Koszt trekkingu na Ol Doinyo Lengai

Koszt trekkingu na Ol Doinyo Lengai

Koszt trekkingu na Ol Doinyo Lengai

O szacunkowych kosztach wejścia na Kilimandżaro i Mount Meru w Tanzanii przeczytać można w wielu miejscach w internecie, ale jaki jest koszt trekkingu na Ol Doinyo Lengai? Ta informacja już nie pojawia się aż tak często pomimo, że trekking na wulkan jest malowniczy i dość trudny.

Przewodnik na tle wulkanu Ol Doinyo Lengai
Przewodnik na tle wulkanu Ol Doinyo Lengai

Trekking na wulkan Ol Doinyo Lengai zdecydowanie nie należy do tak popularnych aktywności jak wędrówka na Kilimandżaro lub Mount Meru, chociaż sam wulkan jest piękny, a wędrówka wymagająca. To bez wątpienia jedno z ciekawszych i mniej popularnych miejsc, które warto zobaczyć w Tanzanii.

Jeśli po lekturze tego wpisu poczujesz niedosyt informacji dotyczących planowania trekkingu na Ol Doinyo Lengai – polecam „Poradnik przed podróżą do Afryki” – świetny, kompletny i aktualny Ebook, w którym znajdziesz absolutnie wszystkie informacje, które Przydadzą Ci się podczas przygotowań do trekkingu na Ol Doinyo Lengai.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Ol Doinyo Lengai

Ol Doinyo Lengai ma niemal idealnie stożkowy kształt. Łatwo go dostrzec już z daleka, w szczególności, gdy wędrujesz z wyżyn rejonu Highlands w kierunku jeziora Natron, gdzie znajduje  się baza noclegowa. W pewnym momencie łatwo ulec złudzeniu i pomyśleć, że tuż pod szczytem wulkanu znajduje się całkiem sporo śniegu. To oczywiście nieprawda. Taki obraz spowodowany jest specyficznym kolorem skał i pyłu wulkanicznego.

Wulkan jest czynny i aktywny. W jego kraterze nieustannie można zobaczyć i poczuć bulgocącą maź i wydobywające się gazy. Jego erupcje występują dość regularnie. Miały miejsce między innymi w 1966, 2007 i 2008 roku. Ol Doinyo Lengai jest jedną z najwyższych gór w Tanzanii. Ma niecałe 3 000 m n.p.m. Na szczyt wędruje się nocą, aby o wschodzie słońca ujrzeć piękną panoramę okolicznych wniesień. Masajowie z Kenii i Tanzanii wierzą, że w kraterze Ol Doinyo Lengai grzmi ich bóg Ngai, co czyni górę świętą.

Skoro już wiesz, gdzie znajduje się wulkan i jak wygląda czas przejść do konkretów, czyli do planowania i organizacji trekkingu. Jedną z opcji, które można rozważyć jest nieco dłuższy pobyt w rejonie Highlands, podczas którego oprócz zdobycia samego wulkanu masz możliwość zobaczenia kraterów Ngorongoro (do wnętrza krateru tym razem nie planujemy wjeżdżać) oraz Empakaai, a także uczestniczenia w niemal trzydziestokilometrowym trekkingu z krateru Empakaai nad jezioro Natron. Dzięki temu zobaczysz właśnie ten widok, o którym wspomniałem wcześniej. Na całość należy przeznaczyć pięć dni.

Rzeka Saitoti
Rzeka Saitoti. W oddali Ol Doinyo Lengai

Planowanie podróży

Planowanie i organizacja podróży do Tanzanii jest wyzwaniem. Teoretycznie wszystko wiadomo. W internecie jest mnóstwo informacji. Największe atrakcje oczywiste: Kilimandżaro, Zanzibar, Parki Narodowe (Serengeti, Arusza, Lake Manyara, Tarangire i wiele innych), Mount Meru. Gdy przychodzi do zaplanowania szczegółów podróży pojawiają się pytania i problemy. Gdzie kupić bilety do Afryki? Kiedy lecieć? Co zobaczyć? Co zabrać w podróż? Organizować wszystko samemu, czy może skorzystać z pomocy polskiego biura podróży? A może skontaktować się z jedną z licznych tanzańskich agencji? I najważniejsze: ile to wszystko może kosztować? Czy oferta, którą dostajemy jest tania, czy droga? Przeczytajcie jak wyglądało moje planowanie i analizowanie ceny za trekking na Ol Doinyo Lengai w 2019 roku.

