Planowanie podróży na Zanzibar

Planowanie podróży na Zanzibar

Planowanie podróży na Zanzibar

Planujesz podróż na Zanzibar? Szukasz pomysłów na ciekawe spędzenie czasu na rajskiej afrykańskiej wyspie? Chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje podróż na Zanzibar? Gdzie kupić bilety do Afryki? Nie wiesz, co można robić na Zanzibarze? Ciekawi Cię, czy na Zanzibarze jest co zwiedzać? Kiedy lecieć? Dobrze trafiłeś. Chciałbym Ci w tym pomóc i pokazać, od czego zacząć planowanie podróży na Zanzibar.

Planowanie podróży na Zanzibar - pytania

Zanzibar można zwiedzać na wiele sposobów. I to jest pierwsza decyzja, którą powinieneś podjąć przed dalszym planowaniem. Zwiedzać samemu, czy z biurem podróży? Czy spędzić czas tylko na Zanzibarze? Czy połączyć podróż na Zanzibar z wycieczkami do innych miejsc w Tanzanii?

Jeśli po lekturze tego wpisu poczujesz niedosyt informacji dotyczących planowania podróży na Zanzibar – polecam „Poradnik przed podróżą do Afryki” – świetny, kompletny i aktualny Ebook, w którym znajdziesz absolutnie wszystkie informacje, które Przydadzą Ci się podczas przygotowań do wyprawy na Zanzibar.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Pomysł na zwiedzanie Zanzibaru jako jeden z etapów podróży do Tanzanii

Zanzibar bardzo często jest jedną z trzech części podróży do Tanzanii. W takich przypadkach najczęściej najpierw organizuje się wędrówkę na Kilimandżaro, na Mount Meru albo na obie góry. Po kilkudniowych trekkingach jest czas na spotkanie z afrykańską przyrodą podczas safari. Może to być jednodniowa wycieczka, dwudniowe safari, pięć dni wśród afrykańskich zwierząt, tydzień podróży po pięknych afrykańskich sawannach i buszu albo dowolna ilość dni, na którą się zdecydujesz. Tak naprawdę to Ty decydujesz planując podróż, ile czasu chcesz na to przeznaczyć.

Po safari przychodzi czas na prawdziwy odpoczynek i pobyt na Zanzibarze Na jednej z kilku wysp wchodzących w skład archipelagu Zanzibar oddalonego od kontynentu afrykańskiego o kilkadziesiąt kilometrów spędza się zwykle kilka dni. Dociera się tam samolotem albo promem z Dar Es Salaam. Tak w zarysie wygląda harmonogram wielu podróży do Tanzanii organizowanych indywidualnie lub z biurem podróży. Czy taki wyjazd jest dla Ciebie?

Pomysł na zwiedzanie Zanzibaru - jeden z etapów podróży do Tanzanii

Pobyt wyłącznie na Zanzibarze

A może jesteś raczej zwolennikiem drugiego wariantu i Twoim celem jest stacjonarny pobyt na jednej z dwóch największych wysp archipelagu (Pemba lub Unguja)? Tą opcję wybierają osoby szukające dłuższego odpoczynku. Taki wyjazd można bardzo łatwo zorganizować samemu, korzystając z czarterowych biletów lotniczych z Polski na Zanzibar. Można też skorzystać z oferty wielu biur podróży, które organizują pobyty na tych wyspach. Tobie wtedy pozostaje korzystanie z uroków egzotycznej wyspy, pięknej pogody, kąpieli i słońca.

Nie oznacza to, że w wersji stacjonarnej będzie nudno. Na Zanzibarze jest sporo atrakcji, których warto doświadczyć podczas tygodniowego, dwutygodniowego, a może nawet dłuższego pobytu. O tym, co warto zwiedzić na Zanzibarze, przeczytasz w kolejnych akapitach tego poradnika.

Opcja odpoczynkowa tak naprawdę nie wyklucza możliwości uczestniczenia w safari, a nawet wędrówki na Kilimandżaro. Bez większego problemu dostaniesz się promem lub samolotem na kontynentalną część Tanzanii. Korzystając z pomocy jednej z wielu tanzańskich agencji turystycznych, możesz bez trudności zrobić coś więcej, niż tylko relaks na pięknej plaży pod afrykańską palmą.

Pomysł na zwiedzanie Zanzibaru - tylko odpoczynek

Co zobaczyć na Zanzibarze? Planowanie podróży na Zanzibar

Zakładając, że już wiesz, który z wariantów pobytu na Zanzibarze wybierzesz, warto pomyśleć, co tak naprawdę można i co chcesz zobaczyć na Zanzibarze. Być może to będzie wskazówka, która pomoże w decyzji o ilości dni, które chcesz spędzić na tanzańskich wyspach.

