O podróży na najwyższe góry Zambii i Malawi

O podróży na najwyższe góry Zambii i Malawi

O podróży na najwyższe góry Zambii i Malawi

Dobiega końca moja siódma afrykańska podróż. Czas napisać kilka słów na koniec o podróży na najwyższe góry Zambii i Malawi. Podróż była wyjątkowa, bo pierwszy raz podróżowałem po Afryce sam. Czy było ciężko? Źle? Na początku tak. Jak zawsze w nowym miejscu, w nowym kraju. Czasem przeszkadzało, że nie ma do kogo się odezwać. Czasem było nudno samemu ze sobą, a czasem smutno. Ale trafiłem na świetnych ludzi. Przede wszystkim na Franciwella, który na miejscu perfekcyjnie zorganizował to, co chciałem. Pokazał mi Malawi z każdej strony. Tak jak chciałem.

Udało się zrealizować dwa cele wyprawy. Byłem w górach Mafinga. Szukałem najwyższego miejsca w Zambii. Czy znalazłem? Tego jeszcze nie wiem. Przede mną dalsza analiza tego, gdzie byłem, porównanie z mapą i czekanie na oficjalną informację o przebiegu granicy Zambii z Malawi. Ale myślę, że nie na marne trzy razy powtarzaliśmy radość z tego, że jesteśmy w najwyższym punkcie Zambii. Za każdym razem trochę dalej i wyżej.

Czy uda się nadać nazwę najwyższemu miejscu w Mafinga Hills po zambijskiej stronie zgodnie z propozycją czterech przewodników? Czy to będzie Mlambia Mafinga Hill? Nie wiem. Może tak się stanie. O ile byliśmy po zambijskiej stronie. Jest na to szansa. Zdobyłem najwyższą górę Malawi. Zaskoczyła mnie. Mulanje Mountains i podejście na Sapitwa Peak nie było aż takie proste jak myślałem, a nogi, ręce i plecy bolą mnie do dziś. A zatem zakładając, że Mlambia Mafinga Hill była najwyższą górą Zambii mam już siedem afrykańskich szczytów w siedmiu krajach. Wkrótce będą kolejne.

O podróży na najwyższe góry Zambii i Malawi i Afryce na koniec

Malawi jest ciekawe, nieodkryte i pomimo pełni sezonu jest prawie bez turystów. Warto tam jechać, aby cieszyć się bezludnymi, nieznanymi Mafinga Hills, które są piękne. Warto odwiedzić piękne jezioro Malawi, czy mało popularne Liwonde National Park i Mulanje Mountains, z pięknymi górami z wytyczonymi szlakami i wieloma chatkami pozwalającymi na wielodniowe trekkingi.

Przemyślenia z podróży na najwyższe góry Zambii i Malawi
Przemyślenia z podróży na najwyższe góry Zambii i Malawi

Cieszę się, że tam byłem w Malawi. Cieszę się, że potrafiłem sobie poradzić w Afryce, w nowym kraju i zrobić to, co chciałem. Utwierdzam się w przekonaniu, że nie ma rzezy niemożliwych. Trzeba bardzo chcieć i zawsze się uda. Trzeba chcieć. Co dalej? Może Maroko? Może Etiopia? A może Kamerun? Zobaczymy. A może coś zupełnie nieoczekiwanego. Projekt się toczy. Przede mną dużo pracy nad materiałem zdjęciowym, relacją, prezentacjami i publikacjami. Mam zamiar promować Malawi w Polsce i intensywnie działać. Mam pomysły na przyszłość. Czas pokażę czy się uda. Chciałbym. Ciągle wierzę w te afrykańskie wyprawy. To moja przyszłość. Tak będzie. Marzę o tym i krok po kroku zbliżam się do realizacji tego.

A czy mógłbym zamieszkać w Afryce? Wciąż się nad tym zastanawiam. Ale chyba nie na stałe. Mógłbym się zająć podróżami do Afryki i z nich żyć. Odpowiedź jest więc prosta.

Zawsze jednak przy powrocie z odległego miejsca do Polski pozostaje radość, że wracam. Wracam po to żeby opowiedzieć, pokazać, odpocząć i zaplanować kolejną podróż. Wracam tylko na chwilę. To tylko przerwa. Afryka jest fantastyczna. Spróbujcie jej kiedyś.

Informacje praktyczne przed podróżą do Malawi

Przed podróżą do Malawi warto zerknąć na kilka wskazówek ułatwiających planowanie podróży do Afryki. Sprawdź, jak zaplanować podróż do Afryki, gdzie znaleźć tanie bilety oraz co spakować. Możesz również sprawdzić, informacje praktyczne dotyczące podróży do Malawi (stan na 2013 rok). A jeśli szukasz kontaktu do sprawdzonego biura, które zajmuje się organizacją safari albo trekkingu w Malawi, napisz po prostu do mnie – postaram się pomóc.

Zdjęcia i wspomnienia z podróży

W galerii znajdziesz zdjęcia z podróży do Malawi i Wszystkie odcinki relacji z podróży do Malawi można przeczytać na blogu z podróży do Malawi.

Pamiątki z Malawi – sklep afrykański z rzeźbami i maskami

Jeśli ciekawią Cię różne oryginalne przedmioty z drewna z Malawi – zajrzyj do mojego sklepu afrykańskiego. Znajdziesz w nim dużo interesujących masek, rzeźb i figurek wykonanych przez artystów z Malawi. Gorąco polecam!

Sklep Szczyty Afryki informacja pozioma

Album fotograficzny ze zdjęciami

Polecam też album fotograficzny „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” (jestem jego autorem!) ze zdjęciami z Malawi. Oprócz zdjęć znajdziesz w nim również opowieści z podróży po Afryce oraz wspomnienia i ciekawostki z górskich wędrówek po Afryce. Oczywiście są w nim obszerne fragmenty poświęcone górom Zambii i Malawi. Polecam!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.