Koszt trekkingu na Ol Doinyo Lengai

Koszt trekkingu na Ol Doinyo Lengai

Koszt trekkingu na Ol Doinyo Lengai

O szacunkowych kosztach wejścia na Kilimandżaro i Mount Meru w Tanzanii przeczytać można w wielu miejscach w internecie, ale jaki jest koszt trekkingu na Ol Doinyo Lengai? Ta informacja już nie pojawia się aż tak często pomimo, że trekking na wulkan jest malowniczy i dość trudny. Z pewnością Ol Doinyo Lengai to jedno z ciekawszych i mniej popularnych miejsc, które warto zobaczyć w Tanzanii.

Przewodnik na tle wulkanu Ol Doinyo Lengai
Przewodnik na tle wulkanu Ol Doinyo Lengai

Ol Doinyo Lengai

W marcu 2018 roku po dwukrotnym zdobyciu Kilimandżaro oraz Mount Meru pomyślałem, że warto zdobyć jeszcze jedną górę w Tanzanii. Idealnie wręcz stożkowy kształt to charakterystyczny widok, który rzuca się w oczy w pobliżu jeziora Natron lub gdy schodzimy ze wspaniałych wyżyn rejonu Highlands w kierunku tego jeziora. Przez chwilę zastanawiamy się, jak w takim upale pod szczytem Ol Doinyo Lengai może utrzymać się śnieg. To oczywiście tylko złudzenie.

Wulkan jest czynny i aktywny. W jego kraterze nieustannie można zobaczyć i poczuć bulgocącą maź i wydobywające się gazy. Jego erupcje występują dość regularnie. Miały miejsce między innymi w 1966, 2007 i 2008 roku. Ol Doinyo Lengai jest jedną z najwyższych gór w Tanzanii. Ma niecałe 3000 m n.p.m. Na szczyt wędruje się nocą, aby o wschodzie słońca ujrzeć piękną panoramę okolicznych wniesień. Masajowie z Kenii i Tanzanii wierzą, że w kraterze Ol Doinyo Lengai grzmi ich bóg Ngai, co czyni górę świętą.

Skoro już wiemy gdzie znajduje się wulkan i jak wygląda przejdźmy do konkretów, czyli do planowania i organizacji podróży do Tanzanii.

Rzeka Saitoti
Rzeka Saitoti. W oddali Ol Doinyo Lengai

Planowanie podróży

Planowanie i organizacja podróży do Tanzanii jest wyzwaniem. Teoretycznie wszystko wiadomo. W internecie jest mnóstwo informacji. Największe atrakcje oczywiste: Kilimandżaro, Zanzibar, Parki Narodowe (Serengeti, Arusza, Lake Manyara, Tarangire i wiele innych), Mount Meru. Gdy przychodzi do zaplanowania szczegółów podróży pojawiają się pytania i problemy. Gdzie kupić bilety do Afryki? Kiedy lecieć? Co zobaczyć? Co zabrać w podróż? Organizować wszystko samemu, czy może skorzystać z pomocy polskiego biura podróży? A może skontaktować się z jedną z licznych tanzańskich agencji? I najważniejsze: ile to wszystko może kosztować? Czy oferta, którą dostajemy jest tania, czy droga? Przeczytajcie jak wyglądało moje planowanie i analizowanie ceny za trekking na Ol Doinyo Lengai w 2019 roku.

Wędrówka na Ol Doinyo Lengai
Wędrówka na Ol Doinyo Lengai

Planowanie trekkingu na Ol Doinyo Lengai

Mój plan zakładał pięciodniową podróż wynajętym samochodem terenowym, w której oprócz wędrówki na Ol Doinyo Lengai znalazł się niemal trzydziestokilometrowy trekking z kaldery Empakaai nad jezioro Natron. To w sposób zdecydowany podwyższyło koszt całej podróży, ponieważ do ceny trzeba było doliczyć koszt pobytu i noclegu w obszarze chronionym Ngorongoro.

Nie planowałem wjeżdżać na safari do samego krateru Ngorongoro. Przy negocjacjach zwracajcie uwagę, czy nie jest przypadkiem doliczana opłata za wjazd do krateru w wysokości 295 USD od samochodu. Jeśli nie planujecie wjeżdżać do krateru na safari tego kosztu nie powinno być, chociaż większość agencji stara się go doliczyć i zwiedzanie krateru wprowadzić do programu.

