Najciekawsze miejsca w Afryce - Wulkan Dallol w Etiopii

Najciekawsze miejsca w Afryce

Najciekawsze miejsca w Afryce

Najciekawsze miejsca w Afryce? Trudny wybór. Afryka jest niezwykle różnorodna, kolorowa i z pewnością każdego interesuje w niej coś innego. Ja, wybierając najciekawsze miejsca kieruję się w stronę przyrody. Biorę pod uwagę tylko miejsca, które widziałem osobiście. W przeciwnym razie zestawienie byłoby niewiarygodne. Atrakcje, o których piszę nie są rankingiem. Można w zasadzie napisać, że to mój subiektywny wybór dziesięciu najciekawszych miejsc w Afryce uszeregowanych w kolejności alfabetycznej.

Delta rzeki Okawango w Botswanie

Gdy pomyślałem o podróży do Botswany wiedziałem, że obowiązkowo muszę zobaczyć rozlewiska rzeki Okawango. To wyjątkowe miejsce. Jedno z wielu na tej liście wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO (w 2014 roku). Na obszarze o powierzchni bliskiej 20 000 km kwadratowych zobaczymy największe na świecie śródlądowe rozlewiska rzeczne. Rzeki, kanały, jeziora, bagna i wyspy. Wszystko w pięknych kolorach, zmieniających się co kilkaset metrów.

Najlepiej deltę Okawango podziwiać z góry. A jeszcze lepiej z kilku perspektyw. Warto wybrać się na godzinny lot helikopterem lub awionetką. Zobaczymy deltę z góry. Ciekawym doświadczeniem jest spływ mokoro (niewielką łódeczką) wąskimi kanałami pośród wysokich traw i papirusów. I na koniec tradycyjne, najlepiej kilkudniowe safari pośród rozlewisk. Ujrzymy zwierzęta: stada słoni i bawołów, polujące likaony, antylopy liczi, lwy, lamparty i wiele innych oraz niezliczone ilości ptactwa. Setki gatunków ssaków, ptaków, gadów i płazów. Takie wspomnienia na długo pozostają w naszej pamięci. Zdjęcia z Botswany.

Najciekawsze miejsca w Afryce - Delta rzeki Okawango w Botswanie
Delta rzeki Okawango w Botswanie.

Goryle górskie w Rwandzie

Goryle górskie – największe małpy Afryki. Żyją w wysokich górach w Rwandzie, Ugandzie i Demokratycznej Republice Konga. Zobaczymy je tylko w dwóch miejscach: na styku Parku Narodowego Wirunga w DR Kongo, Parku Narodowego Wulkanów w Rwandzie i Parku Narodowego Rwenzori w Ugandzie oraz w Parku Narodowym Bwindi w Ugandzie. Niestety są poważnie zagrożone wyginięciem. Jest ich zaledwie ponad 1000. Żyją w stadach liczących od kilku do kilkunastu osobników. Samice, małe gorylątka, samce i w każdej grupie ten najważniejszy: srebrzystogrzbiety, czyli samiec dominujący.

Kilka rodzin żyjących na wolności zostało przygotowanych do obecności człowiek w pobliżu. Możemy do nich podejść na odległość nawet siedmiu metrów i spojrzeć im prosto w oczy. Gwarantuję, że spotkanie oko w oko z gorylem górskim pozostanie na długo w pamięci. Zdjęcia z Rwandy.

Najciekawsze miejsca w Afryce - Goryle górskie w Rwandzie
Goryle górskie w Rwandzie.

Najciekawsze miejsca w Afryce – Góry Księżycowe w Ugandzie

Gdy przygotowywałem się do podróży w Góry Księżycowe w Ugandzie czytałem relacje osób, które były tam wcześniej. Większość z nich opisywała to miejsce, jako krainę pełną bagien, deszczu, mgieł i chmur z niewielką szansą na ładne widoki. Czyli nieciekawie. Jednak nie zawsze tak jest. Po przejściu siedmiodniowego trekkingu i zdobyciu najwyższej góry w Ugandzie okazało się, że moje doświadczenia były całkowicie inne, bo pogoda była wyjątkowa i inna niż zwykle.

