Zimorodek

Ptaki w Polsce

Ptaki w Polsce

Potraficie rozpoznać najpopularniejsze ptaki występujące w Polsce? Słyszeliście kiedyś takie nazwy, jak: szpak, kos, dudek, żołna, zimorodek, skowronek, słowik, gawron, kuropatwa, zięba, kulik, bażant, rycyk, podróżniczek, kukułka, dzięcioł średni, dzięcioł zielony, żuraw, gęgawa. Wiecie, jak te ptaki wyglądają? Wiecie, jak śpiewają? Jakie dźwięki wydają? Podejrzewam, że większość osób nie ma zielonego pojęcia. Ja też nie wiedziałem. Ale to się zmieniło całkiem niespodziewanie. W galerii zdjęć zobaczycie polskie ptaki, które udało mi się sfotografować.

Ptaki w Polsce: Dudek
Ptaki w Polsce: Dudek

Zaczęło się od zdjęć ptaków w Afryce

Odkąd zacząłem podróżować po Afryce, chodzić po afrykańskich górach zacząłem zwracać uwagę na otaczającą mnie przyrodę. I nie chodzi tylko o przyrodę, która otacza mnie podczas górskich wędrówek.
Podczas każdego wyjazdu staram się odwiedzać miejsca, gdzie można spotkać niezwykłe afrykańskie zwierzęta. A zatem przede wszystkim parki narodowe w Afryce. To tam zacząłem zwracać uwagę na ptaki. Widziałem żołny, wikłacze, rybaczki, czaple, kraski, puchacza, nierozłączki, zimorodki, orły, sępy, bieliki i dziesiątki innych przepięknych gatunków. Zdjęcia afrykańskich ptaków możecie zobaczyć w galerii zdjęć. Gdy wracałem z podróży opowiadałem o Afryce. O zwierzętach, górach i oczywiście o ptakach.

Ptaki w Afryce: Zimorodek malachitowy
Ptaki w Afryce: Zimorodek malachitowy

W Polsce też są piękne ptaki

Coraz częściej zacząłem podróżować po Polsce. Zacząłem szukać ptaków. I znajdowałem. Ptaki są wszędzie. Trzeba tylko się rozejrzeć. Mamy przepiękne lasy, rozlewiska, rzeki. A ptaków dookoła ogromna ilość. Biebrzański Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy, Park Narodowy Ujścia Warty, Tatry, Bieszczady, Wielkopolski Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy. Zdjęcia robiłem przeważnie w tych miejscach. Ale okazuje się, że ptaków nie trzeba szukać daleko. Sporo czasu poświęciłem na fotografowanie ptaków w Warszawie: na Fortach Bema, w Wilanowie, w Łazienkach – wystarczy cierpliwie poczekać. Zobaczyłem dzięcioły średnie, dzięcioły zielone, dzięcioły duże, dzięcioły czarne, zimorodki, puszczyki, nurogęsi, bociany, szpaki, gile, sikorki, kwiczoły. Uczę się rozpoznawać poszczególne gatunki. To nie jest proste. Na razie pomagają mi inni pasjonaci i świetny Przewodnik Collinsa: „Ptaki”.

Więcej o fotografowaniu zwierząt i ptaków w Polsce możecie przeczytać we wpisie „Fotografowanie przyrody w Polsce„.

Zimorodek

Galeria polskich ptaków

Postanowiłem podzielić się moją pasją i stworzyłem galerię zdjęć. Tu każdy będzie miał okazję zobaczyć, jak piękne są nasze ptaki, jak wyglądają te, które spotykamy na co dzień, ale nie potrafimy ich rozróżnić. Zobaczycie zdjęcie dudków, dzięciołów, żołn, rycyków, podróżniczków, sóweczek, puszczyków, zimorodków i kilkudziesięciu innych gatunków, które udało mi się sfotografować. Galerię będę systematycznie uzupełniał spędzając w dużo czasu w lasach, na łąkach, przy rzekach, fotografując i przyglądając się polskim ptakom. A jeśli chcecie mieć swoją kolekcję zdjęć ptaków – polecam zdjęcia ptaków mojego autorstwa, które można kupić w moim sklepie, a w nim małe stylowe zdjęcia ptaków z Polski mojego autorstwa.

Puszczyk
Puszczyk

Bezpieczne fotografowanie ptaków

I jeszcze dwie ważne sprawy, zanim sama/sam wyruszysz, aby fotografować ptaki w Polsce. To bezpieczeństwo ptaków i Twoje. Podczas szukania dobrych miejsc do fotografowania ptaków musisz pamiętać o ich bezpieczeństwie. Pamiętaj, aby nigdy nie niepokoić ptaków. Musisz być dla nich niewidoczny tak bardzo, jak to możliwe. Szczególnie w okresie lęgowym. Zbliżanie się do gniazd i dziupli może spowodować porzucenie lęgów.

Druga sprawa to Twój komfort i bezpieczeństwo. W szczególności latem, gdy na łąkach i w lasach jest mnóstwo komarów, kleszczy i innych owadów. Ciężko się od nich opędzić. Długie i nieruchome siedzenie pod siatką maskującą w oczekiwaniu na dobre ujęcie siadającego na gałęzi dudka albo brodzącej w wodzie czapli nie pomaga w odpędzaniu komarów i unikaniu kleszczy. Dlatego zawsze zabieraj ze sobą dobry repelent na komary i kleszcze. Spryskaj się nim albo posmaruj, zanim jeszcze wejdziesz do lasu albo na łąkę. Dzięki temu komary nie będą tak uciążliwe. Przede wszystkim jednak, stosując na przykład preparat marki Mugga z Ikarydyną zmniejszysz ryzyko zakażenia boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM), czyli groźnymi chorobami roznoszonymi przez kleszcze.

Niniejszy wpis jest sponsorowany i promuje markę Mugga, stworzoną przez belgijską firme Jaico, oferującą linię preparatów odstraszających owady.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.