Zastanawiasz się, co można zobaczyć na Zanzibarze? Oczywiście pierwsze skojarzenie, które się pojawia to piękne plaże, palmy, ciepły ocean. Po prostu rajska wyspa. Oczywiście to prawda. Tam jest pięknie. Pamiętaj jednak, że często to, co widać na pierwszy rzut oka zmienia się, gdy tylko przekroczysz bramę wejściową do hotelu, w którym mieszkasz i przejdziesz się uliczkami, o których trudno znaleźć wzmianki w folderach turystycznych. To właśnie tam znajduje się prawdziwy i ciekawy Zanzibar, czyli tak zwany „klimat”. Osobiście uważam, że trzeba tego doświadczyć, zagubić się nieco i wybrać się gdzieś dalej niż do baru hotelowego, na plażę albo na zorganizowaną wycieczkę. Jeśli jednak szukasz też tych najpopularniejszych i najładniejszych turystycznych miejsc Zanzibaru, przedstawię Ci kilka z nich, które pomogą Ci kontynuować planowanie podróży na Zanzibar.

Największe atrakcje na Zanzibarze – Park Narodowy Jozani Chwaka Bay

Zwiedzanie Zanzibaru warto zacząć od wycieczki do Parku Narodowego Jozani Chwaka Bay. To jedyny park narodowy, znajdujący się na wyspie Unguja (zwanej popularnie Zanzibarem). Niewielki pod względem powierzchni park obejmuje swoim obszarem las Jozani, słynący między innymi z sympatycznych endemicznych małp (gerezy trójbarwne). Można je spotkać wyłącznie w tym miejscu. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki po lesie jest również spacer drewnianymi kładkami z przewodnikiem pośród niezwykłego namorzynowego lasu. Jeśli lubisz przyrodę możesz też umówić się z przewodnikiem na indywidualny spacer po lesie, podczas którego poznasz rzadziej odwiedzane miejsca w lesie i zobaczyć więcej ptaków.

Największe atrakcje na Zanzibarze - Park Narodowy Jozani Chwaka Bay

Największe atrakcje na Zanzibarze – plantacje alg morskich

Jedną z ciekawostek związanych z Zanzibarem są liczne podwodne plantacje alg morskich. Uprawiane poletka tworzą charakterystyczny przybrzeżny krajobraz wyspy. Podczas odpływu (dość silnego w tym rejonie) spod wody wyłaniają się całe pola alg. Kobiety wędrują, aby je pielęgnować, poprawiać, zrywać i sadzić na nowo. Na brzegu można zaobserwować suszące się algi przybierające różne odcienie w zależności od stopnia wysuszenia. Warto czasem przysiąść nieco z boku i przyjrzeć się wszystkim czynnościom wykonywanym przez kobiety i pomyśleć o ich ciężkiej pracy.

Może się zdziwisz, ale algi z Zanzibaru są jednym ze składników wielu kosmetyków. Być może nawet ich używasz, bo z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne.

Największe atrakcje na Zanzibarze - podwodne plantacje alg

Największe atrakcje na Zanzibarze – snorkeling

Jeśli chciałbyś ujrzeć piękny podwodny świat – Zanzibar pozwala również na to. Wyspy otoczone są przez rafy koralowe. Jest wiele miejsc, gdzie można obserwować podwodne życie. Jest również wiele agencji, które w kilka chwil zorganizują wycieczkę dla miłośników snorkelingu albo nurkowania. Czasem wystarczy zwykła maska z rurką żeby zobaczyć piękno oceanicznego świata. O sprzęt nie musisz się martwić. Bez problemu wypożyczysz go w każdym miejscu. Możesz również nurkować. Możesz zapisać się do szkoły na kurs nurkowania. Wybór aktywności jest duży. Polecam w szczególności okolice Nyungwe, gdzie baza związana z tymi aktywnościami jest nieco lepiej zorganizowana niż w okolicy Jambiani.

