Najciekawsze miejsca w Kenii

Najciekawsze miejsca w Kenii

Najciekawsze miejsca w Kenii

Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Kenii? Gdzie znaleźć najciekawsze miejsca w Kenii? Na co przeznaczyć czas podczas urlopu w Afryce? Jesteś we właściwy miejscu. Mam nadzieję, że pomogę Ci w podjęciu decyzji, dokąd wybrać cię podczas podróży do Kenii.

Nazywam się Robert Gondek. Latam do Afryki regularnie: wędrować po górach i fotografować przyrodę. Podróżuję nie tylko do Kenii. Zwiedziłem również kilka krajów Afryki Zachodniej, południe kontynentu afrykańskiego oraz sąsiadujące z Kenią państwa. Łącznie (według stanu na kwiecień 2023 roku) odwiedziłem 20 afrykańskich krajów.

Kenia jest bez wątpienia jednym z najciekawszych kierunków na afrykańskim kontynencie. Są tam pokryte lodowcami wysokie góry, parki narodowe pełne niesamowitych zwierząt (słonie, lwy, hipopotamy i wiele innych), jeziora, ciekawe miasta (Nairobi, Mombasa) i piękne piaszczyste plaże na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Postanowiłem podzielić się doświadczeniem i umieścić na blogu subiektywne zestawienie najciekawszych miejsc w Kenii.

Najciekawsze miejsca w Kenii

Popularne miejsca w Kenii

Kenia słynie z przepięknych krajobrazów sawannowych, rezerwatów i parków narodowych. Przy odrobinie szczęścia podczas safari można zobaczyć słynne afrykańskie zwierzęta: słonie, lwy, lamparty, gepardy, bawoły, hipopotamy i dziesiątki innych zachwycających zwierząt. Kenia to również piaszczyste plaże nad Oceanem Indyjskim, miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a nawet mierzące ponad 5 000 m n.p.m. góry.

Najciekawsze i najczęściej odwiedzane Parki Narodowe w Kenii to: Amboseli, Tsavo West, Tsavo East, Lake Nakuru, a nawet Nairobi. Nie można też zapominać o najsłynniejszym kenijskim rezerwacie Masai Mara. To tam co roku można doświadczyć tak zwanej Wielkiej Migracji afrykańskich zwierząt.

W Kenii możesz też wejść na drugą najwyższą górę Afryki – Mount Kenya, która jest znacznie bardziej wymagająca niż Kilimandżaro. Kenia to również piękne wybrzeże o długości około 536 km. A jedną z największych atrakcji na należącej do Kenii wyspie Lamu jest przepiękne miasteczko o tej samej nazwie.

A zatem, które miejsca są najciekawsze w Kenii (w mojej ocenie)?

Amboseli National Park

Na pierwszym miejscu najciekawszych miejsc w Kenii umieściłem Amboseli National Park. Dlaczego? Amboseli to drugi pod względem popularności obszar chroniony w Kenii (najczęściej odwiedzany jest rezerwat Masai Mara – Maasai Mara National Reserve). Słynie przede wszystkim z możliwości obserwacji potężnych, żyjących na sawannie słoni afrykańskich na tle ośnieżonego masywu Kilimandżaro.

Ten park narodowy, uznany w 1991 r. przez organizację UNESCO za rezerwat biosfery, znajduje się w południowej części Kenii w pobliżu granicy z Tanzanią. Jego powierzchnia wynosi ok. 392 km2, z czego znaczną część stanowi okresowe jezioro Amboseli, zasilane wodami z topniejących śniegów Kili. To właśnie dzięki wodzie w Amboseli można ujrzeć lwa, geparda, słonia, hipopotama, żyrafę masajską, hienę cętkowaną, zebrę równikową, bawoła afrykańskiego, gnu pręgowane, gazelopkę sawannową (gazelę Thomsona), impalę zwyczajną i wiele innych zwierząt Afryki.