Dzięki temu zobaczyłem piękne krajobrazy. Góry Księżycowe to bajecznie kolorowe miejsce. Brązy mieszają się z zielenią, szarością i żółcią, a to wszystko ozdabia biel kilku lodowców i błękit nieba.
Oczywiście, o ile pogoda jest sprzyjająca. W moim przypadku była. Do dziś uważam, że Góry Księżycowe to najładniejsze góry w Afryce, po których wędrowałem. Zdjęcia z Ugandy.

Najciekawsze miejsca w Afryce - Góry Księżycowe w Ugandzie
Góry Księżycowe w Ugandzie.

Góry Semien (Simien) w Etiopii

Do najbardziej spektakularnych górskich rejonów w Afryce oprócz opisanych wyżej ugandyjskich Gór Księżycowych zaliczam również Góry Semien (Simien) w Etiopii. To kolejne miejsce w Afryce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO (w 1978 roku). W tym etiopskim paśmie górskim znajdziemy najwyższa górę Etiopii – Ras Dashen (4 543 m n.p.m.), ale przede wszystkim doświadczymy obłędnych widoków. Wędrówka górskimi szlakami zapewnia zapierające dech w piersiach panoramy. Zwykle poruszamy się w pobliżu przepastnych urwisk skalnych, sięgających głębokością nawet 1 500 metrów. Gdy staniemy nad przepaścią możemy poczuć się jak ptak, który za chwilę wzbije się w powietrze nad niezwykłym lądem. Zdjęcia z Etiopii.

Najciekawsze miejsca w Afryce - Góry Semien w Etiopii
Góry Semien w Etiopii.

Kilimandżaro w Tanzanii

Kilimandżaro to najwyższa góra w Tanzanii i w całej Afryce. Przyciąga tysiące turystów z całego świata. Co roku niemal sto tysięcy wędrowców (100 000!) chce wejść na szczyt o wysokości niemal sześciu kilometrów. Teoretycznie jest to dość łatwe, bo zdobycie wierzchołka Uhuru nie wymaga żadnych umiejętności wspinaczkowych. Nie wymaga również użycia specjalistycznego sprzętu. Jedynymi trudnościami są zimno i wysokość, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia choroby wysokościowej.
Mimo wszystko wiele osób podejmuje wyzwanie i większość osiąga cel.

Dzień, a w zasadzie też noc, podczas której ruszamy na szczyt z wysokości około 4 700 m n.p.m. pozostaje na długo w pamięci. To kilkanaście godzin wędrówki i walki z własnymi słabościami. Nagrodą są piękne widoki: nocne rozgwieżdżone niebo, wschód słońca nad Tanzanią, widok na górę Meru i lodowce, które mijamy drodze na szczyt. Ci, którzy docierają na wysokość 5 895 m n.p.m. nie kryją wzruszenia. Zdjęcia z Tanzanii.

Najciekawsze miejsca w Afryce - Kilimandżaro w Tanzanii
Kilimandżaro w Tanzanii.

Kotlina Danakilska w Etiopii

Kotlina Danakilska, zwana też Depresją Danakilską oraz Pustynią Danakilską to obszar na pograniczu wschodniej Etiopii, Dżibuti oraz Erytrei. To jeden z najbardziej aktywnych wulkanicznie i sejsmicznie rejonów na świecie. Warto wybrać się na kilkudniową wycieczkę, aby doświadczyć potężnego upału. Rejon ten jest uznawany za jeden z najcieplejszych na świecie. Tu odnotowano najwyższą średnią roczną temperaturę w wysokości ponad 34 stopni Celsjusza.

