Podróż do Ghany – informacje praktyczne

Podróż do Ghany – informacje praktyczne

Podróż do Ghany – informacje praktyczne

Planujesz podróż do Ghany i zastanawiasz się, gdzie znaleźć aktualne informacje praktyczne? Z pewnością przydadzą Ci się przygotowane przeze mnie informacje praktyczne i krótki poradnik przed podróżą, w którym znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące przygotowań i samej podróży po Ghanie. Informacje praktyczne zostały zebrane na podstawie moich doświadczeń z listopada 2018 roku.

Podróż do Ghany – informacje praktyczne – trasa podróży po Ghanie

W Ghanie odwiedziłem kilkanaście interesujących miejsc. Są to miasta, parki narodowe, rezerwaty i zwykłe wioski. Oto większość z nich: Accra, Cape Coast, Elmina, Kumasi, Larabanga, Wli, Amedzofe, Bonwire, Koforidua, Park Narodowy Kakuum, Park Narodowy Mole, Mount Afadjato, Mount Aduadu, Wli Waterfalls, Shai Hills Resource Reserve, jezioro Bosomtwe, jezioro Wolta, Boabeng Fiema Monkey Sanctuary.

Na mapie można zobaczyć, jak wyglądała trasa podróży po Ghanie i dokładniejszą lokalizację tych miejsc:

Podróż do Ghany – informacje praktyczne – wiza do Ghany

Wiza do Ghany to przygoda i nie można jej uzyskać na granicy. Najbliższa ambasada Ghany znajduje się  w Niemczech (Berlin). Dlatego też załatwienie wizy można zlecić wyspecjalizowanej firmie albo ubiegać się o nią osobiście (konieczna wizyta w Berlinie) lub korespondencyjnie. W każdym z tych przypadków niezbędne jest wypełnienie wniosku wizowego on-line na stronach Ambasady w Berlinie, dostarczenie kompletu niezbędnych dokumentów oraz uiszczenie opłaty za wizę.

Lista wymaganych dokumentów

Lista wymaganych dokumentów jest spora i dlatego należy uważnie czytać wszystkie informacje umieszczone na stronach Ambasady i podczas wypełniania wniosku. Wymagane dokumenty wymienione są w różnych miejscach.

W moim przypadku wymagane dokumenty to: wydruk wypełnionego on-line wniosku (podczas wypełniania dołącza się zdjęcie) oraz wydruk potwierdzenia dokonania przelewu opłaty za wizę (z pieczątką banku). W październiku 2018 roku koszt wynosił 110 euro za wizę jednokrotnego wjazdu. Oprócz tego trzeba dołączyć zaświadczenie o posiadanych środkach finansowych na koncie (z pieczątką banku), bilet powrotny do Ghany, zaświadczenie o prowadzonej działalności gospodarczej oraz kopię strony paszportu (tej ze zdjęciem).

Oprócz tego zaproszenie od instytucji z Ghany wraz z informacją o hotelu, w którym dokonana została rezerwacja, dane dwóch osób z Ghany rekomendujących nasz pobyt w Ghanie wraz z kopiami ich dokumentów tożsamości oraz danymi kontaktowymi, kopia dokumentu potwierdzającego szczepienie przeciw żółtej febrze, zaadresowana zwrotnie koperta oraz paszport.

Uwaga! Wszystkie dokumenty należy podpisać oraz umieścić datę. I najważniejsze. Dokumenty do Ambasady należy dostarczyć w ciągu 10 dni od daty złożenia wniosku. W przeciwnym razie proces ubiegania się o wizę należy rozpocząć od nowa.

Korespondencyjne wyrabianie wizy

Przy korespondencyjnym wyrabianiu wizy ciekawostką jest również konieczność zamówienia kuriera DHL, aby odebrał wizę w naszym imieniu i przesłał dokumenty na wskazany przez nas adres. Konieczne jest przesłanie mejlem do Ambasady naklejki przewozowej generowanej podczas zamawiania kuriera. Pamiętajcie też, że kurier musi przyjechać do Ambasady pomiędzy 9 a 15, a Ambasada nie pracuje w piątki. Uff. Mam nadzieję, że jeszcze Was nie zniechęciłem. Zaplanujcie po prostu więcej czasu na zdobycie wizy.

Podróż do Ghany – informacje praktyczne - wiza do Ghany
Wiza do Ghany

Podróż do Ghany – informacje praktyczne – waluta w Ghanie

Waluta w Ghanie to cedi. Podczas podróży po Ghanie posługujemy się cedi. Jedynie za ewentualne usługi biur podróży, wynajęcie samochodów itp. można umówić się na płatność w dolarach amerykańskich.

