Pamiątkowe dolary z Zimbabwe

Koszt podróży do Zimbabwe

Koszt podróży do Zimbabwe

Koszt podróży do Zimbabwe nie jest wysoki, o ile nie wybieramy się do miejsc popularnych wśród turystów. Ciekawi jesteście, ile kosztowała moja podróż do Zimbabwe? Zanim podam szczegółowe koszty i ceny z wielką przyjemnością muszę napisać, że był to jeden z najbardziej przyjaznych w podróżowaniu krajów w Afryce. I jeśli miał ponownie wybrać się do Zimbabwe – zrobiłbym to bez wahania – nawet pomimo niepewnej sytuacji politycznej. Poniżej znajdziecie informacje praktyczne dotyczące Zimbabwe na podstawie moich oświadczeń z podróży z sierpnia i września 2017 roku.

Trasa mojej podróży po Zimbabwe

Harare – Mutare – Chimanimani – Mount Binga – Juliasdale – Mount Nyangani – Harare –  Park Narodowy Mana Pools – Harare – Victoria Falls – Botswana (Park Narodowy Chobe) – Harare

Koszt podróży do Zimbabwe – wizy do Zimbabwe

Wizy do Zimbabwe bez problemu otrzymujemy na granicy/lotnisku w Zimbabwe. Koszt dwukrotnej wizy (polecam, gdy ktoś wybiera się również do Botswany lub Zambii na kilka dni) wynosi 45 USD, a koszt wizy jednorazowej wynosi 30 USD. Warto też rozważyć zakup tak zwanej KAZA UNI-VISA na jeden miesiąc kosztującej 50 USD i uprawniającej do nieograniczonej liczby wjazdów do Zimbabwe i Zambii w okresie 30 dno oraz wypad do Botswany, gdy przekracza się granicę w Kasane.

Koszt podróży do Zimbabwe - wiza Zimbabwe
Wiza Zimbabwe

Pieniądze w Zimbabwe

W Zimbabwe posługujemy się amerykańskimi dolarami oraz bonami wydawanymi przez Bank w Zimbabwe wymienialnymi na USD w relacji 1:1. Uwaga! Występuje jednak permanentny brak gotówki dlatego koniecznie należy się zaopatrzyć w wystarczającą liczbę banknotów 1, 2 i 5 dolarowych. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nie otrzymamy reszty za kupowane towary (również w supermarketach).

Koszt podróży do Zimbabwe – bilety lotnicze do Zimbabwe

Bilety lotnicze do Zimbabwe pojawiają się od czasu do czasu w promocjach. Przynajmniej kilka razy w roku można kupić powrotne bilety z Polski do Harare za około 2400 zł. Promocji szukamy w popularnych wyszukiwarkach biletów lotniczych. Mój bilet kosztował około 3394 zł. Dlaczego tak drogo? Dlatego, że zależało mi na podróży w konkretnym terminie – wtedy o dobrą cenę jest ciężko. Podróżowałem etiopskimi liniami Ethiopian Airlines z bardzo krótkimi przesiadkami w Wiedniu i Addis Abebie, a swoją drogą etiopskie linie lotnicze uważam za najlepsze, którymi podróżowałem do Afryki.

Do Zimbabwe można tez dolecieć korzystając z pojawiających się często promocji lotów do RPA (Johannesburg) i stamtąd do Harare dolecieć tanią linią Fast Jet.

Koszt podróży do Zimbabwe – ceny w Zimbabwe

Ceny w Zimbabwe są porównywalne do cen w Polsce. Jeśli jednak zamierzamy wybrać się do miejsc popularnych i wciąż często odwiedzanych przez turystów – niestety nie są to najtańsze atrakcje. Dlatego na wyższe ceny na pewno należy się przygotować w okolicy Wodospadów Wiktorii.

