynająć w serwisie Airbnb. Za nocleg płaci się około 20 USD za pokój.

Druga kategoria noclegów to budżetowe hotele w miastach pozwalające na ich zwiedzanie, znajdujące się zwykle w samym centrum, na przykład Nairobi. Do takich hoteli można zaliczyć Embassy Hotel, czy Parkside Hotel w Nairobi. Ceny są mniej więcej dwukrotnie wyższe niż ceny noclegów w hotelach z pierwszej kategorii. Ich standard nie jest powalający, ale atutem jest lokalizacja oraz zwykle śniadanie w cenie. Rezerwacji można dokonać bez problemu przez serwis Booking.com.

Do trzeciej kategorii noclegów zaliczyłbym luksusowe hotele czterogwiazdkowe i pięciogwiazdkowe w dużych miastach. Jest ich sporo w wielu punktach Nairobi. Za noclegi płaci się po kilkaset dolarów. Nie korzystałem z tego typu miejsc noclegowych.

Klapki z hotelu Park Side w Nairobi
Klapki z hotelu Parkside w Nairobi

Noclegi w Kenii podczas safari

Czwarta kategoria noclegów to luksusowe kempingi i lodże znajdujące się na terenie kenijskich Parków Narodowych i rezerwatów, z których można korzystać podczas safari. Minusami tych miejsc są: zbędny przepych, komercja, sporo turystów, niepotrzebnie dużo jedzenia w formie bufetu i bardzo wysokie ceny. Plusami są komfort i przede wszystkim świetne lokalizacje, tuż obok najważniejszych miejsc w Parkach Narodowych, często z bardzo dobrymi punktami widokowymi.

Do piątej kategorii zaliczam miejsca noclegowe znajdujące się tuż obok Parków Narodowych, z których też możesz skorzystać podczas safari. Ich zaletą jest niższa cena. Wadą natomiast jest to, że do Parku Narodowego dostaniesz się jedynie pomiędzy wyznaczonymi godzinami, na przykład pomiędzy 6.00 i 18.00. Dla fotografów jest to często nie do zaakceptowania. Nie ma wtedy szansy, aby znaleźć się w dobrych punktach obserwacyjnych przed wschodem słońca, a do niektórych miejsc dojazd zajmuje znacznie więcej czasu niż z hoteli z kategorii czwartej.

Szóstą kategorią nazwałbym publiczne kempingi znajdujące się w różnych w rezerwatach i Parkach Narodowych. Takim przykładem są na przykład kempingi w Mara Triangle, czyli bardziej na zachód wysuniętej części Masai Mara. Noclegi w tej części możesz znaleźć na przykład na stronie Mara Triangle. Musisz też pamiętać, że nie w każdym rezerwacie takie kempingi można znaleźć.

Nocleg podczas safari w Parku Narodowym Amboseli

Przykładem miejsca zaliczonego przeze mnie do piątej kategorii jest Kibo Safari Camp. Hotel jest na bardzo wysokim poziomie. Znajduje się bardzo blisko Parku Narodowego Amboseli w pobliżu bramy wjazdowej Kimana. Nocleg kosztuje mniej niż w Amboseli Serena Safari Lodge znajdującym się w samym sercu Parku. Nocując w Kibo Safari Camp do Parku wjeżdżasz dopiero po 6 rano. Oznacza to, że raczej nie masz szansy zobaczyć zwierząt w bardzo wczesnych warunkach świetlnych. Podobny problem występuje popołudniu. Z Parku musisz wyjechać przed 18.00. W związku z tym nie masz możliwości na zdjęcie słonia o zachodzie słońca. Miejsc podobnych do Kibo Safari Camp, ale nieco tańszych jest w okolicy kilka.

Kempingi na safari w Kenii
Kempingi na safari w Kenii

Noclegi w Kenii podczas safari – jak zejść z ceny

Kenijskie biura podróży zaczynają konstruowanie swoich ofert od noclegów zaliczonych przeze mnie do trzeciej, czwartej lub piątej kategorii. Rezerwując noclegi w takich miejscach przewodnicy i kierowcy otrzymują zwykle noclegi i wyżywienie za darmo, a właściciele biur dostają udział w cenie, którą płaci się za noclegi.

