Na straganie w Malawi

Informacje przed podróżą do Malawi

Informacje przed podróżą do Malawi

Informacje przed podróżą do Malawi przedstawiam na podstawie październikowej (rok 2013) podróży w ramach projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”.

Trasa podróży

Lilongwe – Mzuzu – Chitipa – Chisenga – Mafinga Hills – Karonga – Khondowe – Livingstonia – Mzuzu – Nkhotakota – Salima – Senga Bay – Mua – Cape McClear – Mangochi – Liwonde National Park – Blantyre – Mulanje Mountains – Blantyre – Lilongwe

Informacje przed podróżą do Malawi - Wyprawa do Malawi
Informacje przed podróżą do Malawi – Wyprawa do Malawi

Wiza do Malawi

Malawijską wizę wyrabiałem w ambasadzie Malawi w Berlinie. Można to zrobić składając zestaw niezbędnych dokumentów osobiście lub korespondencyjnie. Należy wypełnić wniosek w dwóch egzemplarzach, dołączyć dwa zdjęcia, kopię biletów lotniczych, paszport oraz opłatę za wizę. Strona internetowa ambasady: http://www.malawiembassy.de. Koszt dwukrotnej wizy turystycznej to 165 euro. Trzeba przewidzieć około 1 miesiąca na odesłanie paszportów z wizami z ambasady do Polski. Wniosek o wizę wbrew pozorom wcale nie jest taki prosty do wypełnienia. Można się pogubić.

Wiza do Malawi na lotnisku

Wizę można też uzyskać na lotnisku, choć część źródeł o tym nie wspomina. Żeby to zrobić trzeba jednak wejść w kontakt z jakimś lokalnym biurem podróży, które na miejscu ogarnie temat wizy i osoby na lotnisku będą wiedziały, że taka osoba ma uzyskać wizę na lotnisku. Nie wiem jak to działa w praktyce – najlepiej dopytać w malawijskich biurach. Przy wjeździe drogą lądowo można tez uzyskać czasowe pozwolenie, które należy zamienić na wizę w najbliższym możliwym miejscu. Tego również nie praktykowałem, ale wiele osób o tym pisze na forach. Zambijską wizę wyrobiłem w Lilongwe. Koszt jednokrotnej wizy 50 dolarów. Rano składamy papiery i popołudniu odbieramy wizę.

Przelot do Malawi

Bilety lotnicze do Malawi są drogie. Mi udało się kupić bilet na trasie Warszawa – Lilongwe – Warszawa z przesiadkami we Frankfurcie i Addis Ababie w jedna stronę oraz Addis Ababie i Rzymie w drugą stronę. Lot był realizowany przez Lufthansę i Ethiopian Airlines do Malawi oraz Ethiopian Airlines i Alitalię w drugą. Bilet kosztował około 3700 zł i był to najtańszy bilet jaki się przydarzył w ciągu prawie 1 roku poszukiwań! Cena regularna biletów do Malawi oscyluje pomiędzy 4000 a 5000 zł, w zależności od linii lotniczych i tego kiedy się bilet kupuje.

Bilety lotnicze do innych państw

Można też spróbować dolecieć do Tanzanii lub Zambii, do których częściej pojawiają się promocje biletów (w cenie 2000 zł – 2500 zł) i pozostałą część podróży odbyć autokarem za kilkadziesiąt dolarów. Oczywiście trzeba też przewidzieć dodatkowy koszt wiz, noclegów itp. w Zambii lub Tanzanii. Wiąże się to jednak z bardzo długą podróżą (szczególnie z Tanzanii) i dużym prawdopodobieństwem wypadku (kierowcy w Afryce niezbyt się przejmują bezpieczeństwem i przepisami drogowymi).

Informacje przed podróżą do Malawi - Restauracja w Malawi
Informacje przed podróżą do Malawi – Restauracja w Malawi

Pieniądze w Malawi

W Malawi posługujemy się malawijskimi Kwacha, ale można też w niektórych miejscach zapłacić dolarami (przy rozliczeniach za usługi w biurach podróży, noclegi, trekkingi). Podczas mojej podróży kurs dolara wynosił około 390 – 410 Kwacha i rósł. Polecam zawsze mieć ze sobą Kwacha ponieważ w innych miejscach kurs jest mniej korzystny, a sama wymiana nieco utrudniona. Ułatwia to też oczywiście zakupy na bazarach i w sklepach. Koszty utrzymania podczas podróży po Malawi zależą oczywiście od tego w jaki sposób podróżujemy, gdzie nocujemy i jakich atrakcji oczekujemy.