Aby obniżyć koszt możecie poprosić, aby trekking z krawędzi kaldery Empakaai nad jezioro Natron był trekkingiem jednodniowym (ponad 28 kilometrów) bez dodatkowego noclegu. Chyba, że zależy Wam na rozdzieleniu tego dystansu na dwie części. Możecie też poprosić, aby nie korzystać z transportu sprzętu na osłach. W takiej opcji samochód, którym dotrzecie do kaldery z samego rana zawiezie wszystko bezpośrednio nad jezioro Natron. A Wy dojdziecie tam wieczorem.

Zweryfikujcie też, jakie noclegi są planowane nad jeziorem Natron. Najtańszą opcją jest nocleg na publicznym kempingu. Można też nocować w warunkach bardzo komfortowych, wręcz luksusowych, droższych o kilkaset dolarów od noclegu pod namiotem. Ja wybrałem zwykły namiot.

Jeśli chodzi o transport polecam skorzystać z wynajętego samochodu z kierowcą, kucharzem i przewodnikiem. Wprawdzie będzie to spory wydatek (łącznie ponad 200 USD dziennie), ale w sposób zdecydowany skróci czas dojazdu i ułatwi wszelkie sprawy organizacyjne na miejscu.

Ile kosztuje trekking na Ol Doinyo Lengai?

Koszt trekkingu na Ol Doinyo Lengai wynosi od kilkuset do ponad tysiąca dolarów od osoby. A dokładnie? To już zależy od tego, co znajdzie się w planie poza samym trekkingiem, w jaki sposób zamierzacie podróżować, jak nocujecie, skąd zaczyna się wędrówka, ile dni zamierzacie przeznaczyć na tą część podróży do Tanzanii oraz co dodatkowego chcecie robić w czasie takiej podróży.

Nie zdziwcie się, gdy pierwsze propozycje cenowe, jakie otrzymacie będą na poziomie wyższym niż 2000 USD od osoby. To jest tylko punkt wyjścia do dalszych negocjacji i wymiany argumentów za obniżeniem standardu i ceny. I tu zaczyna się długa zabawa (korzystajcie ze wskazówek, które opisałem wyżej).

Co wchodzi w koszt trekkingu na Ol Doinyo Lengai?

Koszty, które powinniście uwzględnić przy przykładowej dwuosobowej grupie i pięciodniowym planie podróży to:

 • wynajęcie samochodu z kierowcą/przewodnikiem – 200 USD za 1 dzień,
 • pobyt na terenie obszaru chronionego Ngorongoro – około 71 USD za 1 dzień od osoby (turysty),
 • nocleg na publicznym kempingu – 10 USD za 1 noc od osoby,
 • wyżywienie – 35 USD za 1 dzień dla grupy,
 • butelkowana woda – 25 USD za całość,
 • trekking z przewodnikiem na Ol Doinyo Lengai – 100 USD od osoby,
 • zwiedzanie jeziora Natron – 20 USD od osoby,
 • trekking z przewodnikiem z kaldery Empakaai nad jezioro Natron – 60 USD,
 • trekking z przewodnikiem nad jezioro Empakaai – 40 USD,
 • wynagrodzenie kucharza – 100 USD (grupa),
 • pobyt na terenie obszaru chronionego Ngorongoro – około 40 USD (obsługa i samochód),
 • wynajęcie sprzętu kempingowego – 150 USD (grupa),
 • przejście przez kemping Acacia – 20 USD.

Minimalny całkowity koszt organizacji pięciodniowej podróży nie uwzględniając podatków, napiwków oraz ewentualnego zarobku agencji, z której usług korzystacie wynosi nie mniej niż 2072 USD za 2 osoby. Takiej kwoty jednak nigdy nie zapłacicie korzystając z usług tanzańskiej agencji. Liczcie się z ceną nie niższą niż 1250 USD od osoby. To tez będzie nieźle. Jeśli chcecie namiary na tanzańską agencję, która organizowała mój wyjazd do Tanzanii, dajcie znać mejlem (namiary w zakładce kontakt) lub w komentarzu. Podeślę namiary.

Drzemka pod kraterem
Drzemka pod kraterem Ol Doinyo Lengai

Zdjęcia i wspomnienia z trekkingu na Ol Doinyo Lengai

Wulkan Ol Doinyo Lengai zdobyłem 29 lipca 2019 roku. Zdjęcia z trekkingu na Ol Doinyo Lengai znajdziecie w galerii zdjęć z podróży do Tanzanii. Wspomnienia z wędrówki na Ol Doinyo Lengai będzie można przeczytać na blogu z podróży do Kenii i Tanzanii.

Na szczycie Ol Doinyo Lengai
Na szczycie Ol Doinyo Lengai

Album fotograficzny ze zdjęciami z Tanzanii

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z różnych państw Afryki (również z Tanzanii). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Tanzanii.

Pozostałe informacje praktyczne przed podróżą do Tanzanii

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.