Park Narodowy Amboseli - najciekawsze miejsca w Kenii
Park Narodowy Amboseli – najciekawsze miejsca w Kenii

Słonie z parku Amboseli

Szczególnie pasjonujące jest spotkanie ze słoniem sawannowym, przedstawicielem jednego z trzech gatunków tych zagrożonych wyginięciem ssaków (oprócz słoni sawannowych na świecie żyją również afrykańskie słonie leśne oraz słonie indyjskie). Słonie sawannowe (w języku suahili nazywane tembo lub ndovu) są zdecydowanie największe i najliczniejsze. Ich masa osiąga nawet 7 t, a wysokość przekracza 3,3 m. To właśnie w Parku Narodowym Amboseli można wytropić jedne z największych i najstarszych zwierząt z potężnymi ciosami (zwane ciosaczami).

W Amboseli nie wystarczy spędzić kilku godzin. Dopiero dwa, a nawet trzy dni pozwolą doświadczyć niesamowitych widoków i różnorodności tego miejsca. Położenie geograficzne u stóp Kilimandżaro powoduje, że pogoda zmienia się, jak w kalejdoskopie. W ciągu 24 godzin można doświadczyć zarówno pięknego bezchmurnego nieba, potężnej burzy z piorunami, wichury, czy ulewy. Dlatego w zasadzie nie ma gwarancji, że w ciągu krótkiego pobytu ujrzymy najsłynniejszy widok z afrykańskimi zwierzętami na pierwszym planie i pokrytym śniegiem Kilimandżaro w tle. Często bowiem góra kryje się przed nami w chmurach, nawet jeśli wszędzie dookoła jest bezchmurne niebo. Mimo wszystko Amboseli warto dodać do trasy afrykańskiej podróży.

Maasai Mara National Reserve

Drugie miejsce, które obowiązkowo trzeba odwiedzić podczas podróży po Kenii to Maasai Mara National Reserve. To najczęściej odwiedzane miejsce w Kenii. Warto tu spędzić kilka dni, najlepiej w lipcu lub sierpniu, gdy potężne stada gnu docierają do rezerwatu, kończąc swoją kilkumiesięczną „Wielką Migrację”. Stada liczące po kilka tysięcy antylop, potężne grupy zebr i gazeli po przekroczeniu kilku rzek w drodze z Serengeti do Masai Mara docierają do celu. Pasą się na rozległych równinach pod czujnym okiem turystów i licznych drapieżników. Obserwacja stad gnu i innych zwierząt w tak niewyobrażanych ilościach to niesamowite doświadczenie. Zdecydowanie miejsce „must see” w Kenii.

Rezerwat Masai Mara - najciekawsze miejsca w Kenii
Rezerwat Masai Mara – najciekawsze miejsca w Kenii

Lake Nakuru National Park

Lake Nakuru National Park może nie jest najbardziej oczywistym kierunkiem podczas pobytu w Kenii. Moim jednak zdaniem to doskonałe miejsce na safari. Leżący w samym sercu Kenii Lake Nakuru National Park jest stosunkowo niewielki (zajmuje ok. 188 km2). Otacza go ogrodzenie, przez które czujemy się trochę jak w zoo. Nocą widać również światła budynków niedalekiej miejscowości Nakuru.

Centrum parku stanowi płytkie, alkaliczne jezioro obfitujące w algi. Z tego powodu od zawsze nad jeziorem Nakuru można było spotkać ogromne stada tych ptaków, dla których zbiornik był jednym z kilku miejsc lęgowych. Obecnie, ze względu na podwyższony poziom wody, a co za tym idzie w wyniku ochłodzenia wód, alg jest mniej. I przez to flamingi wybierają inne miejsca w okresie lęgowym (głównie jezioro Natron w Tanzanii).

Mimo wszystko warto tu zajrzeć. Oprócz wciąż pojawiających się tu flamingów, jest duża szansa na wytropienie nosorożców białych i czarnych, lwów, a nawet rzadkich żyraf Rothschilda.