Cedi raczej nie kupimy w Polsce. Walutę można wyjąć z bankomatów w Ghanie, ale z tym, podobnie jak w większości państw w Afryce, zawsze są problemy. Najczęściej do Ghany zabieramy dolary amerykańskie. Można je wymienić na cedi w kantorze na lotnisku zaraz po wyjściu z terminala lotniczego (kurs jest bardzo dobry!). Później dolary na cedi można wymieniać w bankach, kantorach lub na czarnym rynku. W bankach i w mniejszych miastach kursy są najmniej korzystne. Czasem wymiana może być niemożliwa. Bez problemu na cedi zamienimy również euro oraz funty brytyjskie.

Według średniego kursu NBP z grudnia 2018 roku 1 cedi to 0,7794 PLN. W listopadzie 2018 roku za 1 dolara amerykańskiego można było dostać od 4,7 do 4,85 cedi.

Podróż do Ghany – informacje praktyczne - waluta w Ghanie
Waluta w Ghanie

Podróż do Ghany – informacje praktyczne – bilety lotnicze do Ghany

Bilety lotnicze z Polski do Ghany pojawiają się od czasu do czasu w bardzo dobrych cenach. Z Warszawy do Accry (nowoczesne lotnisko Kotoka International Airport) dostaniemy się już za około 2000 PLN. Jeżeli komuś jest bliżej do Berlina niż do Warszawy bilety do Ghany mogą być jeszcze tańsze.  Myślę, że przy odrobinie szczęścia bilet powrotny z Niemiec do Ghany kupicie za około 1500 PLN. Do Ghany można się dostać między innymi liniami: KLM, Qatar Airways, Ethiopian Airlines, Turkish Airlines, Air France, Kenya Airways, Emirates, British Airways, Iberia, Brussels Airlines i Lufthansą.

Mój bilet do Ghany kosztował 2454 PLN. Leciałem liniami KLM, a bilet kupowałem mniej więcej cztery miesiące przed podróżą.

Podróż do Ghany – informacje praktyczne – ceny w Ghanie

Ceny w Ghanie są porównywalne do cen w Polsce. Mam na myśli wyżywienie, komunikację publiczną i bilety wstępu. Dość drogie są też noclegi, a także organizacja ewentualnych wycieczek przez miejscowe biura podróży (fotografowanie ptaków, safari w Parkach Narodowych). Wynajęcie samochodu (zwykle z kierowcą) przy odrobinie szczęścia może być dość tanim rozwiązaniem, gdy dzielimy koszty na kilka osób. A gdy trafimy na doświadczonego i znającego Ghanę kierowcę może nam wtedy pomagać jako przewodnik.

Cedi - banknot
Cedi – banknot

Podróż do Ghany – informacje praktyczne – przykładowe ceny w Ghanie

Birdwatching:

900 USD/2 osoby (Trzydniowa wycieczka; w cenie wszystko poza napojami)

Park Narodowy Mole:

Wstęp: 40 Cedi dla obcokrajowców i 20 Cedi dla mieszkańców Ghany, Samochód z Ghany: 5 Cedi, Przewodnik: 10 Cedi za osobę za 1 godzinę, Fotografowanie ptaków: 50 Cedi za osobę za każde dwie godziny, Safari: 10 Cedi za osobę za godzinę

Wli Waterfalls:

60 Cedi za osobę + 5 Cedi za aparat fotograficzny (telefon) + 40 Cedi napiwek dla przewodnika

Trekking na Mount Afadjato/Mount Aduadu:

15 Cedi za osobę + 20 Cedi (przewodnik) od osoby + 40 Cedi napiwek dla przewodnika

Wycieczka do wioski i rejs po rzece Wolta:

40 Cedi za 3 osoby

Zwiedzanie zamku w Cape Coast:

40 Cedi

Inne przykładowe ceny w Ghanie

Coca cola mała: 1- 3 Cedi

Tofu z sosem: 4 – 7 Cedi

Tilapia grillowana na targu: 15 Cedi za sztukę

Obiad w restauracji: 20 – 40 Cedi

Ananas: 3 – 5 Cedi

Banany: 5 Cedi za kiść

Piwo: 3 – 8 Cedi

Arbuz: 5 Cedi

Małe pączki: 0,5 Cedi

Fryzjer: 7 cedi

Alkohol w 50 ml plastikowych woreczkach: 0,8 Cedi za sztukę

Noclegi w Ghanie

Noclegi w Ghanie nie należą do najlepszych i najtańszych. Nie ma też zbyt dużego wyboru, co moim zdaniem oprócz kilku innych czynników powoduje, że nie rekomendowałbym Ghany na pierwszą podróż do Afryki, a na pewno nie poleciłbym Ghany na podróż z małym dzieckiem.