Koszt podróży do Zimbabwe
Pamiątkowe dolary z Zimbabwe

Przykładowe ceny w Zimbabwe

Pobyt w Parku Narodowym Mana Pools (5 nocy, All Inclusive pobyt na kempingu Nyamepi pod namiotami obejmujący noclegi, sprzęt kempingowy, pobyt w parku, fantastyczne jedzenie, napoje, w tym również napoje alkoholowe, a także wynajęcie samochodu z przewodnikiem): 240 USD za noc dla 1 osoby, transport z Marongora na kemping Nyamepi: 100 USD w jedną stronę, lot helikopterem nad wodospadami Wiktorii – charter na 30 minut: 600 USD, skok na bungee w Victoria Falls: 160 USD, rafting rzeką Zambezi: 120 USD, film z raftingu: 50 USD, zip Line w Victoria Falls: 70 USD, safari w Parku Narodowym Chobe (2 dni, 1 noc): 200 – 360 USD/1 osoba, rejs z fotografowaniem ptaków na rzece Zambezi: 55 USD/osoba.

Trekking na Mount Binga: przewodnik: 25 USD/1 dzień, opłata parkowa: 3 lub 10 USD/1 dzień, nocleg w Parku Narodowym Chimanimani: 9 USD, przejazd taksówką z Chimanimani do Base Camp: 15 USD w 1 stronę, trekking na Mount Nyangani: przewodnik: 5 USD/1 godzina (potrzeba około 3 – 5 godzin), opłata parkowa: 10 USD/1 dzień, wjazd samochodu: 5 USD, przejazd taksówką z Juliasdale na parking pod Mount Nyangani: 20 USD w 1 stronę, obiad w restauracji Boma w Victoria Falls: 40 USD, bilet wstępu na wodospady Wiktorii: 30 USD, bilet wstępu na wodospady Wiktorii nocą: 40 USD, wycieczka nad wodospad Mutarazi: 90 USD/1 osoba.

Inne przykładowe ceny w Zimbabwe

Paliwo: 1,2 – 1,3 USD za litr, banany: 1 USD za kiść, woda mała: 0,5 USD, konserwa mięsna: 1,25 USd, bułka: 0,5 USD, wino Four Cousins: 9 USD, 6 jajek: 1 USD, coca cola 0,3l: 0,5 USD, pizza w Heaven Lodge: 8 – 12 USD, chleb tostowy: 0,9 USD, małe pączki: 0,2 USD, frytki + kurczak na stacji w Juliasdale: 1,5 USD, obiad w hotelu w Juliasdale (mięsa, frytki); 10 USD, płyta CD: 0,5 USD, biltong: 3 USD za 100g, coca cola – 2 litry: 2,2 USD, piwo: 1,3 USD, napój w puszce: 0,45 USD, pizza w Pizza Inn: 6 – 12 USD, koszulka na lotnisku: 20 – 25 USD, cukier: 1,8 USD za 2 kg, sól: 1,8 USD za 2 kg.

Noclegi w Zimbabwe

Baza noclegowa w Zimbabwe może być bardzo luksusowa, niezła lub słaba. Wybór istnieje. Wiele kiedyś dobrze funkcjonujących miejsc dla backpackersów jest obecnie w kiepskiej kondycji, aczkolwiek wciąż istnieją. Największy wybór bazy noclegowej znajduje się w okolicach Victoria Falls.

Przykładowe ceny noclegów w Zimbabwe

Chimanimani: Heaven Lodge

Cena: 25 USD za dwuosobowy pokój

Mutare: Homestead Guesthouse

Cena: 30 USD za dwuosobowy pokój

Victoria Falls: Victoria Falls Rest Camp & Lodges

Cena: 46 USD za dwuosobowy bungalow

Juliasdale: Montclair Hotel & Casino

Cena: 55 USD za dwuosobowy pokój

Koszt podróży do Zimbabwe - nocleg
Nocleg w Mutare

Transport w Zimbabwe

Podróżowanie po Zimbabwe jest proste. Drogi są bardzo dobre, w większości asfaltowe, choć zaczynają powoli wymagać napraw. Na drogach spotykamy też liczne kontrole policyjne, podczas których policjanci wyłudzają łapówki za najdrobniejsze uchybienie.

Istnieje doskonale rozwinięta sieć autobusowa od autobusów nieco wyższej klasy do minibusów i tak zwanych chicken busów. Należy pamiętać, że w większości przypadków autobus odjeżdża dopiero, gdy ma komplet pasażerów na pokładzie, więc czasem czekamy nawet dwie godziny na odjazd. Wyjątkiem są autobusy klasy wyższej, które mają nieco mniej opóźnienia. Jazda chicken busami jest przygodą i trwa wiecznie. W miastach jest zawsze kilka dworców. Każdy obsługuje inne kierunki.

