Pieniądze w Etiopii

Koszty podróży do Etiopii, informacje praktyczne, wskazówki, ceny

Koszty podróży do Etiopii, informacje praktyczne, wskazówki, ceny

Ciekawy jesteś, jakie są koszty podróży do Etiopii? W związku z tym poniżej znajdziesz trochę praktycznych informacji na temat Etiopii na podstawie doświadczeń ze styczniowej podróży z 2016 roku.

Trasa mojej podróży po Etiopii

Addis Abeba – Gonder – Debark – Semien Mountains (Sankober – Geech – Chenek – Ambiko – Ras Dashen – Ambiko) – Debark – Aksum – Mekele – kotlina Danakilska (Hammade Ela – jezioro Assal – Dallol – Erta Ale) – Mekele – Addis Abeba

Trasa podróży do Etiopii
Trasa podróży do Etiopii

Koszty podróży do Etiopii: Wizy do Etiopii

Wizy turystyczne Polacy mogą uzyskać na lotnisku w Addis Abebie, a koszt wizy wynosi 50 USD.

Pieniądze w Etiopii

1 USD (wg kursu ze stycznia 2016) = 22 birry.

Koszty podróży do Etiopii: Bilety lotnicze do Etiopii

Bilety lotnicze do Etiopii są tanie. Regularne ceny oscylują w okolicach nieco ponad 2000 zł. Mój bilet kosztował około 1950 zł. Podróżowałem tureckimi liniami.

Najtańsze bilety jakie widziałem w przeciągu ostatnich kilku lat z Polski kosztowały około 1500 zł. Zwykle jednak promocje pozwalają na kupno biletu w cenie około 1700 – 1900 zł. Najlepsze ceny zwykle oferują linie Ethiopian Airlines i Turkish Airlines. Gdy kupimy bilety w Ethiopian Airlines mamy możliwość uzyskania sporych zniżek na przeloty lokalne, z których warto skorzystać, bo pozwalają w krótkim czasie przemieścić się na spore odległości. W Etiopii korzystałem z dwóch połączeń lotniczych na trasie Addis Abeba – Gonder oraz Mekele – Addis Abeba. Za bilety zapłaciłem 1700 zł. Drogo, bo kupowane w ostatniej chwili i bez biletu do Etiopii kupionego w Ethiopian Airlines.

Tu znajdziecie informacje, gdzie kupić tanie bilety do Afryki.

Ceny w Etiopii

Do Etiopii warto zabrać dolary, którymi zapłacimy za większość zorganizowanych atrakcji typu wynajęcie samochodu, trekking, wycieczki. Jeśli ktoś nie korzysta z tego typu usług warto zamienić dolary na birry już w Addis Abebie, bo w większości miejsc poza stolicą możemy mieć z tym problem, podobnie jak z płaceniem dolarami. Oficjalny kurs na lotnisku/w bankach jest o około 1 birr słabszy za 1 USD niż przy wymianie na czarnym rynku.

Koszty podróży do Etiopii. Pieniądze w Etiopii
Pieniądze w Etiopii

Przykładowe ceny za turystyczne atrakcje w Etiopii

Kotlina Danakilska. Za czterodniową wycieczkę w konwoju kilkunastu samochodów płaciliśmy 480 USD za osobę. Można się jednak stargować do 400 USD za osobę.

Za trekking na Ras Dashen zapłaciliśmy 650 USD za osobę. Chociaż przed wyjazdem proponowane ceny wahały się pomiędzy 900, a 2000 USD. Trekking można jednak zorganizować taniej we własnym zakresie., a ceny widnieją przy wejściu do siedziby Parku Narodowego w Debarku. Przy 2 osobach myślę, że cena za 7 dniowy trekking może wynieść około 300 USD za 1 osobę.

Inne przykładowe ceny w Etiopii

Coca cola: 10 – 40 birrów

Mała woda: 6 birrów

Indżera z dodatkami: 30 – 100 birrów

Kawa: 5 – 10 birrów

Piwo: 15 – 30 birrów

Przejazd taksówką z Mekele na lotnisko: 160 birrów

Przejazd taksówką z Addis Abeba na lotnisko: 400 birrów

Karta telefoniczna + impulsy: 115 birrów

Tut tuk w Gonder: 35 birrów

Mydło: 5 – 10 birrów

Klapki: 40 birrów

Płyty (6): 500 birrów

Tedż (butelka): 60 birrów

Dres: 400 birrów

10 krzyżyków drewnianych: 27 birrów

Czapka, mały pojemnik (pamiątki w górach): 150 birrów

Krzyżyk, moneta, dżelady z gliny (pamiątki w górach): 200 birrów

Trzcina cukrowa: 10 birrów

Chusta (pamiątka w Addis Abebie): 150 birrów

4 filiżanki z glinianymi podstawkami, 2 chustki, kilkanaście bransoletek (pamiątki w Addis Abebie): 1000 birrów

T-shirt: 170 birrów

Hamburger, cola, sok z bananów w Addis Abebie: 120 birrów

Koszty podróży do Etiopii: noclegi w Etiopii

Baza noclegowa w Etiopie jest nieźle rozwinięta, ale większość miejsc budzi sporo zastrzeżeń pod względem higieny. Spotyka się sporo brudu, pcheł itp.. Podczas trekkingu śpimy w namiotach. Podczas wycieczki do kotliny Danakilskiej w cenie imprezy są 3 noclegi. W Hammade Ela na łóżkach pod gwiazdami. Drugiego dnia w zbiorowych pokojach na materacach. A trzeciego dnia na materacach pod chmurką na krawędzi wulkanu Erta Ale.