Cena trekkingu w Malawi

Trzydniowy trekking organizowany przez jedną z lokalnych agencji trekkingowych kosztuje 350 dolarów za osobę. W cenie jest wszystko poza ewentualnymi napojami chłodzącymi i napiwkami. Przy większej liczbie osób będzie oczywiście taniej. Dla osób podróżujących budżetowo polecam przyjazd na miejsce, do Mulanje albo Likhubuli i zorganizowanie sobie przewodnika i tragarza i noclegów na miejscu. Wyjdzie dużo taniej. Ceny są oficjalnie wypisane przy wejściu do parku. W czasie mojego pobytu 1 dzień pracy przewodnika wynosił 3500 Kwacha, 1 dzień pracy tragarza wynosił 3000 Kwacha, koszt noclegu 1000 Kwacha, a opłata za wejście do parku kilkaset Kwacha. Nie trzeba płacić za ich noclegi i wyżywienie, ale trzeba dać zaliczkę żeby sobie kupili jedzenie przed trekkingiem. W górach nie ma wielu osób. W chatkach można dostać colę za 400 Kwacha 😉

Trekking w górach Mafinga

Trekking w Mafinga Hills to już bardziej skomplikowana sprawa, bo to nie są turystyczne góry. Można je zdobyć bez pośrednictwa żadnych biur, ale jest to mocno skomplikowane. Nikt nic nie wiem na ich temat. Można też skorzystać z biura, które zorganizuje dojazd 4×4, przewodnika, który wie gdzie iść, noclegi po drodze, namiot itp. Będzie to sporo droższe, bo trzeba zapłacić za samochód, benzynę itp., ale będzie gwarancja że wejdzie się tam gdzie trzeba, bo nie ma wielu osób w Malawi, które znają Mafinga Hills. Wejść od strony zambijskiej nie praktykuje się, bo i tak zaczyna się po stronie malawijskiej. Polecam biuro, z którym ja organizowałem trekking.

Ceny w Malawi

Coca cola w sklepie kosztuje 150 Kwacha. W knajpach przeważnie 200 – 250. Najdroższa była w chatce w Mulanje Mountain – 400 Kwacha. Piwo w barze – około 250 – 700 Kwacha. Koszt obiadu (przeważnie nsima lub ryz lub frytki, mięso lub ryba, sałatka i cola) to wydatek od 800 Kwacha do około 4000 Kwacha. Oczywiście jeśli stołujemy się w podstawowych miejscach. Kiść bananów to około 400 Kwacha. Litr benzyny kosztuje około 700 Kwacha. Lokalna wódka w torebkach (100 ml) to koszt 80 Kwacha. Trzcina cukrowa (cała) od 50 do 100 Kwacha.

Informacje przed podróżą do Malawi – noclegi w Malawi – noclegi w Malawi

Baza noclegowa w Malawi jest wystarczająco rozwinięta – szczególnie w okolicach często odwiedzanych miejsc turystycznych (Lake Malawi, Mulanje Mountains, Lilongwe, Blantyre, Liwonde NP). Ceny są zróżnicowane. Popularne i luksusowe hotele są oczywiście drogie. Można jednak znaleźć hotele tańsze miejsca noclegowe. W większości miasteczek są lokalne guesthousy, gdzie płacimy za nocleg od 1000 do 5000 Kwacha. Ale warunki są bardzo różne i nazwijmy to „dla osób nie oczekujących wygód”. W hostelach, miejscach backpackerskich ceny wahają się od 4000 Kwacha wzwyż. Przykładowo cena noclegu w sześcioosobowym dormie Fat Monkeys nad jeziorem Malawi wynosi 10$ za noc. Noc w Doddles w dormie w Blantyre to 4000 Kwacha.

