Gdzie kupić tanie bilety do Afryki

Gdzie kupić tanie bilety do Afryki?

Gdzie kupić tanie bilety do Afryki?

Gdzie kupić tanie bilety lotnicze do Afryki? Przy podróżach do Afryki koszt biletów lotniczych zwykle stanowi sporą część budżetu wyjazdowego. Bilety kosztują ponad 2000 zł, a czasem nawet ponad 4000 zł. Bardzo często też posiadanie powrotnego biletu lotniczego jest jednym z warunków, aby otrzymać wizę. Tak jest na przykład podczas ubiegania się o wizę do Kamerunu, Ghany, czy Namibii.  Gdzie zatem kupić tanie bilety lotnicze do Afryki?

Ja mam zawsze kilka rozwiązań. To, z którego skorzystam zależy od tego, dokąd się wybieram. Planując podróż do Maroka, na Wyspy Zielonego Przylądka albo na Mauritius prawdopodobnie wybiorę połączenie czarterowe oferowane przez biura podróży. Wybierając się do Namibii mogę poczekać na promocję biletów lotniczych takich linii jak Qatar Airways, czy Condor. Lecąc do Tanzanii mogę skorzystać z czarterów na Zanzibar albo z częstych promocji Qatar Airways, KLM, czy Turkish Airlines. Dobre ceny biletów lotniczych do RPA, Etiopii i Kenii zdarzają się bardzo często. Myśląc o krajach francuskojęzycznych w Afryce obserwuję ofertę linii: Air France, czy Brussel Airlines.

Na bieżąco śledzę również nowości w siatkach połączeń różnych linii lotniczych. Turkish Airlines, Ethiopian Airlines i Qatar Airways mają bogatą siatkę połączeń afrykańskich i wciąż ją rozwijają.
Gdy pojawia się nowy kierunek w ich ofercie bardzo często można kupić tanie bilety do tego miejsca.
Ważne, aby ceny biletów obserwować regularnie i mniej więcej wiedzieć kiedy, które linie organizują promocje, kiedy pojawiają się nowe oferty połączeń czarterowych i kiedy ich ceny drastycznie spadają.

Bilety lotnicze do Afryki
Samolot trumna w Ghanie

Bilety na loty czarterowe do Afryki

Z Polski na pokładzie czarterowych samolotów możemy polecieć między innymi do Tanzanii, Kenii, Gambii, Maroka, Tunezji, Egiptu oraz na Madagaskar, Mauritius i Wyspy Zielonego Przylądka. Warto skorzystać z tej okazji, bo loty czarterowe to chyba okazja na najtańsze bilety do Afryki. Ja korzystałem z takiej możliwości dwukrotnie kupując bilety na Mauritius (2000 zł) i do Maroka (400 zł).

Tanie bilety na loty czarterowe do Afryki można kupić na stronach internetowych biur podróży: Rainbow Tours, Itaka, TUI. Warto czekać do ostatniej chwili. Zdarza się, że w dniu wylotu bilety do Maroka kosztują nawet 100 zł, a do Kenii około 1000 zł. Takie bilety warto też kupować od razu po pojawieniu się w ofercie biur. Wtedy można znaleźć na przykład bilety na Wyspy Zielonego Przylądka za 350 zł albo na Madagaskar za 1500 zł.

Bilety czarterowe Itaka
Bilety na loty czarterowe na stronie Itaki

Zaletą lotów czarterowych w porównaniu z tanimi liniami lotniczymi jest bagaż nadawany, którego przewóz jest wliczony w cenę biletu. O tym wiele osób zapomina.

Tanie bilety lotnicze w tradycyjnych liniach lotniczych

Polska nie posiada żadnego bezpośredniego połączenia lotniczego z Afryką obsługiwanego przez tradycyjne linie lotnicze. Większość tego typu linii oferuje połączenia z przesiadkami. Zwykle jest to jedna lub dwie w zależności od kierunku i przewoźnika. Najwięcej połączeń do Afryki można znaleźć w ofercie Ethiopian Airlines, Turkish Airlines, Qatar Airways, KLM, Lufhansie, Air France, TAP Portugal, Emirates, British Airways i Brussel Airlines. Tradycyjnymi liniami lotniczymi dostaniemy się do wszystkich państw w Afryce. Czasem koszt biletu będzie bardzo wysoki i może przekraczać nawet 5000 zł.

Te linie dość często organizują promocje na niektóre połączenia i wówczas można kupić bilety lotnicze na przykład do:

 • RPA za mniej niż 1900 zł
 • Tanzanii za około 2100 zł
 • Ugandy za około 2100 zł
 • Etiopii za mniej niż 1800 zł
 • Angoli za mniej niż 2600 zł
 • Kamerunu za mniej niż 2000 zł
 • Namibii za mniej niż 1800 zł

W przypadku linii TAP Portugal ceny wyglądają często konkurencyjnie w porównaniu z innymi przewoźnikami, ale zwykle należy doliczyć do nich opłaty za przewóz nadawanego bagażu. Warto o tym wiedzieć.