W kotlinie Danakilskiej zobaczymy kilka wspaniałych słonych jezior i nierealnie kolorowy wulkan Dallol, którego ujścia kraterów są jednymi z najniżej położonych na świecie (około 48 m p.p.m.). W kotlinie Danakilskiej możemy też wejść na wulkan Erta Ale, stanąć na krawędzi jego krateru i zobaczyć bulgoczące nieprzerwanie od ponad stu lat jezioro lawy. Doświadczymy tu również najgłębszej depresji na całym kontynencie afrykańskim (około 153 m p.p.m.).

Najciekawsze miejsca w Afryce? Kotlina Danakilska z pewnością zalicza się do takich miejsc. Zdjęcia z Etiopii.

Najciekawsze miejsca w Afryce - Kotlina Danakilska w Etiopii
Wulkan Erta Ale. Kotlina Danakilska w Etiopii.

Krater Ngorongoro w Tanzanii

Krater Ngorongoro – jeden z siedmiu naturalnych cudów Afryki. Kolejne miejsce umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Krater został uformowany, kiedy wielki wulkan eksplodował i zapadł się 2-3 miliony lat temu. Ma 610 m głębokości, a powierzchnia dna wgłębienia wynosi 260 km kwadratowych. Dno krateru leży na wysokości 1 800 metrów. W obrębie krateru żyją niezliczone stada zwierząt: lwy, nosorożce, hipopotamy, słonie, żyrafy, zebry, antylopy gnu, czy hieny. Z pewnością krater Ngorongoro możemy dopisać do tak zwanej listy 'must see’ podczas podróży po Tanzanii. Zdjęcia z Tanzanii.

Krater Ngorongoro w Tanzanii
Krater Ngorongoro w Tanzanii.

Park Lekedi w Gabonie

Gdy myślimy o Afryce Zachodniej i lasach deszczowych porastających ten region Afryki wyobrażamy sobie lasy pełne zwierząt: goryli, mandryli, leśnych słoni i ptaków. Gdzie to wszystko zobaczyć? To nie jest łatwe. Gdyby wejść, ot tak po prostu, do lasu raczej trudno byłoby o spotkanie. Wszystkie te zwierzęta są bardzo płochliwe. Jest jednak wyjątkowe miejsce, gdzie wręcz z prawie stuprocentową pewnością zobaczymy przynajmniej część z tych fascynujących zwierząt. To Park Lekedi w Gabonie.
Wprawdzie nie jest to Park Narodowy, ale to tu zobaczymy goryle nizinne, szympansy, mandryle, czy bawoły leśne. Zdjęcia z Gabonu.

Park Lekedi w Gabonie
Park Lekedi w Gabonie. Goryl nizinny.

Najciekawsze miejsca w Afryce – Wodospady Wiktorii w Zimbabwe

Najbardziej spektakularne wodospady w Afryce to z pewnością Wodospady Wiktorii w Zimbabwe. Niewątpliwie eden z naturalnych cudów świata. Od 1989 znajdują się również na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wody rzeki Zambezi na granicy pomiędzy Zambią i Zimbabwe, na długości około 1 700 metrów spadają z hukiem z wysokości około 108 metrów tworząc wspaniałe widowisko, w szczególności w szczycie pory deszczowej, gdy w każdej sekundzie przetacza się tam ponad 9 milionów litrów wody. Warto je również zobaczyć z góry albo nocą, podczas pełni księżyca, gdy odbite przez księżyc światło tworzy z unoszącymi się cząsteczkami wody nocną tęczę.  Zdjęcia z Zimbabwe.

Wodospady Wiktorii w Zimbabwe
Wodospady Wiktorii w Zimbabwe.

Najciekawsze miejsca w Afryce – Wydmy Sossusvlei w Namibii

Namibia jest moim ulubionym krajem w Afryce. Dlaczego? Wbrew pozorom jest niezwykle różnorodna. Przede wszystkim jednak nie jest zatłoczona. Gdy podróżujemy świetnymi namibijskimi drogami przez kilkadziesiąt, a może nawet przez ponad sto kilometrów nie spotykamy żadnego miasta, domu, człowieka, czy jadącego samochodu. Dzięki temu nie ma wielu źródeł sztucznego światła, a nocne rozgwieżdżone niebo wbija w fotel. Do tego piękne kaniony, pustynia, wydmy, zwierzęta, czy wybrzeże.

Wydmy Sossusvlei w Parku Narodowym Namib Naukluft na pustyni Namibijskiej należą do najwyższych ruchomych wydm na świecie. Ich wysokość przekracza 200, a nawet 300 metrów. O poranku i przed zachodem słońca wielkie obszary pomarańczowego piachu wyglądają magicznie.  Zdjęcia z Namibii.

Wydmy Sossusvlei w Namibii
Wydmy Sossusvlei w Namibii.

Jak zaplanować podróż w najciekawsze miejsca w Afryce?

Jeśli myślisz o podróży do Afryki i przydały Ci się informacje z tego wpisu dotyczące najciekawszych miejsc w Afryce, mam dla Ciebie przydatne wskazówki i porady, z których możesz skorzystać podczas planowania swojej afrykańskiej podróży. Korzystając z wielu własnych doświadczeń przygotowałem dla Ciebie „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia” w postaci czytelnego Ebooka w czterech najpopularniejszych elektronicznych formatach do pobrania: pdf, mobi, epub oraz pdf na komórkę.
Znajdziesz w nim przejrzysty komplet materiałów niezbędnych do zaplanowania podróży po Afryce, a w szczególności po Tanzanii i Kenii.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Dowiesz się, jak się przygotować, na co zwrócić uwagę przed podróżą, gdzie szukać tanich biletów lotniczych, jak uzyskać wizę, co ze szczepieniami, co zabrać w podróż do Afryki: na trekking, safari i plażowanie. Dowiesz się też, dlaczego podróżowanie po Afryce wcale nie jest tanie. Przekonasz się, co tak naprawdę składa się na wysoką cenę trekkingu na Kilimandżaro i Mount Kenya. Znajdziesz też odpowiedź na pytanie, dlaczego safari w Kenii lub Tanzanii jest drogie i w jaki sposób obniżyć nieco jego cenę. Znajdziesz tu również szczegółowe informacje na temat realnego kosztu trekkingów na Kilimandżaro, Mount Meru, Ol Doinyo Lengai i Mount Kenya. Dowiesz się też, jak ograniczyć koszty górskich wędrówek w Afryce. Poznasz proste sposoby na obniżenie ceny safari w Kenii i Tanzanii. Dowiesz się o wiele wiele więcej!

To jedyny, aktualny i kompletny tego typu praktyczny poradnik podróżniczy, który ułatwia przygotowania i planowanie wyjazdów na Czarny Ląd. Znajdziesz go w moim sklepie Szczyty Afryki. Naprawdę polecam!

Album fotograficzny ze zdjęciami z Afryki

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami przyrody, zwierząt i gór z różnych państw Afryki. Znajdziesz w nim również sporo informacji praktycznych, wspomnienia i ciekawostki na temat wędrówek po afrykańskich górach, safari i podróżowaniu po Afryce. Oczywiście są w nim też obszerne fragmenty poświęcone górom i podróżom po Tanzanii, Kenii, Ugandzie, Rwandzie i wielu innych miejscach w Afryce.

Album W drodze na najwyższe szczyty Afryki z pięknymi zdjęciami z Afryki

Kontakty w Kenii i Tanzanii

Jesteś zainteresowany kontaktem do tanzańskich albo kenijskich biur podróży, z których usług korzystałem podczas moich podróży po Afryce? Zapytaj w komentarzu pod postem lub napisz do mnie wiadomość mejlową (robert.gondek@szczytyafryki.pl). Z przyjemnością pomogę w Twojej podróży i przekażę Ci te informacje.

2 komentarze

  1. Dzień dobry,
    wybieramy się w czrwcu przyszłego roku do Afryki. Jednym z krajów będzie Kenia. Czy można prosić o jakieś namiary na biura podróży w Kenii?
    Serdecznie pozdrawiam
    Anna Krupska

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.