Największe atrakcje na Zanzibarze - nurkowanie i snorkeling - Ile kosztuje wycieczka podróż na Zanzibar - planowanie podróży

Największe atrakcje na Zanzibarze – plantacje przypraw

Jeśli szukasz kolejnych pomysłów na uatrakcyjnienie pobytu na Zanzibarze, możesz wybrać się z wizytą do jednej z pokazowych plantacji przypraw. Mieszkańcy Zanzibaru za drobną opłatą bardzo chętnie oprowadzą po plantacji i opowiedzą o swoich uprawach. To dla nich dodatkowe źródło dochodu. A dla nas często jest to szansa, aby zobaczyć, jak rosną przyprawy, które w Polsce widzimy już w znacznym stopniu przetworzenia. Na Zanzibarze możesz dowiedzieć się i zobaczyć, jak rośnie między innymi pieprz, goździki, wanilia, czy cynamon.

Największe atrakcje na Zanzibarze – Stone Town

W 2000 roku Stone Town zostało umieszczone na światowej liście obiektów dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dlaczego?

Stone Town jest miastem niezwykłym. To tak naprawdę zabytkowa (nazwijmy ją historyczna) część miasta Zanzibar. Mieszają się tu wpływy wielu kultur, spośród których każda pozostawiła widoczny do dnia dzisiejszego ślad w architekturze, kulturze, sztuce, zwyczajach, a nawet słownictwie. Na każdym kroku można dostrzec odniesienia do kultury Swahili, perskiej, arabskiej, indyjskiej, czy europejskiej. Wędrujemy wąskimi uliczkami, zwykle nie dostępnymi dla samochodów. Otaczają nas stosunkowo wysokie domy. Mijamy place, bazary, meczety. Wszędzie dostrzegamy elementy każdej z kultur, które w przeszłości miały wpływ na to miejsce. Uwagę zwraca również charakterystyczny materiał, z którego w dużej części zbudowane są domy. To koralowiec, którego charakterystyczny czerwonawy kolor widać szczególnie wyraźnie zaraz po deszczu.

Do najbardziej znanych zabytkowych budynków w Stone Town zaliczał się wybudowany pod koniec XIX wieku Dom Cudów (House of Wonders). To jeden z pierwszych tak wysokich i niezwykle nowoczesnych budynków w Afryce. Już w XIX wieku zainstalowano w nim oświetlenie elektryczne, doprowadzono bieżąca wodę, a nawet zamontowaną pierwszą w Afryce Wschodniej windę. Niestety w grudniu 2020 roku uległ on częściowemu zniszczeniu. Spora część w niewystarczający sposób zabezpieczonych murów zawaliła się.

Co zobaczyć na Zanzibarze - pięknie rzeźbione drzwi

Muzeum Niewolnictwa w Stone Town

Z Zanzibarem wiąże się również tragiczna historia. Charakterystyczne kamienne rzeźby niewolników połączone ze sobą łańcuchami to pomnik przypominający i upamiętniający czasy niewolnictwa na Zanzibarze. Handel niewolnikami oficjalnie trwał przez ponad sześćdziesiąt lat dziewiętnastego wieku. Nieoficjalnie o wiele dłużej. Miał bardzo duży wpływ na historię współczesnego Zanzibaru. Szacuje się, że rocznie z Afryki na zanzibarski targ niewolników trafiało około 50 000 ludzi. Drugie tyle ginęło w podróży. Trafiający na Zanzibar niewolnicy trzymani byli w wąskich celach w tragicznych warunkach. Zwiedzając Stone Town można zajrzeć do Muzeum Niewolnictwa, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedza się dawne cele, słuchając jednocześnie historii tamtych czasów. Co ciekawe, w miejscu, gdzie dawniej odbywał się targ niewolników stoi obecnie katedra anglikańska. Aby poznać choć w niewielkim stopniu historię tego regionu koniecznie musisz poświęcić parę chwil na wizytę w Muzeum Niewolnictwa w Stone Town.

Ciekawe miejsca na Zanzibarze - Muzeum Niewolnictwa w Stone Town

Ile kosztuje wycieczka/podróż na Zanzibar – planowanie podróży

Planowanie podróży na Zanzibar nie może pominąć kwestii kosztów. Zależy on oczywiście od tego, na jaki plan się zdecydujesz. Poniżej przedstawię Ci kilka orientacyjnych kosztów związanych z podróżą i pobytem w Tanzanii na podstawie moich doświadczeń z 2018 roku: kolacja: 8000 – 20000 TZS, piwo w restauracji: 3000 – 5000 TZS, coca cola w sklepie: 400 TZS, Coca cola w restauracji: 1000 – 2000 TZS, woda 1 lub 1,5 l w sklepie: około 1000 TZS, jackfruit: 8000 TZS, banany: 100 TZS za sztukę, piwo bananowe: 1000 TZS, paliwo: 2250 TZS za 1 litr, nocleg w Funguni Palace Hotel (Stone Town): 20 – 35 USD za 1 osobę, nocleg w Ifa Beach Resort (Jambiani): 25 USD za 1 osobę.