Wędrówka na Ol Doinyo Lengai
Wędrówka na Ol Doinyo Lengai

Planowanie trekkingu na Ol Doinyo Lengai

Planując taki rozszerzony wariant trekkingu na Ol Doinyo Lengai zwróć uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, jeśli nie planujesz safari w kraterze Ngorongoro, zwróć uwagę, aby w kosztorysie nie uwzględniano opłaty za wjazd do krateru w wysokości 295 USD. Tego kosztu nie powinno być. Zdarza się niestety dość często, że agencje turystyczne z automatu niemalże zakładają, że turyści chcą wjechać do krateru i doliczają dodatkową opłatę.

Aby obniżyć koszt możesz poprosić, aby trekking z krawędzi kaldery Empakaai nad jezioro Natron był trekkingiem jednodniowym (ponad 28 kilometrów) bez dodatkowego noclegu po drodze. Ten dystans jest do przejścia w jeden dzień. Jeśli jednak zależy Ci na rozdzieleniu tego marszu na dwie części – nie ma problemu.

Możesz też poprosić, aby do transportu sprzętu kempingowego i Twojego głównego bagażu (jeśli wędrujesz tylko jeden dzień) nie korzystano z osłów. To zbędna rzecz, bo samochód, którym dojedziesz do krateru Emapkaai i tak udaje się do punktu docelowego Twojego trekkingu.

Zweryfikuj też, jakie noclegi są planowane nad jeziorem Natron. Najtańszą opcją jest nocleg na publicznym kempingu. Można też nocować w warunkach bardzo komfortowych, wręcz luksusowych, droższych o kilkaset dolarów od noclegu pod namiotem. Ja wybrałbym namiot. Naprawdę wystarcza i jest znacznie tańszy.

Ile kosztuje trekking na Ol Doinyo Lengai?

Koszt trekkingu na Ol Doinyo Lengai wynosi od kilkuset do ponad tysiąca dolarów od osoby. Jego cena zależy od tego, co znajdzie się w planie poza samym trekkingiem, w jaki sposób zamierzasz podróżować, gdzie nocujesz, skąd zaczyna się wędrówka oraz ile dni chcesz na to przeznaczyć.

Nie zdziw się, gdy pierwsze propozycje cenowe, jakie otrzymasz będą na poziomie wyższym niż 2 000 USD od osoby. To jest tylko punkt wyjścia do dalszych negocjacji i wymiany argumentów za obniżeniem standardu i ceny. W tym momencie wróć do tego, co napisałem nieco wyżej, aby znaleźć argumenty do negocjacji.

Co wchodzi w koszt trekkingu na Ol Doinyo Lengai?

Koszty, który powinieneś uwzględnić, zakładając pięciodniową podróż i dwóch uczestników oraz moje sugestie, o których pisałem wcześniej:

 • wynajęcie samochodu z kierowcą/przewodnikiem: 200 USD za każdy dzień. Razem: 1 000 USD,
 • opłata za pobyt na terenie obszaru chronionego Ngorongoro: 70 USD za każdy dzień od każdego turysty. Razem: 140 USD,
 • opłata za nocleg na publicznym kempingu: 10 USD za każdą noc od każdego turysty. Razem: 40 USD,
 • koszt wyżywienia: 35 USD za każdy dzień za całą grupę. Razem: 175 USD,
 • koszt butelkowanej wody: 25 USD za całość,
 • koszt trekkingu z przewodnikiem na Ol Doinyo Lengai: 100 USD od każdej osoby. Razem: 200 USD,
 • koszt zwiedzania jeziora Natron: 20 USD od każdej osoby. Razem: 40 USD,
 • koszt trekkingu z przewodnikiem z kaldery Empakaai nad jezioro Natron: 60 USD,
 • koszt trekkingu z przewodnikiem nad jezioro Empakaai: 40 USD,
 • wynagrodzenie kucharza: 100 USD (grupa),
 • opłata za pobyt na terenie obszaru chronionego Ngorongoro (obsługa i samochód): około 40 USD,
 • koszt wynajęcia sprzętu kempingowego: 150 USD (grupa),
 • opłata za przejście przez kemping Acacia: 20 USD.