Łatwo podróżować na pace, czy autostopem. Połączenia lotnicze nie są zbyt dobrze rozwinięte, choć można polecieć tanimi liniami Fast Jet to RPA albo Zimbabwe Airlines z Harare do Vic Falls.

Jest też linia kolejowa, z której nie korzystaliśmy. Można również wynająć prywatny transport. To jest jednak bardzo drogie.

Przykładowe ceny przejazdów w Zimbabwe

Autobus z Harare do Mutare (Tende Bus): 7 USD, przejazd chicken – busem z Mutare do Juliasdale: 5 USD, przejazd autobusem z Chimanimani do Mutare: 5 USD, wynajęcie samochodu z kierowcą z Harare do Marongora: 250 USD, przejazdy taksówką po miastach: około 5 USD, przejazdy minibusami miejskimi: 0,5 USD, przejazd na pace z Juliasdale do Harare: 8 USD, wynajęcie samochodu z kierowcą na kilka godzin w Vic Falls: 40 USD, przejazd nocnym autobusem Luxury Extracity Bus z Harare do Vic Falls: 30 USD lub 25 USD.

Podróżowanie po Zimbabwe – awaria chicken - busa
Podróżowanie po Zimbabwe – awaria chicken – busa

Bezpieczeństwo w Zimbabwe

W Zimbabwe czułem się bezpiecznie, choć unikałem nocnego wędrowania po miastach. Turystów jest niewielu i mieszkańcy Zimbabwe szczerze się cieszą i mówią o tym wprost, gdy turyści się pojawiają, bo to szansa na napływ gotówki. Słyszeliśmy też kilka opowieści o kradzieżach, ale w większości były to kradzieże na własne życzenie, gdy ktoś prowokował niebezpieczne sytuacje. Tradycyjnie należy pamiętać o unikaniu nocnych wędrówek po miastach.

Targowanie w Zimbabwe

Targowanie podczas kupowania pamiątek jest obowiązkowe, bo na pewno zaproponują nam ceny wyższe niż prawdziwe. Ile utargować się da? Nigdy nie wiadomo. Czasem nawet 90%. W sklepach i na kempingach ceny są ustalone. Zawsze ustalamy ceny za przejazd taksówkami przed ruszeniem w podróż. Bilety na przejazdy autokarowe są stałe. Nie spotkaliśmy się też z żadną próbą oszustwa przy kupowaniu biletów, itp.

Pamiątki z Zimbabwe

W Zimbabwe nie ma aktualnie wielu turystów poza Vic Falls i kilkoma Parkami Narodowymi. Dlatego pamiątki kupimy w niewielu miejscach. Oprócz tradycyjnej tandety, jaka pojawia się w wielu krajach afrykańskich są rzeczy ciekawe. Po pierwsze w kilku (niestety drogich) sklepach w Harare kupimy fantastycznie zdobioną kolorową porcelaną, a oprócz tego warto przywieźć bardzo charakterystyczne druciane rzeźby z kolorowymi koralikami (kwiaty, zwierzęta, samochody i wiele innych). Na pewno trzeba też pomyśleć o drewnianych wyrobach oraz o dawnych wielomilionowych banknotach funkcjonujących w Zimbabwe.

Jeśli ciekawią Cię różne oryginalne przedmioty z drewna z Zimbabwe – zajrzyj do mojego sklepu afrykańskiego. Znajdziesz w nim dużo interesujących masek, rzeźb i figurek wykonanych przez artystów z Zimbabwe. Gorąco polecam!

Pamiątki z Zimbabwe
Pamiątki z Zimbabwe

Koszt podróży do Zimbabwe – przykładowe ceny pamiątek z Zimbabwe

Stare banknoty: 0,1 – 1 USD, ceramiczne kieliszki: 15 USD/sztuka, szmaciana małpka: 15 USD, płyty z muzyką: 0,5 USD, pocztówki: 1 – 2 USD, wisiorki: 1 – 2 USD, maski: 5-20 USD, drewniane miseczki: 2 – 10 USD, obrazek malowany: 5 USD, t-shirt na lotnisku: 20 – 25 USD.