Jeżeli negocjujesz cenę safari, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na noclegi. Jeśli nie wybierasz się na luksusowe wakacje i nie zależy Ci na fotografowaniu w idealnym świetle o idealnej godzinie – naciskaj, aby oferta została zmieniona, a luksusowe noclegi zastąpione tańszymi. Taki manewr można powtórzyć kilkukrotnie, często dość mocno upierając się w swojej decyzji. Z pewnością wysłuchasz wielu argumentów przeciw Twojemu pomysłowi. Nie zrażaj się. Biurom chodzi po prostu o większy zarobek, a Tobie na najniższej cenie. Ważne, aby dojść do porozumienia satysfakcjonującego obie strony.

Poniżej możesz sprawdzić koszt wyjazdów na safari w Kenii organizowanych przez wyspecjalizowane biura podróży. Może zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich. Tak, czy inaczej pamiętaj o targowaniu się!

Ile kosztuje safari w Kenii – najtańsze noclegi podczas safari

Jeżeli zależy Ci na naprawdę tanim noclegu, poproś o noclegi pod namiotem na publicznych polach kempingach. To będzie najtańsza opcja i oczywiście najmniej komfortowa. Warunki sanitarne takich miejsce mogą pozostawiać wiele do życzenia.

Nie wszystkie biura podróży będą chciały zaoferować takie warunki ponieważ wtedy konieczne będzie zorganizowanie sprzętu kempingowego, wyżywienia, kucharza, itp. Właścicielom biur nie chce się często tego organizować, bo zarobione pieniądze w porównaniu do nakładu pracy są zdecydowanie mniejsze. Często będą pisać, że się nie da albo nie ma takich kempingów. To często po prostu nieprawda, ale nie zawsze. W niektórych miejscach rzeczywiście zlikwidowano publiczne pola kempingowe (na przykład w Masai Mara National Reserve), więc na terenie tego rezerwatu z takiej opcji nie skorzystasz.

Jeśli jednak chciałbyś zanocować na publicznym kempingu w Masai Mara możesz wybrać się do zachodniej części rezerwatu (Mara Triangle) zarządzanej przez inną organizację, gdzie zakazu nie ma, a kempingi można znaleźć na tu: Mara Triangle.

Negocjacje cen, warunków i wymiana argumentów z kenijskimi biurami podróży przed ostatecznym ustaleniem planu podróży to prawdziwa i męcząca przygoda. Ważne, aby na koniec każda ze stron była zadowolona.

Noclegi podczas safari w Kenii
Noclegi podczas safari w Kenii

Przykładowe ceny noclegów w Kenii

 • Parkside Hotel (Nairobi): 16,5 USD za noc za 1 osobę w 2-osobowym pokoju,
 • Kibo Safari Camp (Park Narodowy Amboseli): 125 USD za noc za 1 osobę w 2-osobowym pokoju,
 • Embassy Hotel (Nairobi): 19 USD za noc za 1 osobę w 2-osobowym pokoju,
 • Flamingo Hill Tented Camp (Park Narodowy Jeziora Nakuru): 130 USD za noc za 1 osobę w 2-osobowym pokoju,
 • Julia’s River Camp (Masai Mara): 135 USD za noc za 1 osobę w 2-osobowym pokoju.

Transport w Kenii

Transport osobowy w Kenii opiera się przede wszystkim na przeładowanych minibusach, zwanych matatu. Koszt przejazdu jest niewielki (w mieście opłata wynosi zwykle około 0,7 USD), ale komfort podróży, nazwijmy to delikatnie, nie jest najlepszy. W matatu zawsze będzie bardzo ciasno.

Koszt przejazdu matatu pomiędzy Nairobi i Mombasą wynosi 15 – 20 USD, a podróż trwa nie mniej niż 10 godzin. Jest jednak kilka lepszych opcji podróżowania na takim odcinku, bo z matatu korzysta się raczej na krótkich odcinkach.

Pomiędzy większymi miastami można skorzystać z przejazdów wielkimi, zdecydowanie bardziej komfortowymi i droższymi autobusami. Oczywiście są one bardziej komfortowe niż matatu, ale do porównania ich komfortu z autokarami, które wożą pasażerów w Polsce pomiędzy większymi miastami raczej bym nie zachęcał. Za przejazd autokarem linii Dreamline na odcinku Nairobi – Mombasa trzeba zapłacić średnio 2 500 KES. Czas przejazdu, gdy nie ma większych korków, a te zwykle jednak są, wynosi około 9 godzin.