W popularnych hostelach i guesthousach zwykle nie ma moskitiery. W większości jest lepiej lub gorzej działający wiatrak, dzięki czemu komary mają gorzej. Nie zabezpiecza to nas przed ewentualnym ukąszeniem owadów. Warto więc zadbać o dodatkowe zabezpieczenie (własny lekki śpiwór lub moskitiera), repelenty i dodatkową ochronę antymalaryczną w postaci tabletek. Rzadziej można spotkać klimatyzację.

Noclegi w Ghanie
Noclegi w Ghanie

Przykładowe ceny noclegów w Ghanie

Hans Cottage Botel

Cena: 155 lub 200 Cedi za dwuosobowy pokój

Nocleg w Larabanga przed wjazdem do Parku Narodowego Mole

Cena: 50 Cedi za dwuosobową chatkę

Park Narodowy Mole (pokój wieloosobowy)

Cena: 150 Cedi za osobę

Akomapa Village

Cena: 60 lub 145 Cedi za dwuosobowy pokój

Wli Waterfall Inn

Cena: 77 Cedi za dwuosobowy pokój

Transport w Ghanie

Transport w Ghanie zorganizowany jest analogicznie jak w wielu państwach Afryki. Opiera się przede wszystkim na tanich, niepunktualnych, zdezelowanych i przeładowanych minibusach, zwanych w Ghanie tro tro. Oprócz nich istnieje sieć kilku przewoźników oferujących przejazdy dużymi autobusami (bardziej komfortowo) oraz autobusami zwanymi VIP, gdzie bilety można kupować z wyprzedzeniem (STC, V.I.P., GH Express). Na kilku odcinkach (na przykład Cape Coast – Accra) funkcjonują również połączenia niezłej jakości minibusami z klimatyzacją.

W miastach możemy korzystać z miejskich tro tro oraz taksówek, gdzie za kilka Cedi od osoby możemy dostać się w większość miejsc w mieście lub okolicy.

Można również wynająć samochód z kierowcą, co może być bardzo korzystnym rozwiązaniem gdy zależy nam na czasie. Koszt wynajęcia samochody wyniesie przynajmniej kilkadziesiąt USD za 1 dzień i różnić się będzie w zależności od okresu wynajmu, rodzaju samochodu i tego, co jest wliczone w cenę (paliwo, wyżywienie kierowcy, zakwaterowanie kierowcy). Ale z pewnością trzeba przygotować się na targowanie.

Po drodze spotykamy liczne kontrole policyjne, turystyczne, wojskowe i wiele innych. Na większości z nich, jeśli jeździmy samochodem w kiepskim stanie technicznym trzeba liczyć się z delikatnymi sugestiami wręczenia łapówki, aby można było jechać dalej. To powszechne zjawisko w Ghanie. Dlatego trzeba też uważać na fałszywe punkty kontrolne próbujące wyłudzić pieniądze, a być może okraść pasażerów.

Na głównych drogach można spotkać bramki, na których uiszcza się opłaty w wysokości około 1 Cedi za możliwość korzystania z drogi.

Transport w Ghanie
Transport w Ghanie

Przykładowe ceny związane z transportem w Ghanie

Koszt paliwa: 4,9 – 5,25 Cedi za litr

Opłaty na bramkach drogowych: około 1 Cedi

Wynajęcie samochodu z kierowcą (11 dni): 70 USD/dzień (W cenę wliczony nocleg dla kierowcy. Ale my pokrywamy koszt paliwa i wyżywienia kierowcy)

Przejazd luksusowym minibusem z Cape Coast do Accry: 23 Cedi (+ koszt nadmiarowego bagażu)

Taksówka z dworca autobusowego w Accrze na lotnisko: 25 Cedi

Przejazd z Elminy do Hans Cottage Botel: 50 Cedi

Przejazd z Hans Cottage Botel na dworzec w Cape Coast: 40 Cedi

Bezpieczeństwo w Ghanie

Bezpieczeństwo w Ghanie zależy od tego co robimy. Tradycyjnie należy pamiętać o unikaniu nocnych wędrówek po miastach oraz zwiększyć czujność na bazarach, plażach i dworcach autobusowych.

W Ghanie czułem się bezpiecznie z wyjątkiem pobytu na plaży Kokrobite. Raczej unikałem nocnego wędrowania po miastach i plażach (nie było zresztą do tego zbyt wielu okazji). Kilka razy wchodziłem do miejsc, które raczej nie stanowią atrakcji turystycznych, a ewentualnie mogą być ciekawe z fotograficznego punktu widzenia. W Elminie byłem w miejscach i slamsach, w których lepiej nie bywać bez kogoś kto nam pomoże.