Jeżeli lubisz oryginalne przedmioty i pamiątki prosto z Afryki – zajrzyj też do mojego afrykańskiego sklepu Szczyty Afryki i pośród kilkuset oryginalnych dzieł z Afryki znajdź dla siebie wyjątkową drewnianą rzeźbę, maskę albo afrykańską dekorację prosto z Zimbabwe. Na pewno znajdziesz coś ciekawego dla siebie.

Sklep Szczyty Afryki informacja pozioma

Album fotograficzny ze zdjęciami z Afryki

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z różnych państw Afryki. Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżom po Tanzanii, Kenii, Ugandzie, Rwandzie i wielu innych miejscach w Afryce.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Przydatne kontakty w Zimbabwe

Poniżej możesz sprawdzić koszt wyjazdów do Zimbabwe organizowanych przez wyspecjalizowane biura podróży. Może zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednego z nich. Tak, czy inaczej pamiętaj o targowaniu się!

Konsulat honorowy RP w Harare

Konsul honorowy: dr Krystyna Grabowska,

Zimbabwe, Harare, 20 Plagis Avenue, Alex Park, P.O. Box 2538

Tel: +263 47 44 893 , +263 772 61 24 70

E-mail: socrates77@wp.pl, pl.hre77@gmail.com

Dardley Dart Tafuruka – przewodnik w Mana Pools National Park

126 Lakeview Road , Karoi, Zimbabwe

E-mail: tdardley@yahoo.com

Tel: +263 774 338 420

Heaven Lodge – nocleg w Chimanimani

E-mail: enquiries@heavenlodge.com

Strona: http://www.heavenlodge.com/

Tel: Allen: +263 (0) 77 590 4679, Emmanuel: +263 (0) 77 586 1228

Montclair Hotel & Casino – nocleg w Juliasdale

E-mail: reservations@montclair.co.zw

Strona: http://www.montclair.co.zw/

Tel: +263 229 208 2441-5

Victoria Falls RestCamp & Lodges – nocleg w Victoria Falls

E-mail: reservations@restcamp.co.zw

Strona:

Tel: +263 773 496 695

Shumba Shuttle – wynajem samochodów z kierowcą

E-mail: info@shumbashuttle.co.zw

Strona:

Tel: +263 772 347 897

Wild Horizons – jedna z firm organizujących raftingi

E-mail: lodges@wildhorizons.co.zw

Strona: http://www.wildhorizons.co.za/

Tel: + +263 774 749 965

Joy Moyo – dziewczyna z Vic Falls, niezwykle pomocna w pozyskiwaniu informacji dotyczących pobytu w Vic Falls

Backpackers Bazaar, Victoria Falls

E-mail: joy@backpackers.co.zw

Strona:

Tel: +263 773 930 244

Bonisair – firma organizująca loty helikopterami nad wodospadami Wiktorii

E-mail: res@bonisair.com

Strona: http://www.bonisair.com/

Tel: +263 774 752 487

Zdjęcia i relacja z podróży do Zimbabwe i Botswany

Relację z podróży do Zimbabwe znajdziecie tu: Relacja z podróży do Zimbabwe na blogu

Galeria zdjęć z podróży do Zimbabwe do obejrzenia tu: Zdjęcia z Zimbabwe

Galeria zdjęć z podróży do Botswany do obejrzenia tu: Zdjęcia z Botswany

3 komentarze

  1. ciekawe, że w krajach z zamordyzmem politycznym bardzo często ludzie są najbardziej przyjaźni turystom…

  2. Super przydatne informacje! 🙂
    A jakie szczepienia bezwzglednie Pan proponuje wykonać przed wyjazdem do Zimbabwe? (Planuję podróż czerwiec lub sierpień)

    1. Nie jestem specjalistą jeśli chodzi o szczepienia. W tej sprawie zawsz3 proponuje kontakt z lekarzami specjalistami od chorób tropikalnych. Jeżeli chodzi o mnie, jestem zaszczepiony na to, na co można się zaszczepić. Nie tylko na to, co bezwzględnie trzeba. Pozdrawiam i życzę udanej podróży!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.