Jeśli zależy Ci na czasie, na odcinku pomiędzy Mombasą i Nairobi możesz podróżować nową (otwartą w 2017 roku) i wygodną linią kolejową. Podróż potrwa krócej o mniej więcej cztery godziny w porównaniu z jazdą autokarem. Pociągi Madaraka Express docierają na razie jedynie z Mombasy do Nairobi. Rozbudowa tej linii zakłada połączenie Nairobi z kolejnymi miastami na wschodzie Kenii: Naivasha, Nakuru i Kisumu. Mówiło się, że pociągi do Kisumu dotrą już w 2021 roku. Koszt przejazdu pociągiem z Nairobi do Mombasy wynosi od 1 000 KES do 3 000 KES.

Ile kosztuje safari w Kenii – transport podczas safari

Podczas safari większość turystów bazuje na wynajętych samochodach terenowych lub minibusach. Minibusy są sporo tańsze, chociaż nieco mniej komfortowe. Warto jednak rozważyć podróżowanie takim środkiem transportu, bo wbrew pozorom można nim dotrzeć praktycznie w każde miejsce podczas planowanego safari w Kenii. W przypadku organizowania safari przez kenijskie biura podróży w całkowitym koszcie będzie już zawarte wynagrodzenie kierowcy, jego wyżywienie i noclegi, a także koszt paliwa oraz opłaty wjazdowe do parków.

Podczas negocjacji warunków safari w Kenii zwróć uwagę na oferowany transport. Moim zdaniem nie jest konieczne korzystanie z samochodów terenowych. Wystarczy minibus, co zdecydowanie obniży cenę safari. Zlecając organizację safari w Kenii jednemu z biur podróży możesz się spodziewać, że koszt safari w wersji z minibusem będzie niższy o mniej więcej 100 USD dzienne w porównaniu z opcją z samochodem terenowym. Wybrany rodzaj transportu ma wpływ na to, ile kosztuje safari w Kenii.

Korki uliczne w Nairobi
Korki uliczne w Nairobi

Ile kosztuje safari w Kenii – opłaty w Parkach Narodowych i rezerwatach w Kenii

Opłaty w Parkach Narodowych i rezerwatach kenijskich są bardzo wysokie i wpływają na to, ile kosztuje safari w Kenii. Koszt kenijskiego safari jest wysoki. Kosztu opłat parkowych nie da się w żaden sposób zmniejszyć, ani uniknąć, o ile masz w planach pobyt na terenie Parku Narodowego lub rezerwatu. Opłaty obowiązujące turystów spoza Kenii są zdecydowanie wyższe niż ceny dla Kenijczyków.

W 2020 i 2021 r. opłaty parkowe zostały okresowo zmniejszone ze względu na trwająca pandemię i były nieco niższe niż w 2019 r. i poprzednich latach. Niestety od 1 stycznia 2022 r nastąpiła znacząca podwyżka cen. W związku z tym koszt safari i trekkingów organizowanych w Kenii wzrósł dość mocno.

Przykładowe opłaty za pobyt w Parkach Narodowych i rezerwatach kenijskich (według stanu na styczeń 2022):

 • Park Narodowy Amboseli (1 dzień dla 1 osoby dorosłej): 60 USD (wcześniej 35 USD),
 • Park Narodowy Nairobi (1 dzień dla 1 osoby dorosłej): 43 USD (wcześniej 35 USD),
 • Rezerwat Masai Mara (1 dzień dla 1 osoby dorosłej): 70 USD – 80 USD (wcześniej 70 USD – 80 USD),
 • Park Narodowy Góry Kenia (1 dzień dla 1 osoby dorosłej): 52 USD (wcześniej 30 USD),
 • Park Narodowy Jeziora Nakuru (1 dzień dla 1 osoby dorosłej): 60 USD (wcześniej 35 USD).

Aktualne informacje o wysokości obowiązkowych opłat w niektórych kenijskich Parkach Narodowych możesz znaleźć na stronie Kenya Wildlife Service albo na ich Facebooku, bo niestety strona często nie działa.