Jaki jest całkowity koszt pobytu na Zanzibarze? Jeśli czekasz na dokładne informacje na temat całkowitego kosztu pobytu za Zanzibarze to napiszę szczerze, że ciężko jest go oszacować. Wszystko zależy od tego, czym jesteś zainteresowany, z jakich atrakcji będziesz korzystać, jaki standard noclegu wybierzesz, jak będziesz się przemieszczał, gdzie będziesz jadł, itd. Szacuję jednak, że łącznie z biletem z Polski przy dość oszczędnym trybie zwiedzania i indywidualnym planowaniu Twój budżet nie powinien przekroczyć około 5 000 PLN – 6 000 PLN za tygodniowy pobyt. Może nawet nieco mniej. Dwutygodniowy pobyt to moim zdaniem wydatek około 8 000 – 9 000 PLN. Oczywiście podróżowanie w większej grupie jest tańsze.

Ile kosztuje wycieczka podróż na Zanzibar - planowanie podróży

Planowanie podróży na Zanzibar – kiedy lecieć na Zanzibar

Kiedy lecieć na Zanzibar? Teoretycznie każda pora jest dobra na podróż. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Jeśli szukasz ciekawego oświetlenia, zjawiskowych chmur, burzy, ulew i dynamicznej pogody – czekaj na porę deszczową albo na okres pomiędzy porą deszczową i suchą. To może być dość uciążliwe, bo zdarzają się kilkudniowe ulewy, ale czasem pora deszczowa pomaga w fotografowaniu niezwykłych krajobrazów. To oczywiście nie jest regułą, bo ze względu na położenie archipelagu pogoda jest dynamiczna przez cały rok, a burze, ulewy, zjawiska w chmurach, piękne wschody i zachody słońca pojawiają się przez cały rok.

Podczas pory deszczowej jest zdecydowanie mniej turystów, a ceny są niższe. Pora deszczowa na Zanzibarze trwa zwykle od marca do maja oraz od października do grudnia. Zdarzają się nawet kilkutygodniowe przesunięcia, więc nie trzymaj się kurczowo tych terminów.

Jeśli jednak jesteś fanem pory suchej, słońca i w większości bezdeszczowej pogody, wybierz się na Zanzibar w porze suchej. Pora sucha na Zanzibarze trwa zwykle od końca maja do końca września oraz od stycznia do lutego. Zdarzają się nawet kilkutygodniowe przesunięcia w okresach suchych, więc też nie trzymaj się kurczowo tych terminów. Przygotuj się na wyższe ceny i większą ilość turystów na wyspach.

Gdzie szukać biletów lotniczych i wycieczek na Zanzibar – planowanie podróży

Tradycyjne linie lotnicze oferują wiele możliwości dotarcia na Zanzibar. Podróżując liniami KLM, Lufthansa, Ethiopian Airlines, czy Qatar Airways musisz się liczyć z jedną, dwoma, a nawet trzema przesiadkami. Bilety lotnicze kosztują zwykle nie mniej niż 2 300 zł za bilet w dwie strony. Od jakiegoś czasu na Zanzibar można też dolecieć na pokładzie czarterowych samolotów. Bilety na takie połączenia mogą być tańsze, szczególnie, gdy do wylotu jest niewiele czasu. Od czasu do czasu pojawiają się okazje, podczas których za bilet powrotny na odcinku Warszawa – Zanzibar zapłacisz niż 2 000 zł, a nawet poniżej 1 500 zł. Warto więc polować na takie okazje na stronach biur podróży oferujących wyjazdy na Zanzibar. Proponuję śledzić oferty pojawiające się na przykład na stronach Itaki, Rainbow, TUI i innych touroperatorów. Więcej informacji na temat biletów lotniczych do Afryki znajdziesz również w tym miejscu

Polskie biura podróży mają często też dobre ceny zorganizowanych pobytów na Zanzibarze. Jeśli nie lubisz organizować wszystkiego we własnym zakresie, szukać okazji, negocjować cen, być może ta opcja będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Zaglądaj więc regularnie na strony Itaki i innych biur podróży.

Można oczywiście również korzystać z oferty tanzańskich biur podróży i licznych agencji. W tym zakresie możesz do mnie napisać. Z chęcią przekaże Ci namiary na zaufane agencje turystyczne, które organizowały moje podróże do tej części Afryki.