Bilety do Afryki
Mapa świata na ścianie budynku w Ghanie

Promocje biletów lotniczych do Afryki

Do najbardziej znanych okresowych promocji na bilety lotnicze należą między innymi: OH LA LA linii Air France, Dream Deals linii KLM, czy częste promocje linii Qatar Airways. W styczniu 2019 roku w ramach tych promocji można było znaleźć bilety do Johannesbura w RPA za 2162 zł, Entebbe w Ugandzie za 2422 zł, Nairobi w Kenii za 2122 zł, czy do Windhoeku w Namibii za 2643 zł.

Tanie linie lotnicze

Oferta tanich linii lotniczych jest dość uboga jeśli chodzi o Afrykę. Ogranicza się praktycznie tylko do połączeń z Marokiem (Ryanair i Wizzair). Trzeba pamiętać, że tanie linie lotnicze mają wiele opłat dodatkowych, przede wszystkim związanych z bagażem, który chcemy zabrać i sposobem płatności. To trzeba brać pod uwagę, gdy planujemy na przykład wyjazd fotograficzny. Po doliczeniu opłaty bagażowej bilety lotnicze już nie będą takie tanie.

Tanie bilety lotnicze do Afryki z Niemiec i Czech

Szukając tanich biletów do Afryki warto rozważyć połączenia z Niemiec lub z Czech. Zdarza się, że ceny takich biletów są o kilkaset złotych niższe niż analogiczne połączenia z Polski. Doliczając nawet koszt dojazdu na lotnisko poza Polską takie rozwiązanie może okazać się korzystniejsze.

Nowe kierunki

Aby kupić tani bilet lotniczy do Afryki warto raz na jakiś czas zerknąć na zapowiedzi nowych połączeń lotniczych, zarówno tradycyjnych, jak i czarterowych w ofercie biur podróży. W 2018 roku biuro Itaka zaczęło organizować wyjazdu na Madagaskar. Na początku można było znaleźć bilety do tego odległego kraju za 1500 zł. Podobnie było z Wyspami Zielonego Przylądka. Najniższa cena biletu, jaką znalazłem wynosiła 350 zł.

Tanie bilety do Afryki
Mapa świata na ścianie budynku na Galapagos

Portale informacyjne

Oprócz ogólnej wiedzy na temat połączeń lotniczych i poszukiwania tanich biletów do Afryki warto regularnie śledzić informacje podawane przez specjalistyczne portale. Często pasjonaci w tej branży dużo szybciej niż my znajdują nową promocję na interesujący nas kierunek. Dzielą się swoją wiedzą na forum albo redaktorzy portali umieszczają takie newsy na głównych stronach.

Ja obserwuję kilka portali, spośród których najczęściej przeglądam: Fly4free.pl, Loter.pl, WakacyjniPiraci.plFlipo.pl i Lastminuter

Wyszukiwarki tanich biletów lotniczych

Szukając tanich biletów bardzo często korzystam z wyszukiwarek połączeń, takich jak Skyscanner, Flipo.pl, Kayak, czy Momondo. Warto korzystać z wielu tego typu rozwiązań dlatego, że nie wszystkie wyszukiwarki znajdują połączenia wszystkich linii lotniczych, które nas interesują.

Ps.
Wszystkie przykładowe ceny, które podaję to ceny za przeloty w dwie strony.

Pozostałe informacje praktyczne przed podróżą do Afryki

Album fotograficzny ze zdjęciami z Afryki

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z różnych państw Afryki. Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżom po Tanzanii, Kenii, Ugandzie, Rwandzie i wielu innych miejscach w Afryce.

3 komentarze

 1. Ciężko jest ogólnie. Jakimś rozwiązaniem jest wykupienie taniego wypoczynku, np w Rainbow, spanie w hotelu, wypożyczenie samochodu i objeżdżanie kraju na własną rękę powrotami. Ale to działa głównie w Afryce Północnej, gdzie te wyjazdy są najtańsze.

  1. Tak, na stronach biur podróży warto też rozglądać się za całymi pakietami (nie tylko biletami czarterowymi), bo zdarzają się bardzo tanie oferty last minute w Egipcie, Tunezji, Gambii, Maroku, Kenii, czy na Zanzibarze. I masz rację, że raczej sprawdzi się taka opcja w Afryce Północnej. Chociaż na przykład w Gambii, czy w Kenii można skorzystać z jedno – dwudniowych zorganizowanych wycieczek na miejscu – to też może być dość tania opcja.

 2. Ze swej strony polecam jakdolece.pl – portal wyszukuje okazyjne oferty wakacyjne 24h na dobę przez co najlepsze oferty trafiają na stronę główną w czasie rzeczywistym. 😉

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.