Uwaga! Jeśli planujesz samodzielnie organizować safari i osobiście dokonywać płatności za pobyt w Parkach Narodowych i przejazdy przez ich teren musisz mieć ze sobą kartę płatniczą (czasem tylko kredytową). Gotówka nie jest akceptowana.

Samochodem na safari w Kenii
Samochodem na safari w Kenii

Bezpieczeństwo w Kenii

Kenia uznawana jest raczej za kraj średnio bezpieczny dla turystów. Nie da się jednak ukryć, że od czasu do czasu zdarzają się poważne problemy związane z bezpieczeństwem i ostrzeżenia przed podróżami do Kenii. W ostatnich latach w Kenii odnotowano kilka zamachów terrorystycznych, podczas których zginęło wiele osób. Szczególnie dramatyczny przebieg miał zamach z września 2013 roku zorganizowany przez somalijskich islamistów z ugrupowania Asz-Szabab. Zamach został przeprowadzony na terenie centrum handlowego Westgate Mall. Zginęło 71 osób, a niemal 200 zostało rannych.

Kenijczycy ostrzegają również przed pobytami w hrabstwie Garissa, niektórymi miejscami na kenijskim wybrzeżu (hrabstwo Lamu) oraz w północno – wschodniej części jeziora Turkana (Rudolfa). Tradycyjnie trzeba też uważać w dużych miastach, szczególnie wieczorami. Zwykle lepiej nie trzymać w widocznych miejscach sprzętu elektronicznego i biżuterii. To zawsze przyciąga niebezpieczeństwo.

Targowanie w Kenii

Targowanie w Kenii jest obowiązkowe na każdym kroku. Zaczynając od negocjacji cen za safari, trekking, czy wynajęcie samochodu, przez rozmowy o cenach na bazarach podczas kupowania owoców i warzyw, a kończąc na przeciągających się w nieskończoność targach o ceny pamiątek.

Posłużę się dwoma przykładami. W 2019 roku planując safari w Kenii rozesłałem zapytania do wielu kenijskich biur podróży. Otrzymałem stawki kosmicznie wysokie, sięgające 7 000 USD za 1 osobę. Ostatecznie cenę udało się obniżyć do mniej więcej 2 500 USD.

Pamiątki z Kenii
Pamiątki z Kenii

Podobnie sytuacja wygląda w sklepach z pamiątkami. Pytam o cenę maski. Sprzedawca podaje cenę 150 USD opowiadając jednocześnie niesamowite historie związane z pochodzeniem tego przedmiotu. Dodaje oczywiście, że to jedyny taki egzemplarz w Kenii. Taka sama maska w sklepie obok to według niego podróbka. Ostatecznie cena maski spada do 20 USD.

Pamiątki z Kenii

Pamiątki z Kenii można nazwać najbardziej typowymi afrykańskimi pamiątkami. Maski, drewniane figurki, obrazy, bransoletki, koraliki, wisiorki, przedmioty z motywem flagi kenijskiej, czy kształtem kontynentu afrykańskiego. To te spotykane najczęściej. Praktycznie na każdym kroku spotkać można stragany, sklepy, czy po prostu sprzedawców wędrujących uliczkami miasta w poszukiwaniu chętnych na figurki, bransoletki, wisiorki, maski, czy obrazki. Niestety w Kenii pamiątki tego typu są dość drogie (ze względu na duży ruch turystyczny), nawet biorąc pod uwagę ceny osiągnięte w wyniku negocjacji.

Im bardziej luksusowe miejsca (hotele, kempingi), tym te same przedmioty są droższe, a sprzedawcy mniej skłonni do obniżania cen. Chociaż nie da się ukryć, że czasem w tych nowoczesnych i ekskluzywnych sklepach zdarzają się wyroby bardzo dobrej jakości, posiadające czasem nawet swoją własną historię. Większość sklepów, bazarów, targów i sprzedawców oferuje jednak dokładnie te same przedmioty. I nie można dać się nabrać na wymyślne historie o ich pochodzeniu. To tylko zagrywki marketingowe. Dobra rada: trzeba się targować i mocno zbijać cenę!