Dodatkowe inspiracje przed podróżą na Zanzibar

Zanim zaczniesz szczegółowo planować swoją podróż na Zanzibar zerknij też na kilka dodatkowych praktycznych wpisów, które pomogą Ci w planowaniu tej podróży do Afryki. Po pierwsze, dowiedz się, jak zaplanować podróż do Afryki oraz spójrz na wskazówki przed podróżą do Tanzanii. Gdy już to wszystko wiesz, pomyśl, czy chcesz wędrować na Kilimandżaro albo chciałbyś przeżyć w Tanzanii safari Twoich marzeń. W obu wpisach znajdziesz wiele praktycznych informacji dotyczących planowania i kosztu tych aktywności. Jeśli już masz wszystkie niezbędne informacje w tym zakresie, czas na końcowe decyzje. Po pierwsze sprawdź, gdzie możesz kupić tanie bilety lotnicze do Afryki i co zabrać w podróż. Po lekturze wszystkich wpisów wciąż się wahasz, możesz również napisać do mnie mejla. Postaram się pomóc w miarę możliwości. Mogę również zarekomendować zaufane agencje turystyczne, które organizowały moje podróże do tej części Afryki.

Inspiracje przed podróżą na Zanzibar - planowanie podróży

Jeśli wciąż się wahasz zobacz również zdjęcia z moich podróży do Tanzanii i na Zanzibar. Możesz też przeczytać wspomnienia z mojej przedostatniej podróży do Tanzanii, podczas której odwiedziłem między innymi Zanzibar.

Poradnik przed podróżą do Afryki – Ebook

Jeśli myślisz o podróży do Afryki i przydały Ci się informacje z tego wpisu dotyczące planowania podróży na Zanzibar, mam dla Ciebie jeszcze więcej przydatnych wskazówek i porad, z których możesz skorzystać podczas planowania swojej afrykańskiej podróży. Korzystając z wielu własnych doświadczeń przygotowałem dla Ciebie „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia” w postaci czytelnego Ebooka w czterech najpopularniejszych elektronicznych formatach do pobrania: pdf, mobi, epub oraz pdf na komórkę.
Znajdziesz w nim przejrzysty komplet materiałów niezbędnych do zaplanowania podróży po Afryce, a w szczególności po Tanzanii i Kenii.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Dowiesz się, jak się przygotować, na co zwrócić uwagę przed podróżą, gdzie szukać tanich biletów lotniczych, jak uzyskać wizę, co ze szczepieniami, co zabrać w podróż do Afryki: na trekking, safari i plażowanie. Dowiesz się też, dlaczego podróżowanie po Afryce wcale nie jest tanie. Przekonasz się, co tak naprawdę składa się na wysoką cenę trekkingu na Kilimandżaro i Mount Kenya. Znajdziesz też odpowiedź na pytanie, dlaczego safari w Kenii lub Tanzanii jest drogie i w jaki sposób obniżyć nieco jego cenę. Znajdziesz tu również szczegółowe informacje na temat realnego kosztu trekkingów na Kilimandżaro, Mount Meru, Ol Doinyo Lengai i Mount Kenya. Dowiesz się też, jak ograniczyć koszty górskich wędrówek w Afryce. Poznasz proste sposoby na obniżenie ceny safari w Kenii i Tanzanii. Dowiesz się o wiele wiele więcej!

To jedyny, aktualny i kompletny tego typu praktyczny poradnik podróżniczy, który ułatwia przygotowania i planowanie wyjazdów na Czarny Ląd. Znajdziesz go tu: w moim sklepie Szczyty Afryki. Naprawdę polecam!

Kontakty w Tanzanii

Poniżej możesz sprawdzić koszt wyjazdów na Zanzibar organizowanych przez wyspecjalizowane biura podróży. Może zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich. Tak, czy inaczej pamiętaj o targowaniu się!

Jesteś zainteresowany kontaktem do tanzańskich biur podróży, z których usług korzystałem podczas moich podróży po tym kraju? Zapytaj w komentarzu pod postem lub napisz do mnie wiadomość mejlową (robert.gondek@szczytyafryki.pl). Z przyjemnością pomogę w Twojej podróży i przekażę Ci te informacje.

Album fotograficzny ze zdjęciami z Tanzanii

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami przyrody, zwierząt i gór z różnych państw Afryki (również z Tanzanii). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Tanzanii.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Niniejszy wpis jest sponsorowany i promuje ofertę firmy Nowa Itaka Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu przy ul. Reymonta 39.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.