W Ghanie wbrew pozorom nie ma zbyt wielu turystów, a jeśli są to raczej trzymają się turystycznych miejsc: Parki Narodowe, zamki, hotele.

Bezpieczeństwo w Ghanie
Bezpieczeństwo w Ghanie

Targowanie w Ghanie

Targowanie w Ghanie podczas zakupów na bazarze, przy kupowaniu pamiątek i rozmowach z biurami podróży jest koniecznością. W związku z tym sprzedawcy na pewno zaproponują ceny wyższe niż prawdziwe. Ile się da utargować? Nigdy nie wiadomo. Czasem nawet 90%.

Ceny w sklepach, parkach narodowych, opłaty wejściowe oraz ceny noclegów są zwykle ustalone. Za przejazd taksówkami ceny ustalamy przed ruszeniem w podróż. Ale bilety na przejazdy autokarowe są stałe.

Pamiątki z Ghany
Pamiątki z Ghany

Pamiątki z Ghany

Pamiątki z Ghany można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to pamiątki typowe dla wielu krajów afrykańskich: maski, figurki, czy obrazki, a druga kategoria to pamiątki typowe dla Ghany: bębny, materiały i stroje kente, korale i bransoletki.

Pierwsze kupimy w wielu miejscach turystycznych w całej Ghanie. Najwięcej jednak znajdziemy w stolicy na największym targu z pamiątkami, gdzie ze względu na sporą ilość turystów sprzedawcy są bardzo natarczywi, a targowanie trudne.

Pamiątki typowe dla Ghany kupimy w różnych miejscach w Ghanie. Materiały kente najlepiej jednak kupić bezpośrednio w fabrykach w Bonwire. Podczas gdy korale i bransoletki najlepiej kupić na targu w Koforidua. Ceny w tych miejscach będą znacznie niższe niż gdzie indziej.

Jeśli ciekawią Cię różne oryginalne przedmioty z drewna z Ghany – zajrzyj do mojego sklepu afrykańskiego. Znajdziesz w nim dużo interesujących masek, rzeźb i figurek wykonanych przez artystów z Ghany. Znajdziesz tu również oryginalne naturalne kosmetyki (mydła, masła) z Ghany. Gorąco polecam!

Sklep Szczyty Afryki informacja pozioma

Przykładowe ceny pamiątek z Ghany

T-shirt na lotnisku: 100 – 200 Cedi

Maski na targu: 20 – 500 Cedi

Figurki: 5 – 500 Cedi

Koszulka sportowa reprezentacji Ghany: 25 Cedi

Bębenek: 40 – 500 Cedi

Album fotograficzny ze zdjęciami z Afryki

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z różnych państw Afryki. Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżom po Tanzanii, Kenii, Ugandzie, Rwandzie i wielu innych miejscach w Afryce.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Przydatne kontakty w Ghanie

Ambasada Ghany w Berlinie

Adres: Stavangerstrasse 17 & 19, 10439 Berlin, Germany

E-mail: consular@ghanaemberlin.de

Strona: http://www.ghanaemberlin.de/

Tel: +49 305 471 490

Adventure Birding Tours

E-mail: adventurebirdingtours@gmail.com

Strona: http://adventurebirdingtours.com/

Tel: +233 271 392 937

Akomapa Village Guesthouse

Strona: https://www.facebook.com/Akomapa-Village-Art-Centre-286901148317224/

Tel: +233 243 609 945

Wli Waterfall Inn

Tel: +233 206 473 732

Big Milly’s Backyard

E-mail: bigmilly2000@hotmail.com

Strona: http://bigmilly.com/

Tel: +233 249 999 330

Tel: +233 262 999 330

Hans Cottage Botel

E-mail: info@hansbotelgh.com, arahans1@gmail.com

Strona: http://www.hansbotelgh.com/

Tel: +233 244 322 522, +233 201 864 524, +233 244 170 824

Podróże – Afryka Zachodnia – Grupa Dyskusyjna na FB

Strona: https://www.facebook.com/groups/afryka.zachodnia/

Mount Paradise Lodge

E-mail: fiakpui@yahoo.com

Strona: https://www.facebook.com/Mountain-Paradise-LODGE-1679538225432841/

Tel: +233 208 137 086

Tel: +233 244 166 226

Zdjęcia i relacja z podróży do Ghany

Zdjęcia z Ghany

Relacja z podróży do Ghany na blogu

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.