Sklep Szczyty Afryki informacja pozioma

Jeżeli lubisz oryginalne przedmioty i pamiątki prosto z Afryki – zajrzyj też do mojego afrykańskiego sklepu Szczyty Afryki i pośród kilkuset oryginalnych dzieł z Afryki znajdź dla siebie wyjątkową drewnianą rzeźbę, maskę albo afrykańską dekorację prosto z Kenii. Na pewno znajdziesz coś ciekawego dla siebie.

Poradnik przed podróżą do Afryki – Ebook

Jeśli myślisz o podróży do Afryki i przydały Ci się informacje z tego wpisu dotyczące planowania safari w Kenii, mam dla Ciebie jeszcze więcej przydatnych wskazówek i porad, z których możesz skorzystać podczas planowania swojej afrykańskiej podróży. Korzystając z wielu własnych doświadczeń przygotowałem dla Ciebie „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia” w postaci czytelnego Ebooka w czterech najpopularniejszych elektronicznych formatach do pobrania: pdf, mobi, epub oraz pdf na komórkę.
Znajdziesz w nim przejrzysty komplet materiałów niezbędnych do zaplanowania podróży po Afryce, a w szczególności po Tanzanii i Kenii.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Dowiesz się, jak się przygotować, na co zwrócić uwagę przed podróżą, gdzie szukać tanich biletów lotniczych, jak uzyskać wizę, co ze szczepieniami, co zabrać w podróż do Afryki: na trekking, safari i plażowanie. Dowiesz się też, dlaczego podróżowanie po Afryce wcale nie jest tanie. Przekonasz się, co tak naprawdę składa się na wysoką cenę trekkingu na Kilimandżaro i Mount Kenya. Znajdziesz też odpowiedź na pytanie, dlaczego safari w Kenii lub Tanzanii jest drogie i w jaki sposób obniżyć nieco jego cenę. Znajdziesz tu również szczegółowe informacje na temat realnego kosztu trekkingów na Kilimandżaro, Mount Meru, Ol Doinyo Lengai i Mount Kenya. Dowiesz się też, jak ograniczyć koszty górskich wędrówek w Afryce. Poznasz proste sposoby na obniżenie ceny safari w Kenii i Tanzanii. Dowiesz się o wiele wiele więcej!

To jedyny, aktualny i kompletny tego typu praktyczny poradnik podróżniczy, który ułatwia przygotowania i planowanie wyjazdów na Czarny Ląd. Znajdziesz go w moim sklepie Szczyty Afryki. Naprawdę polecam!

Album fotograficzny ze zdjęciami z Kenii

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami gór, przyrody i zwierząt z różnych państw Afryki (również z Kenii). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Kenii.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Przydatne kontakty w Kenii

Jesteś zainteresowany kontaktem do tanzańskich biur podróży, z których usług korzystałem podczas moich podróży po Kenii? Zapytaj w komentarzu pod postem lub napisz do mnie wiadomość mejlową (robert.gondek@szczytyafryki.pl). Z przyjemnością pomogę w Twojej podróży i przekażę Ci te informacje.

Ambasada Polski w Kenii

Adres: 58 Red Hill Road (off Limuru Road), P.O. Box 30086, 00100 Nairobi, Kenya

E-mail: nairobi.secretary@msz.gov.pl

Strona: https://nairobi.msz.gov.pl/pl/

Tel: +254 713 816 166

Tel: +254 207 120 019

Ambasada Kenii w Rzymie

Adres: Viale Luca Gaurico 205, 00143, Rome, Italy

E-mail: consular@embassyofkenya.it

Strona: https://www.embassyofkenya.it/

Tel: +39 068 082 714

Julia’s River Camp

E-mail: reservations@juliasrivercamp.com

Strona: http://www.juliasrivercamp.com/

Tel: +254 701 872 888

Kibo Safari Camp

E-mail: info@kibosafaricamp.com

Strona: https://kibosafaricamp.com/

Tel: +254 721 380 539

Flamingo Hill Tented Camp

Strona: http://www.flamingohillcamp.com/

Zdjęcia i pozostałe informacje praktyczne przed podróżą do Kenii

Zdjęcia z podróży do Kenii

Zdjęcia z Kenii

8 komentarzy

 1. Mi się udało upolować czarter Rainbow do Kenii za 800 zł. Dobry strzał, jednak na miejscu załatwianie wszystkiego jest tak męczące i drogie że następnym razem raczej wybrałbym objazdówkę.

