Podczas pisania pamiętnika w Kamerunie

Ile kosztuje podróż do Kamerunu

Ile kosztuje podróż do Kamerunu

Ciekawy jesteś, ile kosztuje podróż do Kamerunu? Zanim podam trochę praktycznych informacji oraz cen, muszę uprzedzić, że Kamerun to nie najłatwiejszy w podróżowaniu kraj w Afryce. Nie poleciłbym tego państwa na pierwszą podróż do Afryki. Mimo wszystko warto odwiedzić kilka miejsc i zobaczyć, jak się żyje w kraju rzadziej odwiedzanym przez turystów. Poniżej garść praktycznych informacji dotyczących Kamerunu na podstawie moich oświadczeń z podróży z listopada 2016 roku.

Trasa mojej podróży po Kamerunie

Douala – Buéa – Mount Cameroon – Batoke – Limbe – Buéa – Jaunde – Somalomo – rezerwat Dja – Somalomo – Jaunde – Kribi – Ilomba – Douala

Wizy do Kamerunu

Wizy do Kamerunu są obowiązkowe. Najbliższa ambasada, w której można ubiegać się o wizę znajduje się w Berlinie. Wiza kameruńska jest jedną z droższych afrykańskich wiz. Za turystyczną wizę (jednokrotny wjazd) ważną maksymalnie 90 dni trzeba zapłacić 120 euro przelewem na konto ambasady podane na jej stronie internetowej. Aby otrzymać wizę trzeba odpowiednio wcześniej dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty oraz przelać na konto ambasady wymaganą kwotę. Dokumenty można dostarczyć osobiście lub przesłać kurierem (ja tak robię). Wymagane według danych na listopad 2016 dokumenty to: wniosek (2 egzemplarze), 2 zdjęcia paszportowe, bilet powrotny do Kamerunu, potwierdzenie rezerwacji hotelowej (ja wysłałem rezerwację w hotelu Ibis w Douali), kopię potwierdzenia ważności szczepienia na żółtą febrę i paszport. Do dokumentów dołączyłem też zaadresowaną kopertę zwrotną i 10 euro na znaczek. Wiza z paszportem wróciła do mnie po trzech tygodniach.

Ile kosztuje podróż do Kamerunu - wiza do Kamerunu
Wiza do Kamerunu

Ile kosztuje podróż do Kamerunu – pieniądze w Kamerunie

W Kamerunie posługujemy się frankami CFA emitowanymi przez Bank Państw Afryki Środkowej. Tą samą walutą możemy się również posługiwać w Gabonie, Czadzie, Kongo, Republice Środkowoafrykańskiej i Gwinei Równikowej. Według średniego kursu NBP z 26.10.2016 za 100 CFA mogliśmy zapłacić 0,6573 zł. Do Kamerunu najlepiej zabrać euro, którego kurs jest najlepszy. Pieniądze możemy wymienić na lotnisku (ja tego nigdy nie robię, ale w Kamerunie podobno jest niezły kurs), w bankach i u koników. Pod Akwa Palace w Douali można dostać 650 CFA za 1 euro i 600 CFA za 1 USD. Gdyby komuś zostało sporo CFA – można je wymienić na lotnisku u koników. 1 euro kosztuje wówczas około 685 CFA.

Ile kosztuje podróż do Kamerunu – bilety lotnicze do Kamerunu

Bilety lotnicze do Kamerunu dość często są w promocjach. Przynajmniej kilka razy w roku można kupić powrotne bilety z Polski do Jaunde lub do Douali za mniej niż 2000 zł. Takie oferty zdarzają się w Turkish Airlines, Brussels Airlines, Ethiopian Airlines i Air France. Mój bilet kosztował około 3000 zł. Czemu tak drogo? Dlatego, że zależało mi na podróży w konkretnym terminie – wtedy o dobrą cenę jest ciężko. Podróżowałem belgijskimi liniami Brussels Airlines z bardzo krótkimi przesiadkami w Brukseli.

Ile kosztuje podróż do Kamerunu - podczas pisania pamiętnika w Kamerunie
Podczas pisania pamiętnika w Kamerunie

Ceny w Kamerunie

Koszt trekkingu na Mount Cameroon – sześciodniowa wycieczka (opłaty, noclegi, sprzęt campingowy, wyżywienie, przewodnik, tragarze, transport, woda itp.): 205 000 CFA od osoby. Czy da się taniej? Myślę, że zlecając organizację jakiejkolwiek agencji w Kamerunie nie ma możliwości zorganizowania trekkingu taniej.

