Republika Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki (Rok 2001)

Republika Południowej Afryki to kraj leżący na samym południu Afryki. Od północy graniczy z Namibią, Botswaną i Zimbabwe, od wschodu z Mozambikiem i prawie całkowicie otacza malutki Swaziland. W środkowo-wschodniej części RPA, całkowicie przezeń otoczone, znajduje się górzyste Lesotho.

Republika Południowej Afryki jest ogromna: 2000 km z południowo-zachodniego krańca (Przylądek Dobrej Nadziei) do północno-wschodniego krańca (rzeka Limpopo). I około 1500 km z Porth Nolloth na zachodzie do Durbanu na wschodzie. Kraj podzielony jest na dziewięć prowincji: Western Cape, Eastern Cape, Northern Cape, KwaZulu-Natal, Mpumalanga, Gauteng, Free State, North-West Province i Northern Province. Stolicami tych prowincji są odpowiednio: Cape Town, Bisho, Kimberley, Pietermaritzburg, Nelspruit, Johannesburg, Bloemfontein, Mafikeng i Pietersburg.

Informacje o RPA

Największymi miastami RPA są: Johannesburg (8 mln mieszkańców), Durban (3,2 mln), Kapsztad (2 mln) Pretoria (1,6 mln) i Porth Elizabeth (1,2 mln). Bardzo dziwny jest sposób określenia stolicy kraju. Mianowicie stolicą „sądowniczą” jest Bloemfontein. Parlament znajduje się w Kapsztadzie. Jednak uważa się, że oficjalną, administracyjną stolicą RPA jest Pretoria. Nieoficjalną natomiast stolicą jest od zawsze Johannesburg. Jest on największym, najbogatszym i najważniejszym miastem w kraju. W promieniu 200 km od Johannesburga mieszka około 27% ludności RPA. Tak więc stolica RPA jest pojęciem względnym…..

W RPA mieszka około 38 milionów ludzi, z czego 28 mln to czarni, 5,6 mln biali, 3,4 mln rasa mieszana, a 1 mln pochodzenia hinduskiego. Około 1,9 mln spośród białych mieszkańców RPA jest pochodzenia brytyjskiego, 130 000 żydowskiego, 36 000 portugalskiego (wśród nich jest wielu uchodźców z Angoli i Mozambiku). Do tego 34 000 niemieckiego, 28 000 holenderskiego, 24 000 włoskiego i około 10 000 greckiego. Większość kolorowych mieszkańców RPA żyje w Northern Cape i Western Cape. Natomiast ludzie pochodzenia hinduskiego są w największej ilości w KwaZulu-Natal. Afrykanerzy skupiają się we Free State, Gauteng, Northern Province, Mpumalanga i North-West Province. Natomiast mieszkańcy brytyjskiego pochodzenia zamieszkują głównie KwaZulu-Natal i Eastern Cape. Wśród czarnych mieszkańców RPA przeważają Zulusi (około 7 mln), ludzie Xhosa (6 mln) oraz Sotho. Najmniej jest ludzi Venda (około 500 000).

Atrakcje w RPA

Największymi atrakcjami Republiki Południowej Afryki są parki narodowe. W prowincji Western Cape znajdują się między innymi Bontebok National Park, Cape Of Good Hope Nature Reserve, Cederberg Wilderness Area, De Hoop Nature Reserve, czy Karoo National Park. W Eastern Cape utworzono Addo Elephant National Park, Karoo Nature Reserve, Mountain Zebra National Park, Transkei Area i Tsitsikamma Coastal National Park. Northern Cape to Augrabies Falls National Park, Goegap Nature Reserve, Kalahari Gemsbok National Park i Richtersveld National Park. W KwaZulu-Natal są Drakensberg Reserves, Greater St. Lucia Wetlands, Hluhluwe & Umfolozi Game Reserves, Itala Game Reserve, Ndumo Game Reserve, Ntendeka Wilderness Area, Tembe Elephant Park. Mpumalanga posiada Blyde River Canyon Nature Reserve i Kruger National Park. We Free State znajdują się Golden Gate Highlands National Park oraz QwaQwa Conservation Area. North-West Province ma Pilanesberg National Park, a Northern Province Nwanedi National Park oraz Wolkberg Wilderness.

Republika Południowej Afryki
Republika Południowej Afryki

Jak widać, RPA posiada dużo parków narodowych. A wymieniłem tylko te najważniejsze. Nie wspominam o wielu mniejszych, czy też prywatnych parkach.

W RPA obowiązuje aż 11 oficjalnych języków: Angielski, Afrykanerski, South Sotho, Xhosa, Zulu, Ndebele, North Sotho, Swati, Tsonga, Tswana i Venda. Najwięcej ludności posługuje się jednak językiem angielskim i afrykanerskim, a także South Sotho, Xhosa i Zulu. Większość napisów, ogłoszeń, rozkładów jazdy i znaków drogowych jest w języku angielskim i afrykanerskim. Biali mieszkańcy miast posługują się przeważnie dwoma językami, podczas gdy czarni mieszkańcy często znają co najmniej sześć języków!!! Na prowincji jednak bardzo ciężko jest się dogadać po angielsku, czy afrykanersku.

Zdjęcia i relacja z RPA

Tu znajdziecie zdjęcia z podróży do RPA, kolejne odcinki relacji z pierwszej podróży do Afryki znajdziecie tu: Relacja z pierwszej podróży do Afryki na blogu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.