 2. „W niektórych miejscach rzeczywiście zlikwidowano publiczne pola kempingowe (na przykład w rezerwacie Masai Mara), więc na terenie rezerwatu z tej opcji nie skorzystacie.”

  Niezupełnie. Na początku stycznia tego roku nocowaliśmy w Masai Mara na publicznym polu Oloololo, prywatnym samochodem. Polecam 🙂 Jeszcze taki tip: to i jeszcze 2 inne pola nie wymagały opłacenia ochrony strażników. http://marabookings.co.ke/campsite/oloololo-camapsite/

  1. Możliwe, że nieprecyzyjnie napisałem. Doprecyzuję to w treści wpisu. Wynika to z tego, że tak zwane Greater Mara podzielone jest na kilka regionów zarządzanych przez różne organizacje/społeczności. Ten, który przyciąga najwięcej turystów (bo najbliżej) Nairobi to główna część rezerwatu, czyli Maasai Mara National Reserve. Oprócz tego jest Mara Triangle, o którym piszesz oraz Maasai Mara Conservancies, z których większość jest w prywatnych rękach. W głównej części, czyli w Maasai Mara National Reserve publiczne pola kempingowe są zlikwidowane (o tym pisałem). W pozostałych, jak sam napisałeś funkcjonują chociaż wcale nie są aż takie tanie, gdyby podsumować wszystkie koszty. Dziękuję za uwagę. To spowoduje, że ten wpis będzie bardziej precyzyjny. Pozdrawiam. RG

 3. Teraz wymagana jest już eVisa. Z tego co wiem nie można kupić wizy na lotnisku a szczepionka na żółta febrę nie jest wymagana. Zwracam uwagę bo to akurat bardzo ważne kwestie. Super blog! I super zdjęcia. Jeśli polecasz jakaś lokalna firmę robiąca safari tsavo daj znać 🙂 pozdrawiam

  1. Dzięki za uwagi. Zweryfikuję te informacje i uzupełnię we wpisie. Namiary na firmę wysyłam mejlem. Pozdrawiam, RG.

 4. Planujemy z żoną lot do Kenii na przełomie lutego i marca. Zastanawiamy się czy korzystniejsze dla nas będzie wybór wycieczki objazdowej połączonej z odpoczynkiem czy lepiej będzie zakupić wycieczki na safari już na miejscu? Co byś doradził pod kątem ekonomicznym, ale i zobaczenia jak najwięcej. Druga sprawa – jak na ten moment wygląda różnica w cenie między zakupem wycieczki na safari (2/3-dniowej) od kenijskich biur podróży? Rainbow oferuje 2-dniową wycieczkę za 879 zł.

  1. Nie jestem w stanie doradzić, co będzie korzystniejsze. To zależy, co lubicie. Jak lubicie podróżować w dużej grupie nieznajomych osób i robić to, co chcą inni – nie ma problemu, aby wybrać się na safari organizowane przez duże biuro podróży bez możliwości jakiegokolwiek dopasowania programu do Waszych zainteresowań. Po prostu robicie to, co chcą inni. Jak dodatkowo będziecie po raz pierwszy na safari – to i tak spotkanie ze słoniem, zebrami, lwami itd będzie fascynujące. Jeśli jednak lubicie mniej liczne towarzystwo, możliwość spędzenia Wam potrzebnej ilości czasu w konkretnych miejscach w oczekiwaniu na lepsze ujęcia do zdjęcia albo po prostu aby delektować się konkretnym miejscem bez podporządkowywania się większej grupie – wtedy wycieczka z dużym biurem nie jest dla Was. Ceny nie porównam – nie znam warunków, na których współpracuje to biuro z lokalnymi agencjami, ile w tej cenie jest prowizji dla biura, ile osób w grupie będzie, jak plan, jakie parki, ile czasu w którym, jaki samochód, jaki hotel. To mnóstwo rzeczy wpływających na cenę. Na pewno jednak safari organizowane dla dwóch osób, a nie dla 8 , 10 czy 20 będzie dużo droższe. patrząc tylko na cenę nie sądzę żeby indywidualne safari było tańsze. To naprawdę bardzo indywidualna sprawa. Pozdrawiam, RG.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.