Informacje przed podróżą do Malawi - ciekawostki
Informacje przed podróżą do Malawi – ciekawostki

Transport w Malawi

Podróżować po Malawi można na dwa sposoby. Samochodem – co niestety nie jest tanie i jeden dzień wynajęcia samochodu to koszt pomiędzy 60 USD a 200 USD w zależności od firmy wynajmującej, naszych umiejętności negocjacyjnych i rodzaju samochodu. W Malawi jest bardzo dużo asfaltowych dróg i do większości atrakcji można się dostać asfaltową drogą. Można też podróżować lokalnymi autobusikami – matolami i rowerami. W przypadku autobusów ceny są ustalone odgórnie i występuje całkiem sprawny system rezerwacyjny. Przykładowe ceny biletów na wybranych odcinkach: Mulanje – Blantyre: 1050 Kwacha Blantyre – Lilongwe (wypasiony luksusowy piętrowy autobus): 8000 Kwacha W miastach podróżujemy rowerami i nieoznaczonymi niestety taksówkami, gdzie ceny ustalamy każdorazowo przed kursem. Cena zależy od odległości. Zazwyczaj jednak za kurs w obrębie miasta płaci się od 100 do 3000 Kwacha.

Bezpieczeństwo w Malawi

Malawi jest bezpiecznie. Powinniśmy mimo wszystko unikać poruszania się samemu w godzinach wieczornych. Ale wiadomo – jak znajdziemy się o złej porze w złym miejscu – wszystko może się zdarzyć.

Nocleg w Malawi
Nocleg w Malawi

Targowanie w Malawi

W Malawi targuje się przeważnie tylko na bazarach. W większości miejsc ceny są ustalone. Więc nie jest to takie męczące jak w Tanzanii i Kenii.

Pamiątki z Malawi – sklep afrykański z rzeźbami i maskami

Ceny są dużo niższe niż w innych afrykańskich krajach. Polecam miasteczko Mua i tamtejsza galerię. Można kupić naprawdę rewelacyjne przedmioty w cenach kilkukrotnie niższych (i ustalonych) niż w Tanzanii, czy Kenii. Wydałem około 100 dolarów na 5 masek, 4 figurki, 10 solidnych wisiorków i parę jeszcze drobnych rzeczy. A pieniądze trafiają wprost do osób, które wykonują te przedmioty. Ich nazwiska można znaleźć przy każdym przedmiocie.

Jeśli ciekawią Cię różne oryginalne przedmioty z drewna z Malawi – zajrzyj do mojego sklepu afrykańskiego. Znajdziesz w nim dużo interesujących masek, rzeźb i figurek wykonanych przez artystów z Malawi. Gorąco polecam!

Sklep Szczyty Afryki informacja pozioma

Pomoc w podróży do Malawi

W Malawi korzystałem z pomocy jednego z miejscowych biur podróży. Jeśli komuś przydałby się kontakt i pomoc w podróży po Malawi – prośba o kontakt, przekażę namiary.

Album fotograficzny ze zdjęciami z Malawi

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z różnych państw Afryki (również z Malawi). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Malawi.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Zdjęcia i relacja z podróży do Malawi

W Malawi sporo fotografowałem i pisałem. Zdjęcia z podróży do Malawi znajdziecie tu, a relację na blogu z podróży do Malawi przeczytacie tu.

2 komentarze

  1. W Malawii bylam cale wieki temu – widze, ze lokalne ceny w dolarach sie nie tak bardzo zmienily – generalnie placilam jakies 5 dolarow za nocleg w tanim hostelu albo backpackers.

  2. Ceny biletów do Malawi i całej Afryki Południowej powalają. Nie rozumiem, dlaczego aż tak drogo? Moim marzeniem jesz zwiedzenie Madagaskaru. Sprawdziłam tak szybciutko i widzę że bilety dużo tańsze niż do RPA albo do Namibii. Odległość ta samaa cena prawie połowę niższa.
    Kolejnej sprawy, której nie rozumiem to kwestia wizy. Taki kraj jak Malawi powinien wydawać wizy na granicy. Zgodzę się że wiza powinna być płatna, żeby wspomóc gospodarkę tego biednego kraju, ale po co taie problemy? Przecież Malawi powinno rozwijać turystykę. Niestety, nie mają na to nakładów, ale drobne sprawy, jak wizy można rozwiązać inaczej. Podoba mi się projekt tego bloga, Też pracuję nad blogiem, ale jakoś mi nie wychodzi. Cały czas mam problem żeby to wszystko dobrze zakodować.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.