Koszt czterodniowego pobytu w pigmejskiej wiosce w rezerwacie Dja: 170 000 CFA od osoby. Cena jest wysoka i można to zorganizować taniej. Trzeba jednak przybyć na miejsce (do Somalomo) odpowiednio wcześniej i dokładnie poznać zasady organizacji pobytu w rezerwacie.

Inne przykładowe ceny w Kamerunie

Coca cola: 500 – 1000 CFA (pojemność 0,6l), fryzjer w Jaunde: 3000 CFA, piwo w sklepie: około 600 CFA, w barze: około 1000 CF, w hotelu Ilomba: 2000 CFA, ryby nad oceanem: 5000 – 6000 CFA, Irish Cream (alkohol w torebkach): 2000 CFA za 1 litr, sztuczne włosy: 2000 CFA, woda (1,5l): 150 CFA, arbuz: 1000 CFA, zwiedzanie ogrodu botanicznego w Limbe: 1000 CFA + 2000 CFA za aparat fotograficzny, ryba w barze w Limbe: 2500 CFA, jajko na twardo: 100 CFA, sardynki: 500 CFA, paliwo: 300 – 600 CFA za litr, papierosy: 600 CFA, jeżozwierz: 4000 – 5000 CFA, pancernik 4000 CFA.

Noclegi w Kamerunie

Baza noclegowa w Kamerunie jest słaba. Większość hoteli to proste pokoje z łóżkiem i czasem z prysznicem. Na wybrzeżu są wygodniejsze hotele. W dużych miastach pewnie też – nie spaliśmy w nich. Nie są jednak tanie.

Ile kosztuje podróż do Kamerunu - nocleg w Tara Plage
Nocleg w Tara Plage

Przykładowe ceny noclegów w Kamerunie

Kribi: Tara Plage Hotel

Cena: 25 000 CFA za dwuosobowy pokój

Batoke: Etisah Beach Hotel

Cena: 22 000 CFA za dwuosobowy pokój

Douala: Hotel Djambou

Cena: 13 000 CFA za dwuosobowy pokój

Somalomo: Mama Rosa

Cena: 5 000 CFA za pokój

Transport w Kamerunie

Podróżowanie po Kamerunie to przygoda. Tylko autobusy klasy VIP, jeżdżące na kilku trasach odjeżdżają o czasie. Pozostałe autobusy odjeżdżają, gdy zbierze się komplet pasażerów, co czasem jest bardzo czasochłonne. Liczne awarie i wypadki z udziałem przepełnionych i przeładowanych autobusów i minibusów to codzienność. Mimo wszystko koszty przejazdów nie są wysokie. Po miastach poruszamy się taksówkami i mototaksówkami, za które płaci się od osoby. Na kilku odcinkach można również podróżować pociągiem (na przykład z Douali do Jaunde). My nie mieliśmy okazji podróżować pociągiem (kilka dni przed naszym przylotem do Kamerunu wydarzył się wypadek, w którym zginęło kilkadziesiąt osób i ruch pociągów był wstrzymany).

Minibusy odjeżdżające z Somalomo
Minibusy odjeżdżające z Somalomo

Ile kosztuje podróż do Kamerunu – przykładowe ceny przejazdów

Autobus z Kribi do Douali: 2000 CFA

Przejazd autobusem z Jaunde do Kribi: 3500 CFA + 2000 CFA za bagaż

Przejazdy motocyklami: od 200 do 500 CFA od osoby – zależy od dystansu

Taksówki: od 100 do 2500 CFA od osoby – zależy od dystansu

Przejazd autobusem klasy VIP z Limbe do Jaunde: 10 000 CFA

Przejazd minibusem z Jaunde do Somalomo: 5000 CFA

Minibus z Douali do Buéa: 3000 CFA

Przejazd wynajętą taksówką z Batoke do Buéa: 10000 CFA

Przejazd taksówką z lotniska do Douali: 2500 CFA (uwaga na oszustów!)