Razem: 2 030 USD (bez 18% VAT).

Dodatkowe koszty

Do kosztów tych trzeba dodać: prowizję biura podróży 100 USD (zakładam podobnie, jak w poprzednich wyliczeniach), 383 USD (18% podatek VAT) oraz 250 USD (napiwki do 10% łącznej kwoty płaconej w biurze). W związku z tym całkowity koszt organizacji pięciodniowej podróży wynosi szacunkowo nie mniej niż 2 513 USD (1 256 USD od osoby). Takiej kwoty jednak raczej nie zapłacisz korzystając z usług tanzańskiej agencji, bo przy tak małej prowizji i przy trudnym logistycznie wyzwaniu, jakim jest taka podróż, biura nie chcą się podejmować ich organizacji. Spodziewaj się raczej ceny nie niższej niż 1 300 – 1 400 USD od osoby.

Poradnik przed podróżą do Afryki – Ebook

Jeśli myślisz o podróży do Afryki i przydały Ci się informacje z tego wpisu dotyczące trekkingu na Ol Doinyo engai, mam dla Ciebie jeszcze więcej przydatnych wskazówek i porad, z których możesz skorzystać podczas planowania swojej afrykańskiej podróży. Korzystając z wielu własnych doświadczeń przygotowałem dla Ciebie „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia” w postaci czytelnego Ebooka w czterech najpopularniejszych elektronicznych formatach do pobrania: pdf, mobi, epub oraz pdf na komórkę.
Znajdziesz w nim przejrzysty komplet materiałów niezbędnych do zaplanowania podróży po Afryce, a w szczególności po Tanzanii i Kenii.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Dowiesz się, jak się przygotować, na co zwrócić uwagę przed podróżą, gdzie szukać tanich biletów lotniczych, jak uzyskać wizę, co ze szczepieniami, co zabrać w podróż do Afryki: na trekking, safari i plażowanie. Dowiesz się też, dlaczego podróżowanie po Afryce wcale nie jest tanie. Przekonasz się, co tak naprawdę składa się na wysoką cenę trekkingu na Kilimandżaro i Mount Kenya. Znajdziesz też odpowiedź na pytanie, dlaczego safari w Kenii lub Tanzanii jest drogie i w jaki sposób obniżyć nieco jego cenę. Znajdziesz tu również szczegółowe informacje na temat realnego kosztu trekkingów na Kilimandżaro, Mount Meru, Ol Doinyo Lengai i Mount Kenya. Dowiesz się też, jak ograniczyć koszty górskich wędrówek w Afryce. Poznasz proste sposoby na obniżenie ceny safari w Kenii i Tanzanii. Dowiesz się o wiele wiele więcej!

To jedyny, aktualny i kompletny tego typu praktyczny poradnik podróżniczy, który ułatwia przygotowania i planowanie wyjazdów na Czarny Ląd. Znajdziesz go w moim sklepie Szczyty Afryki. Naprawdę polecam!

Kontakty w Tanzanii

Jesteś zainteresowany kontaktem do tanzańskich biur podróży, z których usług korzystałem podczas moich trekkingów w Tanzanii? Zapytaj w komentarzu pod postem lub napisz do mnie wiadomość mejlową (robert.gondek@szczytyafryki.pl). Z przyjemnością pomogę w Twojej podróży i przekażę Ci te informacje.

Drzemka pod kraterem
Drzemka pod kraterem Ol Doinyo Lengai

Zdjęcia i wspomnienia z trekkingu na Ol Doinyo Lengai

Wulkan Ol Doinyo Lengai zdobyłem 29 lipca 2019 roku. Zdjęcia z trekkingu na Ol Doinyo Lengai znajdziesz w galerii zdjęć z podróży do Tanzanii. Wspomnienia z wędrówki na Ol Doinyo Lengai możesz przeczytać na blogu z podróży do Kenii i Tanzanii.

Na szczycie Ol Doinyo Lengai
Na szczycie Ol Doinyo Lengai

Album fotograficzny ze zdjęciami z Tanzanii

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami gór, przyrody i zwierząt z różnych państw Afryki (również z Tanzanii). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Tanzanii.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Pozostałe informacje praktyczne przed podróżą do Tanzanii

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.