Koszty podróży do Etiopii. Nocleg w Górach Semien
Nocleg w Górach Semien

Przykładowe ceny noclegów w Etiopii

Przykładowe ceny za pokój za 1 noc:

Addis Abeba: Itegue Taitu Hotel

https://www.facebook.com/taituhotel/

Cena około 400 birrów za pokój

Gonder: Florida Hotel

Cena około 400 birrów za pokój

Debark: Sona Hotel

Cena około 740 birrów za pokój

Mekele: Moringa Hotel

Cena od 400 do 600 birrów za pokój

Transport w Etiopii

Większe odległości warto pokonywać samolotami, które pozwolą oszczędzić trochę czasu i nie są aż tak drogie, jeśli ma się bilety Ethiopian Airlines i kupuje bilety na miejscu w Etiopii. Gdy brak możliwości skorzystania z połączenia lotniczego, a trzeba się szybko gdzieś dostać można spróbować zorganizować przejazd samochodem. Za przejazd z Debarku do Mekele (1 dzień) płaciliśmy po 100 USD od osoby. Niezależnie od liczby osób.

Koszt wynajęcia samochodu zaczyna się od 140 USD za dzień (ale trzeba go wynająć przynajmniej na kilka dni). Na krótszych dystansach warto podróżować transportem publicznym. To tani sposób podróżowania, ale zajmujący sporo czasu. Pozwala jednak na super kontakt z mieszkańcami Etiopii.

Drogi w Etiopii są w coraz lepszym stanie, ale na niektórych odcinkach trzeba przewidzieć średnią prędkość około 20 km/h. Ruch jest prawostronny. Na drogach nie zbyt wielu samochodów. Tylko w Addis Abebie jest nieco ciaśniej.

Podróż w Górach Semien
Podróż w Górach Semien

Bezpieczeństwo w Etiopii

W Etiopii czułem się bardzo bezpiecznie. Aczkolwiek obowiązkowo na trekkingu musieliśmy mieć ze sobą skauta ze strzelbą. Podczas pobytu w rejonie kotliny Danakilskiej konieczna była organizacja permitów, podróżowanie w konwojach oraz towarzystwo żołnierzy, policjantów afarskich i czasem dodatkowo Afarów z karabinami. Tak więc z punktu widzenia turysty nie czuliśmy żeby było jakieś zagrożenie. Albo po prostu tego nie widzieliśmy.

Pamiątki z Etiopii
Pamiątki z Etiopii

Targowanie w Etiopii

Targować trzeba się wszędzie. Dlatego organizując wycieczki przez internet, na bazarach, kupując bilety na autobusie pamiętajcie o negocjowaniu cen.

Pamiątki z Etiopii

Trochę pamiątek przywieźliśmy z gór. I te pamiątki wspominam najmilej, bo żeby je sprzedać dzieciaki wchodziły na przełęcze wkładając w to wysiłek. Podczas gdy w innych miejscach, już turystycznych ceny rosły nawet kilkukrotnie. W Addis Abebie, w pobliżu ulicy Churchilla jest sporo sklepów z pamiątkami. W Aksum obok obelisków również. Ale ceny są wysokie – turystyczne – do targowania.

Jeżeli lubisz oryginalne przedmioty i pamiątki prosto z Afryki – zajrzyj też do mojego afrykańskiego sklepu Szczyty Afryki i pośród kilkuset oryginalnych dzieł z Afryki znajdź dla siebie wyjątkową drewnianą rzeźbę, maskę albo afrykańską dekorację prosto z Etiopii. Na pewno znajdziesz coś ciekawego dla siebie.

Sklep Szczyty Afryki informacja pozioma

Przydatne kontakty w Etiopii

Kontakty

Biura podróży/organizacje:

Sharyem-tours-Ethiopia

Yemane Taye

Piassa Taitu Hotel Room No. 210, Addis Ababa, Ethiopia

Tel: +251-111-113636, +251-911-402905, +251-111-560788

E-mail: sharyemethiopia@gmail.com

www.sharyemtoursethiopia.com

Album fotograficzny ze zdjęciami z Etiopii

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z różnych państw Afryki (również z Etiopii). Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżowaniu po Etiopii.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Zdjęcia i relacja z podróży do Etiopii

Poszczególne odcinki relacji z Etiopii znajdziecie tu: Relacja z Etiopii na blogu.

Zdjęcia z trekkingu i z podróży do Etiopii znajdziecie w galerii: Etiopia 2016.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.