Zarys trasy wyprawy do Maroka

Koszty podróży do Maroka, informacje praktyczne, wskazówki

Koszty podróży do Maroka

Koszty podróży do Maroka. We wpisie zebrałem trochę praktycznych informacji, wskazówek i cen, które mogą okazać się przydatne podczas podróży do Maroka. Informacje bazują doświadczeniach z podróży z maja/czerwca 2016 roku.

Odwiedzone miejsca (trasa)

Agadir – Marrakesz – Imlil – Jebel Toubkal – Imlil – Marrakesz – Agadir

Koszty podróży do Maroka - zarys trasy wyprawy do Maroka
Zarys trasy wyprawy do Maroka

Wizy

Polacy nie potrzebują wiz do Maroka.

Waluta

1 euro (wg kursu z maja 2016) = 10,2 MAD – 11,2 MAD (dirhamy)

Przelot

Bilety do Maroka nie są tanie, gdy szukamy na stronach regularnych linii lotniczych. Można jednak znaleźć tanie bilety kombinując wyloty z Polski z przesiadkami liniami Ryanair i Wizz Air. Wówczas minusem jest brak możliwości zabrania w niskiej cenie dużego bagażu oraz przesiadki. Ale są jeszcze bezpośrednie przeloty czarterowe z Polski. To też świetna opcja, bo loty są bezpośrednie, bierzemy bagaż podręczny i główny, nadawany do luku bagażowego, a na miejscu jesteśmy po około 5 godzinach. A to wszystko kosztuje taniej, niż można sobie wyobrazić.

W samym tylko 2016 roku kilkukrotnie można było kupić bilety na loty czarterowe do Maroka (w dwie strony) za nieco ponad 200 zł. Bilety można kupić na stronie internetowej biura Rainbow Tours w zakładce „bilety czarterowe”. Teoretycznie cena biletu na bezpośredni powrotny lot czarterowy z Warszawy lub Katowic do Agadiru kosztuje około 800 zł, a czasem ponad 1000 zł. Ale, gdy poczekamy, będziemy cierpliwi, elastyczni i gotowi do szybkich decyzji, te same bilety w dniu wylotu, a czasem na dzień lub dwa przed wylotem można kupić za 400 zł, czy 300 zł. Ja zapłaciłem 480 zł za bilet powrotny z Katowic do Agadiru.

Jeśli na stronie Rainbow Tours nie ma dla nas biletów, warto sprawdzić podobne miejsca na stronach biur TUI oraz Itaka. Oczywiście pamiętamy, że linie czarterowe nie latają codziennie i raczej nie polecimy do Maroka na dłużej niż na dwa tygodnie.

Koszty podróży do Maroka – przykładowe ceny

Koszt przewodnika w górach Atlas: 500 MAD dziennie, koszt wynajęcia muła w górach Atlas: 150 MAD dziennie, coca cola: 6 – 24 MAD, sok pomarańczowy na targu w Marrakeszu: 4 MAD, daktyle na targu w Marrakeszu: 40 – 100 MAD za 1kg, ciastka z miodem i sezamem: 30 MAD za 1 kg, arbuz: 4 MAD za 1 kg, kefta w Imlil: 50 MAD, tadżin mały w Imlil: 40 MAD, chleb: 1,5 MAD, sok z trzciny cukrowej: 6 MAD, mix potraw z koziej głowy: 25 MAD, zupa na targu w Marrakeszu: 5 MAD, płyty CD: 70 MAD za 5 sztuk, t- shirty: 100 MAD

Noclegi

Agadir: Hotel Sindibad – 324 MAD

Marrakesz: Riad Dar Radya – 90 MAD

Schronisko pod Jebel Toubkal: Refuge du Toubkal: Cena: 8,5 euro za noc (maj – październik) lub 11 euro za noc (listopad – kwiecień)

Transport

Autobus z lotniska w Agadirze do Inezgane – około 4 MAD. Autobusy nie kursują po godzinie 20.00. Z Inezgane zabieramy się zbiorową taksówką (grande taxis) do Agadiru, za którą płacimy 6 MAD. Z miejsca, do którego dojedziemy za 10 – 15 MAD małą czerwoną taksóweczką jedziemy do wybranego wcześniej hoteliku.

Koszt taksówki z lotniska do Agadiru to zawsze 200 MAD i dodatkowo niewielka dopłata za bagaż, jeśli jest cięższy niż 20 kg.

Bilet na autobus CTM z Agadiru do Marrakeszu kosztuje 105 MAD oraz kilka MAD za większy bagaż ładowany do luku bagażowego.

Busiki z Marrakeszu do Asni: 30 MAD.

Busik z Asni do Imlil: 7 MAD.

Bezpieczeństwo

W Maroku czułem się bardzo bezpiecznie.

Targowanie

Targować trzeba się wszędzie, również organizując wycieczki przez internet, na bazarach, kupując bilety na autobus.

Oryginalne pamiątki z Maroka

Marrakesz to świetne miejsce do zakupu wszelkiego rodzaju pamiątek, od wisiorków, przez buty, torby, chusty, t-shirty, przyprawy, mydła aż po dywany. Jednak wszystkie ceny wymagają targowania.

Jeżeli lubisz oryginalne przedmioty i pamiątki prosto z Afryki – zajrzyj też do mojego afrykańskiego sklepu Szczyty Afryki. Pośród kilkuset oryginalnych dzieł z Afryki znajdź dla siebie wyjątkową drewnianą rzeźbę, maskę albo afrykańską dekorację prosto z Maroka. Na pewno znajdziesz coś ciekawego dla siebie.

Sklep Szczyty Afryki informacja pozioma

Kontakty

Bureau des guides

Album fotograficzny ze zdjęciami z Maroka

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z różnych państw Afryki (również z Maroka). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Maroku.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Zdjęcia z trekkingu i z podróży do Maroka

Poszczególne odcinki relacji z Maroka znajdziecie tu: Relacja z Maroka na blogu.

Zdjęcia z trekkingu i z podróży do Maroka znajdziecie w galerii: Maroko 2016.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.