Bezpieczeństwo w Kamerunie

Nie czułem się bezpiecznie w Kamerunie. Wielokrotnie byliśmy kontrolowani podczas przejazdów. Wylądowaliśmy na komisariacie w Buéa za nie pokazanie paszportów pijanemu żołnierzowi. Oczy miałem dookoła głowy. Mieliśmy jedną sytuację (ostatniego dnia, podczas podróży z Kribi do Douali), gdy ktoś chciał Łukaszowi wyrwać z ręki kamerę.

Trzeba bardzo uważać cały czas, szczególnie wieczorami w miastach. Słyszeliśmy wiele opowieści o napadach na turystów, pobiciach i kradzieżach. Lepiej po zmroku nie wędrować po miastach.

Jaunde – mydło i alkohol na targu
Jaunde – mydło i alkohol na targu

Targowanie w Kamerunie

Targować trzeba się wszędzie. Organizując wycieczki przez internet, na bazarach, kupując bilety na autobus. Popularny jest brak możliwości wydania reszty i propozycje zaokrąglenia rachunku, dorzucenia jeszcze jednej pamiątki, czy piwa, aby tej reszty nie wydawać. Wystarczy cierpliwie poczekać – reszta się znajdzie.

Pamiątki z Kamerunu

Wbrew pozorom wcale nie ma dużo możliwości kupienia pamiątek. To oczywiście wynika z tego, że mniejszy jest tu ruch turystyczny. Gdy już najdziemy miejsce, gdzie dostępne są pamiątki, są to przede wszystkim maski, figurki, itp., czyli wyroby z drewna, niby gliny (powiedziałbym, że po prostu z posklejanej afrykańskiej pomarańczowej ziemi). Wyroby są tanie. Za popularne maski zapłacimy przeważnie do 5000 CFA. Za figurki i obrazki podobnie. Oczywiście pamiętamy o konieczności targowania się, bo ceny wyjściowe są zawsze powyżej 20 000 CFA. Mówimy oczywiście o maskach i figurkach masowo wytwarzanych. Gdyby dotrzeć do prawdziwych i naprawdę starych wyrobów – ceny byłyby inne.

Trzeba pamiętać o rachunkach za wszystkie pamiątki, bo zdarzają się kontrole wywożonych towarów. Ja rachunków nie miałem, ale na szczęście mi taka kontrola się nie zdarzyła.

Przywiozłem z Kamerunu również strój piłkarki (t-shirt i dres) za 27 000 CFA i kilka wisiorków po 1000 CFA.

Jeżeli lubisz oryginalne przedmioty i pamiątki prosto z Afryki – zajrzyj też do mojego afrykańskiego sklepu Szczyty Afryki i pośród kilkuset oryginalnych dzieł z Afryki znajdź dla siebie wyjątkową drewnianą rzeźbę, maskę albo afrykańską dekorację prosto z Kamerunu. Na pewno znajdziesz coś ciekawego dla siebie.

Sklep Szczyty Afryki informacja pozioma

Album fotograficzny ze zdjęciami z Kamerunu

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z różnych państw Afryki (również z Kamerunu). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Kamerunie.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Przydatne kontakty w Kamerunie

Ambasada Kamerunu w Berlinie

Embassy of the Republic of Cameroon in Federal Republic of Germany

Consulate General in Berlin

Ulmenallee 32

14050 Berlin

Tel. +49 (0) 30 890 68 090

http://www.ambacam.de/

Mount Cameroon Trekking

Jean Claude Tsafack

Tel: +237 676 272 887

E-mail: info@mountcameroon-trekking.com

http://mountcameroon-trekking.com/en/

Nkueya Daniel Romuald

Tel: +237 653 757 273

Relacja i zdjęcia z Kamerunu

Relację z Kamerunu znajdziecie tu: Relacja z Kamerunu na blogu

Galeria zdjęć z Kamerunu do obejrzenia tu: Zdjęcia z Kamerunu

5 komentarzy

  1. Dla mnie najpiękniejsze w tych krajach jest to, że nigdy nie dowiemy się o nich wszystkiego i zawsze coś nas może zaskoczyć – oby tylko pozytywnie

  2. Będąc w Kamerunie w douala 2014 co mogę powiedzieć dziki kraj miasto niebezpieczne nawet w dzień okradła nas sama policja cała afryka równikowa wyjazd tam to jak rosyjska ruletka

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.