Lake Nakuru National Park - nosorożce
Lake Nakuru National Park – nosorożce

Mount Kenya

Miłośnikom górskich wędrówek polecam trekking na jeden z wierzchołków masywu Mount Kenya. Nie musi to być od razu wspinaczka na najwyższy wierzchołek Mount Kenya (Batian, mierzący 5 199 m n.p.m.). Wystarczy wybrać się na wędrówkę na trzeci najwyższy wierzchołek w Kenii (Point Lenana – 4 985 m n.p.m.). Czterodniowy trekking, przy sprzyjającej pogodzie daje szansę na wspaniałe pejzaże i obserwację pokrytych niewielkimi lodowcami najwyższych miejsc na drugiej najwyższej górze Afryki. A przy sprzyjającej pogodzie w odległości kilkuset kilometrów, ze szczytu Point Lenana można nawet dostrzec zarys Kilimandżaro.

Zdecydowanie warto spędzić w tym miejscu kilka chwil.

Najciekawsze miejsca w Kenii - Mount Kenya
Najciekawsze miejsca w Kenii – Mount Kenya

Nairobi

Nairobi – stolica Kenii – to jednocześnie największe miasto tego kraju. Mieszka w nim ponad 5 milionów ludzi. Welu turystów podróżując do Kenii ląduje na lotnisku Jomo Kenyatta International Airport (NBO) w pobliżu kenijskiej stolicy. I pierwsze chwile na kontynencie afrykańskim spędza w Nairobi.

Nairobi - Muzeum Kolejnictwa
Nairobi – Muzeum Kolejnictwa

Czy można zobaczyć coś ciekawego w Nairobi? Oczywiście, że tak. Pomimo tego, ze duże afrykańskie miasta nie są zbyt przyjazne turystom, w Nairobi można znaleźć kilka ciekawych miejsc. Jednym z nich jest kenijskie Muzeum Kolejnictwa (Nairobi Railway Museum). Ale nie chodzi tu nawet o stare parowozy, które dawniej poruszały się po afrykańskich torach. One też tu są.

Po drugiej stronie głównego budynku muzealnego można zobaczyć kolorowe wagony kolejowe. Zostały one wypożyczone grupie kenijskich artystów malarzy, którzy przekształcili je w swoje warsztaty. Wymalowali przy tym w okolicy wszystko: wagony na zewnątrz i w środku, sporo rzeczy znajdujących się w pobliżu. Pomalowane zostały nawet szare kolejowe mury ciągnące się wzdłuż torów, tworząc piękne kolorowe obrazy i graffiti. To zdecydowanie bardzo ciekawe miejsce.

Jeśli po odwiedzeniu artystów w ich kolorowych wagonach znajdziesz jeszcze trochę wolnego czasu, polecam dodatkowo dostać się na dach jednego z najwyższych wieżowców w Nairobi (Kenyatta International Convention Centre). Z tego miejsca, w towarzystwie licznych grup Kenijczyków można zobaczyć panoramę kenijskiej stolicy.

Nairobi National Park

Nairobi National Park to miejsce, gdzie bardzo łatwo się dostać. Park jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie kenijskiej stolicy (stąd jego nazwa) i jednocześnie niedaleko międzynarodowego lotniska Jomo Kenyatta International Airport (NBO). Rezerwat ten jest bardzo popularnym miejscem na krótkie afrykańskie safari. Jeśli masz nawet kilka wolnych godzin w Nairobi albo czekasz na samolot, zamiast spędzać ten czas w zatłoczonej stolicy albo bezczynnie na lotnisku – możesz wybrać się na kilkugodzinne safari bez konieczności pokonywania dużych odległości. Co zobaczysz?

Zebry w Parku Narodowym Nairobi
Zebry w Parku Narodowym Nairobi

Nairobi National Park nie jest dużym rezerwatem (około 117 km2). Otoczony z trzech stron ogrodzeniem daje możliwość obserwacji lwów, bawołów, zebr, hipopotamów, żyraf, a nawet nosorożców. Jedynym chyba minusem tego miejsca jest brak słoni. Nie ma ich tu, ponieważ w parku nie ma wystarczająco dużo pożywienia dla słoni. A musimy pamiętać, że dorosły słoń afrykański zjada około 150 – 200 kg roślin w ciągu doby. Jeśli więc zależy Ci na słoniach i masz więcej czasu, odwiedź Amboseli albo Masai Mara.

Nawet pomimo braku słoni uważam, że Nairobi National Park jest jednym z bardzo ciekawych miejsc w Kenii. I dlatego znajduje się na mojej liście miejsc wartych odwiedzenia w Kenii.

Lamu

Długość afrykańskiej linii brzegowej należącej do Kenii wynosi ponad 500 km. Znajdują się na nim miasta, piękne plaże, kurorty turystyczne, mniejsze i większe obiekty hotelowe. Oprócz tego do Kenii należy sporo mniejszych lub większych wysepek położnych w pobliżu kenijskiej linii brzegowej. Zdecydowanie najciekawszym miejscem w tej części Kenii jest archipelag Lamu. Na wyspie o tej samej nazwie znajduje się miasteczko Lamu. W 2001 roku wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lamu jest jednym z nielicznych miast w Afryce, gdzie można zobaczyć dawną przedkolonialną architekturę i układ urbanistyczny. Miasteczko pełne jest krętych i wąskich uliczek. Dlatego warto wybrać się nawet na krótką wycieczkę do Lamu, aby doświadczyć nieco innego obrazu Afryki i afrykańskiego miasta.

Wybrzeże kenijskie nad Oceanem Indyjskim
Wybrzeże kenijskie nad Oceanem Indyjskim

Jezioro Naivasha

Być może jezioro Naivasha ciężko znaleźć w programach większości wypraw do Kenii. Uważam, że to bardzo niedoceniane miejsce. Dlaczego? Otóż samo jezioro nie jest położone na terenie żadnego parku narodowego. Na niewielkiej wysepce znajduje się za to Crescent Island Game Sanctuary, gdzie w przybrzeżnych zakamarkach można obserwować liczne hipopotamy oraz wiele gatunków ptaków. Jedną z atrakcji tego miejsca jest też spora liczba gniazdujących w pobliżu bielików afrykańskich. Ptaki te często można obserwować podczas polowania na ryby z jeziora Naivasha. Dlatego właśnie umieściłem je pośród kilku najciekawszych miejsc w Kenii.

Hipopotamy nad jeziorem Naivasha
Hipopotamy nad jeziorem Naivasha

Jak zorganizować podróż do Kenii?

Jeśli chciałbyś zaplanować podróż do Kenii i odwiedzić miejsca, o których przeczytałeś w tym wpisie, możesz skorzystać z poradnika (Ebooka) mojego autorstwa „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia”. To świetny, kompletny i aktualny poradnik, w którym znajdziesz wszystkie informacje, które przydadzą Ci się podczas przygotowań do podróży do Kenii.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii - poziome informacje

Podróż do Kenii można bez problemu zorganizować we własnym zakresie. Można również skorzystać z pomocy kenijskich albo polskich biur podróży. Jednym z takich biur, które organizuje wycieczki do Kenii jest Itaka, która po kilkuletniej przerwie w sezonie zimowym 2023/2024 ponownie zaoferuje czarterowe połączenia i wycieczki do Kenii.

Ale nawet jeśli nie planujesz wybrać się na zorganizowaną przez jakiekolwiek biuro podroży wycieczkę, możesz sprawdzić, czy przypadkiem nie pojawi się u nich dobra cena na czarterowy lot do Kenii. Wspominałem o tym i o innych sposobach znajdowania tanich połączeń lotniczych do Afryki we wpisie ze wskazówkami na temat biletów lotniczych do Afryki.

Wycieczki do Kenii

Oryginalne wyroby z Kenii w afrykańskim sklepie Szczyty Afryki

Jeżeli lubisz oryginalne przedmioty i pamiątki prosto z Afryki – zajrzyj też do mojego afrykańskiego sklepu Szczyty Afryki. Pośród kilkuset oryginalnych dzieł z Afryki znajdziesz dla siebie wyjątkową drewnianą rzeźbę, maskę albo afrykańską dekorację prosto z Kenii. Na pewno znajdziesz coś ciekawego dla siebie.

Sklep Szczyty Afryki informacja pozioma

Niniejszy wpis jest sponsorowany i promuje ofertę firmy Nowa Itaka Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu przy